iüii vanêngelenlzaden premiewaardige 'SÊm De Bevelanden na de winterperiode Voorjaarspraatje Een gunstige start ®ayp Postbus 35. 5250 AA Vlijmen. Tel. 04108-9004 waar het goede zaad vandaan komt! Ook in ons THOOLSE DISTRI KT zijn de werkzaamheden alweer be gonnen met bijzonder gunstig fe- bruarieweer. De aanhoudende lichte vorst, zorgde voor prima berijdbare grond, om nagenoeg alle kunstmest te strooien. Het komt maar zelden voor. dat men met windstil weer, twee volle weken de strooier de gehele dag kon laten rijden. Nu met het vorige weekend, een zachte regen de kunstmest kon oplossen, kan men wel spreken van een geslaagd begin. Alles wordt weer in' gereedheid gebracht, om, zodra het weer en de grond het toelaat, het zaaiplan uit te voeren. Ondertussen is de prijs van de zaaiuien half fe bruari nog iets aangetrokken, wat door enkele telers is benut om weer wat af te leveren. Weer anderen wachtten nu liever met de aflevering tot het eind van het seizoen April- Mei. Tot nu toe is het een teleurstel lende afzet geweest, waar dik geld bij moet. Het is jammer dat deze teelt, die van oudsher goed paste in ons distrikt, wat in de versukkeling dreigt te geraken, gezien de minder gunsti ge resultaten van de laatste jaren. Maar ja. ieder jaar wordt weer met nieuwe moed gezaaid. Ik las de vori ge week, dat ook de teelt van knol selderij in moeilijkheden zit met de prijs en afzet. Wanneer men deze teelt echter op contrakt teelt, dient men toch allereerst wel goed na te gaan, wat de totale kostprijs is, en hoe de afleveringsvoorwaarden zijn alvorens men zaken doet. In dit sterk risico dragend gewas, moet wel een prijs worden bepaald, waarbij men hoogstens uitgaat van een gemiddel de KG opbrengst. Droogte tijdens planten, kans op ziekten en vorstge- voeligheid, moet men beslist betrek ken bij het bepalen van de contrak't- prijs. De glastuinders, zitten met hun slateelt al enkele weken in de lift met goede prijzen. Gezien de niet zo grote veilingaanvoeren lijkt het er wel op, dat er deze winter minder van dit produkt is geteeld. Misschien dat voor meerderen de benodigde stookkosten niet rendabel achten voor de slateelt. De slaleveranciers van februari hebben echter op het juiste paard gegokt, omdat de winter bijzonder hoge temperaturen liet zien en dus geen bijzondere stook kosten. In de winterbloemkool zal men binnenkort ook kunnen nagaan, in hoeverre de wateroverlast van verleden najaar, schade heeft ver oorzaakt aan het wortelgestel. Op de zwaardere goed doorlatende grond is hiervan nog geen schade gekonsta- teerd, maar de lichte slempgrond, laat al lelijke plekken zien. Met de duiven- of ganzevreterij loopt hetjn ons gebied wel goed af. Dit komt veel meer voor,wanneer langdurig sneeuw, nagenoeg alle groen bedekt en de hoge bloemkool er net nog bovenuit steekt. In de maand maart zal voor dit gewas de tweede stik stofgift ook worden verstrekt. Het advies is ook alweer om de stikstof gift aan te passen, maar wat er in het afgelopen natte najaar is uitge spoeld, of naar lagere regionen is verdwenen. Zo is het weer maar di- rekt opletten om de puntjes op de i te zetten, om teleurstellingen te voor komen. De kleine winterperiode, die zonder sneeuw en gladde wegen is verlopen, met 's nachts lichte tot matige vorst, heeft de knoppen van de fruitgewas sen flink afgeremd. Dit was welkom, want in de maanden december en ja nuari waren de temperaturen aan de hoge kant, waardoor de knopontwik- keling vroeg wordt gestimuleerd. De grond was goed hard bevroren, zodat op verschillende plaatsen het snoei- hout werd verstookt of versnipperd. Ideaal weer, de grasmat heeft niets geleden. De grond is prima uitgevroren, het heeft na de vorst nog weinig gere gend, zodat de eerste onderstammen zijn geplant. Hoe vroeger deze in de grond zitten hoe beter, de wortelont wikkeling vlot op gang komt bij later planten in het voorjaar is de kans op uitdrogen groter. De meeste kwekers aarden de onderstammen aan, voor dat de grond te sterk gaat uitdrogen, een handeling die door de zelf-kwe- ker van belang kan zijn. De snoei vordert op de meeste bedrijven goed. Het is verstandig om nu eerst de pe ren af te snoeien. In maart gaan de pereknoppen vlug verdikken, zodat bij het snoeien knopbeschadiging kan optreden. De prijzen van de appelen zijn de afgelopen weken iets verbeterd. Voornamelijk Golden Delicious uit de vroege gascellen zijn van uitste kende kwaliteit en de prijzen voor de maat 70-80 m/m klasse 1 liepen op tot in de 70 cent per kilo, een enkel partijtje tot 80 cent. Wanneer we hier 14 cent koelloon aftrekken en iets verval, komen we aan een prijs, die rendabel is te noemen. Tenminste, bij handsorteren, omdat men dan zeker is van Klasse 1, het sorteren met de hand loont zich nog steeds. De nieuwe gewichtsorteerders wer ken misschien iets beter dan de ou dere typen, ze geven beschadiging aan de Golden uit de cel, waardoor vaak een klasse 2 uit de bus komt. met het gevolg, een dubbeltje of meer prijsverschil. Een kwalijk puntje voor zo'n geweldige investe ring. Het handsorteren vergt uiter aard meer tijd, maar 10 cent of meer prijsverschil over al onze Golden Del. isJuist, verstandig om het met de hand te doen. Na de vorstperiode die we de afgelo pen week nog hebben gehad is de grond op WALCHEREN in een staat gekomen die er erg goed uitziet om de zaden en de planten voor de nieuwe oogst er aan toe te vertrou wen. De glascollega's hebben vorige week alweer radijs en komkommers aangevoerd op de veiling in Middel burg en in Zaltbommel werden al weer aardbeien aangevoerd. Dus al les wijst erop dat het voorjaar niet lang meer op zich zal laten wachten. Velen van ons zullen in de volgende week of weken een plantenbaan voor preiplanteh aanleggen. Er worden in onze streek n.l. veelal zelf planten gekweekt voor herfst- winterprei. In vele gevallen is het ras wat geteeld wordt Goliath, een prei die het in onze streken nog aardig doet, alhoe wel men er elders een beetje argwa nend tegenoverstaat. We zullen de ontwikkeling op dit gebied zeer goed in de gaten moeten houden,.Want we zullen ook de volgende jaren een beter of zelfs heel wat beter produkt aan de consument moeten aanbje- den. Vooral de zwaarte van de prei zal in de komende jaren wel wat veranderen: de eenmalige- en klein- verpakking die zeer in de belang stelling staat vraagt over het alge meen om een niet te zware prei. Ho- penlijk zullen er dit voorjaar wat meer vroege aardappelen geteeld worden onder plastic folie. Enkéle telers die dit in onze streek al eerder hebben gedaan hebben er leuke re sultaten mee geboekt en hoe eerder er vroege aardappelen op de veiling in Walcheren verschijnen hoe beter. Er zit volgens de prijscijfers van vo rige jaren een goede lijn in de prij zen. De Walcherse vroege aardappel staat dus nog in hoog aanzien bij de consument en daarom mogen en moeten wij als Walcherse tuinbou wer profiteren. De winterbloemkool heeft over het algemeen de eerste stikstofgift gehad en kon zich na de koude wat herstel len en flink aan de groei gaan. Het gewas ziet er veelbelovend uit. De teelt van zaaiuiendreigt op Tholen wat in de versukkeling te geraken. 14 Ik voel me hier in m'n element met zo'n beter doorlatende bodem. Lekker hè! Overal waar ze Van Engelen groenbemesting zaaien vind je 'n paradijsje in de aarde! De verbouw van groenbemesters is van belang voor de verbetering van de grondstructuur en de bodemvruchtbaarheid. Groenbemesters geven dé grond: F AGRESSO betere bewerkbaarheid - grote structuurstabiliteit betere doorlatendheid - ruimere bewerkingsmarge Wij bieden u: Agresso - Engels raaigras tetraploid Combita - Italiaans raaigras diploid Tetila - Italiaans raaigras tetraploid. de Rassenlijstrassen van Westerwolds raai gras. bladramenas, wikken, klavers, bladkool e.a. Vraag eens uitvoerige documentatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14