vervolg vergadering hoofdbestuur erf en akker De bush majoor Dt S M ajoor Temple Morris is tegen de zestig en heeft een behoorlijk aantal jaren in het Britse leger gediend dat in de Oost-Afrikaanse koloniën de orde moest handhaven. Na de onafhanke lijkheid van Tanzania voelde hij er ei genlijk niks voor om uit dit land te vertrekken. Hij nam ontslag uit het leger en kreeg het voor elkaar dat hij gratis één van de voormalige Europese kofftebedrijven hier in de buurt mocht bewonen. Nu is hij geen boer en hij zal het ook nooit worden, maar hij houdt van het landleven. De koffie is voor het grootste deel verbusht, maar het huis staat er nog, ofschoon ook gehavend. De majoor zöals-men hem in de buurt kent woont er in zijn eentje. Voor trouwen heeft hij nimmer tijd gevon den en nu is hij te oud om er zelfs nog maar over te peinzen. Hij leeft van zijn leger-pensioentje. Eén keer in de maand loopt hij de 16 kilometer naar het plaatsje Vwawa waar hij dan het geld van zijn pensioen gaat innen. Traditiegetrouw, overnacht hij in het verloederde tourist hotel" drinkt zich een stuk in de kraag, en wandelt de volgende ochtend bedaard terug naar zijn huis en blijft er dan de rest van de maand tot het weer tijd is om geld op te halen. De enige familie die hij nog heeft is een broer in A ustralië. Inmid- M, Akkerbouw De voorzitter van de akkerbouw commissie van de Z.L.M. de heer H. C. van der Maas constateerde dat er zich sinds de vorige vergadering geen bijzondere ontwikkelingen hebben voorgedaan. Namens de akker bouwcommissie bepleitte hij enige verlenging van de periode voor het aanvragen van een ontheffing voor het telen van deaardappelen nagrond- ontsmetting. Dit zal worden nage gaan. Eveneens op het voorstel van de akkerbouwcommissie werd be sloten een notitie te doen opstellen omtrent de voorraadaftrek. H.C. v.d. Maas Tenslotte werd er vanuit de verga dering voor gepleit de bijdrage van het bedrijfsleven aan met name de zogenaamde 50/50 voorlichting be ter te coördineren bijvoorbeeld via het interprovinciaal overlegorgaan voor de akkerbouwaangelegenhe- den. Veehouderij Bij afwezigheid van de voorzitter van de veehouderijcommissie de heer W. van Veldhuizen, informeerde de heer D. Hannewijk het hoofdbestuur over enige actuele zaken in deze sec tor. Hij deelde onder peer mee dat thans in Noord-Brabant het 25ste geval van varkenspest is geregis treerd. "Zo langzamerhand gaan alle betrokkenen toch serieus overwegen of toch niet tot enting over zou moe ten worden gegaan". De reorganisa tie bij de vleeskeuringsdienst, meld de hij zal per 1 april a.s. zijn beslag krijgen en dat zal in de personele sfeer vrij ingrijpende consequenties kunnen hebben met name waar het de positie van de keurmeesters be treft. De heer Hannewijk constateer de voorts aan de hand van een rap port van het Consulentschap voor de Varkenshouderij dat in alle consu lentschappen een uitbreiding van de varkenshouderij valt te constateren. Dit is waarschijnlijk vooral een ge volg van het feit dat meer boeren zoons door de slechte arbeidsmarkt thuis blijven wonen en werken. Een ontwikkeling waar moeilijk iets tegen valt te doen. Premieregeling schapenhouderij De heer J. C. Geluk bepleitte op de hoofdbestuursvergadering een wijzi ging van de ooipremie die in Neder land binnen het kader van een E.E.G.-regeling per premiewaardige ooi wordt uitgekeerd. Thans is het zo dat het economisch tekort per ooi 27 bedraagt. Het aantal produce rende ooien bedraagt 630.000 zodat ons land een totaal bedrag uit Brus sel krijgt uitgekeerd van ca. 16.4 miljoen gulden. Geluk: "Het is evenwel zo dat als gevolg van een aantal beperkende criteria ten aan zien van de schapenhouder voor slechts 213.000 ooien de premie wordt uitbetaald. De eigenaren van deze schapen krijgen dus eigenlijk drie maal het bedrag dat hen toe komt terwijl andere schapenhouders niets krijgen. Het zou voor de scha penhouderij een goede zaak zijn wanneer meer schapenhouders voor deze premie in aanmerking zouden komen". De H.l.D. Ir. W. L. A. G. Tacken kon hierop aansluitend me dedelen dat enige criteria (hoofdbe roep in de landbouw en meer dan 5 ooien bezitten) op z'n minst afge zwakt zullen worden. Discussie Veehouderij In de nabespreking werd de veront rusting geuit over de toename van de melkproductie met 10% in verge lijking met de periode vorig jaar in combinatie met de druk op de export naar het Midden-Oosten. Veront waardiging was er ook over de uit spraak van de Kroon waardoor een bedrijf in Ritthem zal moeten slui ten. Tenslotte werd opgemerkt dat met betrekking tot beperkingen voor de varkenshouderij voorzichtigheid is geboden in verband met prece dentwerking. Tuinbouw De heer M. J. Goud gaf als voorzitter van de Tuinbouwcommissie een verslag van de situatie in deze sector. Ingaande op de marktsituatie van het moment, zei hij dat het beeld in de meeste takken van tuinbouw niet opwekkend is. Voor enkele produc ten in de groenteteelt was er sprake van enige opleving, hetgeen tot ui ting kwam in de prijsvorming voor o.a. witlof, sla en spruiten. Een wat vriendelijker beeld gold ook de fruitmarkt, naast het aanbod van peren konden ook de appelen wat vlotter worden afgezet. Ondanks tendenties naar aanbods vergroting en vraagstabilisatie is op een aantal punten het perspectief van de Nederlandse tuinbouw op middenlange termijn niet ongunstig, zo meende de heer Goud. Dit was duidelijk een van de conclusies ge hoord op de laatst gehouden tuin- bouwdag van het K.N.L.C. M.J. Goud Een sterke positie is enkel mogelijk door het op de markt brengen van kwalitatief hoogwaardige produk- ten. Immers dit heeft mede de tuin bouw gemaakt tot hetgeen ze als be drijfstak nu is. Zeer teleurstellend en onbegrijpelijk vond de heer Goud het dan ook telkens opnieuw te moeten constateren, dat men zich buiten de kring van de zelfstandige ondernemer blijkbaar niet voldoen de realiseert dat wil deze bijdrage aan het nationale inkomen in stand blijven, er beleidsvoornemens die nen te zijn geënt op dit inzicht. Bacterievuur Wat betreft een doelmatige bestrij ding van het bacterievuur, merkte de voorzitter van de Tuinbouwcommis sie op van mening te zijn dat gelet op de grote belangen die er voor de fruitteelt en in het bijzonder de pe reteelt, met name in het Zuid-Wes ten op het spel staan Wij recht hebben op een betere garantie inza ke een effectievere bestrijding. "De ervaringen van vorige zomer hebben de fruittelers, door nalatig heid van andere gebruiksgerechtig-, den, enorm veel zorgen en financiële nadelen opgeleverd", aldus de heer Goud. 1 evens kan gelet op de totale gang van zaken volgens hem toch de les worden -getrokken dat wil men de bestrijding consequent ter hand ne men de P.D. bevoegdheden moet krijgen ook buiten de 500 meterzone. Voorts is zijns inziens een wettelijke verplichting tot het opruimen van ziek materiaal voor alle gebruiksge- rechtigden noodzakelijk. Naar de mening van de voorzitter van de Tuinbouwcommissie biedt het ge suggereerde beleid voor 1983 lang niet die garanties die voor een meer doelmatige bestrijding van het bac terievuur nodig zijn". besloten een brief te schrijven aan de Minister van Landbouw over de af wikkeling van met name de beroep sprocedure met betrekking tot wild- schade. Vanuit de praktijk komen daar over veel klachten: de procedure is onduidelijk, duurt lang en roept vra gen op over de aansprakelijkheid van de-betrokken partijen met name waar het (organen van) de overheid zelf betreft. Eveneens werd besloten een brief aan de Minister te sturen waarin gepleit wordt voor een artikel 53 vergunning nieuwe stijl, (oftewel een boerenpachtacte). Uit een en quête onder de kringen van de Z.L.M. is gebleken dat de praktijk deze aanvullende mogelijkheid maar al te vaak nodig heeft om de wild- schade binnen de perken te houden. Accountantsunie Het veel instemming nam het Z.L.M. bestuur kennis van de mogelijkheid die de Accountantsunie van de Z.L.M. zijn cliënten biedt om via zo genaamde kengetallen van opbreng sten en kosten meer inzicht te krijgen in de bedrijfsvoering. In dit systeem heeft men ook de mogelijkheid van zogenaamde vergelijkingscijfers, niet alleen van het eigen bedrijf maar ook van (anonieme) derden. "Een goede zaak waarvan we hopen dat veel be- drijfsgenoten hieraan zullen deelne men". aldus het Z.L.M.- bestuur. Vanuit de vergadering werd tenslotte de suggestie gedaan om deze gege vens met elkaar te bespreken. Dit kan echter alleen op initiatief van de deelnemer zelf. Kennis werd ten slotte genomen van de mededeling dat de bouw van het nieuwe kan toorpand voor de Accountantsunie is aangesteed. Pachtersvoordeel Het Z.L.M.-bestuur wijdde ander maal een uitvoerige bespreking vaan het zogenaamde pachtersvoordeel, ditmaal naar aanleiding van een herschrijving van de oorspronkelijke resolutie door de staatssecretaris van financiën. Opnieuw moest het be stuur vaststellen dat de problematiek opnieuw niet is opgelost. Er blijft rechtsongelijkheid en de eventuele toepassing van de hardheidsclausule biedt onvoldoende garantie. Waar het om gaat is dat er alleen wordt afgerekend met de fiscus als het voordeel daadwerkelijk wordt ge realiseerd. Besloten werd deze kwes tie opnieuw schriftelijk aanhangig te maken en daarbij ook "de politiek" in te schakelen. In dit verband werd een recente op merking van professor D. Brüll, hoogleraar belastingrecht aan de universiteit van Amsterdam aange haald waar deze zei dat ook de over heid belastingfraude pleegt wanneer ten onrechte belasting wordt gehe ven over niet gerealiseerde winsten. Voorkomende zaken Het experiment met de rondgang langs de kringen nieuwe stijl is de kringen over het algemeen goed be vallen. Hiermee zal "om en om" worden doorgegaan. De voorberei dingen voor de Z.L.M.-Manifestatie verlopen naar wens. kennis werd ge nomen van de activiteiten van de agrarische commissie van de platte landsvrouwen in Zeeland en van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (Z.A.J.K.). In verband met de her ziening Wet Uitkering Wegen zal nog een uiterste poging worden ge daan om de financiële consequenties van een en ander naar verhouding niet zwaarder op de land- en tuirn bouw te laten drukken. Presentielijst hoofdbestuur d.d. 28-2- 1983 A.J.G. Doeleman, voorzitter: A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; J.M. Geluk plv. (kring Schouwen-Duive- land): M.C.J. Kosten (kring Tholen-St. Philipsland): H.C. v.d. Maas (kring Noord-Beveland): K. Dees (kring O. Zuid-Beveland); J. Nieuwenhuyse (kring W. Zuid-Beveland); C.J. Bierens (kring Walcheren); P. Risseeuw (kring W. Zeeuws-Vlaanderen); M. Boogerd (kring Axel); J. Scheele (kring Hulst); J.C. Ge luk (kring W. Brabant); H.J. Juin (kring O. en M. Brabant); P. Boll, plv. (kring Langstraat); G.J. de Jager (kring Altena- Biesbosch); P.A. Hoogenboom tuin bouw); M.J. Goud (tuinbouw); D. Han newijk (veehouderij); G.v. Dis (platte landsjongeren); Adviserende leden: Ir. W.L.A.G. Tacken; Ir. L. Eelkema; mw. J. Donken; mw. C.L. Kloet; Z.L.M.-instellingen: W.C. Sinke; B. Veerbeek; J. Markusse; mw. J. Priem; J. Wieringa erf en akker Grondgebruik Op voorstel van de voorzitter van de Commissie Grondgebruik van de Z.L.M. de heer J. Nieuwenhuyse werd door het Z.L.M.-hoofdbestuur inds enige tijd hebben we ontdekt dat we hier niet de enige Europeanen in de buurt zijn. Er woont er warempel nog één, zo'n 55 kilometer bij ons vandaan. Bovendien bleek dat deze man daar al zo'n twintig jaar aanwe zig is. Toevallig ontdekten we hem op een keer in het plaatsje Vwawa, waar hij gezellig aangeschoten, bezig was om- in het tourist hotel" het stan daardmenu kip en friet te verorberen. Een typische Brit, maar een gezellige. We raakten aan de praat wat er toe leidde dat hij ons uitnodigde om eens langs te komen. Hij waarschuwde overigens nog wel dat we er niet al te veel van moesten verwachten. Met de majoor aan het hoofd van de tafel aten we brood en dronken we wijn dels is het vijftien jaar geleden dat hij voor 't laatst buiten Tanzania was. e majoor was verrast toen hij ons zag. In het begin is hij dan nerveus, want hij krijgt nooit bezoek van Eu ropeanen. Maar zijn gastvrijheid is groot, dat wil zeggen, je krijgt er altijd een stoel en als je wat langer blijft een bord gekookte bruine bonen met maispap, want hij heeft al lang ver leerd anders te eten dan de lokale Af- rikaan. Nu was het feest, we vertelden van de verjaardag, en begonnen met een flesje koud bier uit de koelbox. We kregen er zo'n plezier in. Hij is een echte heer, een bijzonder soort. Na al die jaren in de wildernis, gaat hij nog keurig als heer staan wanneer een vrouw, van weg geweest, terug de ka mer inkomt. Zijn boekenkast wordt geregeld aangevuld met de nieuwste uitgaven uit Engeland. Hij gebruikt een verjaard Engels, hij spreekt nog steeds over zijn "wireless" als hij het over de radio heeft. Hij dekte de tafel en we aten het verse brood en de hol- landse ham. Dat is jaren geleden, zei hij, dat ik brood at. Bij het drinken van de wijn werd hij lyrisch. De laatste vijf jaar had hij geen Europeaan meer op bezoek gehad. Toch niet verloe derd, dat kunnen geloven we, alleen Britten voor elkaar krijgen. De vloer van de woni,ng keurig aangeveegd. Zijn slaapkamer 'netjes, alleen vijf ruitjes gebroken en geen glas om er ooit nog wat aan te doen. We e zijn hem ondertussen beter gaan kennen en zijn tot de bevinding gekomen dat het een aardige man is. Het is voor ons een ontsnapping uit de dagelijkse monotoniteit op het bedrijf. Laatst was onze zoon Kristian jarig en we wilden toch wat vieren. Weet je wat zeiden we, we gaan naar de majoor. Dan proberen we meteen of we mis schien kunnen bellen naar de school van Kris, opperde Corry. A Is dat lukt, dan is dat een wonder, meesmuilden we smalend. We namen van alles mee om de viering van die verjaardag daar achter in het niets bij de majoor tot een sukses te maken. Een vers gebakken brood, een blik varkensham, een kluit roomboter, wat nootjes en niet te ver geten een fles whisky en een fles heuse franse wijn. Een aanslag op de voor raadkast, maar een zoon die verjaart en waar je ver vandaan woont en nog maar vijftien wordt, je moet op zo 'n dag toch ergens met je gedachten heen aar zijn leven is goed ingedeeld. Hij heeft zelf weinig nodig sinds hij ook heeft geleerd om van de lokale biersoorten te houden. Zijn geld be steedt hij aan het betalen van vier man personeel. Ze kennen hun taak. Om vijf uur 's morgens begfnt er al één thee te zetten. Even voor zessen doet een ander de gordijnen open van de kamer en de slaapkamer en zet de ra dio aan op de BBC nieuwsberichten en wordt vervolgens de thee bij hem ge bracht. Gedurende de dag werkt hij wat in de verwilderde tuin, kijkt naar de vele vogels, leest zijn boeken en wordt in het geheel niet gehinderd door de stilte en de eenzaamheid. Wanneer het donker wordt ontsteekt een van de bedienden de peteroleumlamp. De majoor leest nog wat luistert naar zijn wireless en gaat slapen. Later na het feestje in Vwawa pro beerden we nog te bellen naar Neder land, het leverde een berg ergernis op en zelfs geen kontakt met Dar es Sa laam Schrijf kouter 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10