De bestrijding van rhizoctonia in het voorjaar Rhizoctoniabestrijding in konsumptie-aardappelen De schimmel Gevaarlijk water Moederknollen De middelen bij het poten Grondbehandeling Konsulentschap in algemene dienst voor Planteziekten en onkruidbe- strijding in de landbouw De keuringsnormen voor de aanwezigheid van rhizoctonia op aardap- pelpootgoed zijn erg streng. Om aan de eisen te kunnen voldoen zijn veel pootgoedtelers bereid om naast een ontsmetting met kwik, in het voorjaar nog een aanvullende behandeling tegen rhizoctonia uit te voeren. De telers van konsumptie- en industrieaardappelen hebben een andere reden om een bestrijding uit te voeren. Zij willen een regelma tige opkomst en bij de oogst veel knollen in de grotere maten. Het betreft dezelfde schimmel, maar de reden van bestrijding is verschil lend. We zullen zien dat het tijdstip van bestrijding gelijk is, maar dat de middelen meestal verschillend zijn. De wetenschappelijke naam van dè schimmel is Rhizoctonia solani. In de praktijk spreekt men meestal van rhizoctonia. Bedoelt men de zwarte schimmelkussentjes (sclerotiën) op de knol dan heet de aantasting lak- schurft. De sclerotiën zijn het ruststadium van de schimmel. In het voorjaar lo pen deze sclerotiën uit en ontstaan er weer schimmeldraden. Wanneer de groei van de schimmeldraden sneller verloopt dan die van de spruiten, dan kan de top van de spruit aangetast worden. Deze spruit sterft dan af. Er worden dan nieuwe spruiten ée- vormd. Deze zijn echter vaak zwak ker en kunnen ook aangetast wor den. Een snelle ontwikkeling van de spruiten, na het poten, is gunstig. Voorgekiemde aardappelen hebben een voorsprong, zeker wanneer deze ondiep gepoot worden. Schade kan ook ontstaan zonder dat de spruit dood gaat. In de grond wordt een stengel dan zodanig aan getast dat deze moeite heeft de voe dingsstoffen naar beneden af te voe ren. De blaadjes gaan dan knijpen en aan het grondoppervlak kan boven grondse "knolvorming" optreden. De aardappelen in de grond blijven hierdoor achter in groei. De schimmel leeft op de aardappel plant. Wanneer de plant afsterft krijgt de schimmel hiervan een sig naal en gaat sclerotiën vormen. Het lijkt alsof die signalen niet in alle gevallen even sterk zijn. Wanneer het gewas kunstmatig afsterft wor den meer sclerotiën gevormd, dan bij een natuurlijke afsterving. Daarom is pootgoed kwetsbaarder dan kon- sumptieaardappelen. Ook de manier van afsterven is belangrijk. Het doodspuiten van de aardappelen doet de sclerotiën enkele dagen eer der verschijnen dan het looftrekken. Looftrekken is dus beter. Rhizoctonia overwintert op de aard- Bestrijdingsmiddelen worden als re gel met water verspoten. Dit is mo gelijk met middelen tegen rhizocto nia. Alleen, de aardappelen zouden daarna niet meer met elkaar in kon- takt moeten komen. Via het water kunnen bakteriën van de ene knol naar de andere overgebracht wor den. Het middel tegen rhizoctonia is Het toepassen van poeders blijft behelpen. Een zwaar door rhizoctonia aangetaste plant. appel, maar ook in de grond. Een gewas kan op twee manieren aange tast worden, vanaf de knol of vanuit de grond. Beide vormen zijn te be strijden. maar ook hier zijn middelen verschillend. een fungicide en doet niets tegen bakteriën. Baktericiden die toege voegd kunnen worden, zijn niet be kend. Het gebruik van vloeibare middelen dient om deze reden afge raden te worden, tenzij ze gebruikt worden in samenhang met een ont smetting in een kwikbad. Maar dit had in het najaar dienen te gebeuren. Een andere mogelijkheid is het dompelen van aardappelen samen met het poterbakje, zonder de aard appelen te beschadigen, of het dou chen van aardappelen in poterbak- ken. In dit artikel wordt hierop niet verder ingegaan. De knol die gepoot wordt heet moe derknol. Konsumptietelers kennen deze uitdrukking nauwelijks, voor pootgoedtelers kan dit slapeloze nachten geven. Het pootgoed wordt meestal gerooid op een moment dat de moederknol nog niet is weggerot. Die komt dus ook in de oogst terecht, maar zou daar wel wegrotten. Dit maakt de partij nat, met ziekten als de aardappelen vochtig zijn bestaat het risiko dat er te veel middel in de ogen komt. Hierdoor kan de op komst vertraagd worden. De midde len moeten dus niet toegepast wor den als het regent of wanneer de aardappelen vochtig zijn door afge broken spruiten. Voor het toepassen van de middelen bestaat geen speciale apparatuur. Wel is er soms een soort trilplankje gekonstrueerd. In het merendeel van de gevallen zal het poeder over de aardappelen in de voorraadbak ge strooid worden. De rollende aardap pelen zorgen dan zelf voor de verde ling. Deze methode is efTektief. maar wel moet er rekening gehouden worden met stuiven. De meeste middelen zijn behoorlijk irriterend. De volgende middelen zijn toegela ten. middel iprodion mancozeb maneb maneb/carbendazim maneb/dichloran maneb/thiabendazol maneb/thiofanaatmethyl maneb/zineb maneb/zineb/carbendazim validamycine zineb/maneb merknaam dosering per kg pootgoed Rovral 0.4 g Duphar Dithane M-45 spuitpoeder 2 g MV-4 3 g Bavistin M 72 2 g Delsene M 2 g Brabant Carbendazim-Maneb 3 g Aseptasolan 2 g Lirotect-M 2 g Topsar 2 g Topsar spuitpoeder 2 g V ondozeb 2 g Shell Carlane MZ 3 g Vondocarb 3 g Solacol poeder 2 g Luxan Zimanaat spuitpoeder 3 g gevolg. Moederknollen moeten dus bij het rooien verwijderd worden. Nog beter is het te zorgen dat er zo min mogelijk zijn. De fungiciden tegen rhizoctonia bestrijden echter ook andere schimmels. Het verrotten wordt hierdoor vertraagd. Vandaar dat er in de pootgoedteelt een voor keur is voor middelen op basis van validamycine. Deze stof werkt speci fiek op rhizoctonia. Het is in de han del onder de naam Solacol vloeibaar en Solacol poeder. Vanwege een mogelijke verspreiding van bakterieziekten door vloeibare middelen, kunnen bij het poten het beste poeders gebruikt worden. Het is de bedoeling dat de knollen ron dom met het schimmelbestrijdings middel in kon takt komen. Wanneer Om de aardappelen te beschermen tegen een aantasting vanuit de grond, kan ook de grond met een fungicide behandeld worden. In de pootgoed teelt kan hiervoor quintozeen ge bruikt worden. Het middel moet voor het poten gespoten worden en dan licht worden ingeëgd. Het middel kan smaak-afw ijking veroorzaken. Het moet dus niet in de konsumptieteelt gebruikt worden. Het middel tolclo- fos-methyl. merknaam Rizolex, heeft dit bezwaar niet. In principe zou dit wel in de konsumptieteelt gebruikt kunnen worden. De eventuele schade zal echter niet in alle gevallen opwe gen tegen de kosten. De dosering van Rizolex is 20 kg per ha. Het middel moet 10 a 15 cm ingewerkt worden. Dr. Ir. CJ.A. Barel Serie Aardappelen nr. 8 Bij een aantasting door rhizocto nia komen op de knollen bruin zwarte korstjes voor (de zgn. "sclerotiën"). Deze bestaan uit ingedroogde in elkaar geweven schimmeldraden. Sclerotiën is een vorm van rusttoestand en een wijze van deze schimmel om te overleven. Levenswijze van de schimmel Wanneer sclerotiën bezette knollen worden gepoot, gaat de schimmel uitlopen. Er ontstaan witte schim meldraden die later bruin worden. Deze groeien over de knol heen en komen op de kiemen en stolonen te recht. Ze dringen het weefsel binnen, waarna bruine plekken ontstaan. Aantasting van de aardappeikiemen kan tot gevolg hebben dat deze niet boven komen, dus weinig stengels per plant. Hoe sneller de plant bovenstaat, hoe minder spruiten wegvallen. 8 Daarom is het wenselijk dat partijen met veel sclerotiën niet te vroeg worden gepoot. Aantasting van de stolonen heeft vaak afsterving van de top tot gevolg, zodat geen knol kan worden gevormd. De stoloon vormt dan echter zijspruiten. Indien de zij- spruiten niet worden aangetast, vormt zich aan iedere zijspruit een knol. zodat er een groot aantal aard appelen aan een plant groeien. Dit is nadelig i.v.m. te fijne sortering. Soms sterven een of meerdere sten gels van een plant af tijdens het groeiseizoen. Wanneer de weersom standigheden gunstig zijn (warm en vochtig) wordt aan de voet van de stengels wit schimmelpluis gevormd. De praktijk spreekt dan van een wit te manchet. Knolbehandeling De beste maatregel is nog altijd het poten van blank pootgoed. Dit is pootgoed waarop zich geen sclero tiën bevinden. Sclerotiën op de knol vormen de grootste bedreiging voor de jonge spruiten. Zware bezetting met rhizoctonia. Volgens de N.A.K. keuringsvoor schriften mógen de klasse E, A en B in de partijen 25% lichte aantasting hebben. Om een topopbrengst te halen van pootgoed dat maar net aan de ge stelde eisen voldoet, zal het nodig zijn om als konsumptieteler de hier na volgende maatregelen te nemen om voldoende stengels per ha, dus de hoogste opbrengst te behalen. Poot goed dat nagenoeg blank is, is voor de konsumptieteler geen aanleiding om maatregelen te nemen. Wat te doen bij het uitplanten van pootgoed waar de aantasting door lakschurft maar net aan de gestelde norm voldoet Om opbrengstderving te voorkomen, kan bij het poten het pootgoed be handeld worden met een fungicide. Hiervoor zijn een aantal poedervor- mige middelen toegelaten die bij het vullen van de pootmachine over de aardappelen kunnen worden ge strooid. Zijn de aardappelen vochtig dan verdeelt het poeder zich niet goed en is een vertraging in de op komst niet uitgesloten. Een nadeel van deze methode is, dat de poeders gemakkelijk stuiven en hierdoor hinderlijk kunnen zijn voor de per sonen die met het poten belast zijn. Inademing van de poeders moet worden voorkomen. Het verdient daarom aanbeveling om zo mogelijk tijdens het poten de voorraad bakken af te dekken. Een voordeel t.o.v. de natte methode is dat er geen uitbrei ding van eventueel in de partij voor komende bakteriënziekten zoals zwartbenigheid en stengelnatrot zich zullen uitbreiden. Vloeibare middelen kunnen met een speciaal hiervoor ontwikkeld appa raat tijdens het poten op de knollen worden gebracht. Voordeel is dat deze middelen niet stuiven, maar een nadeel is dat bij beschadiging van de knollen, o.a. af breken van spruiten, uitbreiding van de genoemde bakteriënziekten plaats kan hebben indien die in de partij voorkomen. Samenvatting Een aantasting van de spruiten door de rhizoctoniaschimmel is voor een belangrijk deel te voorkomen door te zorgen voor een vlotte opkomst. Dit kan worden bevorderd door. niet te vroeg en niet te diep te poten uitgaan van zo blank mogelijk pootgoed indien de bezetting met sclerotiën maar net voldoet aan de gestelde normen bij het poten een fungici de toepassen. A.C.M. Mulders Specialist Plantenziekten en On- kniidbestrijding, C.A.R. - Zevenbergen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8