VOO It Dl! VROIIW Europese jonge boeren Kaderpooling b,ieen- Zeeland Samenvatting van het Rapport Tijd en inventiviteit' Handwerktentoonstelling van 31 mei t/m 3 juni in Goes. Studiedag uit de p.j.z.-agenda onder redaklie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Het hebben van een handicap kost de huisvrouw veel inspanning, tijd en moeite om de dagelijkse taken te verrichten. Problemen doen zich vooral voor bij het verkrijgen van aanpassingen aan de woning, bij het verkrijgen van vervoersfaciliteiten en bij de hulpverlening van de gezinsverzorging. De vele obstakels, zoals het betreden van gebouwen, beperkt de bewe gingsvrijheid van gehandicapten in hoge mate. De afgelopen tien jaar hebben er in Nederland verschillende onder zoeken plaatsgevonden, maar er is weinig of geen kwalitatief onderzoek verricht onder gehandicapte huisvrouwen. Bij het woord huisvrouw moet worden gedacht aan de vrouw met achter haar een gezin, de alleenstaande gehandicapte (met haar specifieke problemen) en de vrouw die behalve huisvrouw, ook werkzaamheden buitenshuis heeft of actief is in organisaties en verenigingen. Opzet van het onderzoek Er zijn drie groepen gevormd: de eerste groep bestond uit negen vrou wen met een motorische handicap. De meesten van hen waren in de twintig of dertig, sommigen hadden nog jonge kinderen en waren gro tendeels afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen. De tweede groep deelneemsters was eveneens motorisch gehandicapt, rond de vijftig en voornamelijk af komstig uit Walcheren en Zuid-Bë- veland. Groep drie bestond uit zes deel neemsters met de handicap blind of slechtziend. De ene helft was jonger dan 40 jaar, de andere helft was ou der dan 55 jaar. In groepsgesprekken kwamen de ge handicapte vrouwen - 23 in totaal - Aktiviteiten CEJA Tijdens een algemene vergadering wordt het beleid van het afgelopen jaar geëvalueerd en wordt het beleid naar de toekomst toe vastgelegd. Activiteiten die het laatste jaar ge houden zijn, waren: Discussies ron dom de prijspolitiek, een oriënteren de discussie over zuiveloverschotten en een diepgaande discussie over de structuurpolitiek. Tevens werd in oktober een wereldcongres over soli dariteit tussen plattelandsjongeren overal ter wereld gehouden. Hoewel directe resultaten moeilijk aan te ge ven zijn, is er wel het een en ander over te vertellen. Met name tijdens discussies over zuivelproblematiek blijkt hoe weinig Europese jonge boeren over de si tuatie in hun buurlanden weten. Door die situaties te onderkennen en in een ruimer kader te brengen (dus vertalen naar de EG) leer je dus Eu ropese situaties doorzien. De EG bepaalt namelijk het zuivelbeleid en door met goeddoordachte voorstel len te komen, kun je invloed uitoe fenen. Hetzelfde geldt voor de structuurpo litiek. Daarmee worden de EG- richtlijnen bedoeld, waarbinnen de afzonderlijke landen geldelijke steun kunnen verlenen met "Brussel's geld". Enkele van die richtlijnen ra ken ook de jonge boeren. Een aantal van deze richtlijnen zijn nu (elf jaar zelf uitgebreid aan het woord. Hun visie of ervaringen kwamen boven water, zodat de deelneemsters op el kaar konden reageren en eventueel profiteren van de informatie. Zorgen voor het huishouden Zowel in de groepen motorisch ge handicapten als in die van blinden en slechtzienden, kwam veelvuldig naar voren dat het hebben van een han dicap extra inspanning, tijd en moeite kost om de dagelijkse taken - dus ook de huishouding - te vol brengen. Voorop staat echter: ieder een probeert zoveel mogelijk zelf standig te blijven. Of, zoals één van de deelneemsters het stelt: "Al moet ik er bij neervallen, maar redden zal ik me en het lukt me ook aardig". na invoering door Mansholt) aan herziening toe. Een van die richtlij nen, nummer 59, heeft als doelstel ling de modernisering van bedrijven. Met een ontwikkelingsplan, dus door bouw van een ligboxenstal efficiën ter kunnen werken, kun je dan ren tesubsidie krijgen, mits aangevraagd binnen vijfjaar na bedrijfsovername. Een echte richtlijn voor jonge boeren dus. Als we nu bekijken wie binnen de EG van deze richtlijn gebruik, heeft gemaakt, dan is dat voor de EG drie procent. Maar voor Nederland vijftien procent. Hiermee wordt te vens aangetoond, hoe belangrijk dergelijke richtlijnen voor ons kun nen zijn, en dat we bij de opstelling daarvan onze inbreng laten horen. Daarom ook is het van belang om Europese studiedagen en vergade ringen bij te wonen. Belangenbehar tiging moet gedaan worden op die plaatsen waar er over besloten wordt. Landbouwbeleid wordt Europees aangepakt. Verkiezingen De voorzitter van het CEJA, de Ier Seumas O'Brien was na drie jaar af getreden en niet herkiesbaar. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de Fransman Jean-Paul Bastian. De twee vice-voorzitters komen uit resp. Engeland en Italië. Henk Hijink werd herkozen als voorzitter van de werk groep Uitwisselingen. Hans Spieker Koken doen de deelneemsters over het algemeen zelf. Een slechtziende: "Aardappels schillen, wel een beetje dik maar jaDe vindingrijkheid is groot en er rolden dan ook talloze tips over tafel, variërend van hoe giet je groente af met één hand, tot het sorteren van geld in je portemonnee als je blind bent. Er zijn natuurlijk grenzen aan "het zelf kunnen doen". De hulpmidde len en de mate waarin de woning is aangepast, zijn in zeer sterke mate bepalend. Voor het poetsen, schoonmaken enz. heeft iedere deelneemster één of en kele ochtend(en) in de week hulp. Over de gezinsverzorging waren echter veel klachten. Teveel wisse lingen van hulpverleners, hebben vooral in gezinnen met kleine kinde ren, een storende invloed op de fust. Een andere klacht: de hulpverleen sters zijn vaak te jong, hebben weinig ervaring en zijn soms helemaal niet in staat zelfstandig een huishouding te voeren. Het boodschappen doen brengt over het algemeen veel problemen met zich mee. Zowel de motorisch ge handicapten als de blinden en slechtzienden, vinden het een achteruitgang dat er steeds minder buurtwinkels zijn. De in- en uitgan gen van supermarkten zijn vaak te smal voor rolgebruiksters, de vakken te hoog en de kassa's staan te dicht op elkaar. Wat de vervoersfaciliteiten betreft, een aanvraag voor financiële tege moetkoming, in de kosten, de rege lingen voor het verkrijgen van aan gepast vervoer, dat alles gaat zeker niet van het leien dakje. Per regio: Walcheren Schouwen-Duiveland Noord- en Zuid-Beveland Tholen Oost Zeeuws-Vlaan'deren Kanaalzone West Zeeuws-Vlaanderen is recreatiesportkader beschikbaar om leiding te geven aan Uw aktivi teiten, waarbij het bijvoorbeeld kan gaan om: - een wekelijks trimuur - een sport- en spelinstuif - de organisatie en uitvoering van spel- en sportdagen, kampeer- weekends, oriëntatietochten, enz. Hoe werkt de kaderpooling? Wanneer U kader nodig heeft: - neemt U kontakt op met de koördinator in Uw regio (zie adreslijst); - gaat deze koördinator op zoek naar kader voor Uw aktiviteit, waarbij, behalve naar inzetbaar heid, ook wordt gekeken naar wie voor Uw aktiviteit het meest ge schikt is: iedereen heeft zijn eigen specialiteiten en ervaring; - legt de koördinator het kontakt tussen aanvrager en kader. Een regionaal koördinator kan nog meer voor U doen, n.l. - adviezen en ideeën geven bij de De landelijke handwerkcommissie van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen organiseert ieder jaar, telkens in een andere provincie, een grote handwerktentoonstelling. Vooraf vindt per provincie een selec tie plaats, waardoor de landelijke tentoonstelling een weergave wordt van het provinciale werk. Dit evenement is niet alleen bestemd voor de leden van de Plattelands vrouwenorganisaties, maar voor iedereen die geïnteresseerd is in of zich bezighoudt met het werken met textiel. De tentoonstelling wordt dit jaar in Zeeland gehouden van 31 mei t/m 3 juni 1983 in de Grote of de Maria Magdalena Kerk te Goes. Houdt één van deze dagen vrij voor een bezoek aan deze unieke ten toonstelling. Het is beslist een reis naar Goes waard. Over de woningaanpassing: omdat het vaak zo lang duurt voor er iets gedaan wordt, doen echtgenoten het maar zonder toestemming van wo ningbouwvereniging of huiseige naar. De deelneemsters vinden dat er veel te weinig naar de huisvrouwen zelf wordt geluisterd wanneer het om aanpassingen gaat. Ook is er te wei nig voorlichting over de aanpassin gen die mogelijk zijn. Aanbevelingen De onderzoekers zijn van mening dat de Bond van Plattelandsvrouwen ze ker een bijdrage zou kunnen leveren voorbereiding van aktiviteiten. - informatie over akkommodaties en het gebruik ervan verschaffen. - behulpzaam zijn bij het samen stellen van programma's. - de gebruiksmogelijkheden van de diverse materialen aangeven. Adressen Regionale koördinatoren Walcheren: Dhr. J. Mulder, Tooro- plaan 8 Vlissingen. Tel. 01184-15386. Schouwen-Duiveland: Dhr. C. Fooy, Prunjewekken 4 Serooskerke. Tel. 01105-4000 tst. 123. Noord- Zuid-Beveland: Mw. C. Voeten, C.v.d. Lindenstraat 1 Goes. Tel. 01100-14143. Tholen: Mw. T. Slootweg, Tulpstraat 14, St. Maartensdijk. Tel. 01666-2903. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Dhr. E. de Deckere, Frans Halsstraat 26 Clinge. Tel. 01140-14295/ 01140-13755. Kanaalzóne: Mw. L. de Dijcker - Van Houdt, Eversdam 1 te Westdor- pe. Tel. 01158-1015. West-Zeeuws-Vlaanderen: Mw. L. De Dijcker - Van Houdt, Eversdam 1 te Westdorpe. Tel. 01158-1015. Ook P.J.Z.-afdelingen zouden bij hun activiteiten van deze kaderpooling gebruik kunnen maken. Je kunt dan kontakt opnemen met bovengenoem de adressen of met het secretariaat. Deze kunnen je dan doorverwijzen. De agrarische commissie van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen Noord-Brabant en de S.E.V. van de Z.L.M., nodigt u uit voor de jaarlijkse studiedag op: Dinsdag 22 februari 1983 in Cultureel Centrum Zidewinde, Julianalaan 7 te Sprang-Capelle (04167-3421) Voor deze studiedag hebben we twee sprekers uitgenodigd. Mevrouw H. May-Weggen, lid van het Europees parlement, en de heer Ir. D. Luteyn, voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwco- mité. Na de inleidingen is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor 's middags is er een excursie georganiseerd naar de orchideën- kwekerij en naar de pottebakkerij van de Paters Benedictijnen St. Paulu- sabdij. Hoogstraat 80 te Oosterhout. De agrarische commissie wil u deze studiedag van harte aanbevelen. Een interessante dag met een pro bij het aandragen van oplossingen. Aanbevelingen werden gedaan op het gebied van voorlichting, hulp bij wo ningaanpassing, gezinsbegeleiding en huishoudelijke verzorging. Het rapport telt 79 bladzijden. Wilt u het helemaal lezen, het is verkrijg baar door 12,— te storten op post giro 147.17.27 van het NIMAWO, Den Haag, onder vermelding van "Tijd en inventiviteit". Wilt u nadere informatie over dit on derzoek, dan kan contact worden op genomen met Riki van Overbeek, tel. 070-551000 of de Ned. Bond v. Plat telandsvrouwen, afd. Zeeland, be reikbaar op tel. nummer 01100-21010. R.H. 18 febr. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen orga niseert een biertapwedstrijd. Plaats "De Boekanier" te Sluiskil. Aan vang: 20.30 uur. 18 febr. Afd. Walcheren houdt een bowling in de "Kaasboer" te Biggekerke. Aanvang: 20.30 uur. Opgave bij Wim Blankers (tel. 01180-12353). 18 febr. Afd. Fijnaart: Grote avond in "De Schakel" te Fijnaart. Aanvang 20.00 uur. Opgevoerd wordt het blijspel "Kruis of Munt?". Entree: Leden 3,— en niet-leden 5,— 22 febr. H.B.-vergadering in De Blauwe Hand te Bergen op Zoom. Aanvang 19.45 uur. 26 febr. 3-C.J.O. volleybal-toernooi in de sporthal "De Kruitmolen" te Mid delburg. Aanvang: 10.15 uur. Men kan zich opgeven door 40,— per team over .te maken op nr. 32.05.75.063 van de Rabobank te Renesse t.n.v. De Zeeuwse C.P.J. Goes, onder vermelding van "Deel name 3-C.J.O.-volleybaldag. Uiter ste inschrijfdatum: 19 februari. 25-26-27 febr. P.J.Z. Kaderweekend in het "Van Eeghenhuis" te Aardenburg. 5 maart Afd. Tholen/St.Philipsland organi seert haar jaarlijks volleybal-toer nooi. Opgave voor 26 februari bij Tonny Gubbens. Molenstraat 112, 4698 BD Oud-Vossemeer (tel. 01667-2997) of bij Carlies Suurland (tel. 01663-2447). 19 maart P.J.Z. Juweel. Dit Juweel wordt ge houden in 't Fort te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.30 uur. Tijdens de onlangs gehouden Griine Woche in Berlijn hield het CEJA (Europese organisatie voor jonge boeren) haar algemene vergadering. De afvaardigingen naar Europese vergaderingen lopen via de werk groep Buitenland van het NAJK. Deelnemers aan de algemene verga dering van het CEJA op 31 januari en 1 februari j.l. waren Jos Akker mans, Marinus Geuze, Hans Spieker, Henk Hyink (Stichting Uitwis seling) en Emilie van Zijl (NAJK-secretariaat). Veel P.J.Z. afdelingen organiseren aktiviteiten op het gebied van de sportieve recreatie. Soms weet men niet goed hoe men bepaalde zaken aan moet pakken. Ook andere verenigingen en organisaties zitten met dit probleem. De provincie Zeeland telt ruim 100 specifiek geschoolde recreatiesportleiders, die bij de begeleiding van dergelijke aktiviteiten ingeschakeld zouden kunnen worden. Om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen en organisatoren en kader met elkaar in kontakt te bren gen, is door de Zeeuwse Sportraad een Regionale Kaderpooling inge zet. Noteert U vast: 29 maart Studiedag van de Agra rische Commissie in Middelburg. Onderwerp: „Boerin zijn, nu". gramma dat u niet mag missen. Ook niet-leden van de plattelandsvrou wen zijn van harte welkom en neem ook eens een vriendin mee! U kunt zich opgeven bij de leden van de agrarische commissie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21