I. rJ' de nar kas Wildschade melden! Schouwen-Duiveland ziet er half februari winters uit. Te lang vastgehouden... weekstaat energieverbruik Verschillen in gewasontwikkeling blijven klein Veiling Kapelle vergroot koelruimte met 11 cellen Bestrijdingsplan bakterievuur vertraagd Bestuivingsregeling 1983 vastgesteld. Wildschade Het is rustig in WALCHEREN op tuinbouwgebied. De aktiviteiten be palen zich op wat koolsoorten prei en witlof Het is jammer dat het allemaal moet gebeuren tegen prijzen die ver heneden peil liggen. De één steekt de oorzaak van het lage prijspeil op de verminderde koopkracht van de con sument, de andere op de zachte win ter, en de volgende op de overpro duce, het zal allemaal wel een beetje waar zijn, maar aan de twee eerste kunnen wij zelf weinig aan doen. De laatste overproduktie ten dele wel. We moeten toch als tuinbouw in zijn geheel wel een beetje oppassen met het maar in grote oppervlakten neerplanten en zaaien van al die ge wassen die uiteindelijk toch een keer voor de veilingklok moeten verschij nen. De concurrentie uit het buiten land is ook groot geworden de laatste jaren, als het om export gaat. Het is volgens mij ook geen goede zaak. dat zo wat alle grote akkerbouwers zich toeleggen op de teelt van gewassen zoals prei spruiten en witlof, we krij gen dan als echte tuinders zoveel collega's telers en krijgen zodoende allemaal niets. De voorlichting is hiervan ook deels de schuld: als er op een gewas nog maar een paar cent te verdienen is wordt er bijna een re clame campagne voor gehouden om maar meer te krijgen. Het is echter een begrijpelijke zaak want de grote bedrijven hebben ook geen produk- ten die wat in het laatje brengen. Als we even op de kalender kijken is 't alweer half februari. Er rest ons ei genlijk nog maar ruim één tot an derhalve maand en de winter is voorbij. Al lijkt het wel of we al zo ver zijn. "Ik zag in de berm al for sythia's uitkomen wat wel buitenge woon vroeg is. Maar het betekent dat we al wel wat voorjaarsplannen klaar moeten heb ben. De zaadverkopers komen al langs om hun waar te verkopen en de plantenkwekers zijn eveneens van de partij. De laatste praten over het sla- en andijvie - poten onder plastic en an dere soorten folie's. We zien het in onze streek nog weinig gebeuren. Er zit misschien wel wat in. Volg hier- Met algemene stemmen hebben de leden van de Coöp. Veilingvereniging Kapelle-Biezelinge en omgeving woensdagavond 9 februari besloten accoord te gaan met het bestuurs voorstel om de bestaande koelhuis ruimte in Kapelle uit te breiden met 11 cellen. Daardoor neemt de totale koelruimtecapaciteit toe met 1700 ton appelen en 2 miljoen kg peren. De toestemming voor het lenen van 1,7 miljoen heeft het hestuur inmiddels binnen. Het CVZ-bestuur had eerder reeds zijn goedkeuring aan de uit breiding gegeven. De uitbreiding van de koelhuis ruimte in Kapelle is noodzakelijk omdat reeds het afgelopen seizoen het aanbod van te koeien fruit de capaciteit verre overtrof en 2 Vi mil joen kg fruit moest worden getran sporteerd naar koelhuizen bij de veiling in Terneuzen. Overigens bleek ook daar de ruimte niet toerei kend zodat later in het seizoen telers teleurgesteld moesten worden. Bovendien kan op basis van progno ses over de aanvoer rond Kapelle worden verwacht dat de aanvoer van fruit de komende jaren nog groter zal worden. Tijdens de vergadering werd door enige leden de vraag opgeworpen in hoeverre deze uitbreiding een ko mende fusie tussen de veilingen in de weg zou kunnen staan. Voorzitter Leijs liet daarover geen onduidelijk heid bestaan: "Deze uitbreiding zal een eventuele fusie niet in de weg staan immers onafhankelijk wat in de toekomst ook gaat gebeuren in een produktiegebied moet altijd koelcelruimte aanwezig zijn". Voor de vergadering, die plaats vond in het veilinggebouw, bestond een goede belangstelling: er was ca van de omzet aanwezig. Er is vertraging opgetreden in het uitwerken van voorstellen voor een bestrijdingsplan voor bakterievuur. Deze vertraging is met name veroor zaakt door de gekonipliceerdheid van de materie, waarbij tegenstrijdige be langen zorgvuldig moeten worden af gewogen. Aldus staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Tazelaar, De Boois en Eversdijk. De staatssekretaris noemt 1 januari 1983 als datum van inwerkingtreding van het bestrijdingsplan niet haal baar. gezien de noodzaak van een zorgvuldige voorbereiding. Daarbij dient goed overleg met betrokkenen plaats te hebben en dient het be drijfsleven voldoende tijd te krijgen om zich ook qua bedrijfsvoering op de maatrégelen in te stellen. Er wordt naar gestreefd het bestrij dingsplan zo tijdig gereed te hebben, dat het bedrijfsleven bij zijn plan ning voor het seizoen 1983/1984 daarmee rekening kan houden. Momenteel wordt bekeken voor welke gebieden een inplantverbod voor meidoorn en bepaalde coto- neastersoorten zou moeten worden ingesteld. De Contactcommissie Tuin bouw/Bijenteelt van Het Land bouwschap heeft de voor 1983 geldende "Algemene voorwaar den inzake het plaatsen van bij envolken voor de bestuiving van fruit en groentegewassen" vast gesteld. In een korte toelichting op de overeenkomst stelt de Contactcommissie met voldoe ning vast gekonstateerd te heb ben dat er de laatste jaren bij de voorlichting aan de praktijk meer dan voorheen aandacht wordt besteed aan de gevaren van de verschillende gewasbescher mingsmiddelen voor bijen. D#e Contactcommissie wijst huurders van bijenvolken op de gevaren van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen Vooral tij dens de bloei. Grote omzichtig heid moet worden betracht bij de bestrijding van onkruid met che mische middelen. Een afschrift van de Bestuivings regeling is bij het Landbouw schap verkrijgbaar. van eens wat uitkomsten want een paar dagen vroeger kan soms vele centen per stuk schelen en er kan ze ker een teelt meer gedaan worden op hetzelfde perceel. Er zijn ook enkele perceeltjes spinazie gezaaid, maar het zal nog wel even duren eer we een groene gloed over deze veldjes zien schemeren, want de temperatu ren zijn nu (wanneer ik dit verhaaltje afrpaak 12-2) aardig aan het dalen en het lijkt er een beetje op dat we nog een koude golfje over onze streken krijgen. Het zou de grond heel erg goed doen, en er kon nog van geprofiteerd wor den om de laatste resten nog eens om te ploegen De winterbloemkool die er zo voor jaarsachtig bijstaat zal er bij de in tredende vorst wel een beetje anders uit gaan zien maar er hopelijk geen schade van ondervinden. We zullen echter wel attent moeten zijn op de houtduiven want ze zijn zo hier en daar toch wel behoorlijk ac tief. Het is raadzaam alle schadege vallen veroorzaakt door wild te mel den aan de wildschadecommissie, SCHOUWEN-DUIVELAND - Zag het er eerst naar uit dat we de winter zonder vorst door zouden komen, nu beseffen we opeens dat weersvoor spelling op langere termijn erg ris kant is. Hoewel de natuur al volop in beweging was, met zwellende knop pen en zelfs enkele vroeg bloeiende plantjes, zien we nu weer een stil stand van dit gebeuren. In de boomgaarden vordert de snoei gestadig. Tot nu toe mogen we dit jaar beslist niet klagen over onwerk baar weer. Toch moet er nog heel wat want van hoger hand beperken ze ons als boeren en tuinders om het wild te bestrijden met intrekking van bijna alle vergunningen tot afschot van schadelijk wild. Alles aanmelden kan misschien helpen de minister tot andere gedachten te brengen en de situatie te laten zoals het nu is en een ieder kan dan zijn eigen steentje bij dragen om de schade wat te beper ken. Toeleggen op de teelt van gewassen zoals prei.... gesnoeid worden. Nu de dagen wat langer licht worden is dit ook moge lijk. De bloemknoppen van de peren zijn dit jaar al vroeg te herkennen. Tijdig snoeien verdient hier dan de voorkeur. Als straks de temperaturen weer wat hoger worden is de be smettingskans van bacterievuur ook groter dan bij temp. van beneden de 7 graden Celsius. Ook de bloem knoppen worden er vlug afgestoten bij een ïaie snoei. De afzet verloopt moeilijk met uit zondering van Conference, Cox en Jonagold. De gescrubde bewaring van de cox lijkt ook dit jaar weer een succes We zullen bij de andere rassen dit seizoen met minder genoegen moeten nemen dan we willen. Maar een produkt bij een overvolle markt langer bewaren dan aanvankelijk de bedoeling was, is zeker niet verstan dig. De andere kant is weer dat de appels beslist onvoldoende geel moeten zijn om een koper te kunnen vinden. De consument vraagt een rijp produkt, soms wel eens te rijp. Winston en Golden die te rijp zijn vliegen op de fruitschaal in kwaliteit achteruit en blijven daardoor nog langer liggen. Consumenten voor lichting zou verder moeten gaan dan een t.v.-spot en een kistkaart op ons een malig kratje. Gelukkig is er volop fruit te koop van een goede kwaliteit waar de Neder landse consument weer op terug komt. Een verbetering ten opzichte van enkele jaren terug toen het bui tenlands produkt een steeds maar groter aandeel kreeg op onze eigen markt. Bij lage prijzen ontbreekt de motivatie wel eens bij sommige telers om de uiterste zorg aan het produkt te besteden. Slecht gesorteerde par tijen wijzen uit dat voor de interven tieprijs of iets daar boven is klaar gemaakt. Maar juist met dit produkt kunnen we de afzet niet bevorderen. Ondanks de extra kosten voor de te ler zullen we zo mogelijk toch het produkt in klasse I aanvoeren. Soms is handsorteren nodig om dit te be reiken, vooral grove partijen zijn erg kwetsbaar. In "Koopkracht" het maandblad van het Konsumenten Kontakt van februari wordt verslag ge daan van een voedingsonderzoek naar appelen. De konklusie van het onderzoek is als volgt: "De onderzochte in het najaar ge kóchte appelen hadden dit sei zoen een slechte kwaliteit. Veel appelen werden overrijp ver kocht, waren beschadigd, hadden weinig smaak en waren zeer kort houdbaar. Resten van bestrij dingsmiddelen komen maar bij 10% van de Hollandse gewone appelen in geringe hoeveelheden voor. bij alternatieve appels he lemaal niet. De Franse Golden maken met 50% een slechte beurt. De detaillist verkoopt soms een ander ras dan aangegeven". De heer P. Goddrie van het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp verklaarde des gevraagd tegenover de redaktie van Koopkracht dat een belang rijke oorzaak van de klachten bij de telers ligt die de appelen te lang vast houden in de hoop er een betere prijs voor te krijgen. Het is dan toch winter geworden zodat de kachel nu staat te loeien en meneer Ruding weer een zorg minder heeft. Jammer genoeg is ook de hoeveelheid zonnestraling verminderd, waardoor de wat hetere buizen van zo'n 60 gr.C. gemiddeld nu ook om teelttechnische redenen gewenst zijn, namelijk om het evenwicht tussen generatieve en vegetatieve groei te behouden. De lichtverhoging 3 gr.C. en de temperatuurstoot van 2 gr.C. gaven in de kassen af en toe hoge temperaturen te zien, die in het gewas de neiging tot de ontwikkeling van een te groot bladvolume te zien gaf, reden waarom deze instellingen nu gehalveerd zijn. De verschillen in gewasontwikkeling blijven overigens klein, maar wijzigen zich wel. Zo ontwikkelt zich de steenwolteelt in zijn geheel nu wat sterker, wdarbij de standaardkas opvalt. Nog eens voor de mensen die willen komen kijken, waarvoor het nu de tijd is gezien de gewasontwikkeling; de bezoektijden zijn op dinsdag en vrij dagmiddag van 2 tot 5 uur. Stooktemperatuur op de dag is 19 gr.C. en 's nachts 15,5 gr.C. Bij zonnig weer is er een lichtverhoging van 1,5 gr.C. en bij donker weer tussen 10 en 12 uur 's morgens een temperatuurstoot van 1 gr.C.; er is geen minimumbuis meer. Het energieverbruik bedroeg deze week 14.144 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 6 d.d. 4/2-11 /2 acrylplaten m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week oo 137 I2l 148 152 energieverbruik in m3/l00 m2 vanaf 28-12-1982 613 728 666 558 685 734 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid 1,5 gr.C. 3,9 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19