Het nut van een goede bedrijfsorganisatie! Bestrijding bakterievuur onzeker? Signaal Aanvulling Gunstig Wanneer ook in ons THOOLSE dis trict het vergaderseizoen weer op zijn eind loopt, kan ieder voor zich weer eens nagaan, wat er ter tafel is ge bracht. Naast bestuurswisselingen, konden ook de eigen voormannen op Z.L.M.-gebied, hun zegje doen tot nut van de verschillende bedrijfsty- pen. Het is van groot nut, dat de diverse bedrijfsorganisaties bestuurd wor den, door aktieve leden, waarin elke groepering aan zijn trekken komt. Uit het in de laatste twintig jaar sterk geslonken aantal bedrijfsgenoten wordt het soms al moeilijk om aan aktieve bestuursleden te komen. Ieder voor zich weet vanzelf, dat elk verenigingslid zijn steentje bij moet dragen; maar een goed bestuur, is de motor waardoor de machine blijft draaien. Wanneer een voorlichtings man aangetrokken moet worden ten dienste van een speciale.groep, kan er altijd op gerekend worden, dat het hoofdbestuur hieraan ook zijn me dewerking verleent. Toch blijft het wél zo, wat de algemeen Z.L.M.- voorzitter op een vergadering vóórop stelde, dat nieuwe initiatieven, vanuit de gewone leden moeten voorkomen, met begeleiding van het verenigings bestuur. Juist dan ontstaat er een ge zonde vereniging. Gelukkig kan voor het afgelopen seizoen wel gesteld worden, dat de belangstelling voor de bijeenkomsten bevredigend is ge weest. Tot aller genoegen is het weerbeeld sinds vorige week, in gunstige zin veranderd, met wat aanhoudende lichte vorst. Wanneer sneeuw- of regen voorlopig verstek laten gaan, kan de vorst nog veel goed doen aan de plaatselijk slechte struktuur van de grond. Met ver slempte grond blijft het in het voor jaar langer nat in de ondergrond, wat nóóit ten goede komt aan het te telen gewas. Gelukkig ziet men steeds meer in dat meer zorg moet worden besteed aan een goede drai nage, hetzij met doorspuiten of met nieuwe aanleg. Drainage is duur, maar verzopen grond geeft nooit geen winstgevende produktie. Met de vorige week optredende vorst, is door enkele alweer een beginperiode gemaakt met het kunstmest strooien. In ieder geval heeft men geen inspo- ring, en voor kalizout moet men het dan zeker waarnemen. Graan en winterbloemkool zijn in februari ook altijd dankbaar voor stikstof, zodat het gewas vlugger aan zijn hergroei kan beginnen. Stikstof op de rauwe grond geeft men liever aan het eind van de maand of begin maart, in verband met mogelijke uitspoeling. Voor vermijding van zoutschade is het altijd wel goed, dat de kunstmest eerst wat opgelost is, wanneer met het poten en zaaien kan worden be gonnen. Wanneer dit niet altijd mo gelijk is kan men beter overgaan tot een gedeelde toediening. Vooral fijne zaden, kunnen met een droog voor jaar vlug last van zoutschade onder vinden, wat soms wel te voorkomen is. 17 deel van de oogst blijft het opboksen tegen teeltgebieden in Zuid Europa. Van nature kan men daar nu een maal vroeger telen dan wij en de ex tra transportkosten zijn er door de hogere prijs al gauw uit. Ir. KJ. de Vries van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groente teelt in de Volle Grond heeft op basis van een semi-praktijk proef een kost prijs van zo'n ƒ11,— per kilo voor de "nieuwe" asperges berekend. De mogelijkheid tot kostprijsverlaging dan wel opbrengstverhoging ligt vooral in het verbeteren van be staande rassen. Buiten groeien de stengels eveneens uitsluitend op de reserves in de wor tel. De plant moet dan wachten tot de bodem in het voorjaar voldoende verwarmd is. Dat is het signaal voor de aspergeplant om zijn stengel door de bodem naar boven te boren. Op dit moment steekt de teler de stengel onder in de grond af. Dat oogsten is een arbeidsvragend precisiewerkje, dat dagelijks moet gebeuren omdat de aspergekop, eenmaal boven de grond, in het daglicht een paarse kleur krijgt, en daarvoor trekt de Nederlandse konsument zijn neus op. Komt er na een warme tijd, waarbij de groei van de ondergrond se stengels start, een koude periode, dan stagneert de groei en dat ver oorzaakt samen met de druk van de grond dat de plant een vezelige schil vormt. De teelt binnen kent minder proble men. De planten staan in het donker, zonder grond, bij een temperatuur die het meest ideaal, is. Bij het oog sten behoeft er ook niet gezocht te worden, want op ooghoogte kunnen de oogstbare stengels gezien worden en snel geoogst. De teelt in de volle grond heeft ook andere beperkingen die aanleiding voor het onderzoek zijn geweest. De planten vereisen een bodem die goed ontwaterd kan wor den en waarin de wortels diep kun nen doordringen. Daarbij komt dat van dezelfde plant van zijn vierde tot zijn tiende jaar over een korte perio de (van mei tot de langste dag) zeer frequent gestoken moet kunnen worden. De lange levensduur brengt het ontstaan van bodemziekten met zich mee, waardoor pas na 25 jaar op hetzelfde perceel weer asperges ge plant mogen worden. Het gebied met goede aspergegrond is daarom nog al beperkt. De korte, weersafhankelijke oogst- periode en de arbeidsintensieve oogstwijze vormden de aanleiding vqor instellingen van toegepast landbouwkundig onderzoek en de Landbouwhogeschool om een nieu we wijze voor teelt en trekken van asperges al in 1977 onder de loep te nemen. Methoden voor het efficiënt oogsten en het bewaren van de planten, het ophangen in bakken, de juiste wijze van watergeven bij de gunstigste temperaturen e.d. zijn in middels ontworpen. De onderzoekers zien de nieuwe wijze van produceren voornamelijk als een aanvulling van de buitenteelt, die in Nederland zeer aanzienlijk is. Jaarlijks worden in Nederland op een 2400 hektare ruim 6 miljoen kilo asperges geproduceerd, met een waarde van 40 miljoen gulden. De oogst gaat voor de helft naar West- Duitsland en komt voor een kwart bij de konservenindustrie terecht. Hoe eerder dé asperges op de veiling worden aangevoerd, des te hoger de prijs in de regel is. Vandaar dat as perges op bescheiden schaal voor een vervroeging van de oogst met plastik folie worden afgedekt of zelfs in Een gunstige bijkomstigheid in de vooruitzichten van dit in feite nieuwe produkt is, dat de Nederlandse as perges in West-Duitsland geen on bekenden zijn. Het introduceren van de op water getrokken asperges bij deze potentieel belangrijke afnemer wordt daardoor gemakkelijker. De aspergetrek op water kan worden uitgevoerd op bedrijven die een in stallatie hebben om witlof te trekken. Door deze installaties te gebruiken in een periode dat de prijzen voor wit lof laag zijn, zou dit nieuwe prodükt van de Nederlandse tuinbouw bin nen niet al te lange tijd kunnen wor den gerealiseerd. (Nieuws uit Wageningcn) Het trekken van asperges in bakken. Verse asperges als een delikatesse hartje winter op tafel, en dan nog wel dunne asperges van bijzonder malse kwaliteit, dat kan in de nabije toekomst werkelijkheid worden. "Het is ons gelukt asperges binnens huis op water te trekken, zoals dat ook met witlof gebeurt", zegt ing. E.A. van Os van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen, die met andere onderzoekers hiervoor proefnemingen heeft uitgevoerd. De malsheid wordt verkregen door de aspergestengels snel te laten groeien en wel zo'n 4 a 5 centimeter per dag. Hierdoor vormen ze geen vezelige houtige schil, die men voor het koken moet verwijderen "m een smakelijk gerecht te bereiden. Het is gelukt asperges binnenshuis op water te trekken. Dat gebeurde bij 22 graden C. in het donker. Gezien de uitlatingen van onze staatssekretaris van Landbouw, Dhr. v.d. Ploeg, zal de bestrijding van bakterievuur haast onbegonnen werk zijn. Ook de beschuldigingen aan het adres van Natuurmonumen ten en Staatsbosbeheer die met hun onderhoud jaren achter lopen of in het geheel geen onderhoud plegen aan ons landschap noemde staatsse kretaris v.d. Ploeg onjuist. Nu hoefje helemaal geen kenner te zijn van het snoeien £n onderhouden van dijken, maar dat het de laatste jaren een verwaarloosde zaak is aan de dijken en landschappen welke onder het beheer van deskundige ambtenaren vallen, is zeker, een leek kan dit konstateren. Bovendien ondervin den boer en tuinder op meerdere plaatsen hinder van dit achterstallig onderhoud. Het is een bewezen feit, dat zieke meidoorns de gevaarlijke bakterieziekte overbrengen op vruchtbomen en dan met name op perebomen. En deze pereteelt is nu zo ontzettend belangrijk voor onze streek. Overal lees je en hoor je deze geluiden. De vakpers blijft de boeren en tuinders prijzen omdat hun be drijven, ondanks de recessie redelijk goed draaien en erg flexibel zijn. Het overige bedrijfsleven kan hier een voorbeeld aan nemen, zo schrijven hoogleraren. De land- en tuinbouw is ineens weer één van de peilers ge worden waar Nederland op draait. Wanneer nu zo'n bedrijfstak be dreigd wordt, niet door konkurrentie van het buitenland, of gestegen kos ten of andere oorzaken, maar door zieke meidoorns, die je zo kunt afza gen, ontmoeten wij tegenstand, door nota bene onze staatssekretaris van Landbouw, Dhr. v.d. Ploeg. Dan vraag je je toch wel af, wat doet zo'n man op zo'n post. De fruittelers zelf en onze organisa ties moeten met klem aandringen bij de overheid op onderhoud van dij ken en heggegebieden. Vooral in fruitteeltgebieden mag geen mei doorn overeind blijven en een plant- verbod op alle bomen en planten, welke zeer vatbaar zijn voor bakte- rievüur. De wensen van de fruittelers zijn eigenlijk gering, maar de wil om te luisteren schijnt nog niet aanwe zig. Mocht dit niet veranderen, laten wij dan de vrije uren,benutten en alle meidoorns radikaal afzagen. De overheid moest eens goed beseffen, dat al die dure ambtenaren van na tuurmonumenten en staatsbosbe heer betaald worden van onze cen ten. Een beetje respekt voor de groep, die een wezenlijke bijdrage levert aan onze ekonomie is beslist op zijn plaats, zeker van een Staats sekretaris van Landbouw mogen wij dit verwachten, het is voorwaar geen kleine jongen. Uit het onderzoek is gebleken dat een luchttemperatuur van 22 gr.C. de hoogste opbrengst geeft. Er behoe ven geen meststoffen of andere groeistoffen te worden toegevoegd, want in de wortel van de asperge plant zijn genoeg rëservestoffen op geslagen voor de groei van de sten gels. kassen met bodem verwarm ing wor den gekweekt. Bij een geringe vervroeging van bij voorbeeld enkele weken voor een

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17