Bestuursleden nemen dagelijkse leiding veiling Walcheren op zich 'Telers mogen niet instemmen met aardappelordening' Om voortbestaan voor aantal jaren veilig te stellen: Provisie Wedijver Problemen Nieuwe leden J.B. Becu pres. commissaris Aardappel BV: Omdat bezuinigingen op het salaris van de direkteur als enige mogelijkheid overbleef om het bestaan van de Coöp. Veiling op Walcheren voor een aantal jaren veilig te stellen legt de direkteur van de Coöperatieve Veilingvereniging Walcheren G.A. te Mid delburg de heer E.C.A.A. Mes (60) zijn funktie medio dit jaar neer. Zijn taak wordt overgenomen door het bestuur van de veiling. Met de dagelijkse leiding zal de voorzitter van de veilingvereniging de heer A. Don worden belast terwijl de sekretaris de heer W. Jo- ziasse de administratie en de financiën onder zijn beheer krijgt. Ook andere bestuursleden krijgen bepaalde taken toebedeeld. Door het vroegtijdig ontslag - de heer Mes zou over 2Vi jaar met pensioen gaan - is het voortbestaan van de veiling weer voor een aantal jaren verzekerd. De ontslagprocedure is inmiddels met in stemming van zowel de direkteur als het dagelijks bestuur in wer king gezet. Er is een afvloeiingsregeling getroffen die de volledige instemming van beide partijen heeft. De geschiedenis van de Middel burgse veiling is er een die het treffendst kan worden samenge vat als een "struggle for life", een voortdurende strijd om het be staan. Het nieuwste wapenfeit in die strijd is de overname van de dagelijkse leiding door het be stuur; een ingrijpend bewijs voor die taaie wil tot overleven. Want hoewel de financiële basis van de veiling gezond is en de akkom- modatie modern en goed onder houden, kwamen bestuur, direk- tie en leden toch met betrekking tot de exploitatie tot de konklusie dat het hier vast ging lopen mits ingegrepen werd. Na ampele overwegingen bleek op slechts één post nog te kunnen worden bezuinigd: die van de direkteur. Direkteur Mes: "We hebben in het verleden op de lonen en an dere kosten al zoveel bezuinigd door rationaliseren en mechani seren dat daar geen ruimte meer zat. Alleen op mijn eigen salaris kon nog bezuinigd worden mits het bestuur de leiding over wilde nemen. Daartoe zijn ze ten be hoeve van de leden bereid, een moedig besluit". De veiling Middelburg, één van de kleinste in ons land, is in het verleden meermalen bij fusiebe sprekingen betrokken geweest maar om praktische redenen en op advies van het Centraal Bu reau is het daarbij nooit tot kon- krete resultaten gekomen. Naar de telers toe zag het bestuur zich wel gedwongen tot bepaalde konsessies. Zo mogen telers in overleg met de veiling bepaalde produkten naar andere veilingen brengen wanneer er in Middel burg geen reële plaats voor is. Voorts is in Middelburg de pro visie als gevolg van o.m. het kleinschalig geheel en de relatief geringe omzet de provisie hoog. Sekretaris W. Joziasse: "Wat dat wegbrengen betreft, we hebben daartoe gezamenlijk besloten maar ik vind het wel jammer omdat men dan aan een bestaand apparaat voorbij gaat want hoe je er ook tegenover staatje ontkomt niet aan het feit dat deze veiling in dit gebied voor de telers een zeer belangrijke funktie heeft. Die moetje niet ondergraven. De klacht van de hoge provisie is be trekkelijk: heel vaak wordt die hier gekompenseerd door een hogere prijs. Hier zitje in die vi- sieuze cirkel: hoe minder de om zet hoe hoger de provisie en an dersom". Uit de prijsvorming blijkt dat voor de Walcherse tuinbouw een hoge provisie verantwoord is, meent Joziasse. "In dit verband betreurt hij het dat tussen de ver schillende Zeeuwse veilingen nooit meer overleg tot stand is gekomen om te proberen de groenten in deze kontreien tot de hoogste waarde te brengen. Mid delburg zou daar graag in mee gedaan hebben en ook best een nuttige rol hebben kunnen spe len. De keiharde onderlinge wed ijver tussen de veilingen waarbij Het kantoor van de Coöp. Veiling in Middelburg. de kleinere het onderspit moeten delven, komt overigens niemand ten goede en zeker de telers niet. Daaraan is een ZHZ er bijvoor beeld niet mee gebaat dat wij verdwijnen. Omdat dan - ook mede in verband met de hoge vrachtkosten - een belangrijk deel van de tuinbouw hier zal ver dwijnen. De samenwerking die door de verschillende veilingen met de mond wordt beleden, moet meer gestalte krijgen in'de praktijk", aldus de sekretaris van de Coöp. Middelburgse veiling. Veilingvoorzitter Don meent dat de telers te veel kijken naar de allerhoogste prijzen. Ook de gasttelers gaan om die reden te snel weg naar elders, vooral bij de aan- en afloop van het seizoen. Hij geeft toe dat er in Middelburg ook wel problemen zijn. Zo loopt het kopersbestand terug en daar door gebeurt het wel es dat een bepaald produkt dat in grote hoeveelheden wordt aangevoerd, niet de vereiste prijs opbrengt. Dat staat specialisatie in de regio in de weg en vereist van de telers een breed assortiment. Don: "Men durft de grote produktie niet te realiseren omdat de teler bang is dat het niet gaat en zo doende krijgt de veiling geen kans om te bewijzen dat het best wel gaat. Een goed bewijs van dat laatste is de winterbloemkool die hier zeer goed mee kan komen. Een recent besluit van het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen waarbij het veilingen wordt verboden produkten te veilen van niet-leden, heeft de Middelburgse veiling in ieder ge val al twee flinke leden opgele verd en het bestuur verwacht, er nog meer. "Omdat, zo zei een van hen, wij de veiling Middelburg niet kunnen missen". (Dit CBT- besluit geldt overigens alleen voor niet-leden die voor meer dan 10.000,— op de veiling omzetten.) Bij toetreding ont A. Don E.C.A.A. Mes vangt zo'n nieuw lid 2% van de omzet over een jaar terug. Een kleine verbetering van de ba sis derhalve waarmee direktie en bestuur ingenomen zijn. Dat plus een aantal andere belangrijke za ken aangesloten bij de fustpool, goede bereikbaarheid van de koelhuizen ook met heftrucks, de in goede staat verkerende gebou wen, en een tijd die de kleinscha* ligheid gunstig gezind is, geeft de aanstaande part-time bestuurders weer vertrouwen en geloof in ei gen kracht. Voor de telers biedt de veiling naast een inderdaad wat hoge provisie; goede prijzen, een persoonlijke benadering op de veiling en nog echt inspraak in het gebeuren rond de afzet van het produkt en het reilen en zeilen van hun eigen veiling. J.W. O J.WIERENGA "De Nederlandse telers van consumptieaardappelen mogen niet in stemmen met een aardappelregeling waarbij interventie in of onder steuning van de markt kan plaatsvinden. Hierdoor immers zou kunst matig de teelt in stand gehouden worden in gebieden waar ze anders zou verdwijnen. Zelfs zeer strenge kwaliteitsomschrijvingen zullen dan niet kunnen voorkomen dat ook de markt van kwaliteitsaardappelen blij vend wordt verstoord. Als onze landbouwvoormannen deze keuze ge maakt hebben dan is het niet mét ons, maar óver ons en zónder ons." Met deze aan duidelijkheid niets te wensen overlatende woorden nam de president-commissaris van de "Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest Nederland de heer J.B. Becu stelling in de thans sterk om streden kwestie van de aardappelmarktordening. De heer Becu sprak op de algemene vergadering van aardappelafzetor ganisatie aandeelhouders van de die donderdag 10 februari j.l. plaatsvond in de "Wouwse Tol" te Bergen op Zoom. Voor de vergadering bestond wegens het tienjarig bestaan van de organisatie een meer dan gebruike lijke belangstelling. De heer Becu hekelde de bezuinigingen met name op het onderzoek "want we zullen om in de toekomst onze positie te kunnen har\dhaven de resultaten van dit onderzoek hard nodig hebben". Over de marktordening voor aard appelen zei hij verder nog dat het uitgangspunt is dat de produktie daar moet plaats vinden waar dat het beste en goedkoopste kan. "Wie met zijn kostprijs niet mee kan moet de aardappelteelt stoppen, dat is de harde realiteit van de vrije markt. Gelukkig behoren de Nederlandse telers tot nog toe tot de blijvers." Hij hield de aandeelhouders en geno digden verder voor dat zocfra niet alleen het marktmechanisme maar ook de overheid de prijs gaat beïn vloeden het voor telers en afzetorga nisaties wel moeilijk wordt om daar een beleid op te baseren. Het is te hopen dat Brussel tijdig beseft dat bureaucratie niet loont". Zelffinanciering De direkteur van Cebeco-Zuidwest, de heer S. Silvis wees er toen hij in ging op de behaalde resultaten o.m. op dat er bij het beleid van de "Aardappel BV" steeds van een be perkte aansprakelijkheid van de le den is uitgegaan waarbij aan zelffi nanciering veel belang werd gehecht. Dit bleek uit de cijfers; dankzij een gezonde groei en financiering is de telersaansprakelijkheid per ha te ruggelopen van 500,- tien jaar geleden tot nu 67,- Wat de omzet betreft zei hij te verwachten dit jaar op 170.000 ton te zullen komen. In 1976 was dat 74.000 ton! Belangrijke positie Dr. ir. H. van Arkel de direkteur van het Nederlands Instituut voor Afzet bevordering van Akkerbouwpro- dukten (NIVAA) zette vervolgens uiteen wat het NIVAA is, wat dit in stituut beoogt en welke middelen daarvoor ter beschikking staan. Op dit moment, zo vertelde hij, nemen aardappelen 24% van het Neder lands akkerbouwareaal in beslag. De laatste jaren zorgden de aardappelen zelfs voor 33% van het inkomen van de boer. Een uiterst belangrijke po sitie derhalve. Hij zei te verwachten dat dit in de toekomst zo zal blijven, zeker gezien de uiterst magere prijs verhogingen die mogen worden ver wacht van de gegarandeerde pro dukten. De heer van Arkel vertelde verder dat verreweg het grootste deel van onze aardappelopbrengst over de grens moet. Het NIVAA probeert deze export te bevorderen door re clame en public relations. Hij gaf daar van een aantal voorbeelden. Duitsland is onze grootste afnemer: vorig jaar 70U.UUU ton hetgeen de helft is van wat Duitsland toen totaal invoerde. De inspanningen van han del en NIVAA zijn niet zonder suc ces geweest; in 1976 at nog slechts 7% van de Duitsers van onze Bintjes terwijl dat vorig jaar was opgelopen tot 12%. Overigens loopt ook de ex port van aardappelprodukten w.o. frites erg goed. Kwaliteit Wel wees hij erop dat de konkurren- tie steeds feller wordt. Door de ma tige prijsverhogingen van marktpro- dukten is de kans groot dat de area len aardappelen in andere landen weer groter worden terwijl er teke nen zijn die erop wijzen dat de groei in de verwerking tot frites iets aan het afnemen is. Bovendien beginnen an dere landen met agressievere pro motie ook op de West-Duitse markt met veel grotere budgetten dan het NIVAA ter beschikking staat. Ook is duidelijk te bespreuren dat het Mi nisterie van Landbouw van zijn bij drage aan de export van aardappelen iets af neemt. Hij onderstreepte daarom nogmaals het grote belang van het afleveren van een kwaliteitsprodukt vanaf het land tot op de tafel. Volgens de directeur van het NIVAA zal de aardappel marktordening voor de telers een ramp zijn. Maar het is nu van een nationale een Europese zaak gewor den. Hij zei te hopen dat Minister Braks erin zal slagen zo'n regeling zo ver mogelijk uit te stellen" maar als ie ooit komt dan zal dat vervelende ge volgen hebben", aldus de heer van Arkel. Tijdens de jaarvergadering werd af scheid genomen van de directeur van de "Aardappel BV" de heer J.A. den Hamer die met grote persoonlijke in zet aan de opbouw van de organisatie heeft meegwerkt. Hij is opgevolgd door de heer D.Mooiiaart. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13