praktijk Zeeuws Vlaanderen blijft geïsoleerd van Nederland boven de Schelde. Waar gaat dat heen? Herz Freya op de Rassenlijst Lid zijn van een vereniging. ir. de Vette verlaat "Luxan" Op het moment dat we dit schrijven zijn ook in het "Land van Axel" de meeste wintervergaderingen alweer achter de rug. Wanneer we ze alle maal op een rij zetten zien we zoals steeds een respectabel aantal moge lijkheden voor informatie en bij scholing. In het bijzonder willen we de in december en januari gehouden cursus boekhouden noemen, gehou den in samenwerking met S.E.V. en Boekhoud- en Accountantsunie der Z.L.M. Een cursus waar volgens de deelnemers best nog een vervolg op mag komen. Zijn al deze vergaderingen hoofdza kelijk o.a. op de praktijk van het boerenbedrijf gericht, de ene die daar buiten viel was onze gezins avond van 4 februari j.l., waar gezel ligheid, spel, muziek en dans op het program stonden, waar jongeren van de P.J.Z. en ouderen van de Z.L.M. gezamenlijk, evenals vorig jaar, deze De landbouwers op SCHOUWEN- DUIVELAND hebben evenals hun kollega's in de rest van het land te kampen met te lage prijzen die ze voor hun produkten ontvangen. Het is al vanaf de (te grote) oogst dat de prijzen van onze landbouwproduk- ten tegenvallen en nog ziet het er niet naar uit dat er binnenkort enige ver betering optreed. Ja, ik weel het wel, we zijn maar een klein land met een relatief hoge pro- duktiegraad en het afgelopen jaar hebben we enorm hoge opbrengsten gehaald. Maar moeten wij als boeren daarvoor op zo'n manier gestrafd worden? In de supermarkt moeten we circa 1per kg betalen voor de knolselderij en meer dan 2,— voor een kg prei. Als we dan bedenken dat de boer maar een stuiver per kg voor de knolselderij krijgt en maar amper twee kwartjes voor een kg prei, vra gen we ons toch wel af waar dat heen gaat. Iedereen verdient aan onze landbouwprodukten, behalve dege nen die het werkelijk toekomen: de boeren! Is het een wonder dat ver schillende telers zijn gestopt met de oogst van de prei? Van alle kanten wordt geprobeerd de boeren 's win ters bezig te houden door ze prei, spruiten etc. te laten verbouwen. Het is uiteraard een nobel streven om de beschikbare arbeid zoveel mogelijk nuttig te maken, maar het moet wel rendabel zijn. Onder de huidige omstandigheden gaat de financiële positie van het agrarisch bedrijf er zeker niet op vooruit. De laten worden steeds zwaarder en zwaarder (neem alleen nog maar hetgeen aan AOW moet worden betaald). De aanschaf van een nieuwe trekker met geluidsarme veiligheidskabine (en WIR milieu toeslag) en stereo radio moet nog een jaar worden uitgesteld. De oude trekker (maar nu met veiligheids beugel!!) zal op vele bedrijven nog een jaar langer dienst moeten doen. Gelukkig geldt dat niet voor alle be drijven, wat ook moge blijken uit de trekkerverkopen van de laatste tijd. Of zijn dat allemaal trekkers met een RABO-kabine? Grondprijzen De grondprijzen rijzen de pan uit. Toch is er ook op Schouwen-Duive- avond tot een groot succes hebben gemaakt. Werd in de vorige bijdrage vanuit onze kring aan deze rubriek de wens geuit om duidelijkheid over de vaste oeververbinding over de Wester- schelde, sindsdien weten we waar we in dit opzicht aan toe zijn. We kun nen wel stellen dat de V.O.W. ver zonken is in de bijkans financieel bodemloze put van de pijlerdam in de Oosterschelde. Voorwaar, de ac tiegroep "Oosterschelde Open" van enige jaren terug, kan trots zijn op zo'n resultaat! Door dit alles blijft Zeeuws-Vlaanderen nog steeds min of meer geïsoleerd van Nederland boven de Schelde. Wat dit betekent weet ieder die tijdens de stormachti ge weken die achter ons liggen de Schelde over moest. Soms wachttij den van 1,5 uur. Blijkbaar beseft Den Haag niet welk belangrijk deel Zeeuws-Vlaanderen land vrij veel animo voor de aankoop van grond. Prijzen van 30.000,— tot 35.000,- per ha voor los land wor den zonder meer genoemd en gebo den. Kan dat allemaal wel? Ja, "groot, groter, grootst", het klinkt allemaal heel erg mooi, maar er zijn toch nog altijd grotere bedrijven die het slechter doen dan de kleinere. En dat terwijl wij ons zo druk maken om het voortbestaan van het kleine agrarische bedrijf. Maar daarin schuilt waarschijnlijk nog altijd de kracht van het vakmanschap; want vakmanschap is nog altijd meester schap, hoe je het ook wendt of keert. U hebt het waarschijnlijk wel gemerkt, het was dit keer eens een heel ander verhaal dan u van mij gewend bent. Het bovenstaande stukje is opge bouwd uit opmerkingen uit de prak tijk en hier neergeschreven in de daarbij passende rubriek "Uit de Praktijk". van de provincie Zeeland uitmaakt. Even een klein opfrissertje op land bouwgebied: 45% van het Zeeuwse akkerbouwareaal ligt in Zeeuws- Vlaanderen; een gegeven dat ook onze eigen mensen wel eens in ge dachten mogen houden. Over het percentage industrie van Zeeland in Zeeuws-Vlaanderen willen we hier verder niet uitweiden, denk alleen maar aan Dow en de Kanaalzone. Men zou haast denken dat in Den Haag t.o.v. Zeeuws-Vlaanderen nog steeds de ideeën van na de 80-jarige oorlog leven, toen dit gebied als Staats-Vlaanderen een z.g.n. winge west was, waar alleen maar uit ge plukt werd. Genoeg hierover en terug naar het eigen bedrijf. Dat volle schuren nog steeds geen volle portemonnee bete kent zien we ook nu weer; nu aard appelen en in 't bijzonder uien on danks het vorderen van het ver koopseizoen het in prijs nog steeds laten afweten. Zo begint het voorjaar weer in zicht te komen. De grondmonsters voor de N-bemesting worden of zijn alweer genomen. Het graszaad vraagt zijn stikstofbemesting. Vorig jaar werd er op dit tijdstip reeds zomertarwe ge zaaid; laten we hopen dat het weer in de-rest van februari nog wat droger wordt met graag nog wat vorst erbij, zodat we ook dit jaar eind februari kunnen beginnen. Bij alle sombere economische be richten die we dagelijks via de media in huis krijgen is en blijft de landbouw toch wel een van de meest stabiele elementen in de samenleving. On danks alle risico's van: weer en prijs wordt er toch elk voorjaar weer op nieuw begonnen. De ballade van de boer van de dichter Werumeus van Bunning, is dacht ik nog steeds van toepassing. Er is in West Zeeuws-Vlaanderen gedurende de voorbije week veel re gen gevallen. Het land is erg nat. Toch was er tijdens de eerste paar dagen van februari even gelegenheid om een egaliserende grondbewerking uit te voeren; althans op de zware gronden. Voorzichtigheid blijft hier geboden, want de bouwvoor bevat meer vocht dan men zou denken. Op enkele graszaadpercelen werd reeds de stikstof toegediend. Nog een 4 tal weken en de voorjaarsinzaai kan weer beginnen. Er is met deze zachte winter veel on kruid bovengekomen. Zowel in win tergewassen alsop de nog niet be zaaide percelen. Dit zal aan chemi sche onkruidbestrijdingsmiddelen weer extra kosten meebrengen. Evenwel, onkruid voor het zaaien mechanisch bestrijden zou wel eens meer kunnen kosten. Op veel tarwepercelen is het kleef kruid zodanig groot, dat alleen een kontaktmiddel niet voldoende resul taat zal teweegbrengen. We zagen een paar percelen tarwe die in de cember werden gespoten met me- coprop tegen o.a. het kleefkruid. Het resultaat is uitstekend. Hier zal de zachte winter wel debet aan zijn. De stand en ontwikkeling van win tertarwe is erg voorbarig. Wij zouden graag van officiële zijde op korte termijn horen, wanneer en hoeveel stikstof er de eerste keer moet wor den gegeven. De gebruikelijke for mule van 140- de voorraad, als het kan al in februari toegediend, is wei- De maand februari is een pracht van een maand voor de boeren. Op het land is nog niets te doen en als je nu wil, dan kan je drie maal daags naar een vergadering. Men krijgt er wat te drinken, wat te roken en soms ook al wat te eten. Tevens wordt de boeren hun kennis wat bijgespijkerd en het onderling kontakt is van groot belang. Vergadermoeheid wordt wel eens spottend gezegd in diverse kringen, maar dat heeft er niets mee te maken. Iedere vereniging is volgens de statu ten verplicht aan het einde van het ve renigingsjaar diverse huishoudelijke zaken op de agenda te plaatsen. Een handige voorzitter weet met een beetje vergadertechniek zich snel door zo'n lange agenda heen te worstelen. Meestal is zo 'n agenda in het dagelijks bestaan samengesteld en uitgebreid besproken. Daarna wordt zij puntsge wijs in de bestuursvergadering bes proken en later wordt zij in de alge mene ledenvergadering aan de orde gesteld. Dat is het moment waarop wij als leden de hoogste macht hebben. Soms blijven we dan thuis en dan hebben we niets te zeggen. Zijn we echter op de vergadering wel aanwezig en we vragen niet het woord, dan valt de hamer en is betreffende besluit ge nomen. Alles is volgens de wet ge schied en iedereen heeft daar geen Per 1 april 1983 zal de heer ir. A.A. de Vette, lid van de Direktie van B.V. 'LUXAN" wegens gezondheidsre denen voortijdig zijn taken en ve rantwoordelijkheden binnen die vennootschap neerleggen. licht op de vroegste percelen niet hanteerbaar. Misschien is het ge wenst in die gevallen de stikstif 3-4 weken later toe te dienen, of normaal op tijd bijvoorbeeld een halve gift. Dit. om teveel stoelen en extra uit breiding van schimmelziekten te voorkomen. De eerste uitslagen van stikstofvoorraadonderzoek geven eerder een wat hogere dan lagere voorraad aan, dan in 1982. Op diverse voorlichtingsbijeenkom sten hebben we kennis kunnen ne men van onkruidbestrijdingssche- ma's in o.a. bieten en uien. Onze conclusie is dat we het zelf vaak goedkoper kunnen dan daar wordt verteld. Een feit is dat deze kosten eigenlijk de pan uitrijzen. Niet voor niets neemt bij bieten de rijenbe- spuiting hand over hand toe. Vooral op de bedrijven met kleinere opper vlakten hoeft ook niet de laatste on- kruidplant chemisch bestreden te worden. Volgens onderzoek in Westmaas zijn deze extra uren in handwerk gemakkelijk op te brengen en worden zeer goed betaald. Met de prijzen van de bewaarproduk- ten gaat het steeds slechter. Er is weinig hoop op enige verbetering van betekenis. Een flinke financiële tegenvaller voor velen. Voor de een meer dan voor de ander, afhankelijk van gedane investeringen. Daarom is er soms geen weg terug. Voor diege nen die wat reserves hebben opge bouwd is dit probleem minder groot. Niet iedereen weet dit zo te spelen!! vrede mee en blijft dan maar thuis. Dikwijls moeten de leden met een voordracht of een lezing naar de alge mene vergadering worden gelokt. Dit wijst op een slechte en armoedige groei en bloei der vereniging. Bij een slecht bezochte algemene ledenvergadering wordt de agenda op den duur steeds kleiner, en staan er slechts de noodza kelijke punten maar meer op. Een le vendige vereniging kenmerkt zich door druk bezochte vergaderingen en in die situatie is er voor het bestuur genoeg werk aan de winkel. De alge mene ledenvergadering is het wetge vend orgaan van de vereniging, maar om daarvan gebruik te maken moeten de leden wel op de vergadering aan wezig zijn. Een bestuur doet veel voor de leden en vaak wel mtcr dan waar van wij weet hebben. Om die redenen is V goed, dat we hen eens een pluim geven en mede door onze aanwezig heid blijk geven van onze belangstel ling. Met die goede bedoelingen kun nen we een levendige vereniging over geven aan de volgende generatie. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, maar daar zullen we met zijn allen aan mee moeten vferken. Er wordt door de thuisblijvers eens kritiek gezegd, dat ze thuis meer kunnen verdienen dan op zo'n vergadering. Zulke mensen mag men daarom gerust rangschikken onder de keiharde ekonomen, welke iedere punt en komma in hun leven in geld kunnen uitdrukken. Dat is voor iedereen niet weggelegd en daarom zijn wij blij met de organisaties welke wij als landbouw hebben. Met elkaar kunnen we meer bereiken dan alleen. Lid zijn van verenigingen waar je het als lid mede voor het zeggen hebt is een recht en een vrijheid welke men niet meer over de gehele wereld weet te vinden. Het lijkt er nu op dat Zeeuws- Vlaanderen min of meer geïsoleerd blijft van de rest van ons land. Voor het eerst sinds tientallen jaren zijn er weer nieuwe veldbonenrassen op de Rassenlijst geplaatst. Daartoe behoort ook het ras HERZ FRE YAHet is een vroegrijpende duiveboon die zowel voor silageteelt als voor rijpe bonen-teelt goed geschikt is. HERZ FREYA valt op door zijn gelijkmatige afrijping en is in Duitsland zeer populair vanwege zijn oogstzekerheid. Het ras heeft een zeer laag duizendkor- relgewicht (350-400 gram). Daardoor zijn de zaaizaadkosten gering en levert de verzaaibaarheid geen probleem op. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot: BA REN BR UG HOLLA ND B V, telefoon (08818) 1545. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7