Temperatuursom al aardig opgelopen in Midden- en Oost-Brabant Een zomerse winter Broei in maïskuil Solidair zijn! We hebben een flinke nachtvorst nodig Tot op heden hebben de agrariërs en ook andere personen nog weinig ge merkt van winterse omstandigheden. Zo nu en dan hagel en sneeuwbuien, afgewisseld met zonnige perioden. Ook in Midden- en Oost-Brabant heeft men van de voorjaarsachtige winter kunnen genieten. Vaak hebben de veehouders in janu?r!/februari de nodige problemen betreffende het kuilvoeruithalen i.v.m. het bevriezen van de grond op de kuilen. De harde platen moesten dan met de aks (bijl) bewerkt worden, hetgeen van de boer de nodige energie kostte. Indien de problemen nog ernstiger waren, moest in sommige gevallen de loonwerker met de kraan er aan te pas komen. Momenteel liggen de zaken anders. De neerslag in de maand januari is aanzienlijk geweest in de vorm van voornamelijk regen. In eerste instantie zijn de voederkui- len slecht bereikbaar met trekker en wagen of kuilvoersnijder. De sporen worden steeds dieper. Door het veelvuldig gebruik ervan en het toe stromende regenwater. Dit geldt voor die kuilen, waarvan de onder grond en/of de toe- en aanvoerwe- gen niet verhard zijn. Veel grasland en maispercelen zijn momenteel niet of zeer slecht te berijden voor o.a. de drijfmest. Voor de goede gang van zaken is het gewenst dat we nog een kleine vorstperiode krijgen. De gronden worden dan op korte ter mijn berijdbaar voor trekkers met vacuum mestverspreiders. Een brede band met lage druk geeft ook op het grasland de nodige voordelen. Vanwege de hoge gemiddelde dag nacht temperaturen in de maand ja nuari is de temperatuursom in 1983 al een heel eind opgelopen. Op 27 januari was deze al gestegen tot 140 C. Zoals het er er nu naar uit ziet, zal de stikstof vroeg gestrooid dienen te worden. Op het moment zijn di verse graslandpercelen niet goed te berijden, maar dit kan in een paar weken nog veel ten gunste verande ren. Een gedeelte van de stikstof (N) is op de meeste bedrijven in Midden- en Oost-Brabant verstrekt in de vorm van drijfmest. De eerste groei van de graslanden is duidelijk waarneem baar. Wel is het zaak, de percelen die overlast krijgen van oppervlaktewa ter, te ontdoen van dit overtollige water. Een kontrole van greppels en sloten zal zeker op z'n plaats zijn. Zeer speciaal verdienen de duikers de aandacht. Onlangs zijn de gegevens van de melkproduktiekontrole en K.I. van De Kempen vrijgegeven. Hieruit blijkt een lichte stijging t.o.v. een jaar geleden omgerekend naar vet en ei wit grammen per dag. Opmerkelijk is de stijging van 0,1% van het vetge halte. Wetenschappelijk is een der gelijke stijging niet te verklaren. Een onderzoek naar de bevruch tingsresultaten in de Kempen t.o.v. zusterorganisaties in Brabant heeft geen noemenswaardige verschillen opgeleverd. Ten opzichte van de an dere provincies zijn wel verschillen gekonstateerd. Deze vielen ten na dele uit van de Brabantse verenigin gen. In Midden- en Oost-Brabant kent men de zaterdagavond- en de maandagmorgenspoedroute. In sommige andere delen van Neder land kent men de zondagsroute (iedere dag inseminseren, ook op zondag). Vooral de maandagmor genspoedroute (vanaf zaterdag avond tot zondagmorgen) komt uit de bus met tegenvallende resultaten t.o.v. andere dagen in de week. De zondagroute geeft aanzienlijk hogere kosten. Het bestuur van de rundveeverbeteringsofganisatie gaat de gegevens verder onderzoeken en in een later stadium gebruiken om tot betere resultaten te komen. Ve rondersteld mag worden dat meer dere zaken invloed hebben op de technische resultaten van de K.I. (technische resultaten in seminator zelf, gebruik van bepaalde stieren, grootte van vereniging, al dan niet zondags insemineren). De komende week staat het karna- valsgebeuren voor de deur. Veel mensen verheugen zich op deze pe riode in het voorjaar (winter). Vaak is men weken van tevoren bezig met het gereed maken van de wagens voor de optocht. Het gezamenlijk klaarma ken en later presenteren aan de ge meenschap is hierin een belangrijke zaak. Gedurende deze dagen zullen de werkzaamheden teruggedraaid worden tot het meest noodzakelijke. Eenieder zal naar eigen inzicht deel nemen aan het gebeuren, wat men in het zuiden karnaval noemt. Een winters landschap hebben we in deze winter op Walcheren tot op he den nog niet kunnen aanschouwen. Het weiland en de wintertarwe verto nen nog een frisgroene kleur, als was het april. Dezer dagen ontmoetten we een collega die enigszins bevreesd was dat er deze winter onvoldoende koude is geweest om aan de koude behoefte van dit gewas te voldoen. Dit in verband met het doorschieten van de wintertarwe. De vrees hiervoor lijkt ons ongegrond. Bovendien is er nog steeds kans op een periode met flinke koude om maar niet te spreken van strenge vorst. Naar aanleiding van bovenstaande kunnen we ons afvragen hoe hoog straks de stikstofbemesting moet zijn op de vroege, goed ontwikkelde en een tamelijk dichtstaand gewas win tertarwe. Enige voorzichtigheid met de hoogte van de N-bemesting lijkt wel geboden. De kans is aanwezig op een te gulle gewasontwikkeling dit voorjaar. Bijmesten kan altijd nog gebeuren. Teveel strooien kan scha delijk zijn voor gewas en portemon- naie. Onderzoek op stikstofgehalte van de grond kan hierbij ook een aanwijzing geven. De mogelijkheid hiervoor is nog steeds aanwezig, maar het raakt wel kort dag, i.v.m. het tijdstip van bemesting. Nog steeds is er vrijwel geen gelegenheid geweest om meststoffen te strooien. De grond is doorgaans te vochtig, er zouden sporen ontstaan waar we een heel groeiseizoen tegenaan zitten kijken. Hopelijk krijgen we nog wat vorst zodat de grond en de structuur hiervan niet ernstig beschadigd wordt. Voor de kalimeststof kali 60 raakt het toch wel tijd dat we die spoedig dus kunnen strooien. Dege nen die dat het vorig najaar gedaan hebben, houden daar vermoedelijk toch wel een wat rustiger gevoel aan over. Mogelijk dat het navolging verdient. Het is nog vroeg maar ook voor het grasland nadert het moment van be mesting alweer. De temperatuursom Ook in Altena-Biesbosch laat de vorst nog steeds op zich wachten en lijkt het meer op een zomerse winter met abnormale temperaturen en af en toe flinke najaarsstormen zoals vori ge week hetgeen weer deed denken aan de watersnoodnacht in 1953. In een winter als deze wel toe te jui chen voor vele ondernemers en dus mede bepalend voor een goede finan ciële uitkomst. De natuur wordt gelukkig niet door mensen bepaald maar niettemin mag men toch wel de voor- en nadelen van zo'n zachte winter overzien. Zeker zijn er wel enkele voordelen te noemen: ik denk aan de veehouders; geen bevroren leidingen en geen problemen met kuilvoer. Eén akkerbouwer ziet met trots neer op zijn uitgezaaide wintertarwe en graszaden en is dan ook zeer tevre den over de ontwikkeling van deze gewassen. De gasmeters geven bij zeer vele een heel wat lagere stand te zien dan vo rig jaar, maar de gasbedrijven klagen over de jeringe gasafname door de gebruikers en spreken van een on rendabele bedrijfsvoering. Zou dit mogelijk van invloed kunnen - zijn voor de vaststelling van nieuwe gasprijzen? Toch meen ik dat door het uitblijven van wat vorst zeker ook wel enkele negatieve punten zijn te noemen, en wel de prijzen van verse winter groenten, diverse koolsoorten, fruit, uien, enz. Maar ook de prijzen van aardappelen zijn voor de tijd van het jaar zeker niet hoopgevend. Ook de conservenfabrieken zitten met enor me voorraden mede veroorzaakt door de zeer hoge opbrengsten in 1982 en de zeer trage afzet deze win ter. Het aanbod van de fabrieken om voor oogst 1983 nieuwe contracten af te sluiten is dan ook zeer beperkt. 1982 was wat opbrengsten betreft en de gunstige oogstomstandigheden een buitengewoon jaar. Maar voor een gunstige financiële uitkomst spelen vaak niet te voorziene om standigheden een grote rol. Hierme de wordt weer opnieuw getoond hoe afhankelijk de agrarische onderne mer is van een markt- en natuuront wikkeling. Ook voor het midden- en kleinbe drijf heeft het zachte weer bij vele grote gevolgen; ik sprak met een van deze hij vertelde mij dat hij voor enkele duizenden guldens winterar- tikelen had ingekocht o.a. schaatsen, prikslede, sneeuwruimers, zakjes strooizout enz. De schaatsen liggen dan ook al met 50% afgeprijsd en ook van de andere artikelen was niets verkocht. Voor de schatkist dus wat minder belastinginkomsten en B.T.W. De vraag of een winter als deze voor of nadelen biedt zal wel onbeant woord blijven. Er is echter in ons ge bied een produkt dat de laatste maanden behoorlijk in de lift zit n.l. het produkt grond. Voor diegenen die wat aan te bieden heeft is dit zeker zeer gunstig, maar voor de agrarische ondernemer in zijn totaliteit een zeer droevige ontwikkeling en is het wen selijk dat deze ontwikkeling spoedig tot het verleden behoort. Nog enkele weken resten ons en de voorjaarswerkzaamheden zullen weer onze aandacht vragen en laten wij met vertrouwen de oogst 1983 tege moet gaan met de gedachte aan een oud spreekwoord "Doe wel en ziet niet om". Iets van eenzaamheid en zwijgen van de winter ligt over de velden in de Westhoek Een tijd van werkloos wachten op de lente. Als we verga deren werken noemen, is dit geen goede uitdrukking. Wij boeren wil len toch nog wel eens werken met ons hoofd, geen werken noemen. Als we na een dag vergaderen dan toch een beetje doorgedraaid thuis komen, willen we wel eens een beetje meer begrip tonen voor die ambtenaar die de hele dag soms zonder het buiten licht te zien, daar werkt. Wij waar deren dan wel ons eigen werk; vrij in de natuur en niet aan uur of tijd ge bonden. Het vergaderseizoen viert hoogtij. Met elkaar buigen wij ons hoofd over problemen, waar we in de zomer niet aan toe komen. Deze er varing is toch de praktijk dat je ook de problemen van een ander leert te zien. Hoe gemakkelijk is het om thuis te blijven. Je eigen problemen groot te maken en niet te kijken naar de moeilijkheden van die ander. Alleen in de akkerbouw en veebedrijven al kan daar onbegrip zijn voor elkaar. ligt al vrij hoog en zal zeker op een vroeg tijdstip bereikt worden. Enkele veehouders schijnen te kampen met broei in de maïskuil. Ligt dat aan de hoge temperatuur of is er onvol doende aangereden op de kuil. Goed vastrijden is een eerste vereiste. We hebben nu in ons gebied de 3e 100.000 kg. melkkoe. Proficiat voor melker en fokker, 't Zal zeker de laatste niet zijn in onze regio. De veehouderij deelt gelukkig niet in de misère van de lage prijzen, alhoewel de prijs van de nuchtere kalveren ook gevoelig gedaald is. Bij de ak kerbouwer wordt de tevredenheid over de goede kg-opbrengsten nu toch wel bijzonder sterk overscha duwd door de lage prijzen van o.a. uien en aardappelen. De tijd staat niet stil, de dagen gaan alweer len gen, de boer ploegt voort. We zien met belangstelling uit naar de kringvergadering op dinsdag 22 februari a.s. Benieuwd zijn we naar de boodschap van de heer Zachariasse landbouweconomisch deskundige bij het L.E.I. en oud Walcherenaar. Hij is het die al jaren geleden wees op de grote betekenis van de beslissingen die de boer neemt t.a.v. zijn bedrijfs voering. "Aan d'Uitkomst hangt het al, Voor d'Uitkomst dwaalt het Oordeel". Vondel En ook vanuit 'THOLEN EN ST. PHILIPSLAND" zullen we dan maar hopen dat we de stand van za ken op dit moment wat te pessimis tisch inschatten en dat het uiteinde lijk nog wat meevalt. Op dit moment is de prijsvorming van onze produkten echter allermis- erabelst of het nu uien, aardappelen, graan, witlof of knolselderie is, ter wijl de vooruitzichten weinig positief zijn. Over enkele maanden weten we de uitslag. En kunnen we de balans over oogst '82 opmaken. Wind en regen zijn in '83 tot nu toe ons deel geweest en velen van ons zullen uit zien naar wat vorst. Is het voor onze veehouders aangenaam dat het nog niet veel heeft gevroren, voor de ak kerbouw is het wel hard nodig dat we nog wat zware nachtvorsten krijgen, zodat de toplaag nog wat uitvriest om een goed zaaibed te maken. Vele van onze lichte zavelgronden zijn in de bovenlaag erg verslempt door de vele regens. Ze hebben nog wel wat vorst nodig om in konditie te komen. Met wat vorst kunnen we dan nu ook de kali strooien op de kalifixerende gronden zodat we straks bij het zaaien geen last van zoutschade ondervinden. Mochten we onverhoopt geen kans krijgen de kunstmest tijdig te.strooi en, dan zal het vlak voor het zaaien moeten gebeuren. In dat geval zullen we er goed aan doen de totale gift in meerdere keren te geven. Met de huidige strooiers kost dat niet zoveel extra tijd, terwijl schade door te hoge koncentraties helemaal niet is in te halen. Zeker bij de tarwe lijkt het ons nuttig de eerste gift aan de lage kant te houden, gezien de ontwikkeling van het gewas. En al komt ieder jaar voor zich, is toch in '82 wel gebleken, dat een schrale beginontwikkeling en een vrij dunne stand ook nog tot een goed beschot kan leiden. Bovendien Dit kwam duidelijk naar voren op de studiedag van onze organisatie. "De landbouw en de nieuwe milieu wetge ving". Het is duidelijk dat de problemen van onze collega's in de veesektor, vooral daar waar intensieve veeteelt is, gro ter zullen worden. Zullen wij solidair zijn met elkaar? Zullen wij met elkaar eens zijn dat die man die daar hard werkt z'n bedrijf in stand kan houden. Niet naar een bijstand moet vanwege een nieuwe wet. Ik dacht dat we als boeren voor elkaar moeten opkomen, solidair zijn. Als daar iets van te vin den zal zijn aangaande deze studiedag dan is zo'n dag voor mij geslaagd. Ondertussen ziet het er steeds meer naar uit dat we een open winter zul len krijgen met veel storm en kille regenvlagen, die het erf week en papperig maken. De wintertarwe schuift zijn groen welig dek dichter over de donkere velden. Ondanks de vele regens die we de laatste weken hadden zien we weinig water staan. Ik geloof dat we dat toch wel te dan ken hebben aan het droog omploe gen deze afgelopen nazomer en de goede struktuur daardoor ontstaan. Mochten we een beetje droog weer krijgen met wat vorst wordt onze boerenstand gelijk onrustig. Het graszaad ligt klaar om gezaaid te worden voor groenbemesting. Er zullen weer heel wat wekkers afge steld worden om van de harde grond te profiteren. Februari is immers een voorloper op het werkseizoen. Kunstmest bijtijds gestrooid op het bietenland is nog steeds aktueel en al wat gebeurd is, is gedaan. Het is ook een gezegde dat we vier zomerse da gen in Februari krijgen. Dus daar zullen we het maar op houden. is de kans op schimmels bij een te gulle stand ook groter wat weer extra kosten van bestrijding met zich mee brengt. En het gaat toch uiteindelijk niet om de hoogste opbrengst, (die halen we in 't café toch wel) maar om een zo groot mogelijk verschil tussen kosten en opbrengst. Dit laatste is ook het doel van de Epipré begeleiding. Op grond van de eigen waarneming wordt dan een ad vies gegeven om al dan niet een be spuiting uit te voeren. Van harte aan bevolen voor hen die hier nog geen ervaring mee hebben omdat men leert op tijd doelgerichte waarnemingen te doen. Opgave bij de bedrijfsvoorlich- ter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6