Spruitkoolcommissie N.T.S. Nieuw koelsysteem maakt langere bewaring bloemen en groenten mogelijk Kwaliteitskontrole groenten en fruit moet anders geregeld Ontwikkeling van objektieve kwaliteitskriteria fruit de nar^/ kas\ weekstaat energieverbruik Kleur steenwolplanten mooier door lager E.C. Uitslag Fruitteelt ontwikkelingsdag Nijssen Koeling BV te Zoeterwoude is medio vorig jaar op de markt gekomen met een nieuw koelsysteem het zgn. "Filacell-voorkoelsys- teem", de vondst van een Amerikaanse onderzoeker. Dit "Filacell"- systeem, waarvan kenmerkend is dat de temperatuur van het te kon- serveren produkt onder zeer natte omstandigheden snel tot iets boven het vriespunt wordt gebracht, vindt al toepassing in het bloementran- sport. Het Sprenger Instituut te Wageningen onderzoekt thans in hoeverre dit systeem ook van toepassing zou kunnen zijn op groenten. Daarbij zijn de resultaten tot nu toe bepaald hoopgevend. Mocht het systeem bij groenten inderdaad voldoen dan betekent dit o.m. dat onze exportgrenzen van groenten kunnen worden verlegd tot zelfs de verre markten zoals Amerika en Azië. Na de oogst neemt de hardheid van fruit af en lopen ook het zuur- en het suikergehalte terug. Dit gegeven zou mogelijk kunnen lei den tot de ontwikkeling van een objektieve en praktisch uitvoer bare keuringsmethode voor het vaststellen van de rijpheid van het op de veiling aangevoerde fruit. Meer gegevens in deze richting worden momenteel verzameld bij de veiling te Geldermalsen. Kampen, Grubbenvorst en Ka- pelle. Maandelijks worden hier van de aangevoerde Golden De licious appelen steekproefsgewijs de hardheid, het zuurgehalte en het suikergehalte gemeten. Ook wordt van de telers van de des betreffende partijen informatie gevraagd over de bewaarduur en de gevolgde bewaarmethode. Op deze wijze hoopt men meer in zicht te krijgen in het kwaliteits verloop. Het onderzoek, dat mo gelijk is gemaakt dankzij een fi nanciële bijdrage van het Cen traal Bureau Tuinbouwveilingen, wordt uitgevoerd door veiling- kontroleurs en kontroleurs van het Kwaliteitskontrolebureau. Het Sprenger Insituut begeleidt dit onderzoek en zorgde tevens voor de meetapparatuur. De op grond van een EG-regeling verplichte kwaliteitskontrole voor groenten en fruit zal in het vervolg anders georganiseerd moeten wor den. Dit is het gevolg van een uitspraak van het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap. In antwoord op een prejudiciële vraag van het kollege van beroep voor bedrijfsleven stelde het Hof dat de huidige vorm van kontrole door middel van kwaliteits kontrole bureaus (kcb) strijdig is met het EG-recht. Belangrijk voordeel ervan is ook dat het de bewaarbaarheid van agrari sche produkten sterk kan verlengen. Ook het doordraaien bij plotselinge zeer grote aanvoeren op de veiling zou sterk teruggedrongen kunnen worden, omdat meer gespreid kan worden aangeboden. Bij het "FilacelF'-systeem wordt de temperatuur van de produkten al op de veiling dus voor het transport snel tot bij nul graden gebracht. Tijdens het koelproces wordt het vochtverlies sterk beperkt vergeleken met be staande koelsystemen. In het jaarver slag óver 1981 van het Sprenger In stituut wordt de stand van zaken met betrekking tot het onderzoek van dit nieuwe systeem weergegeven: Bewaring bij hoge luchtvochtigheid Voor het derde achtereenvolgende jaar is onderzoek uitgevoerd aan koelcellen voorzien van een natte luchtkoeler. In een natte luchtkoeler wordt de koelcellucht gekonditio- neerd door deze lucht intensief in kontakt te brengen met koud water. Hierdoor vindt afkoeling van de lucht en bevochtiging van deze cir- culatielucht plaats praktisch tot het verzadigingspunt. De kenmerkende eigenschappen van een dergelijk systeem zijn een zeer stabiele lucht temperatuur even boven het vries punt en een zeer hoge konstante re latieve vochtigheid nl. ca. 98% of hoger. Deze eigenschappen maken het nat te koelsysteem zeer geschikt voor de bewaring van veel tuinbouwproduk- ten en met name die produkten, die gevoelig voor uitdroging zijn. Uit de vergelijkingen tussen de bewaarre- sultaten onder meer van groenten in konventionele koelcellen en koelcel len met natte koeler blijkt steeds, dat de gewichtsverliezen van het produkt in dezè ruimten lager zijn. Na een eerdere bewaarproef met witlofwortelen, winterpeen, rode en witte kool, knolselderij en kroten heeft dit jaar een herhaling plaats gevonden met een aantal van deze produkten. Onder meer wordt hier bij het luchtdebiet en de luchtgelei- ding gevarieerd. De volgende tabel geeft een indruk van de gewichts verliezen. die tevens in de kwali teitsverliezen tot uiting komen. Door technische oorzaken zijn he laas temperatuureffekten en effekten van luchtstroming door of langs de kisten enigszins verstrengeld. Voor lopig kan echter wel gekónkludeerd worden, dat de natte koeling voor delen biedt boven konventionele koeling en dat de luchttemperatuur zo dicht mogelijk bij 0 gr.C. dient te liggen. Het luchtdebiet en de lucht- weerstand in de kist en de eventuele omstroming van de kist verdient verdere aandacht. De uitspraak betreft de zaak tegen de bv Van Luipen. Van Luipen was door een tuchtgerecht veroordeeld tot 4.000 gulden boete aangezien een partij tomaten niet voldeed aan de geldende kwaliteitseisen. Deze kwa liteitskontrole wordt uitgevoerd door het kwaliteits kontrole bureau voor groenten en fruit. Dit bureau is, naast een tuchtgerecht, onderdeel van een door de overheid opgerichte privaat rechtelijke instelling die de in EG- verband vastgestelde normen voor groenten en fruit kontroleert. Pro ducenten in de sektor groenten en fruit kunnen de vereiste kontrolebe- wijzen voor hun produkten slechts verkrijgen als zij aangesloten zijn bij deze instelling. Aangezien de kon- trolebewijzen noodzakelijk zijn bij de verhandeling van produkten blijkt dit lidmaatschap in de praktijk verplicht. Van Luipen stelde dat een dergelijke aansluitingsplicht in strijd is met ar tikel 34 EG-verdrag waarin handels- belemmerende maatregelen worden verboden. De Nederlandse regering voerde als verweer aan dat een aan sluitingsplicht de en enige mogelijk heid is om juridische zeggenschap over de bedrijfsgenoten te krijgen, deze zeggenschap is noodzakelijk om de EG-normen in de praktijk te doen toepassen. Het Hof verwierp dit ver weer en stelde vast dat het strijdig is met het gemeenschapsrecht wanneer een privaatrechtelijke instelling die is aangewezen als enige kontrole-in- stantie slechts kontrolebewijzen af geeft aan degenen die bij de vereni ging zijn aangesloten. "Nederland zal alles doen om de kwaliteits kontrole bureau's te be houden". Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag vrijdag meege deeld. Hij wees er ook op dat hij deze bureau's ongeveer 200 mensen werk zaam zijn. De door de regionale Veiligheids kommissie van het Landbouw schap in samenwerking met de Arbeidsinspektie en het Konsu- lentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West-Nederland" georga niseerde Veiligheidswedstrijd is gewonnen door de heer C.A. Nieuwdorp te Kapelle. Hij werd de gelukkige eigenaar van een Van de Grinten verse- luchtinstallatie t.w.v. 800,- De 2e prijs, een veiligheidspakket bestaande uit: gehoorbescher- mer, halfmasker, 2 filters, lasbril, laskap, elektpodenhouder, veilig- heidsbril, 1 paar handschoenen, dit alles met een waarde van 160,— kwam toe aan de heer M.A. Tolhoek te 's Heer Arends- kerke. De heer D.A. v.d. Woerd te Zwolle kan zich eigenaar noemen van de als 3e prijs beschikbaar gestelde spuitoverall t.w. van 70.- Deze uitslag was het resultaat van de loting tussen degenen die de 10 vragen foutloos hadden beant woord, welke loting verricht werd door de voorzitter van de regio nale Veiligheidskommissie, de heer M.C.J. Kosten te Tholen. De prijswinnaars zijn inmiddels van deze uitslag op de hoogte gesteld. De heer C.A. Nieuwdorp (r) te Kapelle neemt de eerste prijs, een verse luchtinstallatie in ontvangst. "Het jaar 1982 had een goed begin, maar slecht einde. Als de prijs slecht is, betekent dat niet dat de gewasverzorging vergeten moet worden. We moeten ook dan zeer alert zijn op de gewasverzorging en dat is iets wat het afgelopen jaar lang niet altijd is gebeurd". Met deze woorden opende de voorzitter van de Spruitkoolcommissie N.T.S., de heer A. Noordam, de eerste vergadering van deze commissie in 1983. Verder wees de voorzitter erop dat we als telers weinig aan de prijs vorming kunnen doen. Als telers kunnen we wel wat aan de kostenkant doen en die moeten we zeker in een slecht jaar zeer goed in de gaten houden. Sorteerindelingen Om te komen tot een goede afzet van de spruitkool moeten we als teelt- technische organisatie in nauwe sa menwerking met andere instanties inspelen op de behoeften die er zijn. Eén hiervan is een fijnere sorteerin- deling. In plaats van sorteringen per 10 mm zou men kunnen denken aan 8 mm. Hiermee zijn dit seizoen op verzoek van een exporteur een aantal proeven genomen. Dit gaf een mooie en uniformere partij spruiten té zien. Aan de hand van monsters en dis cussie heeft de commissie een voor stel opgesteld voor een maat-inde- ling, wat er als volgt uitziet: D 16-23 mm rond A 23-31 mm rond B 31 -39 mm rond C 39 mm .en op rond. Als met roosters met vierkante ma zen wordt gesorteerd, kan deze in deling worden gerealiseerd met de roosters 15, 22, 30 en 38 mm. Aan de vertegenwoordigers is ge vraagd dit voorstel te bespreken. Wanneer dit is gebeurd wil de com missie namens de spruitkooltelers een sorteerindelings-advies opstellen en dit bij het C.B.I. deponeren. Heeft u dus opmerkingen over dit advies dan kunt u deze via uw studieclub vertegenwoordiging naar voren brengen. Het energieverbruik bedroeg deze wee te verdelen: Week no. 5, d.d. 28/1-4/2 verbruik in m3 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 28-12-1982 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram De buitenomstandigheden waren de2 gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid Het typisch Hollandse weer van de afgelopen week; veel zon, veel wind en regenbuien, zorgt ervoor dat het beeld van de gewassen in alle kassen goed is. De steenwolplanten zijn dinsdag 1 februari op de mat (3,5 E.C.) gezet. Het nivo van het druppelwater in de grondteelt is nu 4,5-5 E.C. en gezien de gewasontwikkeling is dat juist. De tweede tros staat nu in bloei en de derde tros begint. De zetting laat niets te wensen over. Wat opvalt is dat de kleur van de steenwolplanten mooier is dan we gewend waren: de planten zijn ook wat forser, wat ook weer zijn invloed heeft op het energieverbruik van de steenwolplanten. De betere kleur zal door de wat lager aangehouden E.C. veroorzaakt kunnen zijn. De verschilletjes in de gewasontwikkeling zijn deze week kleiner geworden. De CO2 behoefte werd groter. Op de zonnigste dag van de week heeft de ketel één uur speciaal ten behoeve van de CO2 produktie moeten draaien om het nivo op 800 ppm te houden, maar dat ging probleemloos. Stooktemperatuur op de dag is 19 gr. C. in de geïsoleerde kassen en 20 gr.C. in de standaardkas; nachttemp. is 15,5 gr.C. Bij zonnig weer is er een lichtver- hoging van 3 gr.C. en bij donker weer een temperatuurstoot van 2 gr.C. tussen 10 en 12 uur. 11.350 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole acrylpl. m.scherm acrylpl. m.scherm 98 118 107 95 U8 12H 489 580 529 437 536 582 week: 6,3 gr.C. DENAR-KAS 9,3 m/sek. L. Koop

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19