Je proeft het voorjaar al een beetje... Weer en prijzen van slag, organisaties overstag Grondmonsteronderzoeken zijn weer begonnen In de Westhoek denkt de kater dat het maart is De belangstelling voor de vele toch soms zeer verschillende vergaderin gen is deze winter in ZUID-BEVE LAND fbt nog toe zeer goed. Voor iedere geïnteresseerde zijn er immers wel belangrijke informaties voor zijn eigen bedrijf te halen. Zo bijvoorbeeld over de erwten, vooral nu daar toch wat meer be langstelling voor is. Uit de proefvel den blijkt dat veel zaaizaad - dus meer planten per m2 - de opbrengst positief beïnvloedt en ook vernemen we dat het 1000 korrelgewicht wat hoger als normaal ligt. Als basis voor een goed plantenbestand zijn toch wel tegen de 80 zaden per m2 nodig om later 60 a 65 planten per m2 over te houden. We gaan steeds meer let ten op de plantenaantallen per m2. er al zo mooi groen voor, dat je zou denken dat ze al over volop N kun nen beschikken. Dit geldt vooral voor de wat zwaardere gronden, die voldoende ontwaterd zijn. Jammer is het dat door de vrij vele regen van deze winter op een aantal percelen, vooral de lichtere gronden wat water overlast optreedt, met hier en daar wat plekken - niet zo erg als in de winter van 81 /82 - waar de grond wat verslempt is. De stand van de tarwe laat dan ook op zulke percelen wat te wensen over. Het grasland staat er op dit moment nog al aardig bij. Laten we hopen dat het einde april er niet minder voor staat. Voor akkerbouwgronden - zie bij de tarwe - is een goede ontwate ring gewenst, dit geldt ook voor „Een aantal grondgebruikers in de Poel-Heinkenszand" was naar de laatste vergadering van de plaatselijke commissie gekomen. Juist daarom zullen we meer op het korrelgewicht moeten letten, daar het oude gegeven de gewichtshoe- veelheid per ha alleen niet voldoen de is. Kontrole van dit gegeven is dan ook gewenst. Vorige week is de grondmonsterna- me begonnen voor het N onderzoek van de grond. Het meest van belang voor en ook het meest toegepast t.b.v. de wintertarwe. Afgewacht moet worden in hoeverre door de vrij grote hoeveelheid neerslag van deze winter de N-hoeveelheid ongunstig is beïnvloed, of naar diepere lagen is verplaatst. Het zou ook al mogelijk zijn dat door de hogere temperaturen van deze winter - Pelleboer vertelde zoeven dat winter 1982/1983 behoort tot de 5 zachtste winters van deze eeuw - al wat N-mineralisatie in de grond heeft plaatsgevonden. Sommige percelen wintertarwe staan grasland. Hier en daar laat men jammer genoeg het water op het grasland toch te gemakkelijk staan. Na een "in jaren" lange periode is de ruilverkaveling "De Poel-Heinkens- zand" nu volledig afgesloten. Als men ziet wat er in dit gebied ge schied, en in gunstige zin ten voor dele van de grondgebruikers veran derd is kan de werkperiode toch weer niet zo lang gezien worden. De ruilverkaveling "Kapelle-Wemel- dinge" - nu onder een nieuwe voor zitter - heeft nog een aantal jaren werk. Laten we hopen dat de voort gang van de werkzaamheden niet te veel door gebrek aan financiële mid delen zal worden afgeremd. Dit zou een ongunstige zaak zijn en jammer voor de streek. Een zo "hardgrondige operatie" moet men in de eindfase niet om "der centen wille" verplicht zijn te vertragen. Het mooie weer van zondag j.l. doet in het THOOLSE EN FLIPLAND- SE meer aan de maand april denken dan aan januari, maar zover is het nog niet. Als we er wat dat betreft maar niet zo bekaaid afkomen als met de zo overvloedige landbouw kundige opbrengst van de aardap pel-, uien- en suikerbietenoogst van 1982, die nu toch te weinig geld in het laatje blijkt te gaan brengen. Alles is echter nog mogelijk, zowel op het prijzenfront als op het weer- front. Zelfs zou het nog wel eens zo kunnen worden, dat we blij zijn met een stevig pak sneeuw, want de tarwe en laat gezaaid graszaad zouden wel eens gevoeliger kunnen zijn dan in een andere winter, nu het nog niet gevroren heeft. Er zit nog steeds groei in deze gewassen en met zware vorst zonder sneeuw is de schade- kans groter dan met een warm sneeuwpak. Voor het kale akkerland, dat al heel wat neerslag te verwerken heeft gehad, is sneeuw minder ge wenst. Het uitvriezen van de grond wordt immers beperkt en de kans op meer opslag van onkruiden is veel groter. Zo hier en daar is er reeds wat zichtbaar, maar het is gelukkig ge makkelijker om voor het zaaien het onkruid te vernietigen dan wanneer er reeds een gewas boven staat. Volgens Ir. D. Luteijn, die sprak op de voorlichtingsbijeenkomst van de Rabobanken, zou 1983 het diepte punt van de recessie zijn. Het herstel van de wereldekonomie en de lage rente gaven hem blijkbaar wat moed, maar de adder onder het gras, is voor deze praktijkschrijver toch altijd nog de steeds stijgende werkeloosheid. Het pensioengeld van diegene die nu nog wel werken, zag de K.N.L.C.- voorzitter graag via het Pensioen- Terwijl ik dit schrijf, genieten we in het LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA EN DE BIESBOSCH van een vroege voorjaarsdag. We weten allemaal wel dat het zo niet blijft, maar minder kosten voor energie is aan het begin van het jaar toch al mooi meegenomen. Voor de veehou ders onder ons, geen getob met hard bevroren kuilen en bevroren leidin gen. We hebben ook kennis kunnen ne men van de Brusselse prijsvoorstel len en het is opvallend hoe lauw er op gereageerd wordt. Terwijl het in feite voor ons NIETS voorstelt. Iedereen heeft er zich blijkbaar bij neergelegd, dat een boer en zijn ge zin toch wel het nodige aantal uren zal werken om aan de kost te komen. Hoeveel dat er zijn, en hoeveel er bij zijn voor Sinterklaas z'n baard maakt blijkbaar niets uit. Laten we in elk geval hopen, dat we de grote kostenstijgingen ook gehad hebben. Verschillende bedrijfsbeno- digdheden zijn wel iets in prijs ge daald, zoals de stikstofmeststoffen, plastiks, gasolie enz. Maar ook de prijs van aardappelen, uien enz. is slecht. Terwijl de voorschotprijs van de suikerbieten ons ook geen grote bokkesprongen toelaat. Op deze manier komen de saldo's van de hakvruchten wel akelig dicht bij die van de granen te liggen. Dat maakt de keus van de te telen gewassen ook niet makkelijker. Daarbij is de prijs van de pootaardappelen ten opzichte van de huidige prijs van de kon- sumptieaardappelen hoog te noe men. Nu zal er als weer en omstandighe den het toelaten toch wel weer ge zaaid worden, want boeren staken niet en voeren ook geen stiptheids- akties'. Voor de veehouders zit er ook niet veel in de prijsvoorstellen dus zal het zaak blijven om met zo laag mo gelijke kosten zo veel mogelijk te produceren. In een van de vorige stukjes uit deze kring werd gewezen op mogelijke voerverbouw door de akkerbouwers. Dit is een suggestie waar toch wel de nodige aandacht aan gegeven mag Als de boeren van de wind moesten leven was het een goed jaar. Het heeft al wat gewaaid dit jaar. Gelukkig was het een "smalle" wind. Want een storm met "brede" wind betekent een aanslag op onze dijken. Zodoende is er weinig of geen dijkbewaking ge weest en konden we rustig slapen. Of rustig nu zo'n goed woord is weet ik niet, want ook een smalle wind doet de vensters klapperen en de an tenne op het dak ging zelfs z'n eigen melodie voortbrengen. Buiten dansen duizenden muggen op en neer. Verschijnselen die je eerder passen bij een warme zomer avond. Als we de marktberichten lezen, dan kan dat van de wind leven,ook wel eens echt van toepassing worden voor een aantal boeren. Wat gaat er goed van prijs weg? 6 Pootaardappelen is er één van. Dat is het enige wat gaat. Het zijn er weini ge die dit produkt telen. En van die weinige zal er weer een klein percentage zijn die hun hele op brengst nog hebben zitten. Het was voor hen de vorige jaren immers he lemaal niet interessant om de zaak te bewaren. Ondertussen is januari ver voorbij en ligt de prijs van aardappelen en uien onder de kostprijs. We weten dat in januari de handel goed op gang moet komen, wil de prijs op gaan trekken. Als je ziet en leest welke voorraden er van beide nog zitten dan komt de vraag in je op: Is een watersnood of andere ramp de laatste strohalm? Die ramp zou dan wel in een ander land moeten zijn. Het is een vreemde gedachte dat wij als gevolg van de worden. Want de vraag naar goede ruwvoerprodukten zal zeker niet af nemen. En vooral voor onze streek waar de afstanden tussen akkerbouw- en veehouderijgebied relatief klein zijn, zou het een oplossing kunnen betekenen voor problemen in beide sektoren. fonds beschikbaar komen voor een partikuliere grondbank, om zodoen de de jonge boeren een wat minder zware financiële start te geven. Hij zag meer in deze wijze van financie ren, dan het met een pachtverhoging in stand houden van het instituut "pacht". Het Pensioenfonds zou met minder rendament genoegen kunnen nemen, dan andere beleggers of par- tikulieren en later zou men dan eventueel de grond weer terug kun nen kopen tegen een prijs waar de inflatie in verwerkt moest worden. Tegen de aangekondigde pachtver hoging zijn blijkbaar vooral diege nen die van de staat pachten. Zij moeten immers toch niet kopen als het rendement te laag is, dus waarom pacht verhogen is hun redenering. Tellen diegene die van een partiku liere beleggen of familie pachten niet meer mee in onze organisaties? Zij moeten tengevolge van zo'n denk wijze wel de rekening betalen als de verpachter zijn grond te koop aan biedt, omdat hij vindt dat hij elders meer met zijn geld kan verdienen. Hopelijk worden de gemoederen niet zo sterk opgewarmd door deze zaak dan dat gebeurd is door het overstag gaan van de drie C.L.O.-voorzitters; De aardappelen gingen er bijna door van de kook, en dan zijn ze nog moeilijker te verkopen. katastrofe bij een ander van onze produkten af moeten komen. Hier en daar worden uien over de veiling af geleverd. Dat moeten niet teveel boeren gaan doen want dan zakt ook daar de prijs in elkaar. Als je tranen van de uien opge droogd zijn, kun je je zakdoek voor de knolselderij opzoeken. Die zijn helemaal niets waard. Overal zitten wel eens boffers. Er zijn boeren die knolselderij voor 22 'A cent de kilo hebben gekontrakteerd. Met het ho ge aantal kilo's van het vorige jaar komt dit goed uit. Voor eigen risiko is dit produkt echter waardeloos. Zo zie je maar weer dat spreiden van risi- ko's een noodzaak is voor een boer. Al met al groeit de tarwe en het gras. Bloeien de krokussen en is de kater van de buren verschenen. Die is ook al in de war want het is nog geen maart. De dagen gaan weer lengen en per week zien we de verschillen toenemen, 's Avonds kan men het al goed merken en 's morgens be gint het ook al eerder licht te worden. Heesters en bomen bot ten al uit en zo is het ook al met ons pootgoed in de bewaarplaats.. Zelfs de bieten welke voor dé schapen in de schuur opgeslagen liggen, vertonen al heel wat uit loop. Het is goedkoop weer, maar in het voorjaar is het wel een ge vaarlijke infektiebron voor de vèrgelingsziekte. Momenteel zien we muggen in grote getale dansen en eigenlijk onbegrijpelijk nu de maand ja nuari nog niet voorbij is. Het is een heel ander soort muggen als wij gewend zijn. De langpoot muggen zijn het gelukkig niet, want de larven daarvan zijn de bekende emelten. Toch als je als boer je ogen goed de kost geeft en je oren goed te luisteren legt, dan proefje al een beetje het voorjaar. De zon schijnt weer, de zware grond vertoont weer grijze kopjes en de eerste jonge haasjes hebben we weer al gezien. Het graszaad, de karwij, het koolzaad en de tarwe zien we met de dag groener worden. Wat we jammer genoeg ook zien is, dat we nog niet vrij zijn van duist, van kweek en van klein hoefblad. Dat zijn erfenis sen welke we niet gauw kwijt ra ken. Een voorbewerking met een trilrandkultivator kan op nacht vorst ideaal meewerken aan de duistbestrijding. De gele bloe metjes van het klein hoefblad kunnen we door zo'n voorbewer king de nek breken. We weten allemaal wel hoe het moet, maar we krijgen niet altijd de kans. Moeder Natuur is daarin een heel belangrijke schakel, maar dat is ieder jaar weer anders. Een heel goede kennis aan de overkant is het daar helemaal niet mee eens. Hij gaat van het standpunt uit, dat iedere boer weet, dat in de winter het land veel te nat is om er een bewerking op uit te voeren. Voorbewerken in de maand fe bruari is uit de boze en de enigste remedie welke er overblijft is vroeg op winterland ploegen in oktober of nog eerder en dan zo gauw mogelijk voorbewerken. Grond moet rust hebben en zo was het vroeger in de tijd van de paarden en zo is het nu nog. De struktuur van de grond moeten we in ere houden. Op het aard appelland van vorig jaar zien we nu nog plassen staan. Dat is geen gevolg van een slechte drainage, maar van struktuurschade. De gevolgen van de kluitloze teelt zijn niet gelijk met rooien van het het land verdwenen. We kennen buren, welke al in geen jaren meer aardappelen in hun bouw plan hebben. Deze hebben geen plassen op het land, zij hebben geen dure koelcellen en geen kostbare technische apparatuur. Voor een mechanisatieklub is dit zeker interessant om eens nader te bestuderen. Wat beslist waard is om te doen, is om nu twee spuitplannen voor het eigen be drijf op papier samen te stellen. Een plan met een royale dosering en één met een schrale dosering. Als we dit volgens het boekje eerlijk gedaan hebben voor b.v. een bedrijf van 40 ha. dan blijkt het verschil tussen beide spuit plannen ongeveer 12.000,— te zijn. Als we daar verschil van mening over hebben en we trek ken er 25% af, dan blijft het ver schil nog 9000,— Een logeerkamer is als we het per dag omrekenen het duurste ver trek op de boerderij. Beter is het om het te verbouwen to kantoor, waarna de baas zich daar enkele dagen per jaar in terugtrekt om besparingen te plegen. In 1983 zullen ook wij meer op de kleintjes moeten gaan letten en de land bouw zal daar zeker niet van on der uit kunnen komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6