G.S.-lid drs. Barbé heft plaatselijke Commissie "De Poel-Heinkenszand" op Wetenschappelijk onderzoek, nu meer dan ooit nodig" M. de Boer, nieuwe akkerbouw- ingenieur bij het C.A.R. te Goes Evenwicht 15 jaar maximum Commissie kan Krona margarine niet verbieden. Gedaalde graanexport Jaarvergadering Bedrijfsvoorlichting West Zuid-Beveland Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Walcheren Ir. J.S.0. van Asseldonk benoemd tot hoogleraar algemene en regionale landbouwkunde De Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling De Poel-Hein kenszand heeft opgehouden te bestaan. Zij is de vorige week vrijdag 21 januari officieel van haar taak ontheven door Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in het verenigingsgebouw De Stenge te Heinkenszand waar talrijke genodigden de slotbijeen komst van de commissie bijwoonden. De Plaatselijke Commissie die ruim 15 jaar als zodanig heeft gefunktioneerd, werd geïnstalleerd in 1967. Ze heeft al die tijd in ongewijz-igde samenstelling de ruilverkave ling tot zo was de vaste overtuiging van diverse sprekers-een goed einde gebracht onder de bezielende leiding van voorzitter D.J. Dees. De heer Barbé bedankt de commissie in de persoon van voorzitter D.J. Dees. Het GS-lid de heer Barbé stipte in zijn rede kort een aantal wapenfeiten aan uit die 15 jaar. "De Poel-Hein- kenszand". Vervolgens ging hij in op de huidige stand van zaken: Uit het feit dat er in Zeeland thans maar één ruilverkaveling in uitvoering is, (Ka- pelle-Wemeldinge) mag niet worden afgeleid zo stelde hij, dat in Zeeland de aktiviteiten op ruilverkavelings- gebied op een laag pitje staan. In tegendeel. Er zijn enige ruilverkave lingen in voorbereiding en hij zei te verwachten dat de stemming over de ruilverkaveling Wolphaartsdijk in juli van dit jaar plaats zal kunnen vinden. Over de plaatsing van West-Zeeuws- Vlaanderen o.m. dat zolang de rege ring - beslissing omtrent de struk- tuurschenia's en de resultaten van de studies omtrent de waterinlaat niet bekend zijn, bij voorstellen tot plaat sing op dit schema weinig zinvol acht. Dit wel onder het voorbehoud dat GS de mogelijkheid van een landinrich- tingsprojekt in beide gebieden open willen houden, terwijl het college het streven van de landbouworganisaties om de projekten uitgevierd te krijgen zal blijven steunen. De heer J. Nieuwenhuijse stelde in zijn toespraak namens de CCC het zoeken en vinden van een evenwicht tussen landbouw, natuur en land schap in de ruilverkaveling De Poel- Heinkenszand en ook de grote inter ne eensgezindheid in de commissie ten voorbeeld aan de gebieden die nog aan de beurt zijn. Lof had hij ook voor het feit dat de plaatselijke commissie er met de haar ter zijde staande deskundigen in is geslaagd de begroting niet te overschrijden dan enkel door de BTW-verhoging. "Een knappe prestatie waardoor de ruilverkavelingsrente is vastgesteld op gemiddeld 105,— per ha. De heer Nieuwenhuijse ging ook in op de veranderingen die de uitvoering van de ruilverkaveling heeft gehad voor het gebied De Poel-Heinkens zand. De waterhuishouding is er sterk verbeterd (geen overstromende en 'sloten meer) en onmogelijke kleine percelen zijn verdwenen. Voor de landbouw in het gebied een sterke verbetering ook mede daarbij de be- ties, de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling en de Gewes telijke Raad van het Landbouw schap, ging o.m. in op duur van de ruilverkaveling". 15 jaar, zo zei hij, is voor een ruilverkaveling toch wel het maximum wat je van boeren en de andere streekbewoners mag vergen, gezien de onrust en het onge mak wat een dergelijk werk toch al tijd met zich mee brengt: Doeleman onderstreepte nog eens dat de tijdsduur van een ruilverkaveling zo kort mo- De commissie moest vele handen schudden. V.l.n.r., aan de tafel de heren MJ. Vermue, C. Toorenaar, J.C. van V Westeinde, voorzitter DJ. Dees,J. Maljaars, ir. A.E. Bruijning en J. Op 't Hof. drijfsvergroting die uiteraard niet onvermeld mag blijven. Het C.C.C.- lid sprak zijn bewondering en waar dering ook uit voor het feit dat de commissie erg snel en doeltreffend heeft gewerkt. he De heer A.J.G.- Doeleman die sprak namens de drie landbouworganisa- gelijk moet zijn. Uitstel brengt een stuk rechtsongelijkheid met zich mee en een aantal zaken in het gebied ra ken er door achterop. Hij beklem toonde dat meer geld beschikbaar moet worden gesteld voor bedrijfs- vergroting in ruilverkavelingsgebie- den! J.W. Dr. Ir. D. de Zeeuw: Bezuinigingen op de uitgaven van het landbouwkundige onderzoek zullen moeten worden opgevan gen door verbetering van het management en een effectieve taakverdeling. Vermindering van de onderzoekcapaciteit als zoda nig is niet verantwoord gezien de bijdrage die onderzoek met zijn aanwezige kunde die tot vernieu wingen kan leiden, kan leveren aan een uitweg uit de huidige economische recessie. Dit stelde dr. ir. D. de Zeeuw, al gemeen directeur Landbouwkun dig Onderzoek, tijdens een bij eenkomst met de directeuren van 34 onderzoekinstellingen die on der het ministerie van Landbouw en visserij ressorteren. dr. ir. D. de Zeeuw Geluiden om in te krimpen op niet-produktiegerichte taken zijn buitengewoon kortzichtig, aldus dr. De Zeeuw. Ze zijn een ontkenning van het feit dat landbouwpro- duktie steeds meer een onderdeel wordt van een samen hangend beleid inzake landinrichting en natuurbehoud. Voor een in alle opzichten verantwoorde landbouwpro- duktie zal de kennisintensiteit in de gehele bedrijfstak moeten toenemen. De grote werkloosheid vraagt van het onderzoek zich bezig te houden met het vraagstuk van de uitstoot van arbeid en met de vraag of via het stimuleren van ar beidsintensievere landbouw, verwerking en natuurbe heer, nieuwe werkglegenheid gecreëerd kan worden. Het is voor de komende jaren een uitdaging een juiste ver houding te vinden tussen kennisvermeerdering door ei gen experimenteel onderzoek en die door het opnemen van elders geproduceerde kennis, wat onder meer in houdt een doelmatiger taakverdeling met zusterinstellin gen in de ons omringende landen. Unilever probeert volgens de Ne derlandse socialist Eisso Woltjer haar margarine-verkoop uit te brei den, ten koste van roomboter door een nieuwe margarine te introduce ren. met een zogenaamde roombo- tersmaak. De Commissie kan de verkoop hiervan niet beletten, zo heeft zij in antwoord op vragen van de heer Woltjer laten weten. In de periode van 1 augustus t/m 30 november werden uit Nederland 200.811 ton granen uitgevoerd, ver geleken met 598.261 ton in de over eenkomstige maanden van 1981. De uitvoer van zachte tarwe daalde van 275.156 ton tot 94.421 ton, die van mais van 207.115 ton tot 45.561 ton en die van voergerst van 74.748 ton tot 46.383 ton. vdw Vervolg agendaberichten op pag. 2 Kring Axel v.d. Z.L.M. en PJ.G. Oost Zeeuws-Vlaanderen Grandioze gezinsavond op vrijdag 4 februari a.s. om 19.30 uur in de bene denzaal van het Zeldenrust Kollege te Terneuzen. Op het programma staan o.a. een toneelstuk en een optreden van het orkest "El Celino". Het Zeldenrust Kollege is te bereiken via de rotonde bij garage Kerckaert, rechts na de Sloelaan in en dan rechtuit. Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M. Algemene ledenvergadering op maandag 7 februari a.s. om 1930 uur in het "Huis van Nassau" te Zierik- De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting West Zuid-Beveland houdt haar jaarvergadering woensdag 9 fe bruari 13.30 uur in de "Jeugdhoeve" te 's Heerenhoek. Sprekers: Ing. O. Hoekstra. Onderwerp: "Bodem vruchtbaarheid en vruchtwisseling". Jaarvergadering op dinsdag 1 fe bruari a.s. om 13.00 uur in het vere nigingsgebouw "Ons Huis" te Me- liskerke. Na de huishoudelijke zaken zal de heer ing. J.T. Andringa een inleiding houden met als titel: "Welke invloed hebben bodembe werking en berijden op de grond en de groei van de gewassen en gras land". De vergadering zal om 16.00 uur afgelopen zijn. Op een vergadering georganiseerd door het Koöperatief Kontakt Cen trum West-Nederland zal ir. D. Lu- teijn als voorzitter van de NCR spreken over "De koöperatie-ge- dachte in 1983". Deze bijeenkomst zal plaatsvinden op 7 februari in het restaurant "Modragon", Oude Ha ven 13 te Zierikzee en begint om 14.15 uur. Bij de vakgroep algemene en regio nale landbouwkunde van de Land bouwhogeschool is met ingang van 1 januari 1983 tot hoogleraar benoemd ir. Johannes S.O. van Asseldonk te Woerden. De nieuwbenoemde volgt dr. ir. J.G. Veldink op, die in no vember 1979 is overleden. Van Asseldonk, geboren in 1947 te Veghel, studeerde aan de Land bouwhogeschool in '72 met lof af in twee richtingen, namelijk kuituur techniek en agrarische sociologie. Momenteel is Van Asseldonk als landbouwekonoom werkzaam voor de Stichting Onderzoek Wereld- voedselvoorziening (Amster dam/Wageningen). In '73/'74 werk- Prof ir. J.S.O. van Asseldonk. te hij in Chili bij de nationale land hervorming aldaar en in de jaren '74/'77 was Van Asseldonk werk zaam bij de afdeling voedselhulp en ontwikkelingsprojekten van Caritas Nederland (Den Bosch). In het kader van zijn werk voor de Stichting Onderzoek Wereldvoed selvoorziening heeft Van Asseldonk de laatste jaren ook in Rome en We nen gewerkt. Met de overplaatsing per 1 ja nuari j.l. van ir. M. de Boer, me dewerker bij het Consulentschap Pianteziekten en Onkruidbestrij- ding in de Landbouw in Wage ningen, is de formatieplaats ak- kerbouw-ingenieur bij het C.A.R. Goes wederom vervuld. De heer De Boer is geen onbe kende in de voorlichting en in Zeeland. Van 1 februari 1973 tot en met 31 juli 1976 was hij ge plaatst bij het Consulentschap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw te Tiel als akker- bouw-ingenieur voor geheel Gel derland. Hij begon zijn specialis tisch planteziektenwerk op 1 au gustus 1976 bij het Consulent schap in Algemene Dienst. Als zodanig had hij reeds vele con tacten in Zeeland, omdat hij met name de begeleiding van de ge wasbeschermingsspecialisten van de regionale Consulentschappen als zijn opdracht had. Ir. M. de Boer, akkerbouw-inge- nieur bij het C.A.R. Goes De heer De Boer zal zich nu met name binnen de voorlichtings diensten gaan bezighouden met het uniformeren van de Zuid westelijke voorlichtingsbood- schap voor het gehele arbeidsveld van de akkerbouwvoorlichting. Wij wensen de heer De Boer een prettige en vruchtbare tijd toe in het Zuidwesten en wij rekenen op een goede samenwerking met het landbouwbedrijfsleven. Ir. L.ThJ.M. de Wit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5