Veel nieuws op de 29ste Zeeuwse Spuitdag! Al bijna 30 jaar is de Zeeuwse Spuitdag een "voorloper" wat betreft voorlichtingsbijeenkomsten op het gebied van de gewasbescherming in het winterseizoen. Vanaf heden op een wat bredere basis; nu zullen, naast de BOVAL-Zeeland en het C.A.R. Goes, ook de Stichting Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-VIaan- deren en de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting, werkzaam in overig Zeeland, deze kar gaan trekken. In de opzet bracht dat geen wijziging. Overigens het leek in de opkomst wei tot uiting te komen in de vorm van een zekere "verjonging" van het aanwezige publiek. In de morgenbijeenkomst werden door dr.ir. C.J.A. Barèl van het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Planteziekten en Onkruidbestrijding (landbouw) de volgende punten aan de orde gesteld. (Van het onder werp dat in de middagbijeenkomst werd behandeld "Aaltjes en aaltjesbestrijding" wordt een afzonderlijk verslag gemaakt). Enkele nieuwe produkten - Certrol Combin SE (MCPA, me- coprop, bromoxynil) komt vrij wel overeen in werking met Cer trol Combin S dat ioxnyl bevat als aanvulling op de beide groeistof fen. - Ook in Mais-Certrol komt (naast atrazin) bromoxynil voor. In ver gelijking met atrazin worden ka mille en de voor atrazin resistente melganzevoet beter bestreden. Men geeft per ha 30% minder atrazin dan bij toepassing van al leen atrazin wordt verstrekt. Of een nabehandeling bijvoorbeeld met Basagran altijd achterwege kan blijven, zal de praktijk moe ten leren. Nakiemers! - Fanoprim op basis van broomfe- noxim (Faneron) atrazin kan eveneens worden toegepast in het 2-, 4-bladstadium van de mais. Bestrijdt óók goed kamille en re sistente melganzevoet. Bieten Wat de onkruidbestrijding betreft blijkt als nieuw element te zijn inge bracht de gesplitste toepassing van Betanal Nortron/Tramat. Dat wil zeggen: 3,5 Betanal 1,5 Nor tron/Tramat zowel in het 2- bladstadium als in het 4- bladstadium. Bij de toepassing in het 2-bladstadium trad hier en daar wel eens wat groeiremming op, die ech ter slechts zelden resulteerde in een blijvende achterstand. Vooralsnog lijkt voor het zuidwesten Pyramin of Goltix vóór het zaaien een reeële basis. Er is nog altijd een kategorie (20-25%?!) die daarmee kan vol staan. Zes liter Betanal na opkomst is in tal van gevallen de daarop vol gende zekerheidsstelling. In de serie mogelijkheden die er zijn vormen dan de kombinaties Betanal met Goltix of met Nortron/Tramat nog een bedrijfszeker (maar duur) alter natief. Kleefkruid vraagt een aparte aanpak: 4 liter Betanal als er 40.000 planten boven staan. Dus niet wachten tot het gestrekte kiemlobstadium om dan met Belanah of tot het 2- bladstadium om meteen met (de halve koncentratie) Betanal Nor tron/Tramat te spuiten. Bovenop die eerste, vroege behandeling zal dan vrijwel steeds een tweede behande ling nodig zijn met de volle dosis 5 Betanal 2,5 Nortron/Tramat in het 4-bladstadium. Tegen duist en hanepoot ontlopen de werking van Fervin en van het nieu we middel Fusilade elkaar weinig. Fusilade is beter op graanopslag en op kweek. Bij opslag van raaigras wint Fervin het weer. De Bieteninsekten. Ritnaalden en emelten (op gescheurd grasland) vragen een grondbehandeling met 3,5 liter lindaan 21% en een zaadbe handeling met 5 gram lindaan. Geen pillenzaad gebruiken. Springstaarten bestrijden is lang niet altijd nodig. De noodzaak ervan kan men nagaan door vóór de grondbe werking kris/kras over het perceel hier en daar een handvol losse grond te nemen en dat - over wat porties verdeeld - in een emmer of teiltje in een laagje water van plm. 5 cm te doen. De wit- tot grijsgekleurde springstaarten komen dan boven drijven. Eventueel bestrijden door een zaadbehandeling met Mesurol of bendiocarb plus een grondbehande ling met lindaan 21% (5 liter/ha). Ten aanzien van de bietekevertjes verandert er weinig. Toepassing op of in het (pillen-)zaad van Mesurol, bendiocarb (Multamat ZB, Seedox 80 W) of carbofuran (Curater) geeft al een redelijke bescherming. Als aanvulling kan men dan kiezen voor een grondbehandeling met lindaan of een granulaat. Temik (hoewel niet bijzonder sterk op het bietekevertje maar als aanvulling voldoende werkzaam) heeft dan in bepaalde gebieden het nevenvoordeel van een goede luisbestrijding met het oog op de vergelingsziekte. Van het nieuwe - op dit moment nog niet toegelaten - granulaat UCTL op basis van 2% lindaan 8% Temik, was de wer king op het bietekevertje bijzonder goed en mag eveneens een luisdo- dende werking verwacht worden. tafol een steeds grotere plaats zal gaan innemen bij de bestrijding van door Septoriaschimmels veroor zaakte aantastingen als bladvlek- kenziekte en kaljesbruin. Gezien de wisselvalligheid wat optreden betreft en de noodzaak captafol preventief toe te passen, is er nog geen pasklaar advies te geven. Vast staat wel dat het bij de toepassing vrijwel steeds zal gaan om kombinaties met andere bestaande middelen. Resistentie In de tweede plaats dat Sportac (prochloraz) ontheffing heeft gekre gen, voorlopig alleen voor de bestrij ding van afrijpingsziekten in tarwe en Spuiten wordt vaak uitgevoerd door loonwerkers Uien Basagran is nu toegelaten in uien; in die gevallen dat kamille voorkomt een welkome aanvulling. Spuiten bij een gewaslengte van minstens 10 cm, op een afgehard gewas met veel wa ter en een grove druppel. Wel wees dr. Barèl er nog op de voor- en na delen van bepaalde (vooral na op komst toegepaste) onkruidbestrij dingsmiddelen, kritisch te bekijken. Een goedkoop middel blijkt in de praktijk achteraf soms duur uit te vallen door vertraging van de afrij ping. En die afrijping bleek in 1982 niet zelden een teer punt met als ge volg soms een waterhuid en het op treden van Penicillium, een schim mel die alleen optreedt als de bol verzwakt is. Tegen koprot is een zaadbehandeling met AAtopam N nog steeds afdoende. Tegen blad- vlekkenziekte is als aanvullende be handeling (hoogstens 2 keer) nu ook procymidon (sumisolex) goedge keurd. Daconil M is een goed "doorspuitmiddel" hiertegen. Tegen de uievlieg is nog steeds Phytosol gran. beschikbaar, Curater is duur der maar ook zachter voor het gewas Bij de gekombineerde zaadbehan deling moet eerst de AAtopam N en vervolgens Phytosol op het zaad worden aangebracht. Granen Kleefkruid vraagt vroeg (februa ri/maart) DNOC of Herbogil en/of later in het voorjaar mecoprop. Dit laatste bij voorkeur in de vorm van DM 68, eventueel aangevuld met nog een keer Basagran P. Beide spuiten bij groeizaam weer. Kleef kruid "neem" je met de routinebe- spuitingen niet mee, het vraagt extra maatregelen! Er is nu ook een aantal mengsels met de bodem herbicide isoproturon be schikbaar voor toepassing in zomer- gerst. Problemen met duist en andere grasachtigen kunnen nu beter wor den aangepakt. Wat de graanziekten betreft slechts enkele opmerkingen. In de eerste plaats dat - al was 1982 een "rustig" jaar wat graanziekten betreft - cap- van meeldauw in zomergerst. Verder een minder leuke mededeling name lijk dat men in Engeland plaatselijk resistentie heeft gevonden bij oog- vlekkenziekte, voor benzimidazolen (carbendazim, benomyl enz.). Een waarschuwing voor degenen hier die ondanks de duidelijke norm voor oogvlekkenziekte van mening zijn "voor alle zekerheid" of "preventief' toch te moeten spuiten!! Plaatselijk kwam er in de wintertarwe en wintergerst vóór de winter al flink wat meeldauw voor. Bestrijding is in dat stadium als regel weinig zinvol. Wel zal men dit voorjaar dergelijke, als regel vroeg ontwikkelde, percelen goed in de gaten moeten houden. Aardappelen Nieuw is de toepassing bij het poten van Solacol in poedervorm tegen rhizoctonia wat inhoudt minder risi- ko van verspreiding van bakterie- ziekten dan bij het bevochtigen van het pootgoed met Solacol, opgelost in water. Solacol poeder zou minder irritatie geven dan andere poeder- vormige, voor dit doel beschikbare produkten maar is ook weer duurder. Fusilade Als vervanger van PCNB-bevattende middelen is nu Rizolex (tolclofos- methyl) op de markt. Dit middel kan als aanvulling op de kwikontsmet ting van het pootgoed gebruikt wor den bij een grondbehandeling. Het is erg duur (20 kg a 40,— per ha) en het is niet werkzaam tegen schurft (waartegen PCNB nogal eens wordt gebruikt). Tussen haakjes: Echt ontsmetten tegen rhizoctonia houdt in een be handeling met kwik of de Rhizotox- bom. De behandeling met bijvoor beeld Lirotect of Benlate tegen fusa- rium, is een heel ander verhaal. Verder: Een rijenbehandeling in aardappe len met Temik of andere granulaten is in 1983 niet (meer) toegestaan. De volveldsbehandeling met het oog op de aardappelmoeheid, kan normaal doorgang vinden. Het onderzoek wordt voortgezet: nog steeds is niet duidelijk wat er in feite bestreden wordt. Een goede verdeling, mede door het gebruik van voldoende water, blijft ook bij de aardappelziektebestrij- ding van belang. Luisbestrijding in aardappelen stelt hogere eisen aan de hoeveelheid wa ter, druppelgrootte en weersomstan digheden dan de aardappelziektebe- strijding. Stel U daarom bij kombi- natie van deze twee in op de (hogere) eisen die de luisbestrijding stelt. Of - en dat is nog beter - voer een luisbe strijding afzonderlijk uit en dat bij voorkeur 's avonds. Een halfgeslaag- de luisbestrijding werkt zelfs ave rechts want de natuurlijke vijanden en de zwakste luis worden dan mees tal wel gedood. Men werkt dus de re sistentie in de hand. Knolselderij Tegen de wortelvlieg wordt de toela ting verwacht van 10 kg Birlane gra nulaat in de rij. Gevreesd werd aan vankelijk dat dit voor de mensen op de plantmachine moeilijkheden zou opleveren, dit blijkt niet het geval te zijn. Daarnaast moest nagegaan worden of de bij deze wijze van toe passing aanwezige hoge koncentratie van het middel in de direkte omge ving van de plant, geen bezwaar is. Dat bleek hier niet het geval. Wat vanzelfsprekend niet wil zeggen dat deze wijziging in de wijze van toe passen elders (bij Temik in aardap pelen bijvoorbeeld) ook geen risiko's m'et zich mee zou kunnen brengen. Wat de wortelen betreft moet er ten slotte nog op gewezen worden dat aantasting door de wortelvlieg niet verward moet worden met de aan wezigheid van larven van de rouw- mug (eveneens maden). Maar deze laatste komen alleen voor als door andere oorzaken rotting optreedt. Erwten Een gewas dat weer meer in de be langstelling komt. Er was voórheen al veel onderzoek verricht. Met name wat de insektenbestrijding betreft kan in de meeste gevallen de draad weer zonder meer worden opgeno men. Nieuw is in dit geval het feit dat we thans, waar het gaat over de peulboorder, de beschikking hebben over de sexval. Deze geeft aan of het insekt wel of niet aanwezig is. Een goede zaak! Het spuitadvies blijft hetzelfde. Een groot aantal in de grond over blijvende schimmels en aaltjes die de erwt kunnen belagen wijst erop, dat naast een goede struktuur ook een ruim vruchtwisseling een voorwaar de is voor de teelt van gezonde erw ten. Ook nu er een aantal middelen zijn waarmee wij bepaalde schim melziekten kunnen bestrijden en de schade door aaltjes door grondont- smetting beperkt kan worden? Eén op zeven is dan zo gek nog niet. Nieuw is in dit geval de zaadbehan deling met carbendazim en met Apron SD. Tot voor kort was hier voor enkel thiram tegen kiem- en bodemschimmels beschikbaar. Car bendazim werkt tegen voet- en vlek- kenziekten, Apron SD op basis van metalaxyl (Ridomil!) en captafol, tegen valse meeldauw. Thiram, car bendazim en Apron SD alle drie op het zaad brengen zal niet lukken, vooral niet als men meent ook nog iets aan vogèlafweer te moeten doen. Van de drie kategoriën ziekten die bestreden moeten worden lijkt voor lopig valse meeldauw het minst be langrijk en is Apron SD dat hiervoor nodig is, ook het duurst. Dr.ir. C.J.A. Barèl Wat de ziektebestrijding in het gewas betreft beschikken wij thans, voor droog te oogsten erwten, over Roni- lan (vinchlozolin) dat tegen botrytis kan worden aangewend, met name ter bescherming van de peul. Botry tis, de grauwe schimmel is vrijwel overal permanent aanwezig en moet preventief bestreden worden. Zoals meer schimmels gebruikt ze afster vende delen als startbaan voor het infekteren van gezonde delen. Af vallende bloemblaadjes vormen met de tere peulwand hiervoor een ideale kombinatie. Het advies luidt dan ook: Spuiten bij begin bloei, juist vóórdat de eerste bloemblaadjes los laten. Bij veel vocht gedurende de bloei de behandeling 7 of 10 dagen na de eerste herhalen. Blauwmaanzaad In 1982 kwam er - hoewel plaatselijk uiteenlopend - flink wat schade voor, veroorzaakt door Asulox. Dit middel is vrij goed oplosbaar (in tegenstel ling tot de meeste bodemherbiciden). Met de grote hoeveelheid neerslag tussen zaaien en opkomst bleek dat dit jaar funest. Dit risiko zat er dus altijd al in en aangezien er geen an der middel beschikbaar is voor blauwmaanzaad, zal men met dit ri siko moeten leren leven. Zo zou men misschien meer de nadruk kunnen leggen op de na-opkomstbehande ling door bij het zaaien wat minder middel te gebruiken er daarbij van uitgaande dat er, na opkomst, weer gespoten moet worden. Of de be spuiting voor opkomst geheel wegla ten en helemaal aansturen op een na-opkomstbehandeling. Witte krodde wordt dan zelfs beter bestre den. Komt er duist en straatgras voor, dan is men zonder meer aangewezen op een toepassing vóór opkomst. Diversen - Hét middel AAbiton vloeibaar wordt uit de handel genomen. Dat betekent dat het laatste kwikbevat- tende middel voor zaadbehandeling in 1983 voor het laatst op de markt is. Het wordt nog gebruikt voor het ontsmetten van zaaigraan en vlas zaad. Voor vlaszaad zou AAtopam N (thiram carbendazim) een goede vervanger zijn. In hoeverre dit vol doende hecht op het zaad is niet be kend en zal dus op korte termijn be keken moeten worden. - Gramoxone en Reglone mogen niet meer gebruikt worden voor het doodspuiten van een groenbemester in het najaar. Het gewas blijft onder die omstandigheden te lang nat en dat heeft tot gevolg dat hazen en ko nijnen met het middel in nog opge loste toestand in aanraking komen. Als gevolg van de eigenschap van deze beesten om vreemde stoffen van hun vacht op te likken is het ri siko van rechtstreekse opname van deze middelen bijzonder groot. - Ter bestrijding van de graszaadgal- mug zijn nu toegelaten: a. 1,5 liter Hostathion, alleen in de herfst na de verwijdering van de dekvrucht. b. 1 liter parathion ook in overjarige percelen; geadviseerd wordt ge zien de korte werkingsduur, drie maal een bespuiting uit te voeren met een tussentijd van een week. c. 0,5 liter Ambush, het eerste na jaar na het ruimen van de dek vrucht één keer; op overjarige percelen twee keer met een tus sentijd van 14 dagen. De middelen zijn er. Op de vraag wanneer het verantwoord is om hier tegen te spuiten is het antwoord min der gemakkelijk te geven. Er wordt aan gewerkt om te komen tot een waarschuwingsdienst voor de graszaadgalmug. P. Verhage 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8