Bacterievuur aanpakken t.b.v. sterke troef pereteelt Kolenstook en gebrek zoet water bedreigen voortbestaan Zeeuwse fruitteelt "Concentratie aanbod brengt betere middenprijs op Grote belangstelling A. v. Oosten op Ontwikkelingsdag fruitteelt Eenzijdig Achterstand N.F.O. Kringvoorzitter W. de Jager: Zoetwater Proeftuinen Fruitaankopen Ir. A.J. Riemens (Van ministerie van Landbouw): Concentratie Strukturele overschot bij appels duurt tot 1990 "AI met al is de pereteelt een zeer sterke troef van de Zeeuwse fruitte ler, een hechte pijler die we niet kunnen missen. Daarom moet werke lijk alles eraan gedaan worden om de dreiging van het bacterievuur te bezweren door het onschadelijk maken van zieke meidoorns. Het gaat om het bestaan van onze Zeeuwse fruitteelt, om uw bestaan". Met deze waarschuwende woorden besloot de oud-voorlichter van de Z.L.M. en fruitteeltdeskundige de heer A. van Oosten een betoog over de kon- kurrentiepositie van de Zeeuwse fruittelers tijdens de druk bezochte "Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt", vrijdag 14 januari j.l. in Kapelle. Wat betreft die konkurrentiepositie kan worden vastgesteld dat Zeeland dank zij het klimaat zeker wat de pereteelt betreft in ons land een zeer sterke positie heeft weten te verwer ven. Bijna de helft van het landelijk peren-areaal bevindt zich nu al in het zuidwesten. Het prijsverloop van de peren steekt de laatste jaren ook gunstig af bij die van de appels. De heer van Oosten wees zijn gehoor er overigens wel op dat alles draait om de peer Coriference, de enige peer met een sterke exportpositie. Van Oosten: "Het peresortiment wordt met vrijwel uitsluitend de Conference wel griezelig eenzijdig. Een gelukkige omstandigheid daar bij is wel dat de teeltomstandigheden voor de Conference slechts in een zeer beperkt deel van Europa opti maal zijn, eigenlijk uitsluitend in Zuid West-Nederland. Niettemin pleitte de ZLM-voorlichter niet voor een sterke uitbreiding van de opper vlakte peren om "explosies" te voor komen. Daarom moet de appel ook in Zeeland de grootste plaats blijven innemen. Die moet zorgen voor brood op de plank terwijl de peer boter en beleg op moet leveren", zo zei van Oosten. Het Zeeuwse aandeel bij zowel de appels als de peren is vergeleken met het landelijk areaal procentueel toe genomen; in de laatste 30 jaar nam het appelareaal toe van 8,2% tot 16,1% en dat van peren van 10,1% tot 26,4%. Absoluut gezien is het appe lareaal overigens zowel in ons land als geheel als in Zeeland gedaald maar voor Nederland als geheel veel meer. Bij peren handhaafde Zeeland zijn areaal terwijl de landelijke omvang zeer sterk is teruggelopen. Daardoor is Zeeland een zeer belangrijke plaats in gaan nemen bij de peren, aldus van Oosten. Behalve deze cij fers geven volgens van Oosten ook de leeftijdsopbouw en de beplantings dichtheid op de Zeeuwse fruitbedrij- ven reden tot tevredenheid. In Zee land was in 1980 44% van het appe lareaal intensief of zeer intensief tegen over heel Nederland slechts 35%. A. van Oosten Overigens maakte hij daarbij de aan tekening dat buiten de ruilverkave- lingsgebieden de verjonging niet vlug genoeg gaat. "Vooral de voormalige jonge centra als Oost-Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen dreigen op achterstand te komen, waarschuwde hij. Hoewel verjonging veel geld kost moet toch speciaal bij de appels het tempo opgevoerd worden. Daarbij achtte hij druppelbevloeiing van groot belang. Speciaal voor Noord- Zeeland bepleitte hij het zoet maken van Grevelingenbekken en Zoom meer. De heer van Oosten sneed ook de afzet aan "een teer en moeilijk punt" waarvan hij zich bewust zei te zijn dat het beslist anders moet maar ook niet zou weten hoe. Als het beleid m.b.t. de bestrijding van bacterievuur niet verandert, zal over 9 a 10 jaar alleen in de fruitteeltgebieden waar goed gekontroleerd wordt en het zieke opgeruimd, nog enige meidoorn over zijn. In die gedeelten van Zeeland zoals 6 van Schouwen en Walcheren waar de aantasting niet wordt opgeruimd, zal alle meidoorn ziek en dood zijn. Dit voorspelde de heer W. de Jager voorzitter van de Nederlandse Fruittelers organisatieafdeling Zeeland op de Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt 14 januari jl. in Kapelle. De heer de Jager verweet de be schermers van natuur en landschap verworden te zijn tot vernietigers daarvan. Ze willen zo weinig moge lijk ingrijpen maar met wat boeren verstand kun je nagaan en dagelijks in de prkatijk zien dat het fraaie landschap aan zo'n beleid ten gronde gaat", aldus de Kringvoorzitter van de N FO, die er aan toevoegde dat het bedrijfsleven pas weer mee wil wer ken aan een verdere bestrijding van bacterievuur wanneer er door de overheid een totaal teelt- en plant- verbod voor heel Nederland van meidoorn en twee cotoneastersoor- ten komt. Onbegrijpelijk zei de Jager het te vinden dat de provinciale overheid kost wat kost een kolengestookte centrale wil bouwen. Het milieu van Zuid-Beveland zal daardoor zo ern stig worden aangetast dat het tot ge volg zal hebben dat in een vrij groot deel geen fruitteelt meer mogelijk zal zijn". We zullen moeten onderzoe ken hoe we dit kwaad kunnen ke- De kringvoorzitter sneed ook het ge brek aan zoet water aan. "Ieder jaar wordt de noodzaak van een goede zoetwatervoorziening dringender, zo stelde hij, vooral voor de boomgaar den. Onze klimatologische voorde len worden door bijv. het niet kun- A fdelingsvoorzitter W. de Jager nen beregenen tegen vorst voor een groot deel tenietgedaan. Hierdoor zo vreesde hij, moeten we er van uitgaan dat over enige jaren de fruitteelt op de meeste Zeeuwse gronden zonder zoetwatervoorzie ning niet meer mogelijk zal zijn." Niet erg ingenomen toonde de voor In de 48 weken tussen 9 augustus 1981 en 10 juli 1982 is een onder zoek gehouden naar fruitaanko pen. Daaruit blijkt dat een Ne derlands gezin toen gemiddeld bijna elke week vers fruit kocht. Van alle winkelbezoeken werd 52% gebracht aan de levensmid- delenbedrijven. 43% aan de ge specialiseerde groentèhandel en de rest vond plaats bij de teler en de overige afzetkanalen. Per bezoek werd er, zoals te ver wachten. bij de teler het meest gekocht. Daar gaat men duidelijk heen om "in het groot" in te ko pen. Er werd bij de teler gemid deld 5,5 kg fruit per keer gekocht. Tijdens het oogstseizoen van ap pelen en peren was het zelfs bijna 6,5 kg. De heer A.J. Riemens, adjunkt-direkteur Akker en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw onderwierp op de ontwikkelingsdag voor de fruitteelt 14 januari j.l. in Kapelle de nationale situatie in de fruitteelt aan beschouwing. Ten aanzien van de verjonging van de plantopstand stelde hij dat mocht de situatie op het bedrijf belangrijk afwijken van een vervanging van zo'n 6% per jaar en de teler is wel van plan te blijven dat het de hoogste tijd wordt plannen te maken die een goede basis kunnen vormen voor de verdere toekomst. Ook ir. Riemens bracht het bacterie vuur ter sprake. Hoewel hij dat dit probleem terecht de nodige publici teit en aandacht heeft gekregen, riep hij telers en organisaties toch op eni ge behoedzaamheid in achting te nemen. Overigens zei hij van mening te zijn dat vruchtboomkanker een minstens even groot probleem is en zelfs meer schade veroorzaakt. In de discussie bleek duidelijk dat de praktijk het daarmee niet eens is. Vanuit de zaal werd o.m. opgemerkt dat vruchtboomkanker door de telers in de hand kan worden gehouden maar dat besmetting met bacterie vuur vooral van buiten de fruitteelt komt waardoor de teler hier in een veel afhankelijker positie verkeert. Ten aanzien van de afzet bepleitte de adjunkt— direkteur een verdere con centratie van het aanbod omdat zulks per veilpunt een groter aandeel in de markt oplevert en dus meer invloed 1 ym 9 ■~4K Ir. A.J. Riemens heeft op o.m. de prijs. Dit laatste is uit onderzoekingen reeds gebleken: op grote veilingen met een relatief groot aandeel wordt een betere mid denprijs behaald dan op kleinere vei lingen. "Ook in een gebied als Zee land mag dat tot nadenken stem men", aldus ir. Riemens. zitter zich met het rapport over de herstrukturering van de fruitteelt proeftuinen. "De ene kleine proef tuin voor het Zuidwesten van 8 ha is voor ons gebied maar erg magertjes." Daarbij vroeg hij zich af of de ver plaatsing van Numansdorp naar Wilhelminadorp wel gewenst is. Sprekend over de oogst van het afge lopen jaar en de slechte prijzen riep de Kringvoorzitter de telers op om de oogst regelmatig te ruimen en geen rijpe of versleten partijen aan te voe ren. Zeker in een jaar als deze met een zware overproduktie wordt de konkurrentiestrijd uitgevochten met kwaliteit. Die kwaliteit kunnen we telen in onze jonge moderne beplan tingen met virusvrije bomen en een scale van oude en nieuwe rassen", al dus de heer de Jager. Voor de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de Fruitteelt die 14 januari jl. te Kapelle werd gehouden, bestond grote belangstelling. Deze gold zowel voor het theoretische deel in "De Vroone" als voor het op de praktijk gerichte onderdeel van de dag in en rond de veilingsgebouwen in Kapelle. De algemene indruk van zowel de organisatoren als de bezoeker is dat de huidige opzet kennelijk aanslaat en in een duidelijke behoefte voorziet. De tot nu toe gehanteerde formule zal dan ook gehandhaafd blijven voor de eerstkomende jaren. Volgens ir. A. Groot, algemeen-se cretaris van de NFO zal de struktu rele overproduktie van appels in de EEG voortduren tot 1990. Bij de pe ren zal zijns inziens nauwelijks spra ke zijn van een overproduktie. Beperking van de appelproduktie zal volgens Groot niet over kunnen wor den gelaten aan de telers zelf, maar zal moeten worden gerealiseerd in het kader van het EG beleid met behulp van het interventiesysteem. Wel zou den de verhogingen van de interven tieprijzen volgens de algemeen-se cretaris tot het minimum moeten worden beperkt de komende jaren. Hij betreurde het dat uit de strijd van COPA voor hogere prijzen bij een positief resultaat ook een verhoging vloeit voor de interventieprijzen voor appels en peren. "Deze laatstge noemde prijzen moeten nl. voldoende ver verwijderd blijven van de produk- Ir. AGroot tiekosten om instandhouding of ver groting van de overproduktie te ver- hinderen."De heer Groot zei tenslot te een voorstander te zijn van de prae-interventie maar deze regeling zou zijns inziens op een aantal on derdelen nog wel verfijning tehoeven. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13