Bij storm dreigt in De Biesbosch nog steeds overstroming Met frisse moed starten Wel of geen bieten zaaien Het bouwplan krijgt vastere vorm Waar blijft de vorst? Toen de herfst- en winterstormen over het LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA denderden, gingen de gedachten van velen terug naar de zestiger jaren. Met deze stormen zou mogelijk weer veel land overstroomd zijn met alle gevolgen van dien. Overstromingen die vooral in de Biesbosch nog steeds reëel mogelijk zijn, daar de kaden zwak, onbetrouw baar en te laag zijn; meer dan één meter op de meesté plaatsen. Plannen van het Hoogheemraad schap Alm en Biesbosch om deze kaden "aan de eisen gesteld in de Deltawet" aan te passen blijken niet te realiseren binnen de gestelde ter mijn. Dit i.v.m. het niet beschikbaar stellen van de zo zeer benodigde middelen door de.Rijksoverheid. Ook worden "basis"-plannen veel later of voorlopig niet goedgekeurd wat een ernstige stagnatie betekent De opbrengsten van de suikerbieten zijn ook op ZUID-BEVELAND in 1982 gemiddeld buitengewoon goed geweest. Maar toch hoort men hier en daar ook nog kreten over op brengsten die toch duidelijk veel tegenvallen. De gemiddelde prijs voor de suikerbieten valt mede door de grote opbrengst aan C-suiker tegen, de ha-opbrengst in gld. zal nog wel meevallen. We weten reeds lang dat het biete- cysteaaltje op te veel percelen sterk remmend werkt op de groei en de opbrengst van de bieten. Nu we wat minder bieten zullen moeten gaan telen, zullen we voor hetgeen we nog gaan zaaien moeten uitzien naar de meest gezonde percelen. Toch maar bieten zaaien op te zieke grond is ge woon onverantwoordelijk. Deze en vorige week is op een aantal plaatsen hierover gesproken. Ook kan ge dacht worden aan het ontsmetten van de grond, wat toch ook 6 a 8 ton bieten kost. Op andere plaatsen is ook weer gesproken over de finan ciële opbrengst per ha. De verschil len zijn dusdanig groot, dat men toch de keuze zal moeten maken om "wel" of "geen" bieten te gaan zaai en! Het is bekend dat we op dit moment niet zoveel gewassen hebben om ons bouwplan mee te vullen, maar een gewas telen, dat bijvoorbaat al een te lage opbrengst geeft is onverant woord. De binding met aandelen of certifi- katen laat niet altijd voldoende ruimte toe om minder of in het ge heel niet te leveren. Toch zal door alles heen dan naar mogelijkheden moeten worden gezocht voor ont heffing van deze leveringsplicht. Jammer is het dat op dit moment de prijzen van de uien duidelijk te wen sen overlaten. Hier en daar valt van verschillende partijen de kwaliteit wat tegen. Met nog een voldoende groot kwantum in voorraad zal de afzet van dit produkt toch niet ge makkelijk worden. Ook de prijzen van de aardappelen laten op dit mo ment nu niet zo'n florissant beeld zien. De afgelopen week is via de "Kijk- "en "Praatbijeenkomsten" te Kapel- Ie aandacht besteed aan de teelt van onze aardappelen. De laatste jaren zo rond de 17 a 18% van ons akker- bouwareaal in Zuid-Beveland. Het is een zeer kapitaals intensief gewas. bij het verder uitvoeren van deze plannen. Teveel geld wordt er gesto ken in prestige objekten zoals de. Oosterschelde dam!!! Landelijk is er voor de rivier dijkverzwaring 15 mil joen beschikbaar in dit parlementai re jaar (Wel is er in ons werkgebied voor één rekreatieobjekt 10 miljoen beschikbaar gesteld). De veiligheid van mens en dier in ons gebied is daardoor in ernstig gevaar!! Onverantwoord is deze handelwijze van onze Rijksoverheid. Wel zijn de ingelanden in de Bies bosch verplicht geweest 600,— /ha te betalen "aan de Rijksoverheid" voor waardevermeerdering van de gronden toen 't Haringvliet was af gesloten. Deze afsluiting bracht wel meer zekerheid betreffende vermin derde kansen op overstromingen maar zeker niet de gestelde "vereis te" zekerheid via de Deltawet. liteitsmonsters dan bleek zeer duide lijk dat er hier toch nog al heel wat te verbeteren is. Indringend bleek ook dat de kwaliteit omgerekend in gld. wel eens grote verschillen in finan cieel resultaat teweeg kan brengen. Tegenover de grote kosten die de teelt vraagt is dit dan ook niet ve rantwoord. Er is de laatste weken ook al weer aandacht besteed aan de mogelijkhe den van de erwtenteelt. Een uitbrei ding is zeer goed mogelijk en kan weer enige verruiming in ons bouw plan en vruchtwisseling te weeg brengen. Bovendien is het een pro dukt met een gegarandeerde prijs. Dit geeft in ieder geval toch een bepaalde zekerheid. Nu de geur van de oliebollen is verd wenen, gaan we ons op WALCHE REN weer richten op de dagelijkse gang van zaken. Hoewel we een breed georiënteerde belangstelling hebben voor het maatschappelijk gebeuren, is onze aandacht toch het meest ge richt op de agrarische sektor en alles wat zich daarom heen afspeelt. Het komende jaar hopen wij dan ook hierover weer het nodige te berichten, hopelijk meer positieve dan negatieve zaken. De weersomstandigheden zijn voor de tijd van "hartje winter" wat de temperatuur betreft bijzonder gun stig. Grasland en wintertarwe heb ben een frisgroene kleur alsof we al ver in het voorjaar zijn beland. De groentegewassen in de volle grond hebben evenmin te lijden van koude. Dit komt dan ook wel tot uitdruk king in de prijsvorming van deze produkten. We zouden niet graag beweren dat de prijsvorming van de uien hiermee ook verband houdt, maar de prijs hiervan gaat ook steeds in neerwaartse richting. Sommige optimisten hopen nog op prijsherstel. Anderen nemen genoegen met een tegenvallend financieel resultaat en maken de rekensom dat 8 cent/kg meer is dan 4 cent. De invulling van het bouwplan voor oogst 1983 gaat nu wel vaste vormen krijgen. Een grote oppervlakte win tertarwe is er al en blijft er ook zullen we hopen. Voor de suikerbieten moet het zaaizaad ook weer besteld worden of dit is reeds gedaan. Er ligt dan op veel bedrijven al een" flinke De overheid besnoeit toch al te drastisch op zaken die op onze toe komst zijn gericht; zoals weten schappelijk onderzoek en onderwijs. Velen van ons begrijpen dat er be zuinigd moet worden maar toch niet zo drastisch voor zaken betreffende onze toekomst vraagt men zich hier verbijsterd af! Een toekomst die voor de kleinere akkerbouwbedrijven toch al verre van rooskleurig is, als wij de L.E.l. gegevens op ons in hebben laten werken. De veehouderijsektor gaat juist wel een vrij goede periode tege moet. Veel akkerbouwers vragen zich af moeten wij niet wat meer grondstof leverancier worden voor deze veehouderijsektor? De nodige studie zal hiervoor een eerste vereiste zijn. De toekomst staat nog steeds voor ons open, nog te velen lijden er honger of zijn ernstig ondervoed. Dit wordt aan het begin van een nieuw jaar door velen van ons als een niet te verwaarlozen fak- tor mee gedragen, bij het nemen van beslissingen. Het beroep boer staat niet ter dis- kussie wel een aantal zaken op en om de boerderij. Velen, "te velen", wil len zich met het reilen en zeilen van deze dynamische bedrijfstak be moeien helaas weet men er te weinig van af om zich er verantwoord mee bezig te houden. De boer zal ploegen, zaaien en oog sten zolang er mensen wonen op deze planeet. Een geweldige uitdaging die met veel studie, onderzoek en goede samenwerking binnen dat agrarisch gebeuren tot een goed einde gebracht kan en moet worden!! Mogen wij U tot slot, zij het enigszins verlaat uit het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch een voorspoedig 1983 wensen voor uw gezin en bedrijf. oppervlakte vast. Daarnaast nogal wat graszaad, plus aardappelen en uien. Op een aantal bedrijven is het bouwplan dus weer vol. Ook vlas, bruine bonen en erwten zullen zeker op een aantal bedrijven weer een plaatsje in het bouwplan krijgen. Gezien de prijs zal dit ook voor het blauwmaanzaad gelden. Hiervan verwachten we zeker nog uitbrei ding. Vele boeren zijn goed met de teelt bekend. Dat is dus geen pro bleem. Wat wél een probleem kan worden is het bestrijden van de mel de en/of ganzevoetachtigen. Met chemische middelen lukt dat slecht. Er komt dan toch weer handwerk aan te pas of er moeten noodmaa tregelen worden toegepast. Wil men dit niet en de verwachting is dat ge noemde onkruiden veelvuldig voor komen, dan is het verstandig geen blauwmaanzaad te zaaien. Op be drijven waar voldoende arbeid aan wezig is voor meer intensieve teelten zou men hiervoor een bescheiden plaatsje in kunnen ruimen om erva ring op te doen. Wanneer dit volle- grondsgroentegewassen betreft zou den we willen verwijzen naar "Ak- tualiteiten 27" dat aan alle leden van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in januari 1982 is toegezonden. Voor de rundveehouderij is er een studiemorgen op dinsdag 18 januari a.s. om 930 uur te Middelburg, aan de Pottenmarkt in "Het Wapen van Middelburg". Resultaten en ervarin gen op "Cranendonck" worden be handeld. Het programma vermeld verschillende onderwerpen aangaan- Langzaamaan raakt het LAND VAN AXEL weer in het ritme van elke dag na de feestdagen in december. Het weer is alleen een beetje van slag. Niet alleen valt er de laatste tijd nog al wat regen waardoor er toch, on danks droog ploegen en zaaien, weer al wat piasvorming te zien is op de tarwe. Maar het is de temperatuur die ons zorgen baart. Zo hoog voor de tijd van het jaar is abnormaal. Het betekent wel weinig verwarmingskosten voor de woning maar of het de bewaarbaarheid van de uien en aardappelen bevordert is wat anders. Vooral voor uien zouden wat lagere temperaturen wel gewenst zijn omdat nu wel duidelijk is dat voor dit produkt een lang bewaar- en afzetseizoen noodzakelijk zal zijn Zowel voor aardappelen als vooi uien zullen een paar extra orders hard nodig zijn om de prijzen op te krikken tot een rendabel niveau. Het jaar 1983 zou wel eens tot mei-juni gevorderd kunnen zijn voor onze langbewaarders kunnen zeggen hoe 1982 financieel is geworden. Wel hebben we in de krant kunnen lezen hoe 1982 voor de provincie Zeeland is geworden. Namelijk voor het eerst sinds 1965 een vertrekover- schot. Zo op het eerste gezicht is men geneigd om te zeggen "Wat hebben wij als boer daar nu mee te maken". Maar als men er over doordenkt dient men te beseffen dat, wanneer deze lijn zich in de komende jaren zich voortzet, dit gevolgen zal heb ben voor voorzieningen als onder wijs, gezondheidszorg en dergelijke. Welke toch ook voor ons van belang zijn. En bij teruglopen van het aantal inwoners worden dus de kosten per inwoner hoger. Er zijn verschillende Wanneer wij in WEST ZEEUWS VLAANDEREN onze eerste bijdrage voor 1983 aan deze rubriek op papier zetten is het buiten zacht en regen achtig weer. Tot aan de tweede deca de van januari hebben we nog steeds geen vorst of sneeuw van betekenis gekregen. De struktuur en doorla- tendheid van de ondergrond zal wel in orde zijn; die van de bouwvoor heeft naar onze mening gebrek aan meer droogte en perioden van vorst. Het vele regenwater van de laatste tijd zakt er maar moeizaam door. Als gevolg van de hoge temperaturen groeit het gras, de wintergewassen en ook het onkruid nog steeds, zij het in traag tempo, door. Veel geploegde percelen worden steeds groener van kleur door het gekiemde onkruid. Vooral duist komt veel voor. Hier zal de spuit de komende tijd moeten worden ingeschakeld. Wintergerst vertoont weer het bekende geel- licht-groene beeld. Blijkbaar voor namelijk een gewas/raseigenschap. De wintertarwe is abnormial ver in ontwikkeling. Oktober gezaaide per celen hebben vaak per plant al 3-5 stoelen. Op dit soort percelen vinden we ook al flink wat meeldauw en zelfs bruine roest. Wellicht kan hier bijv. DNOC in maart veel goed doen. Mogelijk dat de meeldauw met daarvoor geëigende middelen al de de rundveehouderij. Ieder die met de rundveehouderij te maken heeft mag deze bijeenkomst beslist niet missen. mogelijkheden om dit op te vangen. De eerste maar zeker niet gewenst is de mogelijkheid om de inkomsten te vergroten. Vooral de onroerend goed belasting is dan een geliefd instru ment. Maar voor de burger en vooral voor de agrariër is dit het paard achter de wagen spannen. Een ande re mogelijkheid is om begroting nog eens goed te bestuderen. Immers minder inwoners betekent ook dat minder ambtenaren nodig zijn om de burger "van dienst" te zijn. Maar allereerst moet men weten wat de oorzaak is van het vertrekoverschot. En het zal meteen duidelijk zijn dat de oorzaak werkgelegenheid heet. Zaken die ook voor de landbouw van belang zijn, zijn eindelijk een vaste oeververbinding realiseren en het onderzoek naar de mogelijkheden van zoet water. Gelukkig hebben we toch nog steeds een aantal vertegen woordigers in provincie en gemeen ten die in 1983 de vinger aan de pols zullen houden en hopelijk deze za ken zullen kunnen helpen realiseren. Kerk in het midden Intussen valt het op dat er tussen de bedrijfsgenoten een groot verschil is in aktiviteit. Zo zijn er kollega's die volop in de weer zijn met het sorteren van aardappelen, niet alleen overdag maar ook nog 's avonds een paar uurtjes zodat er geen tijd is voor ver gaderingen of kursussen. Dan zijn ook kollega's nu al weer een poosje aan de winterslaap bezig. In vergaderingen of kursussen hebben ze meestal geen zin. En het zijn de laatsten die bij burgers dit hardnek kige praatje in stand houden, dat dit voor alle boeren geldt. Zowel voor het eerste als het laatste geval zou de kerk in het midden die nen te staan maar uw schrijver moet eerlijkheidshalve bekennen dat hij ook niet zou weten hoe dit zou moe ten. Ondanks alle Ups en Downs met weer, prijzen en werk zal men in onze kring Axel ook toch tijd vinden voor wat gezelligheid. Het lijkt me goed dat we als leden, samen met de PJZ, het verenigingsjaar beginnen met de gezinsavond op 4 februari in het Zel- denrust-kollege te Terneuzen. Ook dat is Z.L.M. en gezien het sukses van vorig jaar verwachten we weer veel bekenden te ontmoeten en een beetje "leute" hoort er net zo goed bij als de ernstige woorden die we van voorzitters en inleiders op vergade ringen zoveel horen. Zeker weet ik dat onze leden er weer met frisse zin tegenaan gaan en laat 1983 dan maar komen! vroeg zal moeten worden bestreden, maar dat is dan weer van latere zorg. Op de spuitdag in Goes konden we kennis nemen van enkele nieuwe toelatingen of wijzigingen. Altijd weer een leerzame dag. Getuige wel, het aantal bezoekers wat evenals voorheen, zeer goed was te noemen. De middag stond in het teken van aaltjesinvloed en hun bestrijding in de bietenteelt. Een erg aktuele zaak. Hoge opbrengsten zijn hard nodig. Zeker als men in Brussel, om welke reden dan ook geen hogere prijsaan passingen kan of wil doorvoeren. We kunnen het ons niet permitteren de produktie per ha te stabiliseren. An deren zouden daarvan profiteren. Wel dienen we in te spelen in het gewijzigde beleid, o.a. wat betreft een hogere zelfvoorzieningsgraad van eiwitrijkere produkten als erw ten en veldbonen. Daarvan ook wordt de prijs wellicht een stuk meer verhoogd dan van bijv. tarwe. Het kost de EEG per ha meer om tarwe op de wereldmarkt af te zetten dan aan steun voor eiwitrijke produkten. Het is dan ook hard nodig dat het onderzoek verder wordt geïntensi veerd bij deze gewassen. Reeds nu al blijkt dat verbeteringen in de teelt mogelijk zijn die niet veel hoeven te kosten. Bezoek aan voorlichtingsbi jeenkomsten mag men tegenwoordig niet meer achterwege laten. Je loopt a.h.w. zo achterop. Dat steeds meer kollega's dit onderkennen blijkt ge lukkig aan de opkomst van allerlei georganiseerde aktiviteiten. Blauwmaanzaad zal in het bouwplan een grotere plaats in gaan nemen. Op de foto het dorsen van stam hetgeen overigens niet zo eenvoudig is. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7