uit de# praktijk De ondergrondse grasgroei is al begonnen Samen onze schouders eronder! Laten we blij zijn met het werk dat we hebben Ook de "binnen-praktijk" is van groot belang Januari in een groene Westhoek Veel mensen zagen ook dit jaar uit naar een "witte kerst". Aanvankelijk zag het er wel naar uit, maar daags tevoren veranderden de weersom standigheden aanzienlijk. De tempe ratuur steeg flink en daardoor bleek ook MIDDEN- EN OOST-BRA BANT tijdens de kerst en de jaarwis seling verstoken van het winterse landschap. De agrariërs zitten hier minder op te kijken. Meestal geeft dit veel overlast. Tot nog toe zijn er deze "winter" nog geen vorstdagen geweest. De zeer zachte, natte weersomstandigheden geven wel de nodige problemen in de veestallen. Dit uit zich vaak in te vochtige en dompige stallen, waar door het vee in deze stallen meer vatbaar is voor longontsteking, ver koudheid e.d. Vooral als het windstil en mistig is. Er is dan onvoldoende luchtverplaatsing. Bij wat vriezend weer is het klimaat voor de veehou der en het vee in de stallen veel beter. Aangetekend dient te worden, dat de aardappeltelers ook met de'nodige problemen zitten. De houdbaarheid en het kiemvrij houden zijn hier een voorbeeld van. De hoge buitentem peraturen hebben hier nogal wat in vloed op gehad gedurende deze winter. De ondergrondse grasgroei (ontwik keling van het wortelstelsel) heeft al een aanvang genomen. De hoge temperatuur van de laatste dagen telt flink op voor de temperatuursom (gemiddelde van dag en nacht). Dit is goed te zien aan de stand van het gras in de weidegebieden. Wel is de mol- lenaktiviteit op de hoger gelegen percelen groot. Het is belangrijk hier aandacht aan te besteden. Dit is noodzakelijk i.v.m. de voederwin ning in het voorjaar. Veel zand in de kuilen is een slechte zaak voor het vee. Vanwege de grote hoeveelheden neerslag is de berijdbaarheid van de percelen niet optimaal. Op sommige hoog gelegen percelen gaf dit ook problemen. Er zit nog veel water in de bovengrond. Met het uitrijden van de drijfmest moet hier rekening mee gehouden worden. Op lager ge legen percelen moet gewacht worden tot de grond bevroren (berijdbaar) is. Men moet blijven waken voor struk- tuurbederf (eventueel insporin^). Op THOLEN en ST. PHILIPS- LAND heerst momenteel de rust op onze bedrijven die kenmerkend is voor deze tijd van het jaar. Wij heb ben nu de tijd om onze "zonden" van het voorbije jaar te overdenken, dus wat er fout is gegaan in 1982. In sommige gevallen zullen wij er zelf iets aan kunnen doen om die fouten in 1983 te voorkomen, maar ook zullen deze minder goede resul taten het gevolg zijn van overmacht, doch ook dan kan men zich afvragen of andere kuituurmaatregelen niet tot betere uitkomsten geleid zouden kunnen hebben. Welnu met goede voornemens gaan we 1983 in en wij wensen u daarbij alle mogelijke voorspoed. De perspektieven voor het financieel afwikkelen van de produkten van oogst 1982 lijken momenteel wat somber, haast over de gehele linie en ondanks de goede veldopbrengsten ziet het er toch naar uit dat het on derste regeltje van 1982 wat tegen zal gaan vallen. De prijsvoorstellen voor 1983 maken ons niet enthousiast, voor de akker bouw en de veehouderij zitten er nauwelijks verbeteringen in, terwijl de kostenontwikkeling, misschien wat afgeremd, toch door zal gaan zodat het nettooverschot voor 1983 wellicht lager zal uitvallen. Een gunstig perspektief leveren de kunstmestprijzen op. De prijzen daarvan zijn thans flink gedaald en dat gaat gemiddeld al gauw zo'n 50 gulden per ha voordeel opleveren. Voor het overige valt er voor 1983 nog weinig opwekkends te melden. We beleven tot nu toe een erg zachte en nogal natte winter wat op de doorgaans toch wel goede struktuur van de gronden, na de droge zomer, zeker geen positieve invloed zal hebben, maar daaraan kan een fe- bruarivorst nog'heel wat verbeteren. Op de bedrijven hebben we nu mooi de tijd om ons werktuigenpark na te zien en zonodig van een nieuw verfje te voorzien. Daarnaast is er verder tijd om voor studie en voorlichtings bijeenkomsten bij te wonen, alsmede de vele jaarvergaderingen die onge twijfeld op het programma staan. Het lijkt ons nuttig daarheen te gaan. De huidige ekonomische situatie van ons land vraagt van ons allen offers! De bereidheid echter om die offers te brengen bljjkt nauwelijks aanwezig te zijn. Als landbouw hebben we al dikwijls offers moeten brengen en ook nu lijkt het erop dat men de agrarische sektor bepaald niet zal ontzien. Samen zullen we één en ander op een rijtje moeten zetten en samen zullen we er dan onze schouders onder moeten zetten. Hopelijk levert dat in 1983 gunstige resultaten op. Aan mij de taak om als eerste prak tijkschrijver in het nieuwe jaar U, alle lezers van deze rubriek, vanuit het NOORD-BEVELANDSE het aller beste toe te wensen voor 1983. En ik denk dan in de eerste plaats aan een goede gezondheid voor LI en Uw ge zinsleden, zodat U zich zo goed mo gelijk kunt inzetten voor uw bedrijf. Immers door de ontwikkelingen in de land- en tuinbouw de afgelopen 15 20 jaar zijn er door de veranderende omstandigheden steeds minder men sen op de bedrijven werkzaam en als 'zodanig ben je als boer erg kwetsbaar geworden. Gelukkig zijn steeds meer boeren zich van dit situatie bewust en heb ben zich bij een bedrijfsverzorgings- dienst aangesloten. In feite een ziek te-verzekering. Maar wat zal 1983 naast, naar wij hopen een goede ge zondheid, ons nog meer te bieden hebben? We kunnen ons wel fit en met de beste bedoelingen aan onze taken kwijten, maar zal al die moeite beloond worden? Wanneer we de prijsvoorstellen van de Europese Kommissie bekijken, dan moeten we Uitzuigen drijfmest De laatste tijd. worden de boeren produkten aanprezen die het uit zuigen van drijfmestputten aanzien lijk zouden verbeteren. Vooral bij putten van jongvee en vleesstieren, waarbij de drijfmest onvoldoende toestroomt. Het gaat om produkten, die de bakteriewerking aanzienlijk doen vergroten in de drijfmest. De drijfmest zou veel homogener en dunner worden, aldus de verkopers (handel). Tevens beweert men, dat uitrijden van drijfmest bij hoge tem peraturen in de zomer op het gras land geen enkel probleem geeft. Geen verbranding van b.v. kali e.d. Een aantal mensen (agrariërs, be- drijfsvoorlichters) zet hier een aantal vraagtekens bij. De werking van dergelijke produkten (gunstig effekt) is tot op heden nog onvoldoende aangetoond. Als je de drijfmest op gezette tijden doet mixen, kun je on geveer hetzelfde effekt verwachten. Bovendien zijn deze produkten nog al prijzig. Je moet maar wachten, of er positief resultaat uitkomt. Belastingeü Tegen het einde van het oudejaar en het begin van het nieuwe jaar komen vaak de jaarlijks terugkomende re keningen in de brievenbus. De meeste agrariërs zijn hieraan ge wend. Het valt tegen, dat er zulke grote bedragen nodig zijn om aan je schulden te kunnen voldoen. Alleen al de kontributies, verzekeringen, rente en aflossing zijn hier een voor beeld van. Om maar niet te spreken van de steeds terugkerende veevoe derrekeningen en de te betalen be lastingen. Wat dit laatste betreft: je kunt beter veel belasting betalen dan geen. Het inkomen zal dan naar ver houding zijn geweest. Je kunt ervan uitgaan, als je gedu rende verschillende jaren weinig of geen belasting betaalt, de privé-uit- gaven op langere termijn gezien in de knel zullen komen. Immers, je moet eerst inkomen verwerven, voordat je het privé weer kan besteden. toch wel konstateren dat deze zeker voor de akkerbouw ronduit bedroe vend zijn: mede door invloed van onze harde gulden. Willen we met die prijsverhogingen nog redelijk uit de bus komen dan zullen de weergo den ons wel bijzonder goed gezind moeten zijn. En mogen we dat na de rekord-oogsten van 1982 weer ver wachten? U merkt wel dat ik wat beschouwend aan 't schrijven ben, maar u begrijpt wel dat er "Uit de praktijk" niet zo veel te melden is. Het werk buiten ligt stil, afgezien van wat karweitjes in de schuur en op het erf, die voor de Kerst net niet klaar gekomen zijn. Kijken we de polder in dan zien we dat de wintertarwe er gemiddeld goed op staat. Op sommige percelen is door de regen van de laatste tijd hier en daar wat piasvorming waar te nemen. Misschien een waarschuwing om de drainage goed te onderhou den en waar nodig te vernieuwen. Maar al is er buiten nu niet veel te doen. binnen ligt er vast nog wel wat werk te wachten. Immers, de plan nen voor de bedrijfsvoering moeten Met veel geknal en prachtig gekleurd vuurwerk zijn we op SCHOUWEN- DUIVELAND het nieuwe jaar inge gaan. Velen van ons zijn dit jaar in gegaan met een hoop goede voorne mens, zoals niet meer roken en niet meer drinken. Ja, let wel: voorne mens. Het is echter nog de vraag in hoeverre deze goede voornemens daadwerkelijk gestalte gaan krijgen. Als we de nieuwjaarstoespraken hebben gehoord en de kranten gele zen, dan mogen we aannemen dat het er dit jaar weinig hoopvol en rooskleurig uit zal gaan zien. De werkloosheid blijft stijgen, overal in het land moet fors worden bezui nigd, m.n. bij de overheidsdiensten zelf. Er wordt gekort op personeel, salarissen, vakantiegelden, uitkerin gen, subsidies etc. Bedrijven sluiten of krimpen in en ga zo maar door. Een bedrijfstak die zich nog steeds staande weet te houden, hoewel dat soms ook moeite kost, is de land bouw. Wel zien we dat jaar in jaar uit de kosten toenemen en de baten af nemen. Met name op de kleinere bedrijven gaat dit een steeds grotere rol spelen. Mogelijkheden om het bedrijf te vergroten zijn over het al gemeen niet aanwezig. Bovendien is de grondprijs daarvoor veel te hoog. Nu kennen we allemaal wel het Wanneer we nu over de dijken gaan van ons WEST-BRABANTS polder land zien we een koud en naakt land schap maar toch niet zo naakt als andere jaren: De vele blokken win tertarwe zorgen met een mooi groen gewas voor een levendige aanblik. Ook de velden met gras helpen mee om het geheel op te sieren. Daarbij zijn de dijken groener dan in augus tus. nu gemaakt worden om straks weer aan de slag te kunnen. Als zodanig is de "binnen-praktijk" evengoed van groot belang. In de eerste plaats is er de boekhouding. Het kost best een paar dagen tijd voordat de laatste bladzijde kloppend gemaakt is en alle bescheiden in een grote enve loppe bij de boekhouder in de bus zijn. Verder komt natuurlijk het bouwplan aan de orde en aan de hand daarvan worden weer afspra ken gemaakt en bestellingen gedaan betreffende zaai- en pootgoed, kunstmest e.d. En als u al romme lend in de laden de map met polissen tegenkomt, dan is het misschien raadzaam deze eens open te slaan en samen met uw vrouw te bekijken waarvoor het gezin en bedrijf precies verzekerd is. Misschien dat bepaalde verzekeringen elkaar overlappen of dat er ergens een hiaat zit; U kunt dat dan aanpassen en/of veranderen. Bij het lezen van het Landbouwblad van vorige week is mij gebleken dat het bekijken van de ziektekosten-verze kering best de moeite waard is. En wanneer u dan alles voor het nieuwe jaar weer op een rijtje hebt gezet, kan tot slot dat bureau weer eens goed opgeruimd worden. Laat u wel een ander de papieren weggooien, anders kunt u later niemand de schuld geven als er Iets kwijt Is! spreekwoord "En de boer bij ploegde voort". Zolang er niets bijzonders opdoet klopt dat; maar de moeilijk heden beginnen zodra de zoon/op volger zich een positie binnen het bedrijf probeert te verwerven. De lasten voor de opvolger worden als maar zwaarder en zwaarder en steeds minder draaglijk. Het afgelopen jaar mag dan voor velen een qua opbrengst goed jaar geweest zijn, de prijzen van de pro dukten blijven ver beneden de streep. We horen spreken over aard appelprijzen van 14 a 15 cent per kg en de verwachtingen op lange ter mijn zijn nog weinig hoopvol. Vra gen als "Hebben we teveel geprodu ceerd" of "Vraagt het buitenland te weinig" worden regelmatig gesteld en zijn het onderwerp van gesprek op vele "boerenvisites". Daarom is bij een relatief hoge pro- duktie en een matige vraag naar de produkten een goede kwaliteit het vi sitekaartje voor onze export! Ondanks al deze sombere berichten moeten we niet bij de pakken neer gaan zitten. Als boer zijnde moeten we verder, zodat we aan het eind van dit jaar kunnen zeggen: "En de boer bij ploegde voort, ook in 1983!!!", en laten we blij zijn met het werk dat we hebben. Vele schapenmonden vinden met wat bijvoeren hier hun dagelijks kostje. Het is middenwinter, en ik ben me er van bewust dat als u dit leest het echt winter kan zijn, hoe wel... Als we goed rond kijken en onze polders zien we door de hoge temperaturen dat het niet echt rustig is in het veld. Er zit wel degelijk groei in de tarwe. De laat gezaaide blok ken met gras komen goed boven. Kijken we naar struik en bomen dan zien we dat de knoppen zwellen. Als boer zijnde zou je altijd willen zeg gen "kalm aan, blijf nog maar in je beschuttig mooi opgevouwen zitten, want er kan nog zo veel kou komen". Door de jaren heen hebben we ge leerd dat de natuur voor zich zelf zorgt. Dat wij ons zorgen voor niets maken en laten we h«t nieuwe jaar 1983 ook zo in gaan. Al zijn we nog niet klaar met de oogst '82 plannen voor de volgende oogst dienen zich al aan. Wat het zal brengen weten we niet. We weten wel dat we zelf een inbreng hebben. Deze week rolden de folders al binnen van bekende zaadhandelaren. Welk bietenzaad en hoeveel? Nu we zo ongeveer weten wat ons het afgelopen jaar aan fi nancieel resultaat van de bieten brengt gaan we toch ons bouwplan nog eens bekijken. Een bouwplan is een flexibel geheel. Je kunt er mee schuiven totdat je je zaai en pootgoed besteld hebt. Nu lezen we dat er een behoorlijke pre mie voor brouwgerst betaald wordt. De soort Menuet is dan ook nog tot hoge opbrengsten in staat. Als hij tenminste onder behoorlijke om standigheden gezaaid wordt en op groeit. Ik denk dat blauwmaanzaad ook weer mee gaat doen. Deze twee gewassen krijgen een goede kans om terug te keren in onze polders. Het zal een rekenen en kijken naar onze grond worden voordat we een be slissing nemen. In januari heeft men dan ook tijd om een boek te lezen. Omdat ik nog steeds niet toe was gekomen aan "Landarbeiders" van Kees Slager kwam dit eerst aan de beurt. Met verbijstering heb ik de verhalen ge lezen. Ik zie m'n eigen vader,nog een grote boer. Hij ging als het dorsen begon, zelf onder de zak. Hij was als eerste 's morgens in de schuur. Hij kwam 's avonds het laatste binnen met de oogstdrukte. Hij kwam 's nachts uit het bed om de knecht z'n vrouw naar het ziekenhu's te brengen en er was zoveel. Ik heb de generatie die in het boek be schreven wordt gekend. Er zijn din gen in die ik herken en die wel zo waren. Maar ik mis ook veel dingen van een de andere kant. Het is erg eenzijdig beschreven en geeft toch geen zuiver beeld. Want zo was het niet! Het is belangrijk dat in het voer van de koeien niet te veel zand en klei zit. Daarom moeten mollen bestréden worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6