Het ras als produktiemiddel Organisatie. De techniek. N.A.K.-normen zijn minimum normen. De keuring van zaaizaad en pootgoed van landbouwgewassen ligt stevig verankerd in het agrarisch bestel in Nederland. In mei 1982 bestond de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor zaaizaad en pootgoed van landbouwgewassen 50 jaar en in diverse streken van Nederland waren reeds lang voordien organisaties, zowel van Landbouw als handel, aktief op dit terrein. Men kan de stelling verdedigen, dat de keuring van zaaizaad in Nederland meer dan 100 jaar geleden van de grond kwam. De belangstelling voor het ras als produktiemiddel was gewekt en men wenste objectieve informatie over het ras en de kwaliteit van zaaizaad en pootgoed. Het economisch belang, dat daarmee gemoeid was, werd zo belangrijk geacht, dat men de vertrouwde methode van zaaizaad uit eigen oogst verliet. Deze ontwikkeling leidde tot een intensief gebruik van nieuwe rassen en een hoog zaaizaad verwisselingspercentage, welke factoren van invloed waren op een hoge ha-opbrengst maar ook leidden tot aktieve handels- en kwekersondernemingen met belangrijke ex portposities. Klimaatskas met E.E.G.-rassensortiment van klaver Het ras van een plantengewas is richtingbepalend voor de produktie onder de omstandigheden waaron der die moet plaatsvinden. Het zijn de kwekers van nieuwe rassen, die aanpassing trachten te zoeken aan de omstandigheden, die weer wisselen als gevolg van de veranderende teelttechnieken. De wisselwerking tussen deze twee komponenten brengt de zo zeer door de boer ver langde oogstzekerheid. De zekerheid dat hij het juiste ras gaat gebruiken ligt, behalve bij eigen ervaring, ook in voorlichting en rassenlijst. De keuring, zowel veld- als partijkeu ring, verschaffen hem zekerheid ten aanzien van het door hem gewenste ras en de kwaliteit van het teeltma teriaal van dat ras wat hij ontvangt. Het lijkt allemaal eenvoudig, maar ieder, die weieens een kweekbedrijf heeft bezocht, de rassenproefvelden op proefboerderijen heeft gezien of wel een moderne schoningsinrich- ting, kan zich een idee vormen van wat hier allemaal achter zit. De N.A.K. heeft zich vanaf het begin in 1932 beijverd de kweker aan te moedigen in zijn werk door premies uit te loven. In het huidige tijdsge wricht kan men zich niet meer in denken dat deze waardevolle arbeid van het kweken van nieuwe rassen beschouwd is geweest als hobbyisme en verdienstelijke mensen als Geert Veefihuizen, die meer dan 80 aard appelrassen op zijn naam heeft staan "van den armen begraven werd". Het kwekersrecht heeft zijn intrede gedaan, niet alleen in nationaal maar ook in internationaal opzicht, waar bij belangrijke concentraties van kweekbedrijven hebben plaatsge vonden, zelfs als onderdeel van transnationale ondernemingen. Het kwekersrecht, dat dicht aanleunt tegen het octrooirecht, geeft de kwe ker van nieuwe rassen bescherming, opdat zijn moeite en inspanning niet klakkeloos door anderen benut wor den. Het vastleggen van het absolute eigendomsrecht op het stoffelijk iets dat een ras is, vergt nauwgezette voorbereiding en even nauwgezet onderzoek: geen wonder, dat het maken van nieuwe rassen een lang durig proces is, zowelkapitaalinten- sief als arbeidsintensief. Evenzeer is het cultuurwaarde-onderzoek van beslissende betekenis voor de inves tering en verdere arbeid. De vorm waarin het kwekersrecht gegoten is met nationale en internationale in stemming, brengt mede, dat de kwe ker bij produktie en afzet van zijn ras een geheel dominerende positie in neemt, waarvan handelaar en teler afhankelijk zijn. Ook heeft deze vorm waarin het kwekersrecht gego ten is, invloed op jie vastlegging en registratie van het ras, waarbij land bouwkundig nut' wel moet wijken voor juridische nauwgezetheid. Na registratie voor het verlenen van kwekersrecht en na toetsing op cul tuurwaarde voor opneming op de rassenlijst, waarmee het verkeers recht wordt verworven, komt het pas in produktie en is het de keuring die, ten behoeve van de boer, rasechtheid en raszuiverheid beoordeelt en kwa- liteitsbepalende faktoren als kiem- kracht en onkruidbezetting vaststelt. Het ras als produktiemiddel kan een belangrijke bijdrage zijn voor de verhoging van de opbrengst per ha, hetgeen mede nodig kan zijn voor de materiële behoeften van de snel groeiende wereldbevolking. Het op richten van genenbanken, nationaal en internationaal, is van belang om de variabiliteit, die een natuurlijk gegeven is, te bewaren en te benutten voor het maken van nieuwe aange paste rassen. Rassenregistratie en cultuurwaarde onderzoek worden uitgevoerd door een staatsinstelling, het Rijks Insti tuut Voor Rassen Onderzoek: de keuring van zaaizaad en pootgoed van landbouwgewassen is een aan gelegenheid van het bedrijfsleven, zo heeft de Zaaizaad- en Plantgoedwet sen aan de ontwikkelingen in een moderne samenleving, hetgeen tot uiting kwam in de vermindering van het aantal gewestelijke keurings diensten in 10 jaar tijd van 13 naar 5, allen voorzien van moderne gebou wen en dienovereenkomstige uitrus ting. Evenzeer worden moderne ont wikkelingen in de keuringstechniek telkenjare indien nodig vastgelegd in het keuringsreglement, terwijl de Vaste Commissies voor de drie on derdelen groenvoedergewassen (voornamelijk graszaden), granen, peulvruchten en fijne landbouwza- Bepaling duizend-korrel-gewicht 1966 nog weer eens vastgelegd. In tegenstelling tot vele andere landen, met name ook in de E.E.G., is in Nederland het keuringswerk een ak- tiviteit geweest die het bedrijfsleven zelf ontwikkeld heeft en van een zo danig gehalte heeft doen zijn, dat de wetgever er in toegestemd heeft, mits aan bepaalde voorwaarden voldaan werd, dat het bedrijfsleven zelf deze keuringen, uiteraard onder toezicht van de Overheid, zou uitvoeren. Het financieel-economisch beheer is tot voor kort altijd in handen van het bedrijfsleven zelve geweest, terwijl onder de huidige omstandigheden de vraag opdoemt of de terugkeer naar dit eigen beheer weer in het verschiet ligt. Het is hier niet de plaats om uit voerig op de geschiedenis van de or ganisatie van het keuringswezen in Nederland in te gaan. Niettemin kan ieder, die met goedgekeurd zaaizaad en pootgoed in aanraking komt in één oogopslag de kern van deze ge schiedenis waarnemen. Het merk van de N.A.K. omvat de molen en de gekroonde zak, symbolen van de or ganisaties die zich vóór 1932 op wierpen als de kampioenen van het juiste keuringswezen: het molen- merk van het centraal comité, als het ware de overkoepelende organisatie van de keuringen door landbouwor ganisaties, en de gekroonde zak als de organisatie, die vooral gegroe peerd was rond de handel. Zoals wel meer in dit land, is slechts na het opheffen van veel verschil van in zicht, deze éne organisatie, die N.A.K. heet, totstandgekomen. Het strekt het bedrijfsleven tot eer, dat 50 jaar later in wezen deze gezamenlijke behartiging van een algemeen be lang nog steeds aan het betrokken bedrijfsleven is gelaten. De Wet spreekt thans over de belangheb bende groeperingen en dat zijn: de kwekers, de handel, de telers en de gebruikers. In alle organen, zowel de bestuurlijke als de technische, komt deze belangenbehartiging tot uiting, zowel op nationaal niveau als in de regio's, d.w.z. de gewestelijke keu ringsdiensten. De organisatie heeft ook getoond zich te kunnen aanpas- den en pootgoed zorgdragen voor het landelijke technische beleid en de uniforme uitvoering ervan. Door de benoeming van bestuursleden uit de belanghebbende groeperingen, zowel in de landelijke stichting als in de regionale stichtingen, blijven de verbindingen met het bedrijfsleven in stand, terwijl de diensten zelve, Veld- en partijkeuring en daarbij niet te vergeten administratieve on dersteuning zijn de middelen, die moeten leiden tot de statutaire doel stelling van de N.A.K. en keurings diensten: het bevorderen van het in het verkeer brengen van betrouw baar teeltmateriaal. Het is kenmer kend geweest voor het keuringswe zen, dat men met de tijd is meege gaan en voortdurend, zowel in de personele sfeer als de materiële sfeer, een hoog kwaliteitsniveau van het Nederlandse produkt heeft kunnen bevorderen. Hoewel bij veld- en partijkeuring de meest moderne middelen en instrumenten worden gebruikt blijft de keuring zijn grondslag vinden in de praktijk en wordt dienovereenkomstig uitge voerd. Het keuringsreglement van de N.A.K. is als het ware de grondwet voor het keuringswezen. Het gaat bij de veldkeuring van granen, peul vruchten en fijne landbouwzaden als mede bij graszaden, vooral om ras echtheid en raszuiverheid, die uiteraard bij pré- basiszaad en basis-' zaad op een hoger niveau liggen dan bij gecertificeerd zaad dat zijn be stemming in consumptiegebruik vindt. Ondersteund door voorkon- j trole- en kontrolevelden, zowel cen traal door de N.A.K. als door de ge westelijke keuringsdiensten, worden nieuwe rassen bij hun entree beoor deeld en worden de bijzonderheden van elk ras snel bekend gemaakt. Bij de partijkeuring valt de nadruk op de kiemkracht en de afwezigheid van ziekten, die het zaad c.q. de jonge kiemplant belagen, zoals bijv. fusa- rium of botrytis en is de beoordeling van het geschoonde produkt bij de O rtf» rt -, _g--/hm. 0ÓU*. 14 J-* «y, /oo A& ju* A* A "Die goeie ouwe tijd" zowel uit de aard van hun werk zaamheden als door daarmee sa menhangende aktiviteiten dagelijks verbonden blijven met het bedrijfs leven. De organisatie kent, zoals in het rechtsbestel van dit land veran kerd, uiteraard het recht van her keuring en beroep, waardoor de teler c.q. handelaar een waarborg blijft houden dat de keuringen op objec tieve wijze en zonder aanzien des persoons worden uitgevoerd. Ten slotte kent het keuringswezen in Ne derland een eigen tuchtrecht, dat onder aangeslotenen rechtspreekt. monsterkeuring een belangrijk praktische waarborg voor de kwali teit, o.m. wat betreft de onkruidbe zetting. Dit oogstseizoen is bijv. voor het eerst een O-norm voor kleef kruid-bezetting ingevoerd, welke ge- klassificeerd wordt onder Waarde ring I, die ook andere kwaliteitsbe- palende faktoren aangeeft. De laat ste jaren wordt eveneens, bij wijze van proef voorlopig, het 1000- korrelgewicht vermeld bij wintertar we en zaailijnzaad, terwijl die voor erwten binnenkort vermeld zal wor den. De bemonstering voor scho- ningsanalyse bij graszaad heeft een snelle ontwikkeling in technisch op zicht meegemaakt, hetgeen ook van belang is gezien de positie die deze schoningsanalyse inneemt. Oor spronkelijk een dienstverlening aan de kontrakterende partijen, de kwe ker/handelaar enerzijds en de kon- traktteler anderzijds, worden thans de resultaten van de aschoningsana- lyse in keuringstechnische en E.E.G.-zaaizaadtoeslagen-procedu- res gehanteerd. Bij het pootgoed van aardappelen zijn het vooral ziekten, die met het pootgoed overgaan, wel ke bij de keuring worden betrokken. Het gaat daarbij niet alleen om vi rusziekten maar ook om schimmel en bacterie-ziekten, waardoor de produktie van pootgoed, vooral in plantenziektenkundig opzicht, tot de zorg van de keuringsdienst gerekend wordt. Aardappelselektiecursussen worden door de keuringsdienst ge geven, terwijl assistentie wordt ver leend bij de voorlichting aan con sumptietelers, met betrekking tot de kwalitatieve beoordeling van ont vangen pootgoed. Het systeem van uitgroeien met voortgezette veld keuring en nakontrole voor gecerti ficeerd pootgoed van rassen met een bepaalde mate van virusresistentie is reeds meer dan 25 jaar in zwang in Delta-Nederland en heeft geleid tot een specifieke produktie, aie vooral op overzeese export is gericht. De kwaliteitsbewakende taak van de keuringsinstelling heeft geleid tot het in gezamenlijk overleg tussen de be langhebbende groeperingen opstel len van normen, die vastgelegd zijn in het Keuringsreglement van de N.A.K., danwel de daarop aanslui tende voorschriften van de drie be trokken Vaste Commissies. Geen certificering vindt plaats van par- tijen, die niet aan de normen bij veld en partijkeuring voldoen. Dit neemt niet weg, dat de verantwoordelijk heid voor het produkt blijft liggen bij de leverancier, terwijl ook de ge bruiker geheel gerechtigd is uiter aard om eisen te stellen aan het te leveren teeltmateriaal, die uitgaan boven de minimum normen van de N.A.K.. De normen, die de N.A.K. hanteert, staan uiteraard eveneens onder invloed van de internationale regelen op dit terrein, zoals bijv. van de E.E.G. danwel van de O.E.S.O.. Tegen de overdrijving in deze kwali teitsbewaking moet zowel naar de ene' zijde .als naar de andere zijde gewaakt worden. De belangrijke ex portpositie voor diverse produkten zoals het graszaad, zaailijnzaad en het pootgoed zijn van belang bij het oordeel over de hoogte van het kwa liteitsniveau wat men aan teeltmate riaal wil stellen. De lezer nu, of hij kHveker, handelaar, teler of gebruiker is, kan oordelen over datgene wat de eerste Voorzitter van de N.A.K., Dr. Oortwijn Botjes, boer, wetenschap pelijk onderzoeker en organisator, neerschreef in het gedenkboek van de N.A.K. "Tussen Ras en Gewas" in 1957: "Maar al was het begin klein, het doel van de N.A.K. was groot. Dit doel was te zorgen dat ons zaaizaad en pootgoed in net buiten land zijn goede naam behield en dat zoveel mogelijk overal in het eigen land het goede zaad werd gezaaid en het goede pootgoed werd geplant". Goes, december 1982 H. B. Goettsch, Ir Ing. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 43