De zaadteelt van teunisbloemen (oenothara lamarckiana ser.) Ervaringen met de teelt van teunisbloemen in 1982 De teelt is veranderd Grond Zaaien Onkruidbestrijding Ziektebestrijding en bemesting Oogsten Drogen Schonen Kiemkracht Opbrengst Kosten Financieel aantrekkelijk? Mooi gezicht Meer onderzoek Konsulentschap voor de t uinbouw "Zuid-West Nederland" te Goes Liefst dezelfde dag of de dag erna moet er gedroogd worden. De voch tigheid van het geoogste produkt kan variëren van 15-3Q%. Het vochtper- centage van het zaad moet 9% zijn. Hoewel men het zaad zelf kan dro gen, zorgt de Fa. Nickerson-Zwaan Menigeen zal zich afgevraagd hebben wat toch die geél bloeiende gewassen waren o.a. bij de Zeelandbrug op Noord-Beveland en bij de Grevelingendam op Goeree en Overflakkee. Een gewas dat lange tijd bloeide en geheel dichtgroeide. Het betrof hier de zaadteelt van teunisbloemen. Dit gewas werd voorheen geteeld op de bedrijven die bloem- en tuinbouwzaden telen o.a. op Tholen en rondom Ouddorp. Dit gebeurde meestal op kleine oppervlakten waarbij praktisch alle werkzaamheden met de hand uitgevoerd werden, zoals het onkruidvrij houden, het oogsten en het op de ruiter zetten. Het is dus geen "nieuwe" teelt, hoe wel er wel wat veranderd is. Werd het zaad voorheen alleen gebruikt voor de sierteelt, thans wordt uit het zaad olie gehaald, waarnaar veel vraag is. De Fa. D. v.d. Ploeg, thans Nicker son-Zwaan zaadteelt- en verede- lingsbedrijf te Barendrecht kreeg voor 1982 veel vraag naar het zaad van teunisbloemen bestemd voor de olie. Daarvoor werd 100 ha op kontrakt uitgezaaid, voornamelijk op Noord-Beveland en Goeree- Overflakkee. De uitkomsten zijn zeer verschillend geweest. De kontrakten werden vaak ondergebracht bij ak kerbouwers die van huis uit geen bloemzaadtelers waren. Over de mogelijkheden van het gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen was op het moment van zaaien nog weinig bekend. Mede hierdoor is de teelt op verscheidene percelen mislukt. Zij die het "goed" gedaan hebben, heb ben een goed resultaat behaald en zuilen ook dit jaar de teunisbloemen in hun bouwplan opnemen. Wat heeft het afgelopen jaar ons ge leerd en wat is er nodig om de teelt van teunisbloemen "goed" te laten verlopen! In principe is elke normale grond geschikt. Men moet een goed zaaibed kunnen maken waarbij de grond niet mag verslempen. - De voedingstoestand moet nor maal zijn, bemesten is niet nodig. - De grond moet vrij zijn van wor telonkruiden. - Het perceel moet uniform zijn i.v.m. de opkomst. Voor het zaaien moet de grond zo danig bewerkt worden dat de bovengrond fijn is en deze niet uit droogt, bijv. door te slepen. Het zaad kiemt minder bij een lage bodemtemperatuur. Zaait men te vroeg dan is de opkomst onregelma tig, hetgeen het effekt van de be spuitingen met onkruidbestrijdings middelen nadelig beïnvloedt. De zelfde onregelmatige stand is nadelig voor het kiezen van het moment van oogsten, omdat de rijpheid van het gewas ook verschillend is, waardoor extra zaadverlies optreedt. De zaaitijd zal afhankelijk zijn van grondtemperatuur en de bewerk baarheid en zal eind maart, begin april zijn. Het zaad moet oppervlakkig gezaaid worden. Bij wat te diep zaaien komt het niet of onregelmatig op. Het beste kan men zaaien met een machine met drukrollen. Het zaad ligt dan wat vochtiger om te kiemen. De rijafstand is 50 cm. Men zaait met 2 x/i kg per ha waarbij 'A kg achterblijft in de zaaimachine. Per ml komen dan 200 zaadjes. Te dun zaaien (of opkomst) betekent een dunne stand met grote planten met zijstengels, waardoor ongelijke rijpheid optreedt met als gevolg meer zaadverlies en moeilijkheden bij de oogst. Bij een goede opkomst heeft men een gewas met veel dunne zaadstengels met meer uniformiteit bij het rijpen en tijdens de groei een dichtere stand (minder onkruiden). De teelt is op verschillende percelen dit jaar mislukt doordat men niet wist welk onkruidbestrijdingsmiddel en welke hoeveelheid gebruikt kon worden. De teunisbloem behoort tot een plantenfamilie die weinig kui tuurgewassen kent. De heer D. van Staalduinen van het C.A.B.O. te Een plant met zaaddozen Wageningen heeft in de kas van de Fa. v.d. Ploeg uitgebreide proeven genomen teneinde er zo vlug moge lijk achter te komen welke middelen veilig gebruikt konden worden. Alleen 1 Vi - 2 kg Lironion leek veilig. In de praktijk was dit veel te weinig. Proeven die later buiten genomen zijn toonden aan dat 5 kg Lironion perspektieven biedt. Spuiten moet direkt na het zaaien plaatsvinden liefst op een wat voch tige grond. Vlak voor opkomst moet er gespoten worden met 4 1 Reglone en/of Gramoxone of Actor. Na op komst zijn er wel wat ervaringen op gedaan met andere middelen, maar de resultaten zijn nog niet zodanig dat er een veilig advies gegeven kan worden. Daar de teunisbloemen in het begin traag groeien is de grond lang onbedekt waardoor het moge lijk is enige malen te schoffelen. De teelt valt of staat met een goede onkruidbestrijding! Veldbespuitingen tegen insekten of ziekten zijn niet nodig en bemesting heeft totaal geen zin. Oogsttijdstip Het oogsttijdstip is aangebroken wanneer de onderste 2-3 zaaddozen zo rijp zijn dat deze openstaan en het zaad eruit loopt als men de zaaddoos afplukt en op z'n kop houdt. Indien alles naar wens gaat zal dat begin september zijn. Doodspuiten Het gewas moet doodgespoten wor den omdat het anders te lang duurt voordat het gewas (de stengels) zo danig droog is dat het zonder moei lijkheden gekombined kan worden. Het beste is twee maal te spuiten met Reglone. De eerste keer per ha met 3 1 Reglone en na een week wanneer het meeste blad wat verschrompeld is nog eens met 21 Reglone, met 6001 water per keer. Oogstmoment Er kan pas gekombined worden wanneer de stengels volkomen hou tig en droog zijn. Te vroeg oogsten betekent meer zaadverlies. Kombinen Om zoveel mogelijk zaadverlies tegen te gaan moet: - de haspel hoog en zover mogelijk naar achteren staan - laag bij de grond afgemaaid wor den - er niet te langzaam gereden wor den - een hoog toerental aangehouden (1000 - 1200) worden Het geoogste zaad mag niet te lang in de kieper of in zakken blijven staan, omdat het dan gaat schimmelen. er voor dat het zaad gedroogd kan worden waarbij de droogkosten 8,— per per 100 kg nat produkt zijn. D.w.z. bij 19% vocht is dat 110,— en bij 30% vocht is dat 230,— per ha. Het zaad moet geschoond worden. Dit wordt door de Fa. Nickerson- Zwaan uitgevoerd voor 10,— per 100 kg vuil produkt, wat 145, per ha is. Bij alle bloem- en tuinbouwzaden is de kiemkracht van het zaad van groot belang. Daar het zaad van de teunisbloemen gebruikt wordt voor de olie is de kiemkracht niet belang rijk. De telers die het afgelopen jaar de teunisbloem "goed" teelden haalden onder normale omstandigheden een opbrengst van 800-1100 kg/ha. Een oogst van 900 kg is dan ook haalbaar. Zoals elk gewas heeft de teelt van teunisbloemen z'n kosten. De toegerekende kosten per ha zijn: Zaaizaad, bemesting p.m. Lironion 5 kg 450 Gramoxone/Reglone voor opkomst 31 90 K.E. Schik Reglone (doodspuiten) 5 1 140 Verzekering rente 50 Drogen, schonen 300 Zaaien 60 Spuiten 4x 100 Dorsen 325 Totaal toegerekende kosten 1515, In 1982 ontvingen de "goede telers 800-1100 kg zaad a 6- 4800- 6600 bruto per ha. Met aftrek van 1500 toegerekende kosten bleef er 3300 - 5100 per ha over voor vergoeding voor land, arbeid, ma chines enz. De meeste telers hebben dan ook voor 1983 weer teunisbloe men in hun bouwplan. De prijs is voor 1983 verhoogd met 20% zodat deze 7,20 per kg is. Dat betekent dat er in 1983 bij een oogst van 900 kg na aftrek van ƒ1515 toegerekende kosten er een saldo overblijft van 4965 per ha, hetgeen een goed sal do is. K.E. Schik Bedrijfsvoorlichter Bloembollenteelt en bloem- en tuinbouwzaden C.T. "Zuid-West Nederland" In een rassennummer iets schrij ven over de teelt van teunisbloe men heeft uit het oogpunt van rassen gezien, geen zin. Rassen- keuze is er nog niet, want tot nu toe is er maar één soort. De fa. van der Ploeg maakte vo rige winter wat reklame voor deze teelt, omdat ze een kontrakt met een Engelse fa. kon afsluiten voor een vrij grote hoeveelheid zaad. In het zaad komen blijkbaar stoffen voor die gebruikt worden in bepaalde medicijnen. De teeltvoorwaarden leken niet onaardig en uit de teeltbeschrij ving kreeg je de indruk dat het gewas niet extra moeilijk te telen was. Ik besloot het met 1.6 ha te pro beren. De grondbewerking gebeurde met een 2-balks Vicon sehudegge met wrijfplaten, ondiep zoals voor bieten en uien. Met een 6- rijige Stanhay voorzien van spe ciaal geponste bandjes lukte het om ruim 2 kg van dat fijne bloe- menzaad te verzaaien. Dit ge beurde op 1 april. Direkt na het zaaien is er gespoten met ruim 2 kg Linorion en dan maar af wachten. Op 14 april stond er al tamelijk veel onkruid, o.a. per- zikkruid. Dat is nog weggebrand met Actor. De opkomst was ongelijk. De snelheid van kieming bleek erg afhankelijk van de grondtempe ratuur. In een beschutte hoek bij de windsingel ging het vlot, maar gewoon in de polder duurde het veel langer en bleef het te dun. Gelijkmatige lichte grond en niet te lage temperatuur is een vereiste voor een vol gewas. De onkruidbestrijding met 2 kg Linorion was absoluut onvol doende. In 1983 gaat de normale dosering van 5 kg er op. Omdat de rijen afstand 50 cm is, kan de bieten- wiedmachine er 2 a 3 keer door maar het rijen wieden is een te groot karwei geweest in 1982. Chemische onkruidbestrijding over het gewas bleek te gevaar lijk. Van begin juli is het een mooi gezicht. Vooral 's avonds bloeit het volop, maar het blijft de hele dag geel. De plant blijft bloeien en maakt steeds hoger aan de stengel nieu we bloemen. Daardoor komt er geen normale afrijping. Als ech ter het onderste zaad, dus uit de eerste bloemen, echt gaat rijpen, moet er een eind aan gemaakt worden. De keuze is dan zwadmaaien of doodspuiten. Ik koos voor 2 maal spuiten met Reglone. (en na ongeveer 3 we ken was de plant dood). Voor uitvallen of uitregenen bestaat niet zo veel gevaar, dus hoeft men niet zq vlug te dorsen. Als de stengels echt dood zijn, zijn.ze na een regenbui ook snel weer droog. Eind september begin ok tober zijn er wel middagen waar op het goed te dorsen is met vochtgehalte van 25 k 30%. Het moet dan snel naar een droogin stallatie, want het gaat vlug broeien. Een aangepaste graan- droger kan het drogen. Omdat aan de kiemkracht geen eisen worden gesteld, kan het bij hoge temperaturen gedroogd worden. Het gewas kent geen plantenziekten en geen insekten- vreterij en het behoeft geen kunstmest. Het moet bloeien uit armoede. Het is dus vrij goed koop te telen. Bij een goede stand is een opbrengst van 8 k 900 kg/ha te halen. In de praktijk schommelde het tussen 400 en Landbouwer S.J. de Regt. 1100 kg. Er kan een goed saldo inzitten, zeker nu de prijs /7.20/kg wordt, maar er zitten ook extra risiko's in. Wil het in de toekomst een blij vend gewas zijn, dan moet er meer onderzoek gedaan worden naar onkruidbestrijding, eigenschap pen als voorvrucht voor andere gewassen, de mogelijkheid om er een groenbemester tussen te laten groeien enz. Het zuid-westen heeft altijd han delsgewassen geteeld, laten we maar eens proberen wat de moge lijkheden met dit gewas zijn. Spe ciale machines zijn er niet voor nodig. Saldi van tarwe en bieten gaan omlaag door overproduktie in West-Europa. Zoeken naar an dere gewassen is zinvol en mis schien is de teunisbloem een bruikbare. S.J. de Regt Een bloeiend veld teunisbloemen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 41