Goede vooruitzichten voor de graszaadteelt METRegina&B™^ EEN GRÖIE ZEKERHEID. e Marktprijzen in de lift: REGINA BELEVKA de beste waarborg voor het beste vlas! Dielemans Graanhandel VOOR DE TELER vlotte groei, grote stevigheid, goede ziekteresistentie en een hoge vezel- en zaadopbrengst VOOR DE VLASSER een hoog lintgehalte van zéér goede kwaliteit zowel bij dauwroten als bij groenvlasverwerking VOOR DE ZAADHANDELAAR: de zéér hoge zaadopbrengst per ha. Uw zaaizaadleverancier: CEBECO-HANDELSRAAD "Rundveehouderij moet niet te afhankelijk worden" Gelet op de discussies rond problemen bij de marktontwikkeling van granen en suiker kunnen we gelukkig wijzen op gewassen met wat vriendelijker marktperspectief. In dit verband wordt elders in dit blad geschreven over de teelt van eiwithoudende produkten. Daarnaast be hoort echter ook de graszaadteelt weer tot de gewassen met uitzicht op gezonde marktsituatie en goede financiële resultaten. Ontwikkelingen op de graszaad- markt. Algemeen Het zal U ongetwijfeld niet ontgaan zijn dat er in de afgelopen twee jaar weinig positieve berichten te melden waren over de prijssituatie met be trekking tot de graszaden. Als hoofdoorzaken kunnen we noemen een gestegen produktie-omvang en enigszins verminderd verbruik in Europa. Een dergelijke situatie leidt tot prijsdaling en als gevolg daarvan naar een teruggang van het areaal. Het marktherstel wat gewoonlijk daarop volgt is begin 1982 in gang gezet. Het verbruik van graszaden ontwikkelde zich in 1982 gunstig. In het binnenland Was de afzet, vooral van voedergrassen, bijzonder goed te noemen. In het voorjaar werden grote hoeveelheden weidemengsels ingezaaid om de winterschade aan de weilanden te herstellen. Ook daarna is de positieve lijn duidelijk doorgetrokken met een goede zomer en herfstafzet van de BG-mengsels. Door dit alles zijn de voorraden, die in de winter 1981/1982 nog zeer aanzienlijk waren, voor een groot deel geruimd. Vanuit het buitenland ontstond er in het bijzonder vraag naar Italiaans- en Westerwolds raaigras. De voorra den van deze artikelen waren zoda nig beperkt dat zelfs een schaarstesi- tuatie ontstond, hetgeen de prijsvor ming uiteraard gunstig beïnvloedde. De afzet van gazon/sportveldgrassen lag op een normaal niveau. In deze sektor is wel merkbaar dat met name de overheidsektor minder geld te besteden heeft. Hierdoor nam de concurrentie toe. Gelukkig kun nen we ook bij deze grassen de laat ste weken aanzienlijk meer belang stelling konstateren waardoor ook bij deze groep de markt in beweging begint te komen. Per soort bezien krijgen we op dit moment het volgende beeld: Engels raaigras voedertype Een vast gestemde markt. In de af- Een goed perceel graszaad is weer veel waard! Opbouw raszuiver uitgangsmateriaal begint bij de kweker. gelopén maanden werden vrij grote hoeveelheden tegen stijgende prijzen naar het buitenland verkocht. We verwachten dat de prijzen in de loop van het komende voorjaar verder zullen aantrekken. De groothandels- prijzen liggen nu op een niveau van 340,— tot J 390,— per 100 kg. De tetraploïde typen liggen op een ni veau van 280,— tot 300,— per 100 kg. Engels raai gazon/sportveldtypen Binnen deze groep blijft er veel vraag bestaan naar Nederlandse rassen. De voorraad van oogst 1981 is nagenoeg geruimd met een toenemend vaste markt als gevolg. De groothandels- prijzen variëren thans van 360.— tot boven 400,— per 100 kg. Veldbeemd Ten aanzien van dit produkt is een ingrijpende ontwikkeling aan de gang. In de grote produktielanden in de E.E.G. loopt het areaal zeer sterk terug. In Denemarken bijvoorbeeld van 4500 ha in 1980 via 3088 ha. in 1981 naar 2540 ha. in 1982. Neder land geeft hetzelfde beeld, namelijk van 4600 ha. in 1981 naar 3700 ha. in 1982. In 1983 zal deze teruggang zich verder voortzetten, (minder dan 3.000 ha.). De tot voor kort wat teleurstellende markt voor deze soort was te wijten aan scherpe concurrentie uit de U.S.A. Er waren daar grote voorra den die via een goede opbrengst in 1982 werden aangevuld. Als gevolg hiervan bracht Amerika aanvanke lijk het veldbeem tegen zeer scherpe prijzen op de Europese markt, het geen een prijsdrukkend effekt had op de Europese rassen. Gelukkig wijst alles er op dat de in ternationale veldbeemdmarkt vanaf nu verbetert. Het sterk inkrimpende areaal bevordert dit. In de afgelopen weken werden reeds transakties ge daan uit zowel oogst 1982 als oogst 1983 tegen stijgende prijzen. Ook wat deze soort betreft zijn we bezig uit het'dal te komen. P. Berkhouwer Roodzwenk Hiervan waren de voorraden in zo mer 1982 beperkt. De markt voor dit artikel is stabiel te noemen. Uitlopervormend roodzwenk (grove uitlopers) heeft een groothandels- prijs van ca. 330.— /340.— Voor gewoon roodzwenk bedraagt dit ca. ƒ480,- per 100 kg. Italiaans- en Westerwolds raaigras Deze grassen liggen vast in de markt. Internationaal bestaat er grote be langstelling voor Italiaans raaigras. Voor 1983 is een tekort-situatie te verwachten. De groothandelsprijs ligt op een niveau van ca. 375,— tot 400,— met weinig aanbod. Het Westerwolds raaigras is enigs zins in prijs gedaald na het beschik baar komen van oogst 1982. De hui dige prijs van ca. 325,— is echter nog altijd hoog te noemen. Profiteer van deze gunstige marktsi tuatie. Het gehele marktbeeld is dus nogal wat aantrekkelijker geworden voor in feite alle gangbare grassoorten. De verwachting is verder dat ook in de eerstkomende jaren de graszaad- markt op een rendabel niveau zal blijven. Als we hierbij betrekken de bijko mende wahrde van het graszaadgewas binnen het bouwplan- en de vrucht wisseling, dan verdient deze teelt weer ten volle haar plaats op het ak kerbouw- en grove tuinbouwbedrijf. CEBECO-HANDELSRAAD; P. Berkhouwer Blaak 31 - Rotterdam tel. 010-544324 en Wilhelminastraat 54 - Axel tel. 01155-1450 JlwrfwillwlL Itlflllt'lltllll In 1970 was het aantal grootvee-een heden per hektare grasland en voe dergewassen 23- In 1982 is dat ge stegen tot bijna 3. Omdat het areaal kultuurgrond blijft dalen, zal verdere intensivering van het graslandgebruik noodzakelijk zijn. De hektare-op- brengst van grasland en snijmaïs moet omhoog. De grote verschillen in deze opbrengsten tussen bedrijven laten zien dat een verdere verhoging nog steeds mogelijk is. Eén en ander zei de plv. direkteur- generaal voor Landbouw en .Voed selvoorziening, dr. ir. M.P.M..Vos, in een lezing tijdens de Rundveehou derijdag van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw in Friesland (CAF) op 11 januari j.l. in Drachten. Dr. Vos waarschuwde voor een te grote afhankelijkheid van de rund veehouderij. Van de melkveehoude rijbedrijven in ons land moet nu al 28% (met in totaal '/j van ons rund veebestand) ruwvoer elders aanko pen. Vooral grotere bedrijven met meer dan 50 koeien kopen vaak grote hoeveelheden ruwvoer aan. Dr. Vos ging kort in op de invloed van Holstein-Friesian stieren op de geschiktheid voor melkproduktie c.q. vleesproduktie van kalveren. Hij wees de melkveehouders op hun ver antwoordelijkheid om - zonder de melkproduktie-eigenschappen uit het oog te verliezen - ook aandacht te besteden aan de geschiktheid voor de vleesproduktie. De levering van kal veren voor de mesterij bepaalt im mers een deel van hun inkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 34