TABEL* VAN DE BELANGRIJKSTE GROENBEMESTINGSGEWASSEN voor zomerinzaai De aktie "Zuidwest, bodembest", die enige tijd geleden door de Rijks- landbouvNvoorlichtingsdienst met veel succes werd georganiseerd; ligt bij iedere akkerbouwer nog vers in het geheugen. Door deze aktie werden vele akkerbouwers zich ervan bewust dat de struktuurverbetering van de grond de nodige aandacht verdient. Dit heeft geresulteerd in een belangrijk grotere uitzaai van groenbemes- ters. Waarom groenbemesters? In de akkerbouw worden steeds ho gere eisen gesteld aan de vrucht baarheid van de grond. Een zeer be langrijk kenmerk van de bodem vruchtbaarheid is het humusgehalte van de grond, ook wel het organische stofgehalte genoemd. Het humusge halte heeft een gunstige invloed op de struktuur van de grond. Voor de moderne akkerbouwer is het nood zakelijk - wil hij hoge opbrengsten per ha oogsten - het organische stof gehalte van de grond op peil te hou den of te verhogen. Een goede voorziening van organi sche stof is dan ook een noodzaak. Volgens onderzoek vindt er jaarlijks een afbraak plaats van ca. 2% van de in de grond aanwezige voorraad. Aanvulling van deze 2% organische stof is noodzakelijk om de gronden in konditie te houden. Het opbrengstniveau van de gewas sen is van grote invloed op het ren dement van een akkerbouwbedrijf. Erg belangrijk is een goede verzor ging van grond en planten. In de praktijk is duidelijk gebleken dat op bedrijven waar regelmatig groenbemesting wordt toegepast aanmerkelijk hogere opbrengsten worden verkregen dan op bedrijven die weinig of geen groenbemesters in het bouwplan hebben opgenomen. Voordelen van groenbemesting De wortels, speciaal die van raai- grassen, binden de gronddeeltjes geruime tijd, ook na het onder- ploegen. Er wordt verse organische stof aan de grond toegevoegd. Een hoger organisch stofgehalte betekent minder last van droogte. Op kleigronden wordt een hoger poriënvolume verkregen en een beter verkruimelde grond. In nazomer en herfst beschutting van de grond tegen felle zonne stralen en slagregens. Het zaaien van een groenbemester in het voorjaar onder dekvrucht ver dient de meeste aanbeveling. Groenbemesters zaaien onder dek vrucht Wintergranen, zomergranen en vlas zijn de belangrijkste dekvruchten voor groenbemesters. In het bouw plan van de akkerbouwer neemt het gewas wintertarwe momenteel een belangrijke plaats in. Welke groenbemesters zaaien? Voor de voorjaarsinzaai kan een keuze gemaakt worden uit 2 hoofd groepen, nl. grassen en klavers. In bepaalde streken worden reeds mengsels van gras en klavers inge zaaid als groenbemester. De sla- gingskansen van gras zijn gemiddeld groter dan van klavers. Gras stelt wat geringere eisen aan de struktuur. Het voordeel van gras is ook dat het meer mogelijkheden biedt voor chemische onkruidbestrijding. zowel in de dek vrucht als in de stoppel. Engels raaigras, ideale groenbemes ter Van de raaigrassen is Engels raaigras de meest ideale groenbemester en wel om de volgende redenen: - Het groeit minder hoog op in de dekvrucht dan Italiaans raaigras, geeft toch praktisch dezelfde drogestofopbrengst, terwijl de beworteling intensiever is. Het kan gemengd met zomer graan worden gezaaid. Dit bete kent besparing van één arbeids- gang en grotere kans op een gun stig zaaibed. Het geeft geen risiko's met door schieten en zaadvorming in de herfst en men heeft een korter - gewas onder te ploegen. Onder wintergraan dient Engels raaigras zo vroeg mogelijk te worden gezaaid (maart/april). Aanvankelijk werd voor groenbe mesting Italiaans raaigras tetraploïd gebruikt, doch de laatste jaren zien wij een toename in het gebruik van Engels raaigras tetraploïd. Een aantrekkelijke bijkomstigheid is dat het benodigde zaaizaad per ha van Engels raaigras tetraploïd dit seizoen aanmerkelijk goedkoper is dan Italiaans raaigras tetraploïd. Voor de landbouwers die de op brengst van de groenbemester d.w.z. de groene massa in de herfst willen verkopen, is de drogerij volgens onze laatste informatie meer geïnteres seerd in Engels raaigras dan in Ita liaans raaigras. TETILA Italiaans raaigras tetraploïd Alhoewel uit het bovenstaande blijkt, dat Engels raaigras in opmars is. wordt er in de praktijk nog veel Italiaans raaigras gebruikt. Tetila is één van de rassen Italiaans raaigras dat veel gebruikt is als groen bemestingsgewas onder dek vrucht. Het verdient geen aanbeve ling Tetila in het voorjaar gen^engd met zomergraan uit te zaaien, omdat het dan te hoog in de dekvrucht groeit. Eventueel kan Tetila in zo mergraan worden gezaaid, en wel als het graan 3 a 5 blaadjes heeft. Een erg vroege zaai vergroot de kans op doorschieten en zaadvorming. Klavers Volgens onderzoek is de opbrengst- verhogende werking van klaver vooral op de volgvrucht suikerbieten gemiddeld beter dan van een gras groen bemester. Klaver is een stik stofverzamelaar. Dit kan een bespa ring betekenen op het volggewas. Rode klaver is zowel geschikt voor dekvrucht winter- als zomergraan. Een voordeel van witte klaver is dat het minder hoog in de dekvrucht groeit dan rode klaver. Zaaitijd klavers Onder wintergraan dienen klavers in het voorjaar vroeg te worden gezaaid (maart/april). Bij zomergraan ver dient het aanbeveling de klaver de zelfde dag te zaaien als zomergraan of zo kort mogelijk daarna. De zaai tijd is echter mede afhankelijk van de onkruidbestrijding die eventueel in de dekvrucht moet worden toege past. Zaaien Bij machinale rijenzaai wordt in het algemeen een gelijkmatiger stand verkregen. Het verdient aanbeveling de raaigrassen ca. 3 cm diep te zaai en. De klavers dienen echter ondiep te worden gezaaid, niet dieper dan ca. 1 cm. Bij breedwerpig zaaien is ineggen noodzakelijk. Nieuwe ontwikkelingen in de groen bemesters voor zomerinzaai De laatste jaren wordt er op de kweek bedrijven gewerkt aan rassen van bladrammenas die resistent zijn tegen het bietencystenaaltje. Ditzelf de geldt ook voor gele mosters, waarvan eveneens rassen worden gekweekt die deze resistentie bezit ten. In de toekomst kan dit voor ak kerbouwers met een groot areaal suikerbieten ongetwijfeld van belang worden. Markt- en zaaizaadsituatie van de groenbemesters voorjaar 1983 Tetraploïd Italiaans raaigras is in Nederland nog altijd een veel ge zaaide groenbemester. De zaaizaad- prijzen van deze grassoort zijn in de loop van 1982 op een hoog niveau terechtgekomen. De handel in dit artikel is de laatste maanden erg Groenbemesters Voederwikken Alexandrijnse klaver Lupinen Facelia Bladrammenas Gele mosterd Italiaans raaigras Westerwolds raaigras TABEL* VAN DE BELANGRIJKSTE GROENBEMESTINGSGEWASSEN gezaaid onder dekvrucht Groenbemesters Geschikte dekvruchten Zaaitijd Zaaizaad kg Rode klaver Witte kuituurklaver Engels raaigras tetraploïd Italiaans raaigras tetraploïd Tarwe Vlas Gerst/Haver/Tarwe Tarwe/Gerst/Haver mrt./apr mrt./apr mrt./apr aPrjuni Zaaizaad kg juli/10 aug. juli/10 aug. juli/15 aug. juli/20 aug. 10 aug./eind aug. 10 aug./eind aug. juli/20 aug. juli/1 sept. 100 (9U-125) 30 (25-40) 160 (150-170) 8 (6-12) 15 (12-20) 15 (10-16) 25 (20-30) 40 (30-50) Hel wortelstelsel van klaver. Aan de bolletjes is duidelijk te zien dat klaver een stikstofverzamelaar is hetgeen een besparing kan betekenen voor het volggewas (foto D.J. v.d. Have). Gegevens uit de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1983. Gegevens uit de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1983. rustig geweest. Desondanks handha ven de prijzen zich. Zoals het er thans naar uitziet, zullen de aanwe zige voorraden van Tetila tetraploïd Italiaans raaigras in de loop van dit seizoen vlot geplaatst worden. Van Engels raaigras tetraploïdkan gemeld worden dat de beschikbare voorraden beperkt zijn. In de ko mende maanden zal men met stij gende prijzen rekening dienen te houden. Desondanks blijft tetraploïd ^Engels raaigras per hektare nog een voordelige groenbemester. De handel in bovengenoemde gras zaden voor groenbemesting speelt zich geheel af in de kwaliteit Waar dering 1, d.w.z. volgens monsteron- derzoek vrij van kweek en duist. Van de klavers voor groenbemesting is rode klaver de belangrijkste. Dit seizoen is er een schaarste aan rode klaver, speciaal bekende Rassenlijst- en Noordfranse selekties zijn slechts beperkt leverbaar. De zaadoogst van 1982 was één van de kleinste van de laatste jaren. Dit heeft tot gevolg dat de prijzen van het rode klaverzaad dit seizoen be langrijk hoger zijn dan de laatste ja ren. Naast de bekende selekties wordt er thans ook laatbloeiende ro de klaver aangeboden voor groen bemesting. Van de witte klaver zul len de grootbladige selekties in voorjaar 1983 praktisch niet lever baar zijn. De selekties van de beken de witte kuituurklaver zijn in vol doende mate beschikbaar. G.D. van der Kuyl 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 32