Wat doen de proeiboerderiien? Rassenlijst voor Landbouwgewassen Het Zeeuwse bouwplan in de loop der jaren Bewaar dit nummer Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes Voor hen die aan de in dit blad vermelde informatie nog meer kennis willen toevoegen - en die is volop aanwezig - kan verwezen worden naar de 58e Beschrijven de Rassenlijst voor Landbouw gewassen 1983, verkrijgbaar bij Leiter-Nypels b.v. te Maastricht. In deze Rassenlijst vindt de ge bruiker de benodigde informatie om tot een verantwoorde rassen- keuze te komen voor alle belang rijke akkerbouwgewassen en en kele vollegrondsgroentengewas- sen zoals zaaiuien. Voor de akkerbouwgewassen geldt dat in de Rassenlijst die rassen en andere groepen van planten worden vermeld, waar van de teelt in Nederland van belang wordt geacht door de Kommissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen. Slechts die rassen die in de Rassenlijst zijn opgenomen mogen in het verkeer gebracht worden. toonaangevende gewassen gehal veerd tot de zogenaamde "Grote Drie", te weten wintertarwe, aardappelen en suikerbieten. Deze drie gewassen nemen na melijk, volgens de meitellingen, 63% van het Zeeuwse akker- boywareaal in beslag. Voor de tuinbouwgewassen geldt dat in de Rassenlijst voor Land bouwgewassen worden overge nomen de hoofdstukken spruit- kool en uien uit de Rassenlijst voor Groentegewassen. Deze Rassenlijst vermeldt de rassen,, waarvan de teelt in Nederland aanbevelenswaard is, mits het ras tot het verkeer is toegelaten. De Rassenlijst voor de akker bouwgewassen is dus bindend. Die voor spruitkool en uien (groentegewassen in het alge meen) bevat aanbevelenswaardi ge rassen, hetgeen inhoudt dat ook niet vermelde rassen kunnen worden verhandeld. Tot slot moet nogmaals gewezen worden op het gebruik van goed gekeurd en gecertificeerd teelt materiaal. Als regel mag slechts door de N.A.K. goedgekeurd en gecerti ficeerd zaaizaad en pootgoed van toegelaten rassen in het verkeer worden gebracht. Toch blijkt ieder jaar weer op nieuw dat niet iedereen dergelijk goedgekeurd zaaizaad en poot goed gebruikt. Men kan nog zo goed zijn grond in orde brengen, men kan nog zo nauwkeurig mo gelijk bemesten en spuiten, maar als men niet de raseigenschappen van het gezaaide en gepote mate riaal kent, vaart men volkomen in de mist. De funktie van de proefboerderijen is hierin erg belangrijk omdat hier door een objektief beeld gegeven kan worden. Bij exkursies in de zomer trekken de rassenproeven altijd veel belangstel ling omdat ze dikwijls erg sprekend zijn. KONTAKT MET DE PRAKTIJK IS ERG BELANGRIJK! Vraag: Waar komen de voorstellen vandaan om proeven te nemen? Antwoord: Óm goed te kunnen funktioneren, moeten de proefboer derijen zeer nauwe kontakten on derhouden met de praktijk. Dit is dan vooral via de vaktechnische or ganisaties zoals de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en de Ak- kerbouwstudieklubs. Ieder jaar wor den deze gevraagd om voorstellen te doen voor onderzoek. Verder komen er suggesties binnen van bijvoorbeeld de gewasstudie groepen en ook via de Konsulent- schappen. Deze doorstroming van ideeën vind ik erg belangrijk. Vraag: Wat gebeurt er met de uit komsten van de proeven? Antwoord: Wij werken als proef boerderijen voor de praktijk. We moeten dus zorgen dat de informatie die we krijgen zo snel mogelijk in de praktijk terechtkomt. Dit doen we op verschillende manieren: 1. Door de zomerexkursies. In de maanden juni en juli ontvangen we tientallen groepen die de proeven komen bekijken. 2. Door de uitgave van een jaarver slag. De laatste jaren lukt het ons om begin februari het verslag van het voorgaande jaar te laten ver schijnen. Dit verslag van beide proefboerderijen wordt toege stuurd aan alle leden van de Ve renigingen voor Bedrijfsvoorlich ting en de Akkerbouwstudieklubs in het Zuidwesten. 3. Door het houden van lezingen door de bedrijfsleider of zijn as sistent. Hierdoor kan het resul taat van de proeven diepgaand besproken worden. 4. De Konsulentschappen gebrui ken de resultaten van de proeven bij het opstellen van de voorlich- tingsboodschap. In het Zeeuwse bouwplan zijn de laatste 20 jaren een aantal be langrijke ontwikkelingen te kon stateren. In de loop der jaren - van 1960 naar 1982 - zijn er per jaar uiter aard een aantal schommelingen in het areaal. Deze hebben hun oorzaak gevonden in bijzondere weersomstandigheden zoals bij voorbeeld herfst '74 of door sterk wisselende opbrengstprijzen zoals bij karwij, blauwmaanzaad of uien. In 1960 waren er nog een 6-tal gewassen bepalend voor het ak- kerbouwlandschap in Zeeland namelijk wintertarwe, zomer- gerst, groene erwten, vlas, aard appelen en suikerbieten. In de afgelopen 10 jaren is dit aantal De akkerbouwer staat elk jaar weer voor de beslissing welke gewassen hij zal telen en welk ras hij zal kiezen. Om allerlei redenen is het natuurlijk niet wenselijk om van het ene op het andere jaar sterk te i wisselen. Denk hierbij aan de mechanisatie waarvoor geïnvesteerd is, de gebouwen die ergens voor zijn ingericht en soms ook de verplich tingen die zijn aangegaan in de vorm van kontrakten e.d. Toch moet hij de vinger aan de pols houden en zich ieder jaar weer afvragen of hij nog op de goede weg is met zijn gewassen- en rassenkeuze. Om een goede beoordeling te kun nen maken van de situatie moet hij beschikken over de meest recente informatie. Bij het verzamelen van deze informatie spelen de proef boerderijen een grote rol. In het Zuidwesten zijn dit de proefboerde rijen "Rusthoeve" te Colijnsplaat op Noord-Beveland en "Westmaas" te Klaaswaal in de Hoeksche Waard. Over de bijdrage van de proefboer derijen in het doorstromen van de nieuwste ontwikkelingen naar de boer hadden we een vraaggesprek met de heer S.J. de Regt, voorzitter van het bestuur van de proefboerde- rij "Rusthoeve". REGIONALE VERSCHILLEN Vraag: U stelde dat de regionale problemen op de proefboerderijen bekeken worden. Hoe komt dit op "Rusthoeve" tot uiting? Antwoord: In het Zuidwesten komen op de bedrijven naast de grote ge wassen ook de zogenaamde kleine gewassen voor. We nemen daarom proeven op het gebied van graszaad, vlas. erwten, winter- en zomergerst. Wij zien het als een taak voor de proefboerderij om te helpen zoeken naar mogelijkheden van afwisseling en verbreding van het bouwplan. Zo hebben we enkele jaren geleden proeven gehad op het gebied van de teelt van veldbonen. In 1982 hebben we ook een perceeltje teunisbloem geteeld. We moeten hierin met de praktijk meedenken. Op de proefboerderij "Westmaas" worden proeven aangelegd met vol- legrondsgroenten. zoals knolselderij en spruiten. Op "Rusthoeve" worden er proeven met uien uitgevoerd. WELK ONDERZOEK OP DE PROEFBOERDERIJEN? Vraag: Welk soort onderzoek wordt er op de proefboerderijen uitge voerd? Antwoord: De taak van de proef boerderijen is vooral het praktisch maken van de resultaten van het fundamenteel onderzoek op institu ten en proefstations. Dit praktisch maken houdt dan in dat vastgesteld wordt hoe nieuwe zaken het best in gepast kunnen worden in de be drijfsvoering en vooral ook hoe deze zaken aangepast kunnen worden aan de regionale situatie. Want dit laatste is erg belangrijk. Het zijn regionale proefboerderijen waar de problemen onder de eigen omstandigheden be keken worden. Hoewel een proef boerderij geen demonstratiebedrijf is, heeft het aanleggen van proeven toch ook een demonstratief karakter. Dit bevordert het bekend worden van nieuwe ontwikkelingen. Vraag: Welke proeven worden er zoal op "Rusthoeve" aangelegd? Antwoord: Eén van de oudste on derwerpen waar onderzoek over ge daan wordt is het zoeken naar de beste rassen. Veel proeven worden er jaarlijks op^iangelegd op het gebied van bemesting, ziekte- en onkruid- bestrijding. In de loop van de jaren wisselt dit ook wat. In de zestiger ja ren werd vooral veel aandacht be steed aan de onkruidbestrijding met chemische middelen. Dat was toen sterk in opkomst en ook erg aktueel omdat toen nogal wat arbeidskrach ten uit de landbouw verdwenen. Dit is momenteel in rustiger vaarwater gekomen. Nu wordt veel aandacht besteed aan teeltmaatregelen, zoals deling van bemesting, wel of geen ziektebestrij ding, de geschiktheid van rassen on der bepaalde teeltomstandigheden en dergelijke. Er moet daarbij goed ingespeeld worden op de behoefte van de praktijk. Bij de opzet van het proefplan wordt er uit het oogpunt van werkverdeling nauw samenge werkt met de proefboerderij "West maas". proefboerderij "Rusthoeve" de heer S.J. de Regt. Verder is natuurlijk belangrijk dat de proeven uitgevoerd worden onder onze omstandigheden wat betreft klimaat en grondsoort. Hierin zijn toch grote verschillen met de andere delen van het land. Eigenschappen als bijvoorbeeld wintervastheid en vroegrijpheid komen hier anders naar voren. Vraag: Wat wordt er aan rassenon- derzoek gedaan? Antwoord: Van veel gewassen wor den er jaarlijks rassenproeven aan gelegd. Dit gebeurt in de meeste ge vallen in samenwerking met het R.I.V.R.O., het Rijksinstituut voor het Rassenonderzoek van Kuituur gewassen te Wageningen. Vooral het onderzoek van de wintertarwerassen staat erg in de belangstelling van de praktijk. De proefboerderij "Westmaas" te Klaaswaal. In de toekomst zal waarschijnlijk door middel van de moderne infor matiesystemen bereikt kunnen wor den dat de informatie nog sneller bij de boer gebracht wordt. Vraag: Hebt U nog een goede raad voor de akkerbouwers in het Zuid westen? Antwoord: Het is in deze tijd zeer belangrijk om bij te blijven. Bezoek daarom geregeld de proefvelden. Ze liggen er voor U. Neem ook goed kennis van de uitkomsten. Daardoor kunnen we als zuidwestelijke akker bouwers er beter in slagen om het hoofd boven water te houden. ing. F. Vader De proefboerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaat. Het verheugt ons U traditiegetrouw weer een rassen- nummer aan te kunnen bieden. Wij hopen dat de infor matie U een steun kan zijn bij de beslissingen die t.a.v. de gewassenkeuze en de te telen rassen moeten worden genomen. Bewaart U dit nummer; het kan U in de nabije toekomst nog goed van pas komen. Dank aan allen die aan de totstandkoming van dit rassennummer hebben meegewerkt! DE REDAKTIE 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 26