VOO It mi Vit OIIW Veel voorlichting op Kreatief'83 p.j. zuid geluid Geen belangstelling voor de Toneeljury?! AFDELINGSJUBILEA redaktie henk tegels I Het stuk II de Regie III Het Spel onder redaktie van de Redakliekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen., Anna Mariaweg 1, 4494 PB Cieersdijk. Maatschappelijke ontwikkelingen zijn er debet aan dat er andere opkomende tendensen binnen de mode wereld zijn waar te nemen dan voorbeen het geval was. Ook op de beurs Kreatief '83, welke van zondag 23 tot en met zaterdag 29 januari 1983 in de Julianahal (parterre) en de Merwedehal van de Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden, zal ruime aandacht worden geschonken aan een voorlichting worden gegeven over de produkten die in de komende jaren het modebeeld zullen gaan beheersen. V oorlich t ingsact i vitei ten De Federatie van Amateur Beeldende Kunstenaarsverenigingen in Neder land (FABK) Evenals in voorgaande jaren richt de federatie van Amateur Beeldende Kunstenaarsverenigingen in Neder land (FABK) op de beurs Kreatief '83 een landelijke expositie in. Ten dienste van de leden van de federa tieverenigingen worden tijdens de beurs in de nabijheid van de FABK- tentoonstelling dagelijks studie bijeenkomsten georganiseerd op het gebied van o.a. aquarel, olieverf, houtskool, en potlood. Ook niet-le- den van de FABK kunnen aan deze instructie deelnemen. Hobbycentrum Om ook de andere technieken bin nen de sektor amateurkunstnijver- heid onder de aandacht van de be zoekers te brengen, is tevens een ruimte ingericht als "Hobbycen trum'". Hier worden demonstraties van technieken van ondermeer het binden van boeken en tijdschriften, bontweven en voddeweven gegeven. Modeshow/modellenpresentatie Tijdens de beurs Kreatief '83 zal te vens een modellenpresentatie wor den gehouden, welke door samen werking van de Coöperatieve Mode vakschool Danckaerts u.a., het In ternationaal Katoeninstituut (IIC), het Internationaal Wol Secretariaat (IWS) en de Algemene Vereniging van Naaimachinehandelaren (AVVN) tot stand is gekomen en door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs gecoördineerd en voorbe reid wordt. Ook worden demonstra ties van het gebruik van naai- en breimachines gegeven. Presentatie van Ariadne Ariadne verzorgt een breimodellen- presentatie en geeft informatie over de huidige en toekomstige breimode. Kostelijk Kreatief Op de beurs Kreatief '83 wordt ter gelegenheid van de in 1983 te ver wachten 250.000ste inschrijving op de cursus "Het Komplete Handwer ken", de wedstrijd Kostelijk Kreatief gehouden. Deze wedstrijd is door samenwerking van Kluwer en de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs tot stand gekomen. Het gaat hierbij om het vervaardigen van een werk stuk - in techniek en materiaal naar Dat vroegen wij ons af op de avond van 18 november j.l. toen wij een informatie/diskussieavond hadden voor alle toneelspelers, -speelsters, -regisseurs, - souffleurs en technici en belangstellenden in Hotel de Draak in Bergen op Zoom. Naar alle afdelingen waren uitnodigingen gestuurd maar we mochten maar 5 spelers (3 van afd. Zevenbergen en 2 van afd. W.Zeeuws- Vlaanderen) verwelkomen. We begonnen met het doornemen van de kriteria, die wij als jury han teren. Deze kunnen we onderverdelen in: I het stuk II de regie III het spel. Hierbij letten we op: a) de kunstzinnige waarde b) de keuze i.v.m. de mogelijkheden van de afdeling. a) In het algemeen kunnen we stel len dat het gaat om stukken die kwalitatief boven stukken uitstij gen die alleen maar ontspanning bieden, stukken met een thema, stukken waarin algemeen mense lijke herkenbare waarden in te vinden zijn zoals trouw, liefde, haat. jalouzie, verbittering enz., dit betekent dat wij de toneel stukken goed moeten lezen. De jury neemt het boekje mee naar de toneelavond, we lezen niet mee, maar we hebben ze no dig voor het plaatsen van de per sonen. b) Dit betreft: welk stuk kiest men, welke spelers, welk nivo, welke zaal, welk toneel, veel debutan ten. weinig debutanten. Dat is wel belangrijk want de jury wil daar wel rekening mee houden. Dit kunnen we onderverdelen in: a) de totale indruk b) de rolverdeling c) de mise-en scene d) de aankleding. a) Totale indruk: Hoeveel zorg heeft de regisseur aan de bouw van het stuk besteed en de tot standkoming dit heeft ook te ma ken met het ritme van het stuk (pauzes, spanning, opwinding, rust, versnelling, vertraging); Het was in Nov. 1982 dat in de Westhoek van Brabant 3 afdelingen gingen jubileren. Ze vierden het feit, dat ze 45 jaar geleden begonnen waren als bond van boerinnen e. a. plattelandsvrouwen. Na de oorlog veranderde deze naam in ned. bond van plattelandsvrouwen. Door de toen nog Noord Brabantse Mij van Landbouw was de stoot gegeven om tot die oprichting te komen. Het waren de afd. Dinteloord-Fijnaart - Hoge en Lage Zwaiuwe-Steenbergen en Zevenbergen. eigen keuze betrekking hebbend op het onderwerp: eten en/of drinken, de wedstrijd wordt onderverdeeld in de categorieën: - Naaldkunst: deze categorie om vat behalve borduurwerk, alle handwerktechnieken waar draad aan te pas komt, dus bijvoorbeeld ook breien, kantklossen, ma- cramé, weven enzovoort. - Overige textiele werkvormen: bijvoorbeeld met lapjes, zoals appliqueren en patchwork, maar ook stofbedrukken of -beschilde ren, batikken enzovoorts. - Technieken in 2 dimensies: zoals fotograferen, tekenen, schilderen, graveren, aquarellen, collages maken, knipwerk enzovoorts. - Technieken in 3 dimensies: zoals boetseren, houtsnijden, beeld houwen, metaalconstructies en zovoorts. Openingstijden Kreatief '83: van donderdag 27 tot en met zaterdag 29 januari 1983 dagelijks van 10.00 - 18.00 uur kan het publiek zich op deze beurs oriënteren. Alle afd. besturen hadden dezelfde gedachte. We willen het niet onop gemerkt voorbij laten gaan. We wil len er een feest van maken, maar zo'n erg groot feest is ook weer niet nodig. Over 5 jaar vieren we ons gouden jubileum en laten we het dan wat uitgebreider doen. Maar als je eenmaal begint, kom je toch van het een op het ander. Zo werd het in alle afdelingen een druk bezochte avond. Ook waren er ver slagen van 45 jaar bondsgebeuren. Leuk was er één verslag dat ze in een afdeling een stuk zeep als premie voor wie op tijd kwamen op de bijeenkomst gingen verloten. De predsidente zelf won het stuk. Hoe wel onze bond de zelfwerkzaamheid nog steeds hoog in het vaandel voert hadden drie van de vijf afdelingen het avondprogramma aan Capritho- len of Wieke Muilier overgelaten. Beiden vielen een spontaan applaus ten deel. Dinteloord en Fijnaart vul den met eigen krachten de avond. Bijzonder feestelijk waren in Dinte loord de corsages. Een bonskorenaar gemaakt van pijpenragers in alle kleuren, met de rover een echte ko renaar. Een droogbloemetje maakte het tot een kleurrijke corsage. Steen bergen hield het helemaal bij de droogbloemen. Niet omdat ze wilden suggereren dat de bond nu oud en verwelkt was, maar vanwege de zelf werkzaamheid. Het podium en de tafels zagen er gezellig uit met de vele zelfgemaakte biedemeiers. Hier was al veel werk aan voorafgegaan. Het drogen en met elkaar maken van deze schattige stukjes had al aan een groepje leden veel gezelligheid gegeven. Ook de uitnodigingen voor het feest waren van gedroogde bloemen en bladeren voorzien. Bloemschikken staat toch wel hoog genoteerd in on ze bond. Alle zalen waren voorzien van bloemen, bij de een een beetje meer dan de ander. Dat er echte kunstenaars onder onze leden zitten is wel duidelijk te zien. Dan waren er overal de leden die 45 jaar lid waren van onze bond. Zevenbergen had er zelfs nog 7. De meeste afdelingen kwamen niet verder dan 3 of 4. Ze werden als vrouwen van het eerste uur extra in het zonnetje gezet voor zoveel trouw. sie„ Qverbeke b) de rolverdeling: komen de ka rakters van het stuk voldoende tot leven, zowel geestelijk als licha melijk? De beste mogelijkheid is: eerst spelers zoeken dan een toneelstuk uitzoeken. Met een goede grime en kostumering is veel op te van gen. c) de mise- en scene: dat is de be weging op het toneel en de be weging van de spelers in hun on derling samenspel m.a.w. de be wegingen zijn zo natuurlijk en alle handelingen worden zo vlot afgewerkt, dat het publiek niet merkt dat de beweging is inge studeerd. Enkele opmerkingen hierbij: met de rug naar de zaal spreken is niet altijd fout, kan ook funktioneel zijn. Staan of zitten de spelers niet te lang. Geduren de het repeteren zoveel mogelijk omgaan met de rekwisieten. d) de aankleding: dit betreft het de- kor, het grimewerk de kostume ring, de belichting en de geluiden. Wat het dekor betreft, eenvoudig houden, de spelers kunnen dan beter uit de voeten. Souffleren aan de zijkant van het toneel. a) de totale indruk b) de rolkennis c) de rolverwerking d) het samenspel a) de totale indruk: zie als bij regie, maar dan het aksent op het spe len; b) de rolkennis: dit spreekt voor zich. Een speler moet zijn tekst beheersen. Hoewel het opdreu nen van tekst ook niet alles is. c) de rolverwerking: In hoeverre is de speler er in geslaagd het ka rakter te realiseren (houding, be weging, beleving etc.). Is hij er in geslaagd die Figuur te zijn die de schrijver heeft bedoeld? d) samenspel: speelt de ene (de "goeie", de "uitspringer") zijn medespelers niet van het toneel? Speelt de een niet ten koste van de ander? Hierna werden de spelregels t.b.v. spelende afdelingen doorgenomen die inmiddels alle afdelingen ont vangen hebben. Na de pauze volgde een diskussie over P.J.Z. de handel en wandel van de jury n.a.v. enkele punten die op het kaderweekend van maartj.l. naar voren zijn gekomen. Wijze van werken werkt kritiek in de hand Er moeten 6 juryleden zijn op een uitvoering moeten er minstens 3 aanwezig zijn. Twee toneelstukken op 1 avond kunnen niet meer be zocht worden. Degene die het eerst die datum heeft vastgesteld wordt door de jury bezocht. Dus probeer zo goed mogelijk te plannen. Bereidheid van de toneeljury om kwalitatief te verbeteren is matig Wij konden volgens de aanwezigen wel naar een amateursstuk gaan kij ken maar niet naar een toneelstuk gespeeld door beroepsspelers omdat we dan misschien te hoge eisen zou den gaan stellen. Grote tijdsinvestering mag geen reden zijn om kritiek af te schuiven De mensen die het meest kritiek hebben op de jury waren niet van de partij. Juist ook om hierover te pra ten hadden wij deze avond georga niseerd Juweel komt weer goed in de be langstelling Bereidheid van de jury er veel tijd in te steken. Enkele algemene punten die uit de diskussie naar voren kwamen zijn: de puntentelling wordt op het ju weel bekend gemaakt; de opgaveformulieren die de afde lingen in het begin van het to neelseizoen ontvangen moeten zo snel mogelijk naar de jury ge stuurd worden i.v.m. het bestellen en doorlezen van de toneelboek jes; problemen/klachten kun je be spreken met ondergetekende of een jurylid uit je omgeving. De juryleden zijn: Anja de Wit: afd. Tholen, tel. 01667-2793 Peter Versluis: afd. Fijnaart, tel. 010-715546 Addie Dam: afd. Zevenbergen, tel. 01857-2636 Joop Basting: afd. W.Z.VI., tel. 01179-1242 Helma Noordhoek: afd. Goes, tel. 01198-1402 Mimi Akkermans: afd. Fijnaart, tel. 01676-2621. Volgend jaar zijn er een paar vakatu- res in de toneeljury dus als je zin hebt kun je je opgeven via het bestuur van je afdeling. 0 Graag wil elk toneeljurylid tijdig een uitnodiging voor de toneelavond ontvangen. De informatie/diskussie avond is volgens de 5 aanwezigen zeer ge slaagd en voor herhaling vatbaar. Men krijgt een beter overzicht en het is erg interessant voor de debutanten. Tot slot zijn hier de data van de to neelavonden van de afdelingen: 22 jan. afd. 's Heer Abtskerke/Nisse 28 jan. afd. Goes-Nrd.Beveland 29 jan. afd. W. Zw. Vlaanderen 5 febr. afd. Schouwen-Duiveland 18 febr. afd. Fijnaart 25 febr. afd. Zevenbergen 12 mrt. afd. Tholen 19 mrt. Juweel 1983 in 't Fort te Bergen op Zoom. Jammer dat we 18 november j.l. maar met weinig mensen van ge dachten hebben kunnen wisselen, desondanks hopen we dit jaar Fijn met de afdelingen samen te kunnen werken. Akkermans PJZ-agenda 14 jan. - PJZ afd. Noord-Beveland: grote avond in dorpshuis te Wissen- kerke. Aanvang 20.00 uur. Gespeeld wordt het stuk: de nachtklub van Kromme Nelis. 15 jan. - PJZ afd. Tholen/St. Phi- lipsland gaat op bezoek bij de schil der Ben van Rooy, Oostsingel 51 te St. Maartensdijk. Dit bezoek begint om half 4. 16 jan. - PJZ afd. Schouwen-Duive land houdt een puzzelrit. Inschrijven van 13.30 tot 14.00 uur. Start vanaf 14.00 uur. Plaats: Dorpshuis, Ring in Ouwerkerk. 21 jan. - PJZ afd. Sprang-Capelle: toneel- en balavond in zaal Zide- winde, aanvang 19.30 uur (precies). Opgevoerd wordt het toneelstuk "Dolle Mina's" door de oranjevere niging uit Nederhemert. febr. - PJZ afd. West-Zeeuws-Vlaan- deren organiseert een wijnkursus. De avonden zijn op 3, 10, 17 en 24 febr. Opgave vóór 15 jan. bij Marian Rie- mens de Hullu (tel. 01176-1553) kosten 40,— p.p. 18 febr. - PJZ afd. Walcheren houdt op vrijdag 18 febr. een bowlingavond in de "Kaasboer" te Biggekerke. Tijd: 20.30 uur-22.30 uur. Opgave bij Wim Blankers, tel. 01180-12353. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21