'Bladrollers in appel- en pereboomgaarden' Nederlandse handelsproduktie en voorraad appelen en peren vastgesteld de nar kas Steeds minder fruitbedrijven, maar produktie neemt niet af weekstaat energieverbruik Hoge omzet Zeeuwse fruitveilingen Venlokas vergeleken met acrylplaten- en futuristische kas Uitgave Proefstation voor de Fruitteelt: Perenseizoen rooskleurig Verhoging minimummaat appelen Stabilisatie bij groenten In december 1982 is het boekje 'Bladrollers in appel - en pereboom gaarden' verschenen als mededeling van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. Het boekje is van de hand van de heer drs. D.J. de Jong - de door het Instituut van Planteziektekundig Onderzoek (IPO) te Wageningen op het Proefstation gestationeerde entomoloog - en van diens medewerker de heer H. Beeke, die de talrijke insektentekeningen maakte. Het boekje telt 218 bladzijden; 81 afbeel dingen en 5 tabellen verduidelijken de tekst, die voorzien is van een uitgebreide literatuurlijst en een in het engels gestelde samenvatting Waarom besteedt het onderzoek zo veel aandacht aan bladrollers? Sommige insekten zijn geduchte belagers van de fruitoogst. De rupsen van de verschillende blad rollersoorten nemen daarbij een belangrijke plaats in. De sectie Entomologie van het Proefstation voor de Fruitteelt heeft in de loop van de jaren veel onderzoek ge daan om bestrijdingsmethoden voor deze groep insekten te vinden en te verbeteren. Eerst werd de oplossing overal gezocht in toe passing van insekticiden, maar al sinds het begin van de jaren zestig is veel aandacht geschonken aan elegantere methoden, zoals het gebruik van eiparasieten, virus sen en aan specifieke insektici den, waaronder een vervellings- hormoonachtige stof. Deze me thoden passen ook in de geïnte greerde plaagbestrijding, welke momenteel aan toetsing op prak tijkschool toe is. In de loop van het onderzoek is de levenswijze van de verschil lende in boomgaarden voorko mende bladrollers steeds nauw keuriger bestudeerd. Inhoud van het boekje In de moderne fruitteelt is de be strijding van insekten gebaseerd op het waarnemen van de om vang van insektenpopulaties. Om de bladrollers te herkennen zijn de kenmerken van rupsen, pop pen en vlinders per soort afge beeld en beschreven en zijn de terminatietabellen opgenomen. lijke vijanden van de bladrollers afgebeeld en besproken. De aard van het boekje Het proefstation wil met deze mededeling de belanghebbenden (onder andere fruittelers, vrucht- boomkwekers, fruitteeltvoorlich- ters en docenten in het fruitteelt- onderwijs) niet alleen praktische wenken, maar ook achtergrond- Heggebladroller; appelen welke eind mei/begin juni beschadigd zijn door rupsen. Tevens is van 27 soorten de le venscyclus, verspreiding en ve roorzaakte beschadiging weerge geven. Op de levenswijze, de aanwezigheid en de bestrijding van de twee belangrijkste bla drollers in Nederland - de vruchtbladroller en de fruitmot - wordt dieper ingegaan. Aandacht wordt geschonken aan bemonsteringsmethoden voor het vaststellen van de omvang van insektenpopulaties, aan schade- drempels en aan bestrijdingsmet hoden (geleid, geïntegreerd) en bestrijdingstechnieken (chemi sche middelen, biologische agen tia, sexlokstoffen, onvruchtbare mannetjes). Tenslotte worden in een apart hoofdstuk de natuur- informatie verstrekken. Duide lijke beschrijvingen en afbeel dingen van de soorten bladrollers in al hun stadia, alsmede deter minatietabellen maken het mo gelijk individuen op naam te brengen. Dit laatste is noodzake lijk voor het uitvoeren van een verantwoorde gewasbescher ming. Het boekje kost 25,00 en wordt toegezonden na overmaken van dit bedrag op postrekening 495017 van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp onder vermelding van 'Bladrol lers in appel- en pereboomgaar den'. Begunstigers van het proef station ontvingen deze medede ling reeds gratis. Inmiddels is de oogstramingskommissie weer bijeen geweest en heeft de handelsproduktie appelen en peren voor dit seizoen vastgesteld. De netto-produktie van appelen is, volgens de kommissie dit seizoen 440.000 ton groot geweest, tegen vorig seizoen 260.000 ton en de twee seizoenen daarvoor 450.000 ton. Voor peren wordt de handelsproduktie nu geraamd op 105.000 ton (vj 90', vvj 105.000 ton). Een en ander betekent dat de appeloogst nog groter is uitgevallen dan men oorspronkelijk dacht. Met oud en nieuw lagen er in Ne derland nog 210.000 ton appelen op geslagen in de koelhuizen. Dat is weliswaar bijna driekwart méér dan vorig jaar op dat tijdstip, maar ver geleken met de twee normalere sei zoenen daarvoor zou de voorraad nu een kleine 10% kleiner zijn. Tot en met december is er in totaal 210.000 ton appelen op de markt ge komen, tweederde méér dan in 1981/82 6% t.o.v. 1980/81). Van dit kwantum bleef maar liefst 42.000 ton (18%) onverkocht, tegen vorig seizoen vrijwel niets en 40.000 ton 1980/81. Ook de export liet veel te wensen over. Deze bleef meer dan een kwart beneden het niveau van 1981/82 en vergeleken met 1980/81 was het zelfs tweederde minder. Voor de binnenlandse verse markt was tot dusver per saldo 167.000 ton beschikbaar, ruim de helft meer dan in 1981/82 en ook meer dan in de twee daaraan voorafgaande seizoe nen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat bij een zo ruime marktvoorziening de gemiddelde veilingprijs tot nu toe bijzonder teleurstellend was, slechts 45 ct per kilo kreeg de teler gemid deld uitbetaald, tegen ƒ1.15 vorig seizoen en bijna twee kwartjes in de tweede helft van 1980. Perenseizoen rooskleurig Voor wat betreft de peren ziet dit seizoen er rooskleurig uit. Tot de jaarwisseling werd met 70.000 ton een normale hoeveelheid peren af gezet. De interventie bleef beperkt tot 2.000 ton en ook de export liet tot dusver met in totaal 22.000 ton nau welijks te wensen over. De 1- januarivoorraad bedroeg 35.000 ton. 9% meer dan in het seizoen 1981/82, maar aanmerkelijk minder dan in de seizoenen 1979/80 en 1980/81. Deze 9% grotere voorraad betekent dat er relatief gezien in een iets snel ler tempo geruimd is dan vorig sei zoen. De handelsproduktie van peren lag nl. met in totaal 105.000 ton 15% boven het niveau van 1981. De ge middelde veilingprijs voor peren lag tot nu toe op krap drie kwartjes per kilo, tegen 95 ct/kilo vorig seizoen en 65 ct in 1980/81. (Markt PGF) Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft bekend gemaakt dat alle appelen van de grootvruchtige rassen met ingang van 1 januari 1983 een minimummaat moeten hebben van 60 mm. Appelen beneden deze maat moeten dus voortaan als industrie- fruit worden geveild. Deze maatregel geldt voor de gehele E.E.G. De voor ons belangrijkste grootvruchtige ras sen zijn: Bramley's Seedling, Glorie van Hol land, Jacques Lebel, Calville groep. Golden Delicious, James Grieve en mutanten, Ellisons' Orange, Gou- dreinette en mutanten. Jonagold, Karmijn de Sonnaville, Melrose, Tydeman's Early Worcester. Elk jaar weer worden er in het kader van de CBS-landbouwtelling - beter bekend als de meitelling - zeer veel statistische gegevens verza meld o.a. over de groente- en fruitteelt in Nederland. Een paar kern gegevens over de laatste drie jaren alsmede over de jaren '65, '70 en '75 hebben we in onderstaande tabel voor u op een rijtje gezet. Bij fruit is het beeld duidelijk. Zowel het aantal bedrijven als het areaal blijft sterk afnemen. Dit geldt voor alle drie de sub-sektoren; pit- en steenvruchten, kleinfruit en fruit onder glas. Vooral bij die laatste twee is de achteruitgang erg groot geweest. De cijfers van de aantallen bedrijven behoeven echter wel nadere toelich ting. Het betreft nl. steeds bedrijven met o.a. pit- en steenvruchten, met o.a. kleinfruit en met o.a. fruit onder glas. Bedrijven met uitsluitend kleinfruit en uitsluitend fruit onder glas zullen er niet of nauwelijks zijn. De afname van het aantal bedrijven heeft daarom voor een groot deel - zo niet geheel - betrekking op het af stoten van bijv. een klein hoekje kleinfruit op bijv. een bedrijf met pit- en steenvruchten. De inkrimping van het aantal bedrijven met pit- en steenvruchten kan op haar beurt weer worden toegeschreven aan het afstoten van een boomgaard op bijv. een veehouderijbedrijf. Maar deson danks spreken de cijfers duidelijke taal. Wel opmerkelijk is het feit dat de totale produktie ondanks het meer dan gehalveerde areaal niet is afgenomen, eerder zelfs iets groter gegroeid is. Bij groenten zien we een ander beeld. Een duidelijk groeiprodukt was uien, maar het aantal bedrijven met zaai- uien stabiliseert zich of neemt zelfs nog iets af, terwijl het areaal nu vrij wel stabiel is. Ook het achter-de- markt-aan-zaaien komt minder voor. Bij champignons is het aantal be drijven tot 1981 kleiner geworden, maar in 1982 weer iets gegroeid. De beteelde oppervlakte bereikte mid den zeventigerjaren een rekord-om- vang om daarna weer af te nemen. De laatste jaren is er echter weer enige groei te bespeuren. Trendma tig gezien is er nog wel wat groei waar te nemen bij het areaal volle- grondsgroenten, maar de schomme lingen zijn van jaar op jaar groot. Zo mag verwacht worden dat er dit jaar aanmerkelijk minder vollegronds- groenten geteeld zullen worden dan de ruim 52.000 ha van 1982. Het areaal glasgroenten is ook sinds medio zeventigerjaren niet veel ge wijzigd. Het aantal bedrijven nam wel af, maar dat zal deels ook weer betrekkinghebben op bedrijven waarbij de teelt van glasgroenten bijzaak was en die zich daarna hele maal gingen toeleggen op bijv. bloe men of vollegrondsgroenten. (Markt Info PGF, ing.Boon) Bij de vier fruitveilingen in Zee land, verenigd in de Centrale Tuinbouwveiling Zeeland, beliep de omzet in 1982 ruim ƒ53 mil joen tegen ƒ51 miljoen in 1981. Deze afzet is verdeeld over de veiling Goes 18 min), veiling Kapelle 16 min), veiling Krab- bendijke 11,5 min) en veiling Terneuzen 7,5 min). Ruim 60% van de stijging (die dus zo'n ƒ2 miljoen bedraagt) komt voor rekening van veiling Ter- neuzen. De oorzaak ligt daarvan in het feit dat bij deze veiling het grootste deel van de fruitoogst steeds in de tweede helft van het seizoen wordt afgezet. Hierdoor heeft deze veiling niet geprofi teerd van de grote omzetstijging in 1981 maar is deze stijging pas in de eerste helft van 1982 tot ui ting gekomen. De omzetstijgingen bij de andere veilingen komen ook voor reke ning van het eerste halfjaar van 1982 toen de prijzen tengevolge van de krappe oogst in 1981 hoog lagen. Door de grote fruitoogst in het achter ons liggende jaar zijn de prijzen in de tweede helft van 1982 zeer snel gezakt. Bij Denarkas zijn in het kader van het leerproces van het telen onder een energiebesparend dubbel dek voor de derde keer tomaten uitgeplant. De situatie is in zoverre veranderd in vergelijking met vorig jaar. dat het vergelijk nu gaat tussen een acrylplatenkas en de futuristische kas (een derde enkel glas en twee derde acrylplaten in het dek) enerzijds en een met Tyvec geschermde standaard venlokas anderzijds. Bij het telen in de grond is met het doel het gewas ook daar beter bestuurbaar te maken overgestapt van de regenleiding naar een druppelsysteem dat door de substraatunit gevoed wordt en waarbij met regenwater dan wel goed leidingwater gewerkt zal worden. De tomaten zijn weer van het ras Abunda, gezaaid op 1 november en geplant op 31 december 1982. Dit is ruim twee weken later dan vorig jaar. Deze vertraging is veroorzaakt door een kalamiteit bij de opkweek, toen er begin november een verbranding optrad door waarschijnlijk verf op een betonvloer. Helemaal duidelijk is alles nog niet, wel zeker is dat er ruim voorzorgsmaat regelen getroffen waren om dit juist te voorkomen. Na dit voorval moest alles opnieuw opgezet worden en zo is er op oudejaarsdag geplant. De planten in de proefvelden zijn in ieder geval goed homogeen en wogen bij het uitplanten 15 gram. Stooktemperatuur: 18,5 gr.C. op de dag en 15,5 gr.C. 's nachts. He< energieverbruik bedroeg vanaf 28/12: 13.716 m3 ga» bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is ah volgt to verdelen: GRONDTEELT STEEN WOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Konïroie Weck no. 1 d.d. 7 januari acrylpl. m.scherm acrylpl. m.scherm Verbruik in m3 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 28-12-1982 133 153 157 103 122 139 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewichl in gram De buitenom sta ndigheden waren deze weck: - gemiddelde buitentemperatuur 6.4 gr.C. - gemiddelde windsnelheid 6,6 m/sck 19 DENAR-KAS L. Koop

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19