Uitwerking regeling 20 miljoen voor kleine melkveehouders erf en akker Meer voor ons alleen! Tekst en uitleg Zo'n 12 a 13.000 kleine melkveehouders hebben een dezer dagen een aanvraagformulier in de bus gekregen van het ministerie van Landbouw over de zogenoemde "Bijdrageregeling kleine melkveehouders 1982". Achterop het formulier staat een toelichting, die - zo is uit de eerste reacties gebleken - niet voor iedereen volkomen duidelijk is. Daarbij werden onder meer vragen gesteld over het totaal uit te geven bedrag, de hoogte van het bedrag waarover een bijdrage wordt verleend en de indeling van de rubriek "Verbetering management en bedrijfsvoering". Om een antwoord op deze andere vragen te geven, is aan de hand van een tweetal voorbeelden uiteengezet hoe de formulieren ingevuld kun nen worden. Nogmaals, het gaat hier om voorbeelden omdat de situatie op de bedrijven niet overal hetzelfde is. Voor de volledigheid zijn de belangrijkste voorwaarden en onderdelen van de regeling hier nog eens op een rijtje gezet. Wie komen in aanmerking? De melkveehouder die bij de mei telling 1982: maximaal 29 melk- en kalfkoeien had 24 tot en met 29 melk- en kalf koeien had, komt slechts in aan merking indien een eventuele nevenbedrijfstak niet al te groot was (te weten maximaal 40 sbe's, zoals 220 mestvarkens, of ca. 30 fokzeugen, of ca. 3000 leghennen, of ruim 11.000 slachtkuikens) het hoofdberoep in de landbouw uitoefende een bedrijf voerde dat voor min stens 60gericht was op de melkveehouderij en die boven dien zijn melk heeft geleverd aan een melkfabriek. NB: de aanvrager mag op 1 januari 1982 niet ouder zijn geweest dan 65 jaar Aanvraagformulier Alle boeren, die aan de hierboven genoemde voorwaarden voldoen, hebben één dezer dagen het aan vraagformulier in de bus gekregen. Degenen, die menen dat zij aan de voorwaarden voldoen maar geen formulier hebben ontvangen, dienen zich onmiddellijk te melden bij de districtsbureauhouder (DBH) in de regio. Inleveren De volledig ingevulde formulieren moeten vóór 11 februari a.s. zijn in geleverd bij de DBH. Hoogte subsidie Over het totaal van het door de boer uit te geven of al uitgegeven bedrag (het gaat immers om de termijn 1-1- 1982 tot 1-11-1983) van ƒ5.000- wordt een bijdrage door de overheid verleend van 1.500,— Dit is dus 30% van 5.000,— Van deze bij drage van 1.500,- zal ƒ750,— zo snel mogelijk aan de melkveehouder als voorschot worden uitbetaald. De uitgaven van de individuele melkveehouder kunnen echter hoger zijn dan 5.000,— maar mogen het totaal op het formulier opgevoerde bedrag van 10.000,— niet over schrijden om voor een extra bijdrage in aanmerking te komen. Met andere woorden: als in totaal meer wordt besteed dan de eerder genoemde 10.000,— dan wordt over het be drag boven deze 10.000— geen bijdrage verleend. Welk bedrag de melkveehouder als bijdrage ont vangt voor zijn bestedingen tussen 5.000,— en 10.000,— is nog niet bekend. Oorzaak hiervan is dat nog niet bekend is hoeveel boeren precies van de regeling gebruik zullen ma ken. Als alle betrokken boeren een totaal bedrag aan "aktiviteiten en voorzie ningen" opvoeren van 5.000,— dan zal er weinig of niets meer van de ƒ20 miljoen overschieten. Invullen Allereerst een toelichting op de eer ste rubriek "Verbetering manage ment en bedrijfsvoering", die is weergegeven onder de nummers 11 t/m 15. Als totaalbedrag moet voor de rubriek tenminste 2.500,— wor den ingevuld (zie voorbeeld 1). Zijn de kosten in deze rubriek hoger dan dat bedrag, dan dient dit gespe cificeerd te worden onder de posten 11 t/m 15. Voorbeeld van in deze rubriek bedoelde uitgaven zijn: 11boekhoudkosten, lidmaatschap pen melkcontrole en/of k.i. 13:abonnementen vakbladen, cur sussen, boeken, e.d. 14: eigen arbeid (ongeveer ƒ15,— per uur) voor allerlei werkzaam heden. aankopen materialen (verf, hout, e.d.). Over de tweede rubriek "Verbete ring en verlichting...." valt op te merken dat ook hier de zelf verrichte arbeid in rekening mag worden ge bracht. In de posten 21 t/m 27 mogen ook zelf aangekochte materialen en gebruikte apparatuur (zie voorbeeld post 27) worden opgenomen. Het is mogelijk om andere uitgaven, die niet onder de eerste twee rubrieken genoemd kunnen worden, te ver melden in de laatste rubriek bij het nummer 31. Voorbeelden hiervan zijn erfverharding; de aanleg van een brug of dam enz. De ingevulde be dragen moeten worden afgerond in hele guldens. Om in aanmerking te komen voor de bijdrage van 1.500,— is het nood zakelijk dat het totaal opgevoerde bedrag (dus de drie rubrieken teza men) tenminste 5.000,— bedraagt. Termijn In de toelichting achterop het for mulier staat dat de "aktiviteiten en voorzieningen" vóór 1 november 1983 moeten zijn uitgevoerd. Op de voorzijde wordt ook de datum 1 april 1983 genoemd. Hier wordt echter gedoeld op de termijn, waarbinnen de verplichtingen voor de uitgaven moeten zijn aangegaan. Zoals bij voorbeeld de opdracht om een val- beugel op een trekker aan te bren gen. Voorbeelden Bij dit artikel zijn twee voorbeelden gegeven. Nogmaals moet er op ge wezen worden, dat het hier gaat om ter illustratie ingevulde formulieren met willekeurige bedragen. Zij die nen slechts al leidraad om het bij- drageformulier in te vullen. Bij elk bedrag dat wordt ingevuld, dient overigens vooraan bij de omschrij ving een kruisje te worden gezet (zoals in voorbeeld 1). Inlichtingen Nadere inlichtingen over de regeling zijn te krijgen bij de districtsbureau houders van de Stichting tot Uitvoe ring van Landbouwmaatregelen (StULM). Landbouwschap. Afd. Melkveehouderij. Vraag voor 11 febr.) een bijdrage in de kosten die u had of gaat krijgen i.v.m. verbetering van management en/of bedrijfsvoering. komen voor een bijdrage in de kosten van de volgende activiteiten en voorzieningéri VowAuLL O Verbetering management en bedrijfsvoering (incl. eigen arbeid) 11 Verbetering bedrijfsvoering f 12 Grond-, bemestings-, gewasonderzoek f 13 Verbetering vakkennis f 14 Onderhoud (gebouwen, erf, wegen, sloten, electr., water!., grasland) f 15pfl Vast /bedragf 2.SOO.- Verbetering en verlichting arbeidsomst. h. en beveiliging (incl. eigen arbeid) 21 Aanleg uitmestinstallatie 22 Aanbrengen van roosters 23 D Aanbrengen van melkleidingsystemen 24 Aanschaf van een melktank 25 Aanschaf van een werdetank 26 KI Aanschaf valbeugel op trekker 27 R aanstko-f kuiLVoc.rst>yder fqtbmüctj Andere activiteiten en voorzieningen 31 31 Totaal f &SOC£- Twee voorbeelden om het formulier in te vullen. totaal ander klimaat. We waren in de koelte door koffie-en uitgestrekte theeplantages gereden en tot slot te recht gekomen in een heet supertro- pisch paradijsje. Je moet er wel een behoorlijke wagen voor hebben om de laatste 40 kilome ter naar Materna af te leggen. Onze landrover is er gelukkig op gebouwd. Het werd ons trouwens wel duidelijk dat op het einde van de regentijd de plaats van de buitenwereld is afgeslo ten. Steil oprijzend lagen de Livings- We hebben kort geleden een schitte rend plaatsje op aarde ontdekt. Het heet Materna en het ligt vlak tegen het Malawimeer. Nou noemen de Tanza- nianen dat meer toevallig nog steeds het Nyassameer en omdat Materna in Tanzania ligt zouden we dus van Nyassameer moeten spreken. Wie echter de grens van Malawi bekijkt moet toegeven dat Malawimeer beter op zijn plaats is. Internationaal wordt dan ook deze naam aangehouden. Het doet echter niets af aan de pracht van de plek. Materna als dorp stelt eigen lijk niks voor. Een verzameling huisjes min of meer verstopt tussen weelderig groeiende bananen en cacaostruiken. De aarde is er zo vruchtbaar dat zelfs een dorre wandelstok weer zou gaan groeien. Materna zelf is de oude zen dingspost van de Lutherse kerk. In 1910 werd de zendingspost gesticht en werden de gebouwen opgericht. Lange tijd hebben er nog Duitse zendelingen gewoond, maar nu al sinds jaren wordt de zielszorg waargenomen door een Tanzaniaanse geestelijke. We ontdekten Materna min of meer bij toeval. Terwijl we op zaterdag de streek wat verder van het bedrijf af aan het verkennen waren kwamen we af gezakt bij het meer. Daar wilden we ergens de nacht doorbrengen. We Het Malawi meer, met op de voorgrond werden verwezen naar Materna, want in die oude gebouwen van de kerk was slaapgelegenheid. Op zich zelf was de reis van de boerderij naar het meer al een belevenis, want nadat we de stad Mbeya waren gepasseerd 1760 meter boven de zeespiegel) reden we naar Tukyu, waarbij we op een zeker mo ment het plaatsje Mporoto passeerden op een hoogte van 2265 meter. Daarna begon de afdaling en na circa 80 kilo meter waren we aangeland op slechts 400 meter hoogte aan de rand van het meer. Zodoende kwamen we in een een kudde koeien die er komen drinken, tone bergen aan de linkse kant van ons. Daarboven heerst een totaal an der weerbeeld. Wanneer het daar he- vig regent dondert het water in korte tijd door de talloze stroompjes naar het meer. Direkt na zulke buien kol ken die riviertjes als woeste stromen, enige uren later zakt het water en kan men er weer doorheen. In april en mei is de hele streek verzadigd met vocht en dan gaat het water niet meer weg. Pas in juli wordt Materna dan over de weg weer bereikbaar. De oude zendingspost straalt de Duit se architectuur uit. Een pracht ge bouw, speciaal gebouwd op de hete tropen, met brede lange galerijen, alles afgemaakt met muskietengaas rond het hele woongedeelte. Helaas heeft de tand des tijds en gebrek aan onder houd, nu van dit huis min of meer een bouwval gemaakt. Maar het heeft een aparte sfeer. Nier iedereen zal er van genieten. Het meer is vlakbij, op dertig meter van de voordeur. Een brede laan van flamboyant bomen leidt er heen. Je hoort van de veranda de golven bruisend, als de branding in de oceaan, op het strand slaan. Een schitterend meer en nauwelijks een sterveling te bekennen. We zijn ooit eens in de zo mer aan het Gardameer geweest, de rillingen lopen ons nog over de rug als we aan die vette bruinende kudde denken. Hier stonden we dan, Corry en ik, en het hele strand was van ons. Voor ons het water, meer dan 700 ki lometer lang, variërend in breedte van 50 tot 100 kilometer, grenzend aan Tanzania en Mozambique en zoals gezegd voor het grootste deel aan Malawi. De bergruggen van dat land, lagen rechts van ons. Links de bijna steil uit het water oprijzende Livings tone bergen. Groen en dichtbegroeid. In de verte nog een klein vissers plaatsje en een torentje van een ander Luthers kerkje alleen te bereiken per boot. Je kon er fantastisch zwemmen, geen gevaar voor krokodillen. Het water is er ongekend helder en de vis sen zijn er talrijk en sprookjesachtig van kleur. Wat een eldorado, wat een schitterende ontdekking en dat op nog geen 250 kilometer van de maisfarm! Vissers waren bezig hun netten uit te gooien vanuit hun kleine sierlijke ka no's. Later kochten we van hen enkele vissen die we onmiddellijk schoon maakten en direkt roosterden boven een houtskoolvuurtje. Een eind verde rop zagen we de lokale mensen zwem men of eigenlijk meer baden. Een grot kudde koeien kwam er zich laven na een drukke dag grazen. Tevreden be keken we het schouwspel. De wind was later in de middag toegenomen en de golven kregen hier en daar zelfs schuimkoppen. We ontkurkten een fles bier en dronken met gesloten ogen. Lekker. Boven de Livingstone bergen begonnen zich donkere wolken samen te pakken, 't Zou gaan regenen, zei de dominé die hier ter plekke was geboren. Electrisch licht is er niet in dit zen dingshuis. Met stallantaarns zaten we nog wat te buurten met de dominee toen ineens de wind begon op te steken en de regen begon te vallen, 't Werd koud en naarmate de wind toenam striemde de regen door het muskie tengaas op de galerij, 't Werd bedtijd. We gingen naar onze kamer onder de pannen. De regen donderde nu in een tropische hevigheid terwijl de onweer - slagen tegen de bergen kletterend weerkaatsten. We waren niet alleen op onze kamer. Vleermuizen scheerden af en aan, ratten renden over de balken en kakkerlakken waren er bij dozij nen. We lieten de peterolielampen aan. Zo sluimerden we in, terwijl de regen eindeloos doorstroomde. We werden regelmatig wakker, want het huis uitte allerlei geluiden. Een beetje spookachtig was dat wel. Er werden enkele pannen van het dak geblazen en de balken kraakten in de hevige onweersnacht. 's-Ochtends was het natuurgeweld ge kalmeerd en viel de regen nog zacht jes. We keken naar buiten, overal im mense plassen. We namen een duik in het meer, waar we ons ook meteen maar uitgebreid wasten en schoren. Zo begonnen we blij een nieuwe dag en één ding wisten we zeker, hier zul len ze ons meer zien! Schrijfkouter 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15