Veel nieuwe techniek in forse uitbreiding champignonbedrijf Stramproy Het computersysteem TE-systeem Champignonproduktie blijft toenemen Minder sla aangeplant in november Opzet Klimaatregeling monitor bij de cellen of zelfs vanuit het woonhuis het klimaat en andere ingestelde waarden te regelen en te besturen. Voorts bestaat de moge lijkheid om tezijnertijd de tunnels en de rest van het productiebedrijf op de computer aan te sluiten. Om een goede luchtverdeling te krijgen zijn per cel 3 luchtinblaaska- nalen en 2 retourkanalen aangelegd. Uit het voorgaande blijkt dat het ge wenste klimaat tot in de perfectie gestuurd kan worden zowel wat de luchtvochtigheid (hoog en laag) als de temperatuur en het C2-gehalte betreft. In de nieuwe unit is per cel een koelcapaciteit aanwezig van 80.000 kcal. Het computersysteem is zodanig ge-— programmeerd dat eerst naar de R.V. buiten wordt gekeken en daarna wordt bepaald wat er in de cel nodig is om vervolgens toe te werken naar een zo efficiënt mogelijk besturings proces van hetgeen in de bewuste cel is gewenst. Alles wat aan inhoud van lucht en calorische waarde op een bepaald moment goed bruikbaar is in de cel behoeft dus niet langs me chanische wep verkregen te worden wat uiteraard .i kostprijsverlagend effect oplevert. Doordat je exact krijgt watje wenst wordt niet de fout van te veel of te weinig ventileren ge maakt wat een energiebesparend ef fect geeft. De volgorde is dus dat eerst de goedkope bron wordt benut vooraleer andere duurdere bronnen worden aangesproken. Ten behoeve van de C02-regeling wordt in het midden van elke cel op één punt (15 cm. boven het bed) het C02-gehalte gemeten. Aangaande het plaatsen van de voelers is men door het Proefstation voor de Champignoncultuur geadviseerd terwijl van het IMAG nuttige advie zen zijn ontvangen omtrent de totale klimatisatie. Uniek in het nieuwe project is het TE (total energy)-systeem. Een gasge stookte motor drijft de generator aan die electriciteit opwekt welke ge bruikt wordt in het hele bedrijf. De opgewekte electriciteit voorziet voor 80% in de totale electriciteitsbehoefte van het bedrijf. De warmteproductie van de motor (restwarmte) wordt via een stoomvormer opgezet in stoom. Deze stoom wordt gebruikt voor verwarming van diverse gebouwen en voor het doodstomen van de pro ductiecellen van het gehele bedrijf. Daardoor wordt kans gezien, om 85% nuttig rendement van 1 m3 gas te hebben. Door toepassing van deze generator kan de electriciteit tegen ongeveer dezelfde prijs als die van het electriciteitsbedrijf worden ver kregen; de stoom en verwarming heeft men daardoor goedkoop. Het verbruik van deze generator be draagt 70 m3 aardgas per uur. Daar voor levert hij continu 200 kW elec triciteit en 400 kg stoom per uur. De TE-installatie is gekoppeld aan de netspanning; de warmte is gekop peld aan de stoomketel. Medio februari 1982 is met de bouw van de nieuwe eenheid gestart; op 27 september j.l. werden de eerste cellen met doorgroeide compost gevuld en omstreeks 18 oktober daaraanvol gend staat de eerste vlucht gepland. Alles is precies volgens plan verlo pen, wat getuigt van een goed contact en coördinatie tussen hoofdaanne mer en onderaannemers. Wat de huidige compostbehoefte betreft merkte de heer Pleunis op dat per week 270 ton verse compost van de CNC wordt gevuld; het dekaar- deverbruik ligt op 88 m3 per eek. De gemiddelde productie ligt op 200 kg per ton vers gevulde compost wat neerkomt op 54 ton champignons per week. Van de totale productie van 2,7 miljoen kg champignons per jaar wordt ongeveer één vierde ma chinaal geoogst. De nieuwe unit geeft een produktie van ruim 700 ton champignons per jaar. Door deze bedrijfsuitbreiding op turn-key-basis heeft het champig nonbedrijf van Pleunis BV in zijn to taliteit een nog gunstiger economi sche basis gekregen, vooral vanwege het meer effectief gebruik van tunnels en machines. Het totale bedrijf omvat na deze uitbreiding 15.600 m2 teelt oppervlakte, zeker een respectabele omvang, gezien in het licht van de Nederlandse verhoudingen. P.Rongen Een produkt dat maar blijft door groeien is champignons. In 1982 zal de totale produktie ongeveer 75.000 ton groot geweest zijn. Dat is nog weer 8,5% meer dan het jaar ervoor (vj. 10,7%). De goede prijs van 1981 kon niet gehandhaafd worden. De middenprijs daalde van 2,92 per kg tot 2,79. De eerste vier maanden schommelde de prijs nog rond de 3,— om daarna geleidelijk te dalen tot 2,60 aan het eind van het jaar. In 1982 is er een einde gekomen aan de voortdurende vermindering van het aantal bedrijven met champig nons. Het waren er 811 tegen 804 in 1981, maar nog ruim 1000 in 1975. Ook het aantal bedrijven met uit sluitend champignons nam toe en wel met 6 tot 334. De beteelde op pervlakte die na het dieptepunt in 1977 (612.000 m2), van jaar op jaar groter werd, nam in 1982 verder toe tot 688.000 m2, waarvan 30% (vj. 28; vvj. 27) met doorgroeide compost. De export van champignons voor de verse markt is nog wel klein, maar groeit sterk, van 1.337 ton in 1981 tot bijna 3.900 ton in 1982. Belangrijke afnemers zijn naast West-Duitsland verder ook België, Oostenrijk en En geland. Verreweg het grootste deel van de Nederlandse champignons wordt hier verwerkt en daarna geëx porteerd, grotendeels naar West- Duitsland. De export van gesterili seerde champignons heeft zich na een voortdurende stijging in 1982 gestabiliseerd. De import in de E.E.G. (lees: W. Duitsland) die sinds 1978 in het kader van een vrijwa ringsmaatregel beperkt wordt, is in 1982 kleiner geweest. Dit omdat is vastgesteld dat het kwantum dat China mocht leveren aanzienlijk la ger lag dan in 1981. Frankrijk zag z'n export naar W. Duitsland in 1982 weer iets teruglopen. (P G F In november 1982 werd op 280 ha onder glas sla aangeplant. Dit is 100 ha minder dan in november 1981 (-26%). Omdat er tevens in november ruim 270 ha sla werd gesneden nam het totaal areaal in deze maand slechts weinig toe tot 1.047 ha op 1 decem ber jl„ hetgeen bijna 200 ha lagerwas dan vorig jaar (-16%). Eén en ander blijkt uit het steek- proefonderzoek "T uinbouwgewas- sen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De oogst vandeherfsttomatenenkomkommers werd in november nagenoeg beëin digd. Op 537 ha werd het tomaten- gewas geruimd, waardoor per 1 de cember jl. nog 30 ha tomaten restte, terwijl van de op 1 november jl. nog aanwezige 303 ha komkommers, 287 ha werd geFuimd. Vorig jaar werd in dezelfde maand 419 ha tomaten en 263 ha komkommers geruimd. Zonder overdrijving kan gesteld worden dat het champignonbedrijf van Pleunis BV in Stramproy verbonden is met belangrijke technologische ontwikkelingen in de champignonteelt. Dit is onlangs nog eens onder streept door de wijze waarop verdere bedrijfsuitbreiding gestalte heeft gekregen. Voor een uitbreiding van het teeltoppervlakte met 4000 m2 - een vergroting van de productiecapaciteit met een derde - is namelijk gekozen voor een integraal project, bekend als turnkey-project wat een doorbraak in de champignonsector genoemd kan worden. Het kant- en klare-project is gebouwd onder supervisie van Voskamp Agro Projecten BV in 's-Gravenzande. Louter op economische gronden werd door Pleunis BV tot de nieuwe goed geoutilleerde eenheid besloten. Het nieuwe project van 8 cellen van elk 500 m2 teeltoppervlakte loopt normaal mee in de cyclus van het hele bedrijf zonder dat dit gepaard behoefde te gaan met een perso neels- tunnel- en mechanisatieuit- breiding. Alleen hebben enkele me- chanisatieaanpassingen plaatsge vonden. En wat het belangrijkste is, op het bedrijf is voldoende vakman schap en management aanwezig om ook de nieuwe uitbreiding goed te kunnen runnen. Een verder pluspunt is geweest dat deze eenheid van 8 cellen goed past in een teeltpro gramma met doorgroeide compost. In de nieuwe unit zijn duidelijk en kele nieuwe ontwikkelingen toege past waarvan de heer Th.Pleunis als de belangrijkste noemde: de C02- regeling via computerbesturing, de bedverwarming in de teeltcellen, de TE (total energy)-installatie en de gebruikte materialen voor wanden en plafond in de oogstcellen. Voorts is de nieuwste en modernste regel- apparatuur toegepast die op onder delen extra is verfijnd om zoveel mogelijk op vragen van de heren Pleunis in te spelen. Wat de nieuw bouw betreft is qua bedlengte- en breedte aansluiting gezocht bij het reeds bestaande. Er is gekozen voor twee tegenover elkaar liggende blokken van 4 cellen van 500 m2 waarbij de vijfde cel die aan de achterkant is geprojecteerd, als op slag en ketelruimte fungeert. Er is voorzien in een extra brede werk- gang van 7,5 m. om de grote gelijk tijdigheid van werkzaamheden - in het bijzonder van de oogst - zo soepel mogelijk te laten verlopen. In het nieuwe gebouw worden 4 cellen te gelijk met doorgroeide compost ge vuld wat een hoge gelijktijdigheid van klimaatinrichting, fustafvoer en dergelijke vraagt. In één week moe ten soms wel 40 ton champignons in deze nieuwe eenheid worden ge oogst; de ruime werkgang biedt ook op topdagen een goede oplossing voor een zo efficiënt mogelijke orga nisatie van de oogstwerkzaamheden. Het gebouw is van aluminium opge trokken waarbij de celopbouw (wanden en plafond) is uitgevoerd volgens het zogenaamde poly-coc- systeem. Met dit systeem heeft Vos- kam p Agro Projecten veel ervaring in de tunnelbouw opgedaan. Het is nu voor de eerste keer ook in oogst cellen toegepast. Dit materiaal is volkomen gasdicht, geeft een hoge isolatiewaarde (K-waarde 0,25) en is zonodig gemakkelijk te repareren. Er zijn 4 bedden boven elkaar aan gelegd in 4 rijen naast elkaar, uitge voerd in zogenaamde Alcoa-stellin- gen die normale afmetingen hebben. De heren Pleunis hebben het dus om arbeidstechnische redenen meer in de lengte dan in de hoogte van de bedden gezocht. Er wordt mee be reikt dat het plukpersoneel van 40 a 50 mensen in één cel wat beter over de hele cel wordt verspreid. De stel lingen zijn bovendien uitgerust met een bedverwarming, een nog weinig toegepaste nieuwigheid in de cham pignonteelt. Aan deze bedverwar ming ligt de volgende filosofie ten grondslag. De ervaring heeft geleerd dat in de tweede en latere vluchten de activiteit van de compost vermin dert met het gevolg dat de compost- temperatuur naar de luchttempera tuur dreigt te gaan en er een ver minderde verdamping optreedt wat weer de kans op het optreden van Belangrijk is hel goed isoleren van de leidingen. bacterievlekken vergroot. Om dit nu te voorkomen wordt met behulp van deze bedverwarming getracht, de bedtemperatuur wat gerichter te stu ren en te beheersen, en dat onafhan kelijk van de luchttemperatuur. Met behulp van de computer kan dit zeer verfijnd gebeuren, door de compost- temperatuur bij te warmen als deze in de richting van de luchttempera tuur dreigt te gaan. De bedverwar ming heeft dus zuiver de functie van bijverwarming. De firma Pleunis is tot deze beslissing gekomen, nadat ze in eigen bedrijf reeds meer dan een jaar op kleinere schaal ervaring had opgedaan met bedverwarming. De nieuwe eenheid wordt volledig computer gestuurd waarbij in de nieuwe situatie een zeer uitgebreide klimaatregeling is toegepast. In tegenstelling tot andere eenheden is hier een individuele klimaatregeling per cel aangebracht.Indien nodig wordt dieper gekoeld met behulp van een gesloten koelwatersysteem. Daarnaast is de mogelijkheid aan wezig om via freonkoeling de lucht extra diep te koelen. Het freonblok kan gebruikt worden voor koelen en drogen. Daarna komt er nog een healer-blok met de functie, de lucht eventueel op te warmen en te drogen. Achter dit heaterblok zit nog een bevochtigersectie door middel van Iagedrukstoom. Verder wordt het klimaat door middel van C02-tem- peratuur en luchtvochtigheid gere geld. Dit geheel wordt door een computer gestuurd. Deze computer waarmee de complete besturing per cel wordt geregeld is in de kantoor ruimte gestationeerd. Het is echter ook mogelijk, via een kleine hand- Ruimte waar de TE-installatie Staat opgesteld. Op deze foto de gasgestookte motor met generator. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10