Tulpen in de winter EEN HELE ZORG MINDER ALS UT KOMEND SEIZOEN AARDAPPELEN EN BIETEN GAAT TELEN. ten ICI Holland bv landbouw Leergang kleine ondernemingen NEEM FUSILADE OP IN UW BESTRIJDINGSSCHEMA DAT IS 'N HELE ZORG MINDER. >#n ii Wijnhaven 107,3011 WN Rotterdam. Tel. (010) 140122. In 1980 heeft het Ministerie van Economische Zaken het initiatief tot ontwikkeling en oprichting van de Small Business School Nederland gesteund. Nu, na drie leergangen Kleine Ondernemingen, blijkt dat dit initiatief zeer succesvol is. Het bijzondere van de Leergang Kleine Ondernemingen is dat het programma deels door de deelnemers zelf wordt bepaald en dat het is ge richt op de praktijkproblemen van de deelnemers. Het doel van de leergang is het ver beteren van het ondernemerschap en kwaliteit van het management in kleinere bedrijven. Dit door het aanleren/verbeteren van de instel ling van de ondernemer om techno logische en marktontwikkelingen te vertalen in nieuwe mogelijkheden (produkten en markten) voor het ei gen bedrijf. Het trainen in managementmetho den en -technieken gericht op het oplossen van praktijkproblemen in het eigen bedrijf van de deelnemen de ondernemers. De cursus is bestemd voor onderne mers of zelfstandige direkteuren van Middelgrote en kleinere industriële en/of commerciële bedrijven. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij al enige jaren ervaring hebben en een opleiding op H.B.O. niveau. De kosten zijn 12.000,— inclusief materiaal, maaltijden, e.d. (In de prijs is geen rekening gehouden met kosten voor evt. overnachtingen). Op 20 december 1982 en op 5 januari 1983 zijfi er in Delft, van 16.00 tot 19.00 uur, informatiebijeenkomsten over de Leergang Kleine Onderne mingen. Indien u één van de informatie bijeenkomsten wilt bijwonen kunt u zich aanmelden bij: Small Business School Nederland, tel. 015-569254. 9 Nog niet zo lang geleden was de kleine rode kersttulp "Brilliant Star" als enige te koop vóór de jaarwisseling. Deze tulpjes wer den met bol verkocht en gebruikt voor plantsehaaltjes - net zoals hyacinten. Nu is het heel gewoon ais eind november de eerste tul pen en narcissen als snijbloem in de winkel staan. Weliswaar een beperkt assortiment, maar toch een hele verbetering. Enkele tips bij het kopen en verzorgen van tulpen en narcissen, zodat men langer plezier van de aankopen heeft volgen hieronder. Tulpen kopen en verzorgen De tulpen dienen voldoende kleur te hebben De bekende oranjekleurige "Apeldoorn" bij voorbeeld mag niet groen van kleur zijn. Dat geldt ook voor zijn gele broertje, de "Golden Apel doorn". beide z.g. Darwinhybri- den met goede eigenschappen als nenee" is een belangrijke snijtulp. Deze Triumphhvbride heeft lan ge stelen. Goed houdbaar, maar met kortere stelen is de wit/rode "Lustige Witwe". Al deze tulpen laten zich goed mengen. Wie tul pen koopt moet ook letten op de gezondheid van bloemen en bla deren: kleine stipjes duiden op de schimmelaantasting "pokken" en dat betekent dat ze niet goed in de vaas zullen uitgroeien. De stelen worden ingesnoerd en kunnen daardoor geen water opnemen (z.g. waterstelen). Een stukje af snijden boven het aangetaste stengeldeel helpt. Thuisgekomen zet men de tulpen - nadat er een klein stukje van de stengel is afgesneden - met papier en al in een emmer water. Ze zuigen dan flink veel vocht op en kunnen na een uurtje in een vaas worden geschikt. Er is speciale chrysal voor bol- en knolgewas snijbloem. Ook de rode "Promi- FUSILADE Tulpen in de winter? Jazeker dat kan! ze evenals krokussen en hyacin ten wel een langere levensduur. Bakerpraatjes Vooral bij snijbloemen heeft men te maken met hardnekkige ba kerpraatjes, die de levensduur van de bloemen zouden verlen gen. Praktijkgericht onderzoek heeft inmiddels bewezen dat het beste advies voor bloemen is: ge bruik snijbloemenvoedsel in de juiste oplossing. Vul de vaas bij, nooit verversen. Ook koperen centen in het water en het door prikken van tulpen onder de bloem kan men beter achterwege laten. Voor tulpen wordt chrysal voor bol- en knolgewassen aan bevolen. Voor andere bolbloe- men kan een algemeen bruikbaar middel gebruikt worden. Fusilade is de nieuwe, zeer krachtige aanpak van schadelijke grassen in bieten en aardappelen na opkomst Fusilade is bijzonder aktief tegen ozl duist hanepoot wilde haver, graan-opslag en hardnekkige kweek en is volkomen veilig voor het gewas. Bovendien hoeft Fusilade alleen dan toegepast te worden als het gras de kop heeft opgestoken. Door de vloeibare formulering en de optimale werking bereikt u met Fusilade, tegen relatief lage kosten, een maximaal bestrijdings-effekt sen. dat een gunstig effect op de uitbloei van tulpen heeft. Vraag er naar. Andere bolbloemen Men kan veel plezier beleven aan de amaryllis, zowel als snijbloem als bol-in-pot. Aan de bol. ge plant in bakjes en potten, hebben Narcissen Voor narcissen geldt hetzelfde als voor tulpen. Bij de aankoop moeten ze kleur hebben willen ze mooi openkomen op water. Om tulpen en narcissen te combine ren moeten de narcissen echter eerst 24 uur apart in het water gezet worden. Het slijmerige vocht trekt er dan uit zodat de tulpen er geen nadelige gevolgen van hebben. De narcisstengels niet opnieuw aansnijden! In december ziet men vooral grootkronige gele narcissen, maar ook wel de "Paperwhite". De laatste is bekend als een bol- bloem die op grind wil bloeien. Men kan deze narcis opgeplant, maar ook als losse bol kopen. De witte trosjes geuren heerlijk. «I mi m

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9