Een voorspoedig 1983 gewenst!! KLOPJAOGEN Spelletjes. f. den hollanderlaan 10 tel: 01100-24000 Monopoly Mens erger je niet Ongetwijfeld hebt u elkaar het allerbeste voor 1983 toegewenst, veel gezondheid, geluk en voorspoed. Wij voegen de onze daar gaarne aan toe. Dat we wederom prettig en in volledig vertrouwen met u zaken mogen doen. We zijn al meteen goed gestart. De nodige miljoenen guldens vuurwerk werd de lucht ingeschoten om het nieuwe jaar aan te kondigen. Dit ging gepaard met een aantal gewonden en de nodige branden. Metéén al miljoenen schade. Ons arme volkje kan er wat van. Morgen gaan we weer de straat op tegen de één of andere bezuinigingsmaatregel. Pas op niet cynisch gaan doen want dat past niet bij de goede wensen. Een blik terug Werpen wij eerst nog een blik terug op het voorbije jaar dan kan deze, zakelijk gezien alleen maar optimis tisch zijn. Onze O.V.M. heeft weder om een best jaar afgesloten. U hebt daar danig aan bijgedragen, want de schadefrequentie is weer aanzienlijk gedaald. Al enkele jaren is de fre quentie dalende en 1982, dank zij klimatologisch gunstige omstandig heden, heeft daar nog een schepje bovenop gedaan. Uiteraard is dit een goede zaak. Mede daarom zijn onze premietarie ven niet meer verhoogd sinds 1979. Wel zijn de kortingspercentages voor schadevrij rijden in de laatste jaren verhoogd en bovendien zijn we sinds 1980 bezig met het geven van pre mierestituties. Wanneer u dus min der brokken maakt vindt u het re sultaat meteen terug in uw premie nota. Zo hebben wij uit de honder den reakties begrepen, dat de pro longatienota 1983 met een zeker en thousiasme is ontvangen. Dat komt niet dikwijls voor dat een nota met vreugde wordt begroet. In een opwelling zouden we eigenlijk best een bloemlezing van de vele leuke reakties willen geven. Een en kele reaktie kunnen en willen wij u niet onthouden: Wat zegt u b.v. van deze dichtregels: De premienota die ik mocht ontvan gen. Geeft meer dan wat ik mocht ver langen. De werkers'-sters en ook de leiding, Breng ik hier dank voor deze blijde tijding. En mocht u Lubbers ooit ontmoeten, Leer hem dan uw methode, ...met de beste groeten. Een ander lid van onze O.V.M. schrijft: "Het is hartverwarmend eerst te mo gen lezen en daarna te mogen zien, dat in een tijd dat nog steeds alles duurder wordt een nota te mogen ontvangen, die weer lager is. Ik weet wel dat u zegt: ja maar als jullie weinig schades deklareren kan dat. Alles tot uw dienst maar vele anderen zouden er mooi weer van spelen. Tot zover deze reaktie. Weet u, dat doet een mens toch goed om zulke reakties te mogen ontvangen. Ook uit de honderden mondelinge reakties valt af te leiden, dat onze prolongatienota 1983 goed ontvan gen en ook al betaald is. Wat dat betreft kunnen we er in 1983 weer heerlijk tegenaan. Een blik vooruit Bekend is, dat we in een ekonomi- sche krisis zitten gelijk aan de derti ger jaren, althans wat de werkgele genheid betreft. Er is één groot ver schil nl. toen was men blij als de buik nog goed gevuld was en thans wenst men niets van de verworvenheden in te leveren. Als we voor miljoenen vuurwerk de lucht in willen schieten moet dat kunnen. Als we voor mil joenen kerstbanket willen kopen dan moet daartoe gelegenheid geboden worden. Dat we daarna weer naar de dokter moeten oké daar zijn ze voor, maar dan wel zonder eigen risiko. Vult u verder zelf maar in. De ekonomische recessie gaat ook niet ongemerkt aan het verzeke ringsbedrijf voorbij. Integendeel zelfs. Er is een moordende konkur- rentie gaande om een stukje van de dunner wordende koek te bemachti gen. Ons bedrijf heeft daar uiteraard ook mee te leven. Het beleid is er op ge richt een vaste koers te varen met inachtneming of er geen vreemde schepen in onze vaargeul terecht ko men. Wij plegen geen akties naar buiten maar wel naar binnen. Onze verze kerden - leden moeten onze propa gandisten zijn. Anders doen we het niet goed is ons devies. En juist daarom zien wij 1983 wel zitten. Dat het nationaal overigens een moeilijk jaar wordt staat wel vast. In het nummer "Welwezen" van het Verbond van Verzekeraars, komen een aantal vooraanstaande lieden aan het woord over het thema priva tisering. In het vraag en antwoord spel doet Mr. G.A. Wagner, presi- dent-kommissaris van de Shell o.m. de volgende uitspraak: "Ik geloof dat er een einde is aan de solidariteit niet alleen tussen werken de en niet-werkenden, maar ook aan die tussen werkenden onderling. De middengroepen houd je niet meer ge motiveerd, nu zij almaar meer gaan inleveren en ondanks vaak hard en verantwoordelijk werk steeds minder overhouden om zelf te besteden. Dat is ook niet meer uit te leggen en daarom ben ik niet alleen voor denivellering, maar ook voor het sluiten van ar- beidskontrakten per bedrijfstak of be drijf. Wat in het ene bedrijf kan en moet hoeft helemaal nog niet te gelden voor het andere bedrijf en omgekeerd, nog afgezien van de financiële moge lijkheden. Ik kom iedere keer op die prikkels terug. In oude geschiedenis boeken kun je vinden, dat de Repu bliek der Verenigde Nederlanden bij na alle vlootslagen won doordat de moed van de kapiteins werd bevorderd door hun eerzucht. En hoe onaardig het ook klinkt: elan en inzet worden bevorderd door vooral financiële prikkels. Het verdwijnen van de solidariteit heeft intussen ook te maken met het feit, dat we nu in een wat moeilijke ekonomische situatie verkeren. Kijk, solidair zijn als je ge zamenlijk voor de windfietst is niet zo moeilijk, maar bij tegenwind ontstaan de Lange de problemen. Solidair zijn in tijden van voorspoed kent maar één pro bleem en dat is op het punt van de relatieve vooruitgang. Nou, in het verlengde van die eindigende solidari teit ligt natuurlijk de wat u noemt heilloze polarisatie tussen werkenden en niet-werkenden. Je kunt daaraan alleen iets doen door die financiële prikkels, maar ik geef toe dat de ver taling van die ideeën naar de realiteit moeilijk is. Je enige bondgenoot is eigenlijk de nood der tijden, die bijvoorbeeld maakt dat je soms in bedrijven die over de kop gaan ziet dat opeens de werk nemers bereid zijn op arbeidsvoor waarden te gaan werken die zij vroe ger nimmer zouden hebben geaksep- teerd. Dan is het schrikbeeld van de werkloosheid een nog groter kwaad. Ook al om die reden ben ik voor de centralisatie: geef meer salaris daar waar het kan en trek elders aan de rem. Tot zover de heer Wagner. Naar ons idee slaat hij de spijker op z 'n kop. Die richting zal het in 1983 moeten uit gaan. Nogmaals alle gezondheid en weinig schade toegewenst". de L. Dat we daarna naar de dokter moe ten... Zo mensen, het jaar '82 zit er weer op. Omgevlogen! De geur van de vorige oliebollen hing bij wijze van spreken nog in de kamer en hup., daar stonden, bruin en wel en met rozijnen nog, de twee en tachtigers al voor je neus. Zo snel gaat het leven. Maar tussen twee oliebollenfes tijnen en spelletjes "Monopoly" in is er toch nogal het een en an der gebeurd. Op allerlei gebied. En niet in het minst op het terrein van de autoverzekering. Een komplete tarieven-oorlog als gevolg van de invoering van het bonus-malus of wel B/M-sys- teem dat op alle mogelijke en onmogelijke manieren wordt toegepast met als resultaat dat er verzekeringsmaatschappijen aan ten onder gaan. Allemaal ten gerieve van de geachte klientèle, heet het. Die varen er wel bij. De gezamenlijke Monopoly-spe- lende verzekeraars hebben in 1982 een half miljard gulden minder premie ontvangen. En dat hebben de klanten dus met z'n allen minder moeten betalen. Da's mooi meegenomen, zult u denken. Jawel, en het wordt nog mooier, let maar op. In het verleden stonden de verze keraars ieder jaar bij de minister van Ekonomische Zaken op de stoep. Of de premie asteblief Visscher omhoog mocht van meneer de minister. Want we komen te kort. Voorlopig kan dat dus niet meer. Want het eerste wat meneer de minister nu zegt is natuurlijk: "zo zo, komen jullie tekort? en waar om geef je dan een half miljard weg? Ja, en leg dat maar eens uit. Voorlopig lijkt het er dus op dat de verzekeraars zichzelf schaak mat hebben gezet. Ai, die term komt uit een ander spel. Toch vrezen wij ook hier een addertje onder het gras. Want, als er nu al verzekeringsmaatschappijen zijn die in de problemen komen, dan zal het niet lang meer duren of er komen er meer in de rode cijfers. Het gevolg zal dan ongetwijfeld zijn dat de premie toch weer om hoog gaat. En dan is de markt weer even ver. Terug bij "af' zoals het in dit spel heet. Maar wat was dan de bedoeling, zult u zich misschien afvragen? Wel, u kent het spel toch. En an ders moet u het beslist eens spe len. Maar dan wel alleen op ou- dejaars-avond. Dat doen wij ook. Dan stoort het niemand. Meestal houden de jagers aan 't eind van het jachtseizoen een z.g.n. drijf- of klopjacht. Het laatste wild wordt dan opgedreven en zo moge lijk geschoten. Deze klopjacht betekent dan tevens het eind van het jachtseizoen. In de verzekeringswereld was er ook tot 31 december een ware klopjacht op de z.g.n. fiskale aftrekposten. De markt werd via tussenpersonen en banken volledig afgestroopt. De hoge provisies voor deze posten stimuleren deze zaak. Schijnbaar dus een erg goede zaak voor zowel de levensverzekeringsmaatschappijen als de tussenpersonen die deze verzekeringsposten moeten verkopen. Reeds eerder schreef ik dat het verkopen van deze posten niets meer met verzekeren te maken heeft. Het is zonder meer een fiskale zaak geworden. Men verkoopt een belastingvoordeel en dat klinkt aantrekkelijk m.a.w. dat ligt goed in 't gehoor en het smaakt lekker in de mond. De "taerlieng" is geworpen en het zal pas later blijken of men met het storten van die koopsom een verstandige transaktie gedaan heeft. Dat zal pas later blijken. Gedane zaken nemen geen keer. Het is niet terug te draaien. Dat de schatkist dankzij deze aftrekposten miljoenen minder belastingguldens over 1982 zal ontvangen is zeker. Daarmede wil schrijver niet vaststellen dat de koopsompostenregeling een goede zaak is want die schatkist moet toch weer door anderen worden aangevuld. Schrijver langs de weg is wel benieuwd hoe de minister van financiën op deze koopsompostenoorlog 1982 zal reageren en met welke koopsompostentarieven de levensver zekeringsmaatschappijen in 1983 op de markt zullen komen. Nu reeds staat vast dat in 1983 maximaal 15339,— aan lijfrentepremie mag worden afgetrokken. het ware een klopjacht gaande. Er is premiehonger. Men probeert elkaar te bekonkurreren met lagere pre mies, aangepaste voorwaarden en in de autobranche met bonus-malus systemen die voor niemand meer leesbaar zijn. Hogere eigen risikobe- dragen worden ingevoerd bij brand en inbraakverzekeringen, en zo zou schrijver nog even door kunnen gaan. Of dit alles ten goede komt aan het produkt "verzekeringen" betwij felt schrijver zeer. Men probeert op deze wijze de premies zo weinig mo gelijk te verhogen en de kleine scha de-uitkeringen zoveel mogelijk te beperken. Ook in uw eigen verzeke ringsportefeuille kan het nodig zijn de bakens op bepaalde punten te verzetten. De kwetsbaarheid van het eigen ondernemer zijn is ook het af gelopen jaar weer eerder toe dan af genomen. Tegenvallers kunnen we steeds minder opvangen. De grootste financiële risiko's die verzekerd kunnen worden moeten dan ook middels een polis gedekt zijn. De bestaanszekerheid van het bedrijf en de inkomenszekerheid van het gezin hangt er in hoge mate vanaf. Ook het terrein van de sociale zekerheid is in de loop der jaren uitgegroeid tot een omvangrijk geheel. De premies voor de Sociale Verzekeringswetten stij gen bij iedere jaarwisseling. De te betalen premies gaan steeds zwaar der drukken op het beschikbare budget. Mogelijk zit er muziek in verandering van maatschappij. Het antwoord daarop kan alleen gegeven worden als u in 1983 uw verzeke ringsportefeuille door ons laat door lichten. J. Cevaal Een nieuw begin Als u dit artikel leest, heeft de laatste slag van twaalven geklonken en schrijven we samen het jaar 1983. Nieuwe ontwikkelingen in 't bedrijf en in de verzekeringsbranches zullen plaats hebben. De tijd staat ook wat dat betreft niet stil. Wij moéten mee. In alle verzekeringsbranches is er als Een ander geliefd spel bij jong en oud is "mens erger je niet". Het is een spel dat vaak met vertrokken gezichten en witte knokkels ge speeld wordt. Ook verzekeraars kennen het spel. Het wordt al ja ren gespeeld door met name de brand-assuradeuren. En ondanks het feit dat ze er, onder druk van de konkurrentie weliswaar, - zij het grimlachend - zelf aan be gonnen zijn, is de ergernis er in de loop van de jaren niet minder om geworden. Met name over alles wat weggegeven wordt aan scha de die in feite met brand niets te maken heeft. Zoals bijvoorbeeld diefstal van goederen waarvoor niet eens een inbraak hoeft te zijn gepleegd. Zowel uit de woning als uit de auto nota bene! Toe maar jon gens het kan niet op. Maar, zult u opmerken, wie is er dan ook zo zot om alles maar te betalen dat op een onkontroleer- bare manier uit een auto ver dwijnt? Als het je nou zo gemak kelijk wordt gemaakt. Dat moet toch fout gaan mensen. Laten we mekaar nou geen mietje noemen. Zoiets is misschien mo gelijk in Utopia maar voorlopig bevinden we ons nog steeds in een alledaagse maatschappij en dat is vrij dicht bij de grond. La ten we daar dan ook maar met beide benen stevig op blijven staan. Uiteindelijk hebben de brand- verzekeraars dat ook ingezien en vanaf 1983 wordt om te beginnen niet méér uitbetaald dan 500,— als er wat uit uw auto wordt ge- Wintervakantie De wintervakantie op uw bedrijf is begonnen. Dat betekent een uurtje vrij maken voor uw eigen organisa tiemensen. Wij hopen ook in 1983 weer tot uw dienst te zijn. Schrijver langs de weg en zijn naaste mede werker Joost Folmer danken u voor de vele kopjes koffie die zij onder weg hebben mogen drinken en bei den wensen u een "Voorspoedig l983"'oe Cevaal bcvddl stolen terwijl in de woning een maximum van 5.000,— geldt. Bovendien moeten er dan duide lijk sporen van braak zijn zodat er in ieder geval enige zekerheid bestaat dat een ander er met uw spullen vandoor is. En zo hoort het ook. Eerbied voor het am bacht nietwaar, ook voor dat van inbreker. Visscher 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6