nieuws uit brussel Buitenstaander Hengstenkeuringen Netjes Braks: Begrip voor Brusselse plannen Meeste boerenorganisaties verwerpen prijsvoorstel EG jan werts - brussel Studiedag voor varkenshouders te Gilze Ledenvergadering Ned. Texels Schapenstamboek afd. Zeeland Keuring van tot dekking bestemde niet-stamboek-hengsten Voorlichtings bijeenkomsten gewasbescherming Uit verschillende hoofdsteden komen de eerste reakties binnen op de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Zij weerspiegelen de huidige verbrokkeling van de Euro-markt. Daar binnen zien wij hoe zelfs via een Benelux, ekonomisch toch nauw met elkaar verbonden landen als Nederland waar de agrariër gemiddeld 1,8 procent opslag is voorgesteld, en België waar men op 9,4 procent uitkomt, door de huidige krisis uiteengeslagen worden. Geen wonder, dat de voorzitter van de Belgische Boerenbond Jan Hinnekens zich in een eerste reaktie wat meer tevreden kan tonen dan zijn Nederlandse kollega's. Landbouwkommissaris Poul Dalsa- ger heeft bij de presentatie van zijn plannen hier erkend, dat het om een "matige" verhoging gaat. De Com missie. aldus Dalsager. heeft reke ning gehouden met het gegeven dat de Europese boeren en tuinders, na overigens drie slechte jaren, dit jaar hun inkomens in koopkracht gemid deld ineens met 5 procent zien toe nemen. Verder heeft men de prijs voorstellen gematigd vanwege de re- kordoogsten die dit jaar voor ver scheidene produkten zijn binnenge haald. De Europese Gemeenschap mag via haar prijsbeleid de onder nemers niet stimuleren tot produk- tiehoeveelheden. waarvoor geen af zet mogelijkheid is. Omdat de EG meer en meer expor teur van landbouwprodukten wordt, groeit de noodzaak om de prijzen op de wereldmarkt te gaan volgen, aldus nog steeds de Europese Commissie. Zij komt dan met voorstellen, die zoals gemeld gemiddeld 4.4 procent belopen, maar dat cijfer zegt eigen lijk weinig. De agrariërs in het noor den van de Europese Gemeenschap, waar de inflatie (kostentoename) ge ringer is en de produktie vaak in overvloed (melk. granen) ontvangen aanzienlijk minder. In Nederland, West-Duitsland en Engeland moeten immers vanwege die lage inflatie bovendien monetaire kompensaties worden ingeleverd. In het zuiden van de Gemeenschap ligt de kostenstij ging voor de agrariër vaak boven de 15 procent. (Nederland beneden de 5 procent). Daar heeft men. afgeleid van de zwakkere munten, nog mo netaire reserves. Die zullen voor die landen de prijsverhoging juist gaan opstuwen. Rekening houdend met het bovenstaande komt de Europese Commissie dan op een gemiddelde Europese prijsverhoging van om precies te zijn 4.4 procent, die over de reeks partners echter als volgt uit pakt. Belgie 9.4 procent: Luxemburg 9.1 procent: Griekenland 8.5 procent: Frankrijk 7.2 procent: Ierland 5.3 procent: Denemarken 4.9 procent: Italië 4.6 procent; Nederland 1.8 procent: Groot-Brittannië 1.6 pro cent: West-Duitsland 1.3 procent. Vasthouden en voortgaan "Vasthouden aan de eens gekozen uitgangspunten en voortgaan met als Europees lange termijnplan om de landbouw gezond te houden, vor men de uitgangspunten van mijn pakket voorstellen", aldus kommis- saris Dalsager in de schemermiddag van 21 december 1982 toen hij voor de Brusselse internationale pers ver scheen om zijn plannen toe te lich ten. Kommissaris Dalsager: "Mijn voor stellen zijn bovendien opgesteld tegen de achtergrond van een goed jaar voor de boeren en tuinders. De begin dit jaar gelegde produktie- d rem pels. waarboven de prijsgaran tie vermindert, vormen een goede basis om de producenten te laten deelnemen aan ons streven naar evenwicht tussen vraag en aanbod. Aan de andere kant stellen wij. waar de marktsituatie dat toelaat, extra hoge aanpassingen van de prijzen voor. Dit betreft katoen, tabak, bo nen. vlas, zaden en soja, waarvoor wij 6 tot 7 procent verhoging voor stellen. Granen (3 procent) en melk (3.2 procent) blijven beneden het gemiddelde. Wij willen de produ centen in die sektoren aldus een dui delijk signaal geven dat de markt verhoudingen in gevaar zijn". Onaanvaardbaar In een onmiddellijk verschenen kommentaar noemt voorzitter Emo Capodilista van de Europese boeren- en tuindersfederatie COPA. de voorstellen onaanvaardbaar. De door de Europese Commissie zelf ingevoerde objektieve methode om de prijzenaanpassing jaarlijks te be rekenen komt voor 1983 uit op 7 procent. Het 5,5 procent-gemiddelde waarmee de Europese commissie nu schermt, wordt op geen stukken na gerealiseerd. Daar moeten immers vanaf getrokken worden de in te le veren monetaire kompensaties en verder onder andere de extra* prijs- bekorting vanwege de drempels bij met name granen en melk. Zelfs als de Euro'pese Gemeenschap de prij zen met 7 procent zou verhogen, zouden de agrarische inkomens nog achterblijven, aldus het COPA. Waaraan wij toevoegen dat de Eu ropese Commissie dat laatste ook wel toegeeft. In een grafiek bij haar voorstellen schetst zij hoe de afgelo pen zeven jaar de agrarische inko mens achterbleven. Vorig jaar lagen ze gemiddeld 15 procent achter en dat verschil is nu nog ongeveer 10 procent, in vergelijking met de ont wikkeling in de rest van het Europese bedrijfsleven. Opmerkelijk is wel dat zelfs het COPA dit jaar niet meer vasthoudt aan de Euro-markt-ge- dachte dat de landbouwprijs-garan ties uniform geregeld moeten wor den. Men bepleit nu specifieke, bin nen het Europese kader te nemen, maatregelen om de boeren te helpen die getroffen worden door buitenge woon hoge inflatie en rentelasten. Franse eisen De Franse boerenorganisatie FNSEA- noemt de voorstellen onaanvaardbaar. De toegenomen lasten van boeren en tuinders, met name in Frankrijk zijn onvoldoende in de beschouwingen verwerkt. Bovendien moet van de Duitse, de Nederlandse en Britse agrariërs gro tere afbraak van hun monetaire kompensaties gevraagd worden. De bond van suikerbietentelers in Frankrijk doet een beroep op minis ter Edith Cresson om de voorstellen te verwerpen. De communistisch ge richte organisatie van boeren en tuinders in Frankrijk MODF eist 12 procent opslag. Het Duitse "Bauern Verband" wijst de voorstellen van "Brussel" als zijnde absoluut onvoldoende van de hand. De Ierse pers onthult hoe "haar" kommissaris in Brussel. Bur ke. tegen het pakket heeft'gestemd. Hij had in de Europese Commissie bepleit dat de Ierse agrariërs 500 miljard gulden extra hulp zouden krijgen omdat zij kampen met zo'n bijzonder hoge inflatie. Via specifie ke kalveren en andere subsidies sleepte Burke uiteindelijk nog niet de Jan Werts helft van genoemd bedrag via de prijsvoorstellen voor de Ierse boeren er uit. Voor het tweede achtereen volgende jaar zijn onze leden dé verliezers in Europeesverband, aldus de Ierse boerenorganisaties. Griekse diplomatieke kringen in Brussel wij zen de voorstellen af. Zij voorzien voor hun agrariërs een kostentoena me met 21 procent. De Britse pers juicht omdat de voedselprijzen op basis van deze voorstellen ongekend weinig zullen stijgen (0,5 procent). De Britse Farmers Unie verwerpt de voorstellen. "Ze zijn onvoldoende om het nodige herstel van de agrari sche inkomens te realiseren", aldus voorzitter Sir Richard Butler. Braks: begrip Minister Braks was wegens Europees visserij-beraad in Brussel toen Dal sager zijn plannen openbaarde. Het kommentaar van de Nederland se bewindsman is dus heet van de naald en daarom voorlopig. Zo ge zien noemt Braks de voorstellen weinig verrassend, maar evenmin royaal. "Als ik de meevallende kos tenontwikkeling en de rentedaling in ogenschouw neem. plus de inko menstrend en de financiële proble men van de EG, dan kan ik wel be grip hebben voor deze terughouden de voorstellen. Zij vormen voor mij een aanvaardbaar- uitgangspunt om de onderhandelingen in de Europese raad van ministers te beginnen", al dus de Nederlandse minister. Braks toonde zich verheugd dat de Euro pese Commissie is afgestapt van het oorspronkelijke plan om via extra heffingen en dergelijke de meest ef ficiënte bedrijven te gaan bestraffen. De minister houdt er overigens re kening mee. dat sommige van zijn kollega's tijdens de onderhandelin gen van de komende maanden in de ministerraad daar wel weer mee op de proppen zullen komen. Met de voorgestelde afbraak van onze mo netaire compensaties kan de minister wel leven. Braks wijst er nog op datje bij het beoordelen van dit pakket behalve de kostentoename ook de rentedaling (met 250 miljoen gulden per jaar in de agrarische sektor) ook de volgens hem formidabele stijging van de produktiviteit (produktie per werker) moet betrekken. Vervolg van pag. 2 Rayon II van de Bond van Varkens houders van de N.C.B. organiseert op donderdag 20 januari 1983 haar jaarlijkse studiedag in de zaal Faes, Steenakkersplein 2. Aanvang 10.00 uur. Inleiders: Dr. W.T. Truyen over "Snuffelziek- te". Dr. W. Cöp, "Varkensfokkerij, meer dan erfelijke vooruitgang al leen", en Ir. A. Wassenberg over "Aktuele aspekten voor de afzet". Na de pauze begint om 2 uur een forum. De Minister van Landbouw en Visserij heeft goedgekeurd dat de door de Koninklijke Vereniging 'Het Nederlandsche Trekpaard' (K.N.V.T.), de Ve reniging 'Warmbloed Paardenstamboek in Nederland'. 'Nederlandse New Forest Pony Stamboek' (N.N.F.S.). het 'Nederlandse Stamboek voor IJ slandse Ponies/ (N.U.P.S.), het 'Nederlands Hackney Stamboek' (.H.S.), het Nederlands Shetland Pony Stamboek (N.S.P.S.), het 'Nederlands Welsh Pony Stamboek/ (N.W.P.S.), de Vereniging het 'Nederlandse Fjorden Paarden stamboek' (N.F.P.S.) en 'Het Arabische Volbloedpaarden Stamboek in Ne derland' (A.V.S.) te houden keuringen van tot dekking van merriën bestemde hengsten, welke in de stamboeken van deze stamboekverenigingen zijn inge schreven. zijn vastgesteld op de navolgende dagen en plaatsen: 4januari 1983 5 januari 1983 6 januari 1983 11 januari 1983 13 januari 1983 15 januari 1983 20.januari 1983 22 januari 1983 28 en 29 januari 1983 4 en 5 februari 1983 12.februari 1983 17 februari 1983 19 februari 1983 19 februari 1983 21 februari 1983 23 februari 1983 24 februari 1983 26 februari 1983 26 februari 1983 4 maart 1983 12 maart 1983 12 maart 1983 (Staatscourant) 's-Hertogenbosch N.S.P.S. Groningen K.V.N.T. en N.S.P.S Doetinchem K.V.N.T. 's-Hertogenbosch N.S.P.S. 's-Hertogenbosch K.V.N.T. 's-Hertogenbosch N.S.P.S. Hoenderlo N.F.P.S. Beneden Leeuwen A.V.S. Zuidlaren W.P.N. Utrecht W.P.N. Beneden Leeuwen N.W.P.S. Haamstede N.F.P.S. Beneden Leeuwen N.N.F.S. Leeuwarden F.P.S. Schoorl W.P.N. Zwolle W.P.N. Arnhem W.P.N. Ermelo N.IJ.P.S. Arnhem N.H.S. 's-Hertogenbosch W.P.N. Ermelo N.A.S. Gameren N.C.P.S. en N.D.P.S. De Algemene Ledenvergadering van het Nederlands Texels Schapen stamboek afd. Zeeland en van de afd. Zeeland der Nederlandse Wol federatie vindt plaats op woensdag 19 januari 1983 in "de Vroone" te Kapelle. Aanvang 13.00 uur. Op deze vergadering zal naast de huishoudelijke zaken een inleiding worden verzorgd door drs. A.H. Vis- scher van het Instituut Veetêeltkun- dig Onderzoek (I.V.O.) te Zeist. De inleiding heeft als titel "Produktie- kontrole en selektie in de Texelse stamboekfokkerij". Over dit onderwerp heeft drs. Vis- scher op het verzoek van het Dage lijks bestuur van het N.T.I. een nota geschreven. Deze nota heeft als doel om tot leidraad te kunnen dienen voor het opzetten van een doelmatig fokprogramma. Gezien het grote belang van dit on derwerp (en de toekomst van het Texelse schaap) hoopt het bestuur dan ook veel leden op deze vergade ring te mogen ontmoeten. De keuring van tot dekking bestem de hengsten voor 1983, die niet zijn ingeschreven bij een stamboekvere niging, zal op 23 februari 1983 te Er- melo (Federatie-Centrum, De Beek 125) worden gehouden. Heeft men het voornemen op deze dag een zodanige hengst te laten keuren, dan zal men dat minstens drie weken vóór de datum van deze keuring moeten opgeven aan de di- rekteur Veehouderij en Zuivel, mi nisterie van landbouw en visserij, postbus 20401, 2500 EK Den Haag. "Cebeco-Zuidwest houdt 'voorlich tingsbijeenkomsten gewasbescher ming' op: 12 januari om 10.00 uur in De Haes- tinge te Sint Maartensdijk 13 januari om 10.00 uur in De Scha kel te Dirksland 18 januari om 13.30 uur in De Halle te Axel 18 januari om 19.00 uur in De Een hoorn te Oostburg 19 januari om 14.00 uur in De Pompweye te Kortgene 20 januari om 19.30 uur in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven. In het dorp waar ik woon, is het vermoeden gerezen, dat ik deze stukjes schrijf. Als meest duide lijke aanwijzing daarvoor hoorde ik zeggen dat hij de enige is in het dorp, die zo netjes kan schrijven". Dat slaat in ieder geval niet op mijn handschrift. Laat ik er niet langer omheen draaien: ik schrijf deze stukjes in derdaad, als betrekkelijke buiten staander bij het landbouwgebeuren in Zuid- West Nederland en als een tevreden inwoner van een Zeeuws dorp. Van de gelegenheid maak ik ge bruik door nadrukkelijk te verkla ren dat ik niet Jan Oggel ben. Er zijn mensen, die menen dat de al gemeen sekretaris van de ZLM verantwoordelijk is voor het vullen van deze rubriek, maar dat is toch te veel eer voor hem. Nee lezer, ik ben maar een een voudige buitenstaander en niet in dienst van de ZLM. Net als u ont vang ik wèl iedere week het Land bouwblad. In feite was dat lange tijd de enige relatie, welke ik met uw landbouworganisatie onder hield afgezien van een enkel "klusje". Precies een jaar geleden is dat ver anderd, toen ik met deze kantte keningen begonnen ben. Sindsdien hoor ik er ook een beetje bij, al thans dat verbeeld ik mij. Ik hoop hiermee nog een poosje door te gaan, maar zal dat wel anoniem blijven doen. De reden is, dat ik hierdoor wat vrijmoediger met de werkelijkheid kan omgaan. AI mijn verhaaltjes zijn "waar ge beurd", maar soms een tikkeltje anders dan (sommigen van) u en ik hebben meegemaakt. Met het oog op het effekt rommel ik wel eens een beetje met de feiten. Ter leringh ende vermaeck, naar ik hoop. Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4