"Eerst eigen zaken regelen, dan Solidair zijn" p.j. zuid geluid -R.JJK. Onderzoek naar het effekt van verschillende kriteria in de W.A.G. gewenst PJGN: eensgezind 1983 in (Vervolg)Kursus oriëntatie grond en pachtzaken open voor alle leden redaktie Henk tegels uit de 1983 Nieuwe MelkMachien Studiedag ZAJK: p.j.z.-agenda "Eerst eigen zaken regelen, dan Solidair zijn". Zo zou de uitkomst van de jaarlijkse ZAJK-studiedag misschien nog het best weergegeven kunnen worden. Dit bleek eigenlijk al uit de belangstelling voor het toch niet slecht gekozen thema (Solidariteit), 's Middags waren er zo'n 40 mensen, 's avonds 60. Veel leden hebben het af laten weten, moesten eerst eigen zaken regelen. Jammer van deze gemiste kans. De studiedag, die elk seizoen een keer wordt georganiseerd, is juist ook bedoeld om de meningen van de eigen leden te peilen. De uitspraken van de leden, die bij het bespreken van de verschillende diskussiestellingen en aktievoorstellen naar voren komen, moeten mede richting kunnen geven aan het bezig zijn van het ZAJK in de periode erna. Hoewel de studiedag op zich best aardige uitspraken heeft opgeleverd kunnen we zo langzamerhand moeilijk verdedigen dat deze nu de mening van de leden weergeven. Zoals gewoonlijk bestond het pro gramma uit twee onderdelen. In het middagprogramma werd aan de hand van verschillende inleidingen en diskussiestellingen in groepjes nader van gedachten gewisseld. De heer de Wolf beet als inleider de spits af. Hij omschreef een aantal steeds groter wordende omgevingsgebieden van de mens waarbinnen hij Solida riteit kan betrachten met anderen. Dicht bij huis hebben we het eigen gezin, eigen familie en eigen bedrijf. Via eigen streek, provincie en eigen organisatie zijn de verschillende om gevingsgebieden uit te breiden tot over de landsgrenzen. We zitten dan in de E.G. al zelf in de landen van de derde wereld. Hoe ruimer de schaal van het omgevingsgebied. des te ge ringer de betrokkenheid eru des te moeilijker het gevoel van solidariteit. Met de uitnodiging van mevr. de Hullu, die als tweede spreekster op trad. heeft het ZAJK haar aandacht voor de positie van de vrouw op het agrarisch gezinsbedrijf goed gestalte kunnen geven. Zij benadrukte vooral de gelijkwaardigheid van man en vrouw: "Mannen en vrouwen zijn niet gelijk, wel gelijkwaardig" en "Vrouwen hebben altijd al aardig hun mannetje weten te staan, maar de waardering krijgt naar buiten nu meer gestalte". Een aardige uit spraak uit de diskussie die hier leuk op aansluit: "Beslissingen worden door man en vrouw samen genomen, maar naar buiten toe nemen de mannen nog vaak een houding aan alsof zij zelf (alleen) de zaken rege len". Thijs Jasperse, voorzitter van de lan delijke projektgroep ontwikkelings samenwerking (van de P.J.O.'s) schetstealsderdegastsprekerdenood- zaak van solidariteit met boeren in de ontwikkelingslanden. "Voor onze De PJGN gaat eensgezind 1983 in. De bereidheid om besluiten te nemen over moeilijke kwesties bleek zaterdag 18 december j.l. op de bijzondere Algemene Vergadering van de PJGN. Nieuwe leden Een van de moeilijke kwesties was het toelaten van nieuwe leden. Dat klinkt enigszins vreemd, maar de PJGN kent alleen provinciale orga nisaties als leden. Aan het ledenaan tal zijn nu beperkingen gebonden. Per provincie kan er per werksoort (algemeen of agrarisch werk) maar één organisatie lid worden van de PJGN. Hoewel we duidelijk van mening zijn dat er binnen een pro vincie de twee werksoorten agrarisch en algemeen nauw met elkaar ver bonden zijn en daarom ook maar één organisatie behoeft is er in een en kele provincie een zodanige histori sche situatie, dat er een algemene en een agrarische vereniging is. Om verdere splitsing in groepjes te voor komen, is besloten dat in een derge lijke provincie agrarische leden via de agrarische vereniging georgani seerd moeten zijn. Lijkt of is deze opzet onmogelijk, dan is samenwer king tussen de algemene en de agra rische vereniging op het plaatselijk vlak de aangewezen weg. Met z'n al len zijn we tenslotte plattelandsjon geren. Dat is de reden waarom we landelijk verenigd zijn in de PJGN. Daarom ook zijn de Fryske Landbou Jonge ren (de FLJ) lid geworden. De Jon gere die in mei 1982 nog bedankte als lid, heeft ingezien dat het "Fryske eigene" geen basis is voor Financiële steun vanuit het Friese. De PJGN is blij. dat ook de Friese jongeren van het platteland zich verwant willen voelen met de plattelandsjongeren uit de rest van Nederland. In zowel Noord- als Zuid-Holland willen de agrarische jongeren deel uitmaken van de landelijke organisatie. De PJGN heeft het groene licht .daartoe gegeven, zo gauw er rechtspersoon lijkheid bezittende verenigingen zijn. Subsidieverdeling Een heel andere netelige kwestie is de subsidieverdeling. Bij deze kwes tie speelden twee oorzaken: de eerste was een herverdeling van het minis terie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). De tweede was de interne herverdeling binnen de PJGN. Niet iedere organisatie bin nen de PJGN kreeg subsidie. Door beide oorzaken is de spoeling dun geworden. Door diskussies niet uit de weg te gaan, ondanks het late tijdstip van inzien, is er erg konstruktief ge- diskussieerd. Het resultaat is dat de subsidie verdeeld wordt volgens een aantal principes. Een basis voor provincies met een beroeps kracht en daarboven een evenwich tige verdeling tussen het agra risch en algemene werk. Daar bij spreken we de voorkeur uit voor samenwerking van organi saties binnen en tussen de provincies. De PJGN gaat eensgezind 1983 in. Vrijwilligerswerk kost veel tijd. Het plattelandsjongerenwerk vraagt veel inzet. Het gevoel van eensgezind heid, van het bij elkaar horen geeft ons de motivatie om die inzet te le veren. Het resultaat van de gegeven inzet geeft vertrouwen om die inzet te leveren. Het resultaat van de ge geven inzet geeft vertrouwen om die inzet ook in 1983 te geven. Hans Spieker In 1266 geeft Floris de Vijfde Haarlem een veemarkt en in 1568 krijgt Alva twee ossen van de Staten van Holland. Twee zuivelweetjes uit de nieuwe MelkMachien. een uitgave van het Centraal Schoolmelkcomité. Het wordt in een oplage van 260.000 verspreid op scholen voor voortgezet onderwijs. In nr. 2 van de derde jaargang aandacht voor sport op school, popbladen, drop en uiteraard de zuivel. Aan de orde komen o.a. de weg van de melk van koe naar fabriek, de werkgelegenheid in de zuivel en embryotransplantatie. REDAKTIE/SE KR ETAR IAAT: AD PHERNAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10, Goes. importen van soja en tapioka bepa len we mede het lot en de ontwikke lingskansen van de boeren daar. De relaties liggen nu eenmaal zo en het is goed daarbij stil te staan. De dis kussie die hierop volgde spitste zich vooral toe op de wenselijkheid van maatregelen ten aanzien van be paalde importen en exporten. Dum ping van eigen overschotten, zo vond men, moet voorkomen worden. Er bleek echter nogal wat onbe kendheid te bestaan over dit soort zaken: "De derde wereld is een te ver van m'n bed show" en "We moeten eerst het eigen inkomen beschermen, dan zullen we de rest wel bekijken". Begrijpelijke uitspraken, dat wel. Maar ook blijkt eens te meer dat studiedagen, waarop aandacht wordt gevraagd voor niet allerdaagse be slommeringen, noodzaak zijn. Uit Solidariteit De afgelopen maanden zijn er vanuit verschillende hoeken geluiden te horen die neerkomen op een pleidooi om met de inwerkingstelling van de Wet Agrarisch Grondverkeer (W.A.G.) - op z'n zachtst gezegd - niet al te hard van stapel te lopen. Sommigen achten de W.A.G. op dit moment geheel overbodig terwijl een groot deel van georganiseerd agrarisch Nederland niet veel verder wil gaan dan enkele persoonsge bonden kriteria. 7 januari - Afd. Noord-Beveland houdt haar Algemene Ledenverga dering plus fondue in de Korenbeurs te Kortgene. Aanvang 19.30 uur. 8 januari - provincie zeskamp in de praktijkschool te Schoondijke. Aan vang: 12.30 uur. 11 januari - Afd. Bladel houdt een ledenvergadering. Aanvang 20.30 uur. Plaats: De Blokhut te Bergeyk. 15 januari - Afd. Tholen/St. Philips- land gaat op bezoek bij de schilder Ben van Rooy, Oostsingel 51 te St. Maartensdijk. Dit bezoek begint om half vier. 21 januari - Afd. Sprang-Capelle houdt haar toneel/balavond. Aan vang 19.30 uur precies. Plaats: Zide- winde. Opgevoerd wordt het toneel stuk Dolle Mina's, door de Oranje vereniging uit Nederhemert. Na het toneel is er een grandioos bal. februari - Afd. West-Zeeuws Vlaan deren organiseert een wijnkursus. De avonden zijn op 3, 10, 17 en 24 fe bruari. Opgave vóór 15 januari bij Marian Riemens-de Hullu. (tel. 01 176-1553). Kosten 40,— per per soon. 18 februari - Afd. Walcheren houdt een bowlingavond in de "Kaasboer" te Biggekerke. Tijd:'20.30 uur - 22.30 uur. Men kan zich opgeven bij Wim Blankers (tel. 01180-12353). De "kriteria" zijn eigenlijk de regels waaraan de verwerver (degene die de grond wil kopen) moet voldoen wil hij in aanmerking kunnen komen om grond te kopen. Het Z.A.J.K. pleit al een hele tijd ook voor kriteria die gebonden zijn aan de grootte van het bedrijf en de af stand. Het ZAJK wil de groep van de grootste bedrijven uitsluiten als po tentiële grondkopers, zodat er meer ruimte komt voor kleinere bedrijven, die de grond voor hun voortbestaan harder nodig hebben. Met dergelijke bedrijfsgebonden kriteria kan de W.A.G. ook als instrument gehan teerd worden in het landbouwstruk- tuurbeleid. Het afstandskriterium zou daarbij gunstig uit kunnen wer ken op de verkavelingstoestand. Ook tijdens de jaarlijkse studiedag van het ZAJK, die dit jaar in het te ken stond van het thema Solidariteit, is de wenselijkheid van de verschil lende W.A.G.-kriteria in een forum- diskussie aan de orde gekomen. Z.L.M.-voorzitter Doeleman sprak zijn twijfels uit over het werkelijke effekt van bedrijfsgebonden kriteria. Peter de Koeyer, die als NAJK-vice- voorzitter NAJK-voorzitter Henk Bielderman in het forum verving bestreed dit: "Uit de cijfers van de afgelopen jaren blijkt dat 2% van de grootste bedrijven ongeveer 15% van de vrijkomende grond kopen. De bedrijfsgebonden kriteria worden onder meer afgewezen omdat men méént dat ze geen effekt zullen heb ben; bewijzen of gegevens die deze stelling onderstrepen zijn er echter niet. Het wordt hard tijd dat hier eerst eens onderzoek naar wordt verricht". Doeleman kon zich met dit laatste wel verenigen. Een onderzoek naar de waarschijnlijke effekten van de verschillende W.A.G.-kriteria zou ook volgens hem zeker op z'n plaats zijn. ZAJK en RAK AGENDA RAK Noord en Zuid-Beveland: 11 januari, 20.00 uur in het Zwaantje te Kapelle. Thema: bedrijfsaanpas- sing en intensiveringsmogelijkhe den: fruitteeltsektor. Ingeleid door dhr. C. Geense, bedrijfs' voorlichter konsulentschap voor de fruitteelt. 18 januari, 20.00 uur in het Zwaantje te Kapelle. Thema: bedrijfsaanpas- sing en intensiveringsmogelijkhe den: varkens en legkippen. Ingeleid door dhr. G. Meeuwissen en dhr. F. Edrer. RAK Tholen-West Brabant 13 januari, 20.00 uur in "van Til burg" te Steenbergen. Programma punten: Graanvervangers, ingeleid door Ad Phernambucq. "De reis om de wereld van Boudewijn Kooyman" aan de hand van dia's. ZAJK 26 februari: ZAJK vergadering in het jeugdwerkbureau te Goes; 27 februari: aanvang vervolg oriën- tatiekursus Grond- en Pachtzaken ZAJK. Het ZAJK heeft in de afgelopen 7 jaar steeds de kursus oriëntatie grond- en pachtzaken (grondtaxatiekursus) georganiseerd. Voor dit seizoen werd besloten een korte vervolgkursus te organiseren voor oud-kursisten. Daarvoor meldden zich maar liefst 39 personen aan. Omdat deze groep te groot was is deze gesplitst. In de afgelopen maand november is de eerste serie van 5 kursusavonden gehouden met de eerste 25 aanmelders. Het programrrw. van de vervolgkur sus omvat 5 avonden (27 jan., 3, 10, 17 en 24 februari). Pachtwetproblemen in de prak tijk; Pacht als Financieringsinstituut, pachtprijzen en de problematiek van het teruglopend pachtareaal; Praktijk van de Hinderwet voor de landbouw; Milieuwetgeving en de gevolgen voor de landbouw; Beheersgebieden en beheersove reenkomsten, aktuele situatie in Zeeland. Een volledig kursusprogramma is verkrijgbaar op genoemde adressen. Op donderdag 17 januari willen we van start gaan met de tweede groep. Naast de 14 personen die zich reeds hebben aangemeld is er ook nog plaats voor RAK-leden die niet de oorspronkelijke grondtaxatie ge volgd hebben. Voor de overige 11 plaatsen staat de aanmelding volle dig open. Ieder RAK-lid dat hier voor belangstelling heeFt kan zich vanaf heden aanmelden; eerst komt, eerst maalt. Geef je op bij Ad Pher nambucq (01195-248), Postbus 14, 4440 AA Ovezande of bij het Jeugd werkbureau. Korte Kerkstraat 10, Goes, (01100-11130). 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 29