VOOR M? VI? OII w Nieuwjaarsmijmeringen Excursie coöperatie cursus Diaserie over intensieve veehouderij voor het onderwijl Uitnodiging Nu breekt mijn klomp... Gesmoorde sukadelapjes op boswachters manier onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen., Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk. Als afsluiting van de cursus coöpe ratie gehouden in het land van Heusden en Altena zijn we op dins dag 14 december vroeg op stap ge gaan voor een excursie. Om 8 uur richting Utrecht voor een bezoek aan de coöp. groenten- en fruitveiling Utrecht en omstreken en dé coöp. Rabo bank aan de Catherijnesingel. We waren mooi op de afgesproken tijd bij de veiling en werden ontvan gen met koffie. Daarna naar de ruimte waar het eigenlijke veilen ge beurt. Hier kregen we deskundige uitleg hoe het allemaal in zijn werk gaat. Iedere koper heeft een eigen nummer en velen ook één of meer telefoons om te kunnen bellen met inkopers op veilingen in andere plaatsen om het prijsverloop daar te vernemen. Ook werd uitgelegd dat men rechtstreeks aan de veiling meester op kan geven hoeveel men van het afgemijnde product af wil nemen. Dat wordt afgetrokken van de dan aangeboden hoeveelheid, dit tot de partij op is. De aspirant kopers hebben lijsten waarop alles staat vermeld wat die dag geveild wordt. De coöp. veiling heeft leden-aan voerders, maar ook niet leden kun nen hun producten ter verkoop aan voeren. Het voordeel voor de leden is minder veilingskosten. Het nadeel kan zijn beperkte aansprakelijkheid. Na deze uitleg bezichtiging van het vpor deze speciale kerstveiling aan gevoerde fruit. Heel de veilinghal had een feestelijke entourage. Alles met groente en fruit. Ook kerstster ren ter opluistering van de lange rij en aangevoerd fruit. De fruitveiling nam om 11 uur een aanvang. Wij maakten de groenteveiling mee. Om 11 uur werden we evenwel bij de Rabo bank verwacht. Ook hier ont vangst met koffie. Daarna werden dia's vertoond over de reden waarom de eerste Raiffeisen banken het licht zagen, genoemd naar de man die de stoot daar toe gaf. De landbouw op verantwoordelijke wijze aan kapitaal te helpen. Door boeren aan boeren, de coöperatieve gedachte. We zagen de daarna volgende ontwikkelingen tot en met de fusie met de boeren leenbank met hoofdkantoor Eind hoven eindigend in de nieuwe naam Rabo bank met vele vestigingen in heel ons land. Na nog een nadere toelichting over de werkwijze als coöp. bank kregen we de gelegen heid onze vragen af te vuren. Daar van werd ruim gebruik gemaakt. Jammer dat de tijd beperkt was, zo dat nogal wat vragen onuitgesproken bleven. Misschien worden daardoor de plaatselijke ledenvergaderingen ook door de dames bezocht. Vroeg in de middag keerden we weer huiswaarts. Het was een goede ge dachte deze twee grote coöperatieve bedrijven te bezoeken als afsluiting van de coöperatie cursus. A.Bom-Broere. Woensdag 12 janauri worden boe rinnen en middenstandsvrouwen uit Steenbergen en Dinteloord, verzocht om 9.30 uur bij mevr. Overbeeke te komen. We kunnen dan gezamenlijk bekijken voor welke cursus belang stelling is. Een cursus die georgani seerd zal worden door de agrarische commissie in Noord-Brabant. Ook kunnen wij die ochtend bekijken of er knelpunten zijn, waarover men graag meer zou willen weten.' Sien Overbeeke Heensedijk 51 de Heen Tel. 01670 - 63466 Het nieuwe jaar is nog een beetje nieuw. Het allernieuwste is er al af. Dat verdwijnt met de laatste oliebol len van het oude jaar. Met de beste voornemens bezield, begin ik mezelf voor te houden om volgend jaar minder oliebollen te bakken. Op 2 januari is het de hoogste tijd om weer gewoon te gaan doen. Gewoon wer ken en eten. Op tijd naar bed en op tijd opstaan. Toch heeft januari altijd zijn eigen aparte sfeer. Op de boer derij is nog niet veel te beleven. Als de levende have gevoerd is, blijft er nog een dag over. Een dag die niet geheel met werken moet worden ge vuld. Want laten we eerlijk zijn, in de winter hebben we minder werk. De tuin ligt als een zwart-wit foto te lig gen. Hij heeft zijn aparte bekoring. Mocht er soms een pak sneeuw op komen, dan is het een prachtig ge zicht. Alles wat we vergeten hebben te snoeien, wordt dubbel zo mooi. Ook de buitenboel kun je in januari heerlijk de buitenboel laten. Als het waait en regent helpt het toch geen laars. Wanneer het vriest kun je het niet, dus wat let je. Ik zette boven dit stukje: Nieuw jaarsmijmeringen. Ik probeer niet om u van goede gewoontes af te krijgen. Als u tussen de buien door graag uw ramen zeemt, dan is dat prima. Ik hoop dat we elkaar in 1983 die vrijheid zullen gunnen. Zemen of niet zemen, als je je er maar goed bij voelt. Januari is ook de maand van de visi tes. Gingen onze vaders "winterne- ven, dat-is nu omgezet in gewoon een avondje naar elkaar toe. Al gaan de dagen al wat lengen, de avonden zijn nog lang. Lang genoeg om gezellig te buurten. Omdat je in januari al wat goeds is nog mag wensen' wil ik ook een paar goede wensen neerzetten. Ik hoop voor u en ook voor mij dat u geen mol in uw gazon krijgt. Uit er varing van de afgelopen zomer weet ik dat hij de zaak grondig om kan zetten en je hebt hem niet zomaar te pakken. Ik hoop voor u en ook voor mij geen deuken en krassen in de auto te rijden, wantje hebt altijd zo'n gevoel, dat had mijn man vast niet gedaan. Het is ook jammer, want manlief was zo trots op zijn 60% korting voor 9 jaren schade vrij rij den. Ondertussen heb ook ik na tuurlijk 9 jaar met die auto gekard. Ik hoop voor u en ook voor mij: geen bezoek van losgebroken schapen of koeien in uw groenten- of bloemen tuin. Wat die in een kwartiertje kun nen klaarmaken vraagt dagen werk om het weer in orde te krijgen. Ik wens u toe en ook mij: dat we in gezondheid naar het jaar 1984 mo gen gaan. En zijn we eens grieperig, dan zijn er altijd nog sinaasappelen. Zo zijn er nog veel meer wensen, die in de januari maand uitgesproken worden. Laten we eerlijk zijn; om al die wensen vervuld te krijgen zullen we ons voor een gedeelte ook zelf in moeten zetten. Sien Overbeeke. Varkens-, pluimvee- en kalver- houderij, oftewel intensieve vee houderij. Dit is het onderwerp van de zojuist verschenen zesde aflevering van een zevendelige reeks diaseries over alle aspecten van de Nederlandse land- en tuinbouw voor het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs in ons land. Dit diaproject, waarvoor vanuit het onderwijs opmerkelijk veel belangstelling wordt getoond, is een activiteit van "Het Kleine Loo". Onder deze naam geeft de Stichting Public Relations Land en Tuinbouw te Den Haag voor lichtingsmateriaal (o.a. in de vorm van een tijdschrift) voor het onderwijs uit. Evenals alle andere afleveringen De Overijsselsche Landbouw Maatschappij wil graag uw mede werking bij het maken van een klompenverzameling. Dat heeft de volgende reden. In mei 1983 zal het nieuwe kan toor van de O.L.M. aan de Dokter Stolteweg 2 in Zwolle officieel worden geopend. Die gebeurtenis en de aktiviteilen er omheen wil de O.L.M. voor een gedeelte in het teken laten staan van "de klomp". Nu is het zo, dat iedere streek, elk gebied, z'n eigen type klomp kent met een eigen beschildering. De Twentse klomp wit geverfd en de Staphorster klomp zwart met kleurig stipwerk zijn al twee voor beelden in Overijssel van twee to taal verschillende typen. Zo moet er over heel Nederland een grote verscheidenheid aan klompen zijn. Bij zo'n klomp hoort ook een be paalde klederdracht. De O.L.M. zal het bijzonder op prijs stellen, wanneer u ons kunt helpen aan klompen uit uw gebied. Graag met een afbeelding (teke ning, kleurenfoto enz.) erbij van de klederdracht, die bij de klompen door man en vrouw gedragen wordt. Het kan zijn, dat bij een specifieke klederdracht ook aparte klompen gedragen worden. Een voorbeeld zijn de Hindelooper bruidsklompen, die zeer fraai be schilderd zijn... Als het mogelijk is, zou de O.L.M. ook gegevens willen ontvangen, die bij een klomp horen. Bijvoorbeeld: waarom heeft een klomp een be paalde vorm of kleur, wordt deze klomp nog veel gedragen, anekdo tes, enz. Om u een indruk te geven van verschillende typen klompen is een lijst met namen bijgevoegd. Wanneer er voldoende klompen, bijpassende klederdrachten en ge gevens beschikbaar komen, wil de O.L.M. het geheel ook in een "klompenboek opnemen. Om dat bijtijds gereed te hebben, is het nodig, dat reeds eind januari het materiaal beschikbaar is. Het zou bijzonder plezierig zijn, wanneer u hieraan zou willen meewerken. Voor informatie: tel. 05209 - 2559. bevat de serie over de intensieve veehouderij vijftig dia's. Deze geven een beeld van onder meer de geschiedenis van de mens als veehouder, van waar intensieve veehouderij in Nederland te vin den is, van de varkens-, pluim vee- en kalverhouderij, het vee voeder, de verwerking van de produkten uit de intensieve vee houderij en de export, milieuas pecten, gezondheid en welzijn dieren. De bijbehorende docen tenhandleiding telt 44 pagina's achtergrondinformatie, didacti sche aanwijzingen, lessuggesties en instructieve tekeningen. Deze laatste werkbladen kunnen wor den gecopieerd ten behoeve van de scholieren aan wie de serie wordt vertoond. Als extra en gra tis bijlage zit er een kleuren- wandplaat bij waarop alle dieren die op Nederlandse boerderijen te vinden zijn staan afgebeeld. De instructieve tekeningen (16 pagi na's) behandelen de volgende onderwerpen: zeug, beer en big, kip, kuiken en ei, huisvesting varkens, pluimvee en kalveren, veevoedergrondstoffen (moeder planten en verwerking) en vee houderij en milieu. Deze diaserie met docenten handleiding is te koop door over making van ƒ33,75 op giroreke ning 53.66.16 van de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw te Den Haag, met vermel ding van: Diaserie intensieve veehouderij. De serie is ook te leen via alle bibliotheken in ons land. Die bibliotheken die de se rie niet zelf in voorraad hebben, kunnen haar verkrijgen bij de Landelijke Bibliotheek Centrale te Amsterdam. Voor de andere reeds verschenen series (voe- dingstuinbouw, sierteelt, melk veehouderij, akkerbouw, plan tenvoeding en bemesting) geldt dezelfde verkrijgbaarheidsregel. In september verschijnt de ze vende serie en die zal een beeld geven van de hele Nederlandse land- en tuinbouw. De feestdagen zijn weer voorbij en we komen op kulinair gebied weer een beetje in ons normale doen terecht. Dat wil zeggen dat we weer overscha kelen op de wat meer normale gerech ten van alle dag (stoofschoteltjes, stamppotjes enz.enz.). Hier dan een recept voor alledag! Ingrediënten: 4 sukadelapjes a 200 gram; 100 gram margarine; 1 dl. olie; 3 grote uien; 1 winterwortel; 250 gram champignons; 100 gram mager rook- spek; 5 a 6 blaadjes laurier; 1 mespunt basilicum; 1 mespunt kruidnagel; 1 teentje knoflook; 150 gram tomaten puree; peper; strooiaroma; ketjap (sojasaus); bloem; peterselie en bouil lon. De bereiding: Wrijf de lapjes goed in met de peper, strooiaroma en de ketjap. Haal ze door de bloem en bak ze in de boter snel aan beide zijden goed bruin. Bak intussen in de hete olie de inmid dels schoongemaakte en in fijne stuk jes gesneden uien, de winterwortel en de 'A gesneden champignons, het in fijne reepjes gesneden rookspek, de kruidnagel, laurierblad, basilicum en de knofook zachtjes aan, doe er de tomatenpuree bij, laat dit ook nog heel even mee bakken! Blus het nu af met de bouillon. Laat het even goed doorkoken en stort het bij het vlees, voeg er zo nodig nog wat bouillon aan toe en laat het onder een goed gesloten deksel gaar worden. Serveer het vlees.met de saus (verwij der de laurierblaadjes!) in of op een schaal en bestrooi het rijkelijk met peterselie. Serveer het met droge rijst, macaroni of aardappelpuree. M.A. v.d. Vliet 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 27