Natuurlijk doen, maak het fleurig en groen Simultaan veilen TUINBOUWKL ANKEN DE WAARDE VAN TEELTBEGELEIDING Wat geluk groeit soms op een klein plekje Nieuwe ontwikkelingen Eigen sfeer Fruit uit eigen tuin Bloemkwekerij gewassen onder glas in Zeeland buitendruif is "Boskoop's Glory". Deze buitendruif groeit goed, draagt rijk, heeft nauwelijks last van ziekten, behoeft niet te wor den gekrent en laat zich boven dien vrij goed tot wijn verwerken. Onze tuinen worden steeds klei ner en sommige mensen moeten het helemaal zonder tuin stellen. Hen rest slechts een stukje terras of een klein balkon. Toch kunnen ook die kleine stukjes terras en balkon best leuk worden versierd. Wat geluk groeit soms op een klein plekje. In bloembakken, potten en schalen kunnen een groot aantal planten een aange name sfeer scheppen, de hard heid van steen en beton verzach ten en de grauwheid verlevendi gen. In het voorjaar geuren er de dichtersnarcissen en bloeien er de al dan niet hangende rotsplanten, in de zomer sieren fraaie fuchsia's en geraniums de terras- of bal konruimte, in de herfst zijn er wuivende siergrasjes of aardige besdragertjes zoals pernettya, dwergmispel of skimmia en ten slotte zorgen bladhoudende heestertjes en dwergkonifeertjes voor een levendig groene stoffe ring in de winter. In velerlei opzicht lijkt 1983 geen leuk jaar te worden. De tuin blijft echter een plek waar we, al gaat het ons ekonomisch minder goed, met eenvoudige middelen een boel plezier kunnen blijven be leven. In uw tuin wordt het ieder week end vakantie. Maak er wat van. Het tuinieren, bloemen en planten, mogen zich in een toenemende belangstelling verheugen. De Floriade van 1982, de televisiekursus tuinieren, de vele artikelen in week- en maandbladen en de onper soonlijke reklame op radio- en televisie hebben de tuin en wat daarbij hoort, bijzonder populair gemaakt. Het rekreëren dicht bij huis onder het motto "In uw tuin wordt het ieder weekend vakan tie" stimuleert tot het mooier, boeiender en leefbaarder maken van de direkte woonomgeving. De tuin als plek om buiten te wonen, waar men kan genieten van de zon, van geurige en kleurige bloe men en planten, van levendig water en interessante stenen, wordt steeds belangrijker. Het bezig zijn met levende elementen is voor velen een aangename ontspanning geworden. De wijze van inrichten van tuinen en het toepassen van planten in tuinen heeft door de groeiende belangstelling en toenemende kennis geleid tot een veel bewus ter vormgeven en kiezen van planten en andere materialen. Vroeger was een gazonnetje om zoomd door een bordertje met wat struiken en planten een voor velen bevredigende vorm van tuinaanleg. Nu worden in de kleinere tuinen gazonnetjes vervangen door leu ke zitterrasjes met mooie sierbe strating en in plaats van brede heesterafscheidingen zien we smalle houten wanden of smalle hagen. Hoogteverschillen met paaltjes, damwandprofiel, spoor- of gresbielzen of U elementen zorgen voor een aardig geleding en dragen bij tot sfeervolle plek jes. In die aldus vorm gegeven tuin- ruimten krijgt ook de beplanting een eigen karakter. In dergelijke tuinen is de plaats van veel bekende bloem- en bes heesters beperkt. "Gewone" heesters zoals forsythia, ribes, weigelia, jasmijn en dergelijke verliezen aan betekenis, terwijl markantere soorten zoals flu weelboom, duivelswandelstok, augurkenboom, toverhazelaar en winterbloeiende sierkers aan in vloed winnen. In de moderne tuin vormen en kele grotere karakteristieke soli- tairplanten hoogtepunten en worden begeleid door lagere vas- teplanten, bodembedekkers en siergrassen. Het bewuster kiezen, het verlangen naar een eigen sfeer, komt ook tot uitdrukking in de keuze van kleuren of juist het afzien van kleuren. De huidige trend is een tuinbe- planting met één belangrijke hoofdkleur waarbij momenteel wit erg in de mode is. Behalve door kleur bepaalde tuinen be staat er grote belangstelling voor eigen tuin. Met name de wat meer bijzondere fruitsoorten staan op veler verlanglijstje. Vooral kiwi's, buitendruiven, ja- panse wijnbessen, kweeperen, moerbeien en noten staan daarbij hoog genoteerd. Bij kiwi's is het belangrijk te we ten dat er mannelijke en vrouwe lijke zijn en bij één of meer vruchtdragende vrouwelijke planten moeten we een manne lijke bestuiver planten. Een beste nog vrij nieuwe blauwe tuinen met overwegend groene planten, grasachtigen en varens. Bij die beplantingen komt het aan op interessante kombinaties van bladvormen en groeiwijzen. Deze boeiende ontwikkelingen, het bewuster bezig zijn met de tuinruimte en haar beplanting zal ongetwijfeld resulteren in veel meer belangwekkende tuinen. Een groeiende belangstelling valt ook waar te nemen voor fruit uit Met de intrede van het nieuwe jaar, moeten wij in ons THOOLSE werk gebied weer uitzien, naar wat er op teelttechnisch gebied nog valt bij te schaven. De eind december, ook in onze streek gehouden voorlichtings middag, over de teelt van aardappe len, stond op een hoog peil. Teelt, zowel als kunstmestbehoefte, ziekte bestrijding en bewaring, waren over zichtelijk uitgestald, en met wat korte toelichtingen, werd één en ander op begrijpelijke wijze, op de aanwezigen overgebracht. Van oudsher is ons distrikt een ge bied, waar veel aan de aardappelteelt wordt gedaan, wat wel blijkt uit het feit, dat ieder jaar praktisch alle bouwgrond wordt benut waar geen teeltverbod op rust. Ofschoon de middag goed bezocht werd, zouden er naar het ons voorkomt, nog wel meer uit het naar voren gebrachte, lering hebben kunnen trekken. Juist in een tijd dat er op de kleintjes ge past dient te worden, komt het er op aan, om de juiste behoefte van kunstmest en bestrijdingsmiddelen, zo na mogelijk te weten. Als vervolg op bovengenoemde voorlichtings middag, is dan ook op 4 januari 1983 de studiedag gehouden over de teelt en afzet van aardappelen. Alhoewel aardappelteelt in zijn uitkomsten door de jaren heen, altijd een wisse lend beeld te zien heeft gegeven, is het zowel voor de vroege, als de late telers, dikwijls een goede basis ge weest voor het bedrijfsinkomen. Vermoedelijk dat in deze maand, de afleveringen van de zaaiuien ook weer wat op gang zullen komen, want een gehele oogst op één kaart zetten, blijkt altijd riskant. Half de cember was de prijs echter wel tot een miserabele laagte gezakt. Het schijnt toch, dat zodra Nederland een eigen produktie heeft van boven de 500.000 ton, er dikwijls sprake is van slechte prijzen. In de zes achter liggende jaren lagen alleen 1980 en 1979 eronder met een produktie van 416.000 ton en 457.000 ton; en de andere vier bóven de 500.000 ton. Het rekord lag op 1977 met 590.000 ton met een in elkaar geklapte prijs. Het is natuurlijk wel zo, dat ieder jaar weer zal moeten blijken, wat het buitenland nodig heeft, en er voor betalen kan. Het is te hopen dat er dit jaar geen uitbreiding aan de uien- teelt gegeven zal worden, want over- produktie kost het meest, voor de individuele teler. Bij een eventueel nog op te maken bouwplan, zal men zo mogelijk zijn kansen moeten zet ten. op niet te weinig produkten, om De drie klokken die in de drie Belgische veilingen staan opgesteld maken de simultaanverkoop mogelijk. dat men dan het risiko meer verdeelt. Ondanks het feit dat over boven staande teelt, wat in mineur moest worden geschreven, hopen wij dat ieder belanghebbende, weer met moed, kan en mag beginnen, aan de doelen die hij zich gesteld heeft. In mei 1982 telde Zeeland 82 bedrij ven met bloemkwekerijgewassen onder glas. Zuid-Beveland neemt daarbij regionaal gezien de eerste plaats met 29 bedrijven Walcheren telde er 24. De verdeling ziet er ver der als volgt uit: Schouwen-Duive- land 12 bedrijven, Tholen 4, West- Zeeuws-Vlaanderen 1 en Oost- Zeeuws-Vlaanderen had er tenslotte 12. Tijdens een veilingfeest 18 december j.l. op de veiling Roeselaere is de si multaanverkoop tussen de Belgische groenten- en fruitveilingen te Roe selaere, te Mechelen en te St. Cate- lijne officieel in gebruik gesteld. Daarbij was ook aanwezig de Belgi sche Staatssecretaris voor Europese Zaken en Landbouw de heer P. de Keersmaeker. In een toespraak noemde de voorzitter van de Belgi sche Boerenbond, de heer Hinne- kens, het projekt simultaan veilen een belangrijke schakel en platform voor de toekomstige ontwikkeling van de tuinbouw: "door een betere afstemming van,de vraag t.o.v. het aanbod zal er een betere prijsvor ming ontstaan waardoor de produ cent in staat wordt en blijft gesteld om een behoorlijk inkomen te ver werven. Dit behoorlijk inkomen moet de producent tevens de moge lijkheden bieden om kwalitatieve verbeteringen in zijn produktie-pro- ces en zijn produkt te blijven nastre ven. Het is slechts op deze manier dat wij voor onze tuinbouw de noodza kelijke concurrentiekracht kunnen blijven behouden en of verbeteren". Hij voegde daaraan toe dat het si multaan veilen niet alleen voordelen heeft voor de producent, ook de dis tributie kan haar taak efficiënter vervullen en dit moet uiteindelijk de consument ten goede komen. Daar enboven zullen voor de consument door de betere afstemming van de vraag en het aanbod de prijsschom- melingen relatief kleiner worden, al dus de heer Hinnekens.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 23