I. w Ing. L.C.P. van der Schee verlaat de landbouwvoorlichting Mechanisatiebeurs voor de zuidwestelijke fruitteelt KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Zuid-Beveland in 1983 Perspektief voor Klein-fruit op Walcheren Witlofkommissie N.T.S. besprak verslijming Met al uw gezinsleden wens ik u langs deze weg een gezond en voorspoedig maar vooral een gezond 1983 toe. Want gezondheid is één van de grootste schatten, die een inens zich wensen kan. Vooral in onze bedrijf stak is dat onontbeerlijk. Onze licha melijke konditie wordt het gehele jaar herhaaldelijk op de proef gesteld. Financieel zal 1982 voor de meeste tuinders een zeer matig jaar geweest zijn. Goede opbrengsten met matig tot slechte prijzen. Vergeleken met het jaar daarvoor een zeer groot ver schil. 1981 was juist het jaar met een zeer kleine fruitoogst, met zeer goede prijzen. De laatste twee jaren zijn dus zowel wat betreft de kg. opbrengst als de prijsvorming extreme jaren geweest. Een geweldig grote oogst door heel Europa is gewoon niet denkbeeldig. De boereboomgaarden in Duitsland vertonen na een re- kord-jaar altijd een jaar met aan merkelijk minder opbrengsten. Wanneer in West-Europa geen overschot heerst op de markt kan de prijsvorming voor de goede kwali teiten lonend zijn. De kwaliteit, daar kunnen we zelf ontzettend veel aan doen. extreme weersomstandighe den even buiten beschouwing latend. De Zuid-Bevelandse telers zijn zeker in staat een goed produkt te telen, maar bij de pluk en het sorteren wordt er nog steeds fruit dusdanig beschadigd, wat met iets meer aan dacht en beleid niet mag gebeuren. Tot aan de pluk verzorgen we ons fruit optimaal, maar in die korte pe riode, de pluk, het sorteren, ontstaan vaak beschadigingen vanwege de topdrukte en het werken met vreemd personeel. Een betere begeleiding en instruktie in deze zaken aan het losse personeel is zeker niet overbodig. Alleen wanneer we een optimale kwaliteit kunnen afleveren, zullen we onze positie op de binnenlandse en buitenlandse markt kunnen handhaven. Ook elders zit men niet stil. Je bedrijf kritisch doorlichten aan het begin van het jaar, waar zitten de knelpunten, wat kan ik verbeteren, welke werkzaamheden moet ik der den laten doen, enz. Een uurtje goed nadenken en eens een paar dingen op een rijtje zetten kan praktische resultaten afwerpen. Veel sukses in 1983. Ing. L. van der Schee is vanaf 1954 werkzaam als bedrijfsvoorlichter bij het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehoude rij te Zevenbergen in het rayon Biesbosch en omgeving. Zijn werkzaamheden lagen aanvanke lijk op het terrein van de akker bouw en de rundveehouderij. Het voorlichtingswerk dat in het begin nog maar weinig was ge specialiseerd, begon geleidelijk steeds dieper in de bedrijfsvoe ring door te dringen. De snelle technisch-ekonomische ontwik kelingen in de landbouw gingen in dit rayon gepaard met de uit voering van de ruilverkavelingen. Bedrijfsvoorlichter van der Schee hield in 1964 de veehouders bij boerderijverplaatsing naar het komgrondgebied voor dat op het eenmansbedrijf 30 melkkoeien nodig waren voor het verkrijgen van een voldoende hoog inko men. Dit komt er op neer dat de boer toen per jaar 150.000 kg melk moest afleveren. Bij zijn voorlichting heeft de heer van der Schee een heldere visie. Hij geeft zijn adviezen deskundig, duidelijk en op een korrekte wij- *ze. Deze manier van werken stel len de boeren op prijs. Sinds de reorganisatie bij de landbouwvoorlichting in 1969 is ing. L. van der Schee werkzaam als bedrijfsvoorlichter akker- Ing L.C.P. v.d. Schee bouw. Door de betere ontsluiting van de akkerbouwbedrijven in zijn rayon is de gewassenkeuze verruimd. Daarbij kwamen ge wasbescherming, bemesting, grondverbetering c.q. profielver betering ook meer naar voren. Aan deze en veel andere facetten heeft hij bij zijn voorlichtings werk de nodige aandacht besteed. De praktijk had hierbij graag met zijn bedrijfsvoorlichter van doen. De gezondheidstoestand speelde ing. L. van der Schee wel eens parten. Zo hebben vanaf voorjaar 1982 zijn kollega's uit Zevenber gen het voorlichtingswerk in zijn rayon waargenomen. Een en an der heeft er toe geleid dat de heer ing. L. van der Schee m.i.v. 1 ja nuari 1983 de landbouwvoorlich- tingsdienst om gezondheidsrede nen heeft verlaten. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Land van Heusden en Altena en Bies bosch biedt aan alle belangstel lenden de mogelijkheid om bij ge legenheid van haar algemene le denvergadering maandag 31 ja nuari a.s. 's avonds in het Wapen van Emmickhoven te Almkerk af scheid te nemen van de heer ing. L.C.P. van der Schee. Moge het de familie van der Schee goed gaan. J. Schoenmakers, voorzitter Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Ir. J.A.H. Haenen, Konsulent te Zevenbergen P.S. De waarneming van het voor- lichtingwerk zal voorlopig zo blijven doorgaan. Tegen 1 maart a.s. hoopt de bedrijfs voorlichter akkerbouw ing. A. Liebregts de voorlichting ak kerbouw in het rayon Bies bosch en omgeving te gaan verzorgen. Op 14 januari 1983 zal er, als onderdeel van de jaarlijkse ontwikke lingsdag voor de fruitteelt, weer een mechanisatiebeurs in de hallen van de veiling Kapelle worden gehouden. Evenals vorige jaren zal de beurs worden opengesteld tussen 09.00 en 12.30 uur en 16.30 en 20.00 uur. - De beurs heeft al vele jaren be kendheid vanwege de geboden gelegenheid tot het leggen van kontakten tussen telers, regionale handelaren, medewerkers van organisaties, onderzoek- en voor lichtingsinstellingen. - Op de beurs zal dit jaar aandacht worden besteed aan de persoon lijke beschutting van fruittelers tijdens de gewasbescherming. Hiertoe zal er uitgebreid worden Wanneer men terugblikt in het verle den, was er een aanzienlijke teelt van kleinfruit o.a. aardbeien, rode bessen, zwarte bessen en frambozen. Van de ze teelt is praktisch niets meer aan wezig. Toch zijn er telers die zoeken naar een lonende teelt. Wanneer wij bijvoorbeeld de aard- beien- en rode bessenteelt van de laatste 7 jaren bezien, zijn hier voor de telers toch nog mogelijkheden. Midden prijzen rode per kg. aardbeien bessen 1976 3.06 2,55 1977 3.46 2.69 1978 3.01 2.78 1979 4.81 2.44 1980 3.44 3.12 1981 4.77 3.42 1982 4.80 2.41 Vooral als men bedenkt, dat op Walcheren genoeg afnemers zijn en niet te vergeten de toeristen die ons eiland bezoeken en die hier verblij ven. Vlak na de oorlog en in de tijd van hoge conjunctuur, was het voor de telers moeilijk om plukkers te krijgen, vermoedelijk zal dit in de toekomst beter gaan. Alles bij elkaar gezien, zijn er op Walcheren per spectieven voor kleinfruitteelt. ingegaan op kleding, filters, ac cessoires en trekkerkabines. Nieuw voor Nederland is een de monstratie van kabines op fruit teelttrekkers. Deze worden voor af onderworpen aan een globale beoordeling ten aanzien van de geschiktheid voor de fruitteelt, het geluidsniveau tijdens belas ting en het veiligheidsaspekt. Gezien de wettelijke verplichting tot het plaatsen van een goedge keurde veiligheidsbeugel of ka- bine op alle trekkers voor juli a.s., zal men zich op de beurs hierom trent uitgebreid kunnen informe ren. Hiertoe zijn inlichtingen stands met medewerkers van het IMAG, het CBA, Arbeidsinspek- tie. Landbouwschap en de Tuin- bouwvoorlichting aanwezig. De Centrale Veiling Zeeland zal in samenwerking met het Cen traal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Nederland de ver pakkingsmogelijkheden voor aardbeien, pruimen en hardfruit tonen. Greefa-machinefabriek introdu ceert een aangepaste 2-banige gewichtsorteerder, welke in kom- binatie met een bestaande of ver nieuwde Universal maatsorteer- machine kan worden opgesteld. Tesso-Geldermalsen b.v. toont een 3-banige gewichtsorteerder, welke leverbaar is met een maat- sorteerdeel voor peren, voorzien met het nieuwste op het gebied van kistevullers. In speciale stands zal er aandacht worden besteed aan ontwikkelin gen bij de bouw van nieuwe schuren, apparatuur voor het meten van de luchtsamenstelling in cellen e.d. Ook zullen er fruit- rassen worden getoond. Verder zal er worden getoond op welke wijze het erf goed kan worden verlicht en welke verlich ting in aanmerking komt voor de schuur, de sorteerloods en de koelhuizen. - Naast het nieuwste op het gebied van sorteer- en weegapparatuur. spuitmachines, trekkefs. maaiers, versnippermachines e.d. zijn er elektrische ogen voor het spuiten van stammen, snoeischaren met desinfekteerinrichting, banden met specifiek fruitteeltprofiel en nieuwe apparatuur voor het bo ren van paalgaten, alsmede "tree-spades" voor het verplan ten van bomen met de trekker. De handel, gaststandhouders en or ganisatoren hebben veel tijd, moeite en kosten besteed om u in korte tijd volledig van het mechanisatienieuws op de hoogte te stellen. Dit jaar zijn de problemen met ver slijming groter dan deze ooit zijn ge weest. Met deze constatering werd het onderwerp verslijming ingeleid tijdens de onlangs gehouden verga dering van de Witlofcommissie NTS. De commissie vindt dan ook dat al het mogelijke moet worden gedaan om te komen tot het vinden van een bestrijdingsmethode. Momenteel is er echter geen enkel bestrijdingsmiddel om verslijming te bestrijden. Het advies om te komen tot een zo klein mogelijke uitbrei ding van verslijming is steeds het water te verversen. Sommige telers spreken van een verbetering door te werken met stilstaand water wat af en toe ververst wordt. Dit zijn echter alleen maar maatregelen om de in- fectiedruk zo klein mogelijk te hou den. Het P.A.G.V. zal ruimte vrij maken om onderzoek te doen naar een methode om het probleem ver slijming terug te dringen. De com missie zal dit onderzoek nauwlettend volgen wat trouwens voor de gehele verslij mingsproblematiek geldt. Voorlopig zal iedere vergadering op dit onderwerp teruggekomen wor- den. AKKERBOUW WAT ZAL 1983 ONS BIEDEN? Met een degelijk bouwplan zonder al te veel spekulatieve gewassen, en een goed vruchtwisselings- en bemestingsplan speelt U op safe. Wanneer U zeker weet dat er geen bieten groeien op aaltjesbesmette grond en ook uw uien op aaltjes en witrot vrije grond komen te staan dan sluit U al heel wat onzekere faktoren uit. SLUIT ZOVEEL MOGELIJK risiko's uit, zorg voor een vaste (financiële) basis in uw bedrijf Alles a la Monte Carlo, met grote risiko's en uitersten is veelal een zwakke uitgangssituatie voor be houd van kontinuïteit van uw be drijf. ALLEEN MET EEN GOED KONTRAKTkunt U risiko's uit sluiten. Voordat U een kontrakt afsluit, is het raadzaam de voor waarden nauwkeurig en kritisch door te lezen. Uw plichten zijn vaak voldoende omschreven. Maar hoe staat het met uw rech ten? INSPRAAK IN O.A. het zaai- tijdstip, rassenkeuze, de tarrabe- paling (hoe en door wie), het oogst- en leveringstijdstip, de prijs en betaling etc. is van wezenlijk belang bij het afsluiten van een kontrakt. Zijn dat soort aspekten onvol doende, vaag of niet geregeld, zie er dan vanaf of neem uw rechten in het kontrakt op. Een goede schriftelijke afspraak vooraf, is altijd beter dan een oplossing aan het eind. ZA KEN 21JN ZA KEN, dat geldt voor U bij het afsluiten van een kontrakt evengoed als voor uw af nemer. Weet goed, wat U kon- traktueel vastlegd. Het is ook goed van kollega's te vernemen hoe uw afnemer handelt in jaren met overproduktie en lage prijzen op de vrije markt. VEEHOUDERIJ IN DE PRAKTIJK WORDT NOG te weinig onderzoek verricht op het voorkomen van emelten. Oriënterende bemonstering door de Konsulentschappen hebben aangetoond dat op veel percelen een te hoge bezetting van emelten voorkwam en dat er in het voorjaar schade verwacht mag worden. Laat U zich in het voorjaar niet verrassen maar ga nu na of emel ten voorkomen en strooi zonodig 15 kg Luxan emeltenkorrels of 15 kg AAmeltex per ha wanneer een zoele nacht verwacht wordt. DE MELKVEESTAPEL IS bij alle veehouders de laatste jaren in meer of mindere mate uitgebreid. Er zijn heel wat bedrijven waar het aantal koeien verdubbeld is waar door de verzorging nogal eens in het gedrang komt. Een optimale produkt ie kan slechts alleen ver wacht worden als het individuele dier die aandacht en verzorging krijgt waar het recht op heeft. Voldoende tijd nemen voor toe zicht en zonodig handelend optre den, is van het grootste befang. EEN VAN DE FAKTOREN voor het rendement van de melk veestapel is de tussenkalft ijd van de dieren, wat op heel wat bedrij ven te hoog is. Bij een verlenging van 25 dagen b. v. van 375 naar 400 neemt de jaarproduktie gemiddeld met 250 kg melk af en worden er ook per jaar minder kalveren ge boren, hetgeen een negatieve in vloed heeft op het bedrijfsresul taat. Een tijdige onderkenning van de tochtigheid is dan ook een ve reiste en vraagt grote oplettend heid. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21