"Kamperen bij de boer, een stevige poot onder ons akkerbouwbedrijf" 15-30 ha bedrijf artikelnr. 9 Kamperen Sanitair LEI verwacht voor 1982/83 lager inkomen akkerbouw en hoger inkomen melkveehouderij Kombinatie RAK West-Zeeuws Vlaanderen organiseert kalveropfokwedstrijd Proefneming opening en sluiting jacht in wintertijd 25 jaar bodemvrucht- baarheidsonderzoek voor de tuinbouw Vriendschappelijke band Op een paar honderd meter afstand van het strand in het dorpje Bigge- kerke op Walcheren staat de boer derij van de familie Lampert. Al ja ren een familie bedrijf. De heer P. Lampert is er geboren en in 1966 zelfstandig boer geworden. Toen hij met boeren begon was er op het bedrijf van ruim 27 ha een vaste arbeidskracht. Deze vertrok vrijwil lig eind 1968, wat de familie goed uitkwam omdat het toen eigenlijk al niet meer mogelijk en verantwoord was op een bedrijf met een dergelijke omvang een vaste kracht te houden. Op het hoofdzakelijk uit akkerbouw bestaande bedrijf werd toen nog wat mestvee gehouden, om een stuk wei land - wat naar men dacht niet ge schikt was voor bouwland - te be nutten. De heer Lampert een akker bouwer in hart en nieren stopte in 1968 toch met het vee en scheurde de grond. In die tijd begon de kustrecreatie steeds meer in trek te komen. Pen sion en hotelgelegenheid was er ruimschoots aanwezig, maar op het steeds populairder wordende kam peren was men niet voldoende inge steld, met als gevolg overvolle kam peerterreinen en toeristen die hun tent niet kwijt konden. Naast het be drijf van de familie Lampert lag en ligt nog steeds een groot kampeer terrein. Wanneer dit terrein vol was kwamen kampeerders vragen of ze hun tent bij de familie Lampert op mochten zetten. Zij hadden geen bezwaar tegen de kampeerders, maar die bezwaren waren er toen nog wel bij de overheid en de politie kwam dan ook regel matig op bezoek. Om toch legaal een aantal kampeerders te kunnen ont vangen werd getracht een vergun ning te krijgen. In 1972 werd door de gemeente een vergunning voor 3 kampeereenheden (een tent of cara van) afgegeven en in 1974 voor vijf eenheden vanaf 1980 Pinksterwee kend en 6 weken hoofdseizoen 10 eenheden of meer. Voor vijf eenhe den is dit in de nieuwe kampeerwet ook zo geregeld. De eigenaar van het aangrenzende kampeerterrein had geen bezwaar tegen het kamperen bij de boer als deze zijn prijzen maar aanpaste bij de kampeertarieven. Inmiddels had niet alleen de familie Lampert wat voorzieningen getrof fen om kampeerders te ontvangen. De voorschriften omtrent de voor zieningen werden dan ook steeds zwaarder, vooral van de zijde van het waterschap en de P.Z.E.M. Volgens de heer Lampert is de aan plant rond het terrein, en goede sa nitaire voorziening een eerste vereis te. Tot 1979 stond er op zijn erf een oud wagenhuis met daarin een paar wastafels en een toilet. Maar vooral in drukke perioden, wanneer bij ge meentelijke verordening een aantal weken meer kampeereenheden mochten worden geplaatst, dan ble ken de voorzieningen toch te be perkt. Voor het bedrijf had het wa genhuis maar weinig nut en in 1979 werd een nieuwe loods gebouwd. Met de nieuwbouw werd gelijk het sanitairprobleem opgelost. In de nieuwe loods kwamen twee toilet ruimten, met in beide twee toiletten, één douche, een voetenbak en drie wastafels. Het geheel keurig in de tegels. Veel van die werkzaamheden deed de heer Lampert zelf zodat de kosten beperkt konden blijven. De loods zelf staat in het seizoen ter be schikking van de gasten. Zij kunnen er koken en er is een koelkast. Daar naast kan deze ruimte door de gasten benut worden om er te recreëren. De bruto-produktie van de Nederlandse land- en tuinbouw steeg in 1982 voor het eerst boven de 30 miljard. De stijging van 7% t.o.v. 1982 was een gevolg van zowel ho gere opbrengstprijzen als een groter opbrengstvolume; beide stegen met 3,5%. De opbrengstprijzen in akkerbouw en veehouderij stegen sterker, nl. met 5%, maar de opbrengstprijzen van tuin- bouwprodukten liepen iets terug, nl. met 2%. Gezien de inflatie van 6% trad echter reëel gezien voor alle drie sectoren een daling van de opbrengstprijzen op. De kosten van de aangekochte produktiemiddelen werden ca. 6% hoger, hoofdzakelijk door prijsstijging. Als gevolg van een en ander nam de netto-toegevoegde waarde toe van 11,8 miljard tot 12,8 miljard gulden. Hieruit moeten de agrarische ondernemers nog rente, pacht en arbeidsloon betalen; de rest vormt het inkomen voor hen zelf en hun medewerkende gezinsleden. Aangezien de betaalde rente, pacht en arbeidsloon in doorsnee weinig stegen nam het inkomen dat de onder nemersgezinnen verkregen voor hun eigen inzet van ar beid, grond en kapitaal relatief wat sterker toe dan de totale netto-toegevoegde waarde. Van sector tot sector liep de inkomensontwikkeling sterk uiteen. Voor de akkerbouw wordt in 1982/83 een terug gang verwacht en voor de melkveehouderij een verdere verbetering. De ongunstige inkomenssituatie in de glas tuinbouw onderging een verdere verslechtering. De pluimveesectoren boekten een zeer slecht resultaat en de varkenshouderij had evenals in 1981 goede uitkomsten. Deopengrondstuinbouw toont in 1982 een w isselend beeld uiteenlopend van "ongeveer gelijk" in de bloembollenteelt tot "aanzienlijk slechter" in de fruitteelt. Bovengenoemde cijfers zijn ontleend aan drie verschil lende berekeningen waarvoor het LEI deze maand rap port uitbracht nl. de raming van produktie en toege voegde waarde voor de totale sector in 1982, de raming van de bedrijfsuitkomsten in de glastuinbouw in 1982 en de prognoses van de bedrijfsuitkomsten in akkerbouw en melkveehouderij in 1982/83. Vooral bij slecht weer is dit interes sant en voor groepen met b.v. grote slaaptent. De kosten van de voorzie ningen bleven beperkt doordat dhr. Lampert de bouwwerkzaamheden zelf voor een groot deel verrichtte. Wanneer alles door een aannemer had moeten gebeuren, moet op een behoorlijke investering worden ge rekend. De tot stand gekomen kam- peermogelijkheid bij boer Lampert is een goede aanvullende bedrijfstak op zijn akkerbouwbedrijf. Het gezin Lampert heeft vier kinde ren waarvan er nog één thuis is. De oudste zoon is getrouwd en boert sinds 1981 samen met zijn vader in maatschap. Hierbij dient te worden opgemerkt dat vader Lampert nogal wat maatschappelijke functies uitoe fent die van hem veel tijd vragen. "We hebben een redelijk intensief bouwplan", zegt dhr. Lampert sr., maar daar met twee gezinnen van leven zonder de kampeerinkomsten zou onmogelijk zijn. Er worden te vens nog strandhuisjes, caravans op de grote camping bij de buurman en een zomerwoning verhuurd. De zoon die in het dorp woont, houdt zich hoofdzakelijk met het akker bouwbedrijf bezig, tevens verricht hij werk voor derden met sommige werktuigen. Vader en moeder rege len alles wat met het kamperen te maken heeft, hierbij hoort ook de huisverkoop van aardappelen en uien. Op het bedrijf wordt in 1983 5.40 ha aardappelen, 6.80 ha bieten, 3 ha uien, 8.80 ha tarwe, 1.5 ha blauw- maanzaad en 1.5 ha graszaad ver bouwd. Voor het dorsen en persen, aardappelen fresen en uien rooien wordt de hulp van de loonwerker in geroepen. Alle andere werkzaamhe den verrichten ze zelf of in combi natie met de buren. De familie De Regionale Agrarische Kommissie West-Zeeuws-Vlaanderen gaat on der zijn leden een kalveropfok-wed- strijd organiseren. Dit bleek op de 10 december j.l. gehouden algemene ledenvergadering waar de heer Aarts van het Konsulentschap te Goes een toelichting op een en ander gaf. De bedoeling is dat de leden in een soort kursus wedstrijd leren hoe een kalf het beste opgefokt kan worden. Daarbij wordt o.m. gelet op welk en hoeveel voer er wordt gegeven. Voorts op de verzorging en de huis vesting en op de omgang met de dieren. De eindbeoordeling komt tot stand aan de hand van 4 bedrijfsbe zoeken, een keuring en de presenta tie van het kalf. Voor deze kursus kan men zich opgeven bij Johan van Waes tel. 01170-2169. Voor sluiting en opening van de jacht bij bijzondere weersomstandigheden heeft minister ir. G. Braks (land bouw en visserij), op advies van de Jachtraad, besloten in de winter 1982/1983 gebruik te zullen maken van de opzet van een in Engeland toegepast systeem, waarbij criteria over de toestand van het veld in de winterperiode worden gehanteerd. De situatie in het winterseizoen zal van dag tot dag worden gevolgd aan de hand van waarnemingen van het K.N.M.I,, een groot aantal weer amateurs en, de buitendienstambte naren van de direktie Faunabeheer. Aan de hand van de ervaringen met de werkwijze in deze winter zal vast gesteld kunnen worden of dit sy steem voor ons land goed voldoet. - Per 1 januari 1983 bestaat het be- mestingsonderzoek voor de Tuin bouw, ondergebracht bij het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid te Haren (Gr.), 25 jaar. In een wetenschappelijke jubileum bijeenkomst zal het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid op 20 januari 1983 aandacht besteden aan het on derzoek ten behoeven van de Tuin bouw, zoals dit zich in de afgelopen 25 jaren aan deze instelling heeft ontwikkeld. Van verschillende zijden wordt dan de betekenis van de statio nering van deskundigen in de teelt centra belicht. Lampert vindt de combinatie toeris me en akkerbouw in hun situatie de meest ideale. In de zomer wanneer er even een vrij rustige periode in de akkerbouw is, is het voor het toeris- me hoogseizoen en kan dhr. Lampert daar zijn extra tijd aan geven. Per slot van rekening moet het terrein schoon zijn en blijven en hij vindt het ook zijn taak samen met de toeristen wat aktiviteiten te organiseren, en aan belangstellenden wat over het landbouwbedrijf te vertellen. Kam peren in eigen land neemt toe en wordt ook gepropageerd. De neder- landse vakantieganger kent vanuit het buitenland het kleinschalig kam peren. Veel toeristen bevalt de ruimte en de rust op het boerenerf erg goed, dat blijkt ook wel uit het feit dat al vele jaren achtereen dezelfde mensen ko men. Er is met velen door het per soonlijke kontakt een vriendschap pelijke band ontstaan. Het leggen van kontakten en een stuk voorlichting geven over de landbouw zijn belangrijke aspekten bij ons ne- venbedrijf, aldus Dhr. Lampert. Voor dit alles moet je volgens mevr. Lam pert een stukje persoonlijke vrijheid inleveren, maar dat is maar een paar maanden per jaar en dat hebben we er allemaal graag voor over. Wat echter voor ons heel erg belang rijk is, is dat wij onder ons akker bouwbedrijf een stevige poot hebben kunnen plaatsen. Ook voor anderen die dit willen zijn er mogelijkheden. C.J. van Maldegem-Markusse, S.E.V.-ster bij de Z.L.M. P. Lampert. De heer Lampert en zijn echtgenote (r.) in gesprek met enige kampeerders. De toiletgroep die Lampert zelfheeft gebouwd. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 18