Landbouwschap vindt EG-prijsvoorstellen te mager te grazen... Voor ons land nog niet eens 1 procent Boekje Schapenhouderij herzien en uitgebreid Indonesische handelsgewassen getroffen door droogte. Het boekje "Praktische Schapenhouderij" van het Proefstation voor de Rundveehouderij is aangepast aan de nieuwste inzichten en uitge breid met enkele hoofdstukken over melkschapen, kaasmakerij en de behandeling van wol. De eerste uitgave van 1979 is reeds enige tijd uitverkocht, terwijl er nog steeds grote vraag naar is. De publikatie is dus nu weer verkrijgbaar. Het Landbouwschap vindt dat de onlangs gepubliceerde voorstellen van de Europese Kommissie voor de landbouwprijzen 83/84 voor ons land te mager uitvallen. Als de na tuur volgend jaar niet opnieuw voor meevallers zorgt, zal de relatieve vooruitgang van de boereninkomens hierdoor teniet worden gedaan. Voor ons land valt het prijzenpakket erg bescheiden uit door een aanpas sing van de z.g. groene wisselkoers met 2,3 procent. Producenten van melk, graan en koolzaad krijgen daarnaast te maken met een "straf korting" omdat eerder vastgestelde produktiedrempels zijn overschre den. In ons land blijft voor deze ka- tegorie daardoor minder dan 1 pro cent over. De Europese Kommissie heeft me dio december 1982 zoals bekend voorgesteld om de EG-landbouw- prijzen voor volgend jaar met ge middeld 4,5 procent te verhogen. Voor de Nederlandse agrariër levert het voorgestelde prijspakket echter niet eens de helft van het Europese gemiddelde op. Na aftrek van allerlei kortingen gaat het garantie-niveau voor de melk met 0,9 procent om hoog' voor de granen met 0,7 procent en voor de verschillende soorten vlees 3,2 procent. De steun aan kleine veehouders, waar Nederland vorig jaar zo fel op tegen was, wordt verlengd. Bovenstaande verhogingen belopen nog niet eens de helft van wat de Nederlandse agrariërs dit jaar heb ben gehad. Motief: De uitgaven voor het Europees landbouwbeleid stijgen volgend jaar bijna 13 procent en de inkomsten van de Europese Ge meenschap met amper negen pro cent. Minister Braks kan het met de prijs voorstellen in grote lijnen eens zijn. De bewindsman beschouwt het als een winstpunt dat de Kommissie heeft afgezien van een differentiatie in de medeverantwoordelijkheids- heffing voor melk. Granen De interventieprijs gaat met 4 pro cent omhoog. Daar moet voor het eerst 1 procent worden afgetrokken wegens medeverantwoordelijkheid van de teler voor de groei van de produktie dit jaar. Resteert 3 pro cent, waarvan je dan nog eens 2,3 procent moet aftrekken wegens een vermindering van de monetaire kompensaties in Nederland. Resteert 0,7 procent. De garantiedrempel (maximale oogst, die valt onder de Europese garantie) gaat omhoog van 119,5 naar 120,5 miljoen ton. Zuivel Prijsverhoging met 5,5 procent. Daarvan trekt men 2,2 procent af wegens de toename van de melkpro- duktie. Toegestaan was voor dit jaar namelijk maximaal een half procent meer melk. Het werd over de hele EG 2,7 procent (Nederland zelfs 4,8 procent meer melk). Resteert de ge noemde korting dus 2,7 min een half procent. Verder moet Nederland dan ook nog eens 2,3 procent inleveren aan monetaire kompensaties. Res teert voor de melk 1 procent opslag. De melkheffing blijft ongewijzigd. Diverse produkten Vlees: algemene verhoging 5,5 pro cent, waarvan voor Nederland dan weer 2,3 procent vervalt, zodat 3,2 procent resteert. Suiker: 4 procent verhoging, minus 2,3 procent inlevering monetair, zo dat hier 1,7 procent overblijft. Koolzaad: 5,5 procent minus 1 pro cent medeverantwoordelijkheid en 2,3 procent monetair: resteert 2,2 procent. Groenten en fruit: 5,5 procent minus de genoemde 2,3 procent korting voor Nederland. Binnen de Europese Kommissie is er een hard gevecht geweest over het percentage monetaire kompensatie dat Nederland zou moeten inleve ren. De Kommissie stelde voor dat West-Duitsland en Nederland beide 2,8 procent zou worden opgelegd. De Duitsers hebben echter met 8,4 pro- Behalve de nieuwe hoofdstukken bevat het boekje veel praktische in formatie over de ontwikkelingen in de schapenhouderij, rassen, krui singssystemen, stamboekfokkerij, bronstinductie, voeding van schapen en lammeren, beweidingssystemen voor verschillende bedrijfstypen, ge zondheidszorg, huisvesting, afraste ringen en behandelruimten, het kenmerken van schapen, arbeidsbe- hoefte, technische administratie, classificatie van lammeren en scha pen, rentabiliteitsgegevens en begro tingen. Verder bevat het boekje een serie werktekeningen van verschil lende staltypen, kraamhokken, rui ven, voerbakken, behandelruimte e.d. De publikatie telt 156 bladzijden en is rijkelijk van foto's voorzien. Kortom: een prettig leesbaar boekje met veel informatie voor de prakti- cent aanzienlijk meer kompensatie weg te werken. Kommissaris Andriessen kreeg ge daan dat de Nederlandse korting blijft beperkt tot 23 procent. Wat onze konkurrentiepositie tegenover de oosterburen ook ten goede zal ko men. (Zie ook kommentaar in rubriek Nieuws uit Brussel) sche schapenhouderij, de voorlich ting en het agrarisch onderwijs. Het boekje is verkrijgbaar door stor ting van 15,— op giro 2307421 van het Proefstation voor de Rundvee houderij te Lelystad, met vermelding van: Schapenboekje. Volgens de Amerikaanse landbouw- attaché in Djakarta zullen de oogsten van koffie, suikerriet en tapioca in Indonesië volgend jaar met 25 tot 35% teruglopen als gevolg van de droogte. In zijn overzicht zegt de landbouw- attaché dat het regenseizoen nu al vijf weken over tijd is en zelfs als de regenperiode gelijk aanbreekt zou den de oogsten toch nog zo'n 35% kleiner kunnen zijn. Met uitzondering van de gebieden met irrigatiesystemen hebben de boeren nog geen rijst, maïs, sojabo nen, cassave of suikerriet kunnen aanplanten. Een en ander zou ern stige gevolgen kunnen hebben voor de oogst van volgend jaar (The Public Ledger).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17