Boom.De Ri'Ebuni "De boer op" "De boer op "De boer op"! WA ^„.uch %T kUS SUIKERBIETEN VROEGER Project: "De Boer op" (suikerbieten) Door DA wy We gingen om 1 uur van school weg. We zijn eerst naar een bietenland geweest daar kon je zien hoe ze rooiden. Boer Vermaas liet ook nog zien hoe het vroeger ging. Dat ging heel langzaam vroeger stonden ze dus dagen te rooien de meeste boe ren liepen vroeger dan ook krom van het bukken. Later ging we weer terug naar de boerderij daar liet boer ver maas nog zien hoe er geploegd werd en toen gingen we naar huis op school vertelde boer vermaas van al les wat met suikerbieten te maken heeft. Hilde, De Rieburch, St. Maartensdijk Op 21 september zijn we voor het eerst "De boer op" geweest bij boer Vermaas in Sint Maartensdijk. Het ging over aardappelenrooien. Het huis en de oude schuur zijn in 1759 of zo gebouwd. De loods en de koelcel zijn in 1980 gebouwd. Mevrouw Vermaas heeft ons eerst een heleboel verteld over de boerde rij wat voor dieren ze hebben en zo. Daarna zijn we naar het land geweest waar boer Vermaas bezig met aard appelenrooien. De tweede keer ging het over bietenrooien dat was op 9 november. Boer Vermaas liet ons zien hoe men v roeger bieten rooide. Het bietenblad of bietenkop werd met het kapmes afgekapt daarna werd het met de bietenspade uit de grond gehaald. Maar na een dag werken liep de boer krom daarna werd de bietenschoffel en de bieten tang uitgevonden en daar kon men wel rechtop bij blijven staan. Nu worden de bietenschoffel en de bietentang ook nog wel gebruikt maar alleen maar. voor de hoeken voor de rest gaat met een machine eerst een gewone rooier die doet eerst het blad er af daarna snijdt een mesje de kop er af en achter de traktor haalt hij de biet er uit, dan gaat het op een soort ijzeren wiel die rond draait en het grond wat op de biet zit vliegt er af. Daarna komt er een op- raper die raapt al de bieten op. Als de wagen vol is gaat die naar huis of naar Suiker Unie of C.S.M. dat zijn de twee bedrijven in Nederland. Boer Vermaas leverd aan Suiker Unie en heeft 11 hectare bietenland. Corien van der Weele De Rieburch, St. Maartensdijk bietenspa bietentang veel suike Dit is een suikerbiet Dus geen parkiet Daarnaast zit een aap en die aap heeft een saab Hij eet een banaan want het is een afrikaan maar daar heb je niets mee te maken want dat zijn mijn zaken Dit rijmpje is van dennis van de Ree- se klas 5 van de Rieburch in Sint Maartensdijk. Weiniq p# rch Zi. Gisteren zijn we voor de tweede keer de boer op geweest. Eerst gingen we naar het land. Daar zagen we ver schillende traktors en machines zöals een machine die de bieten uit de grond haalde en de biet onbladerde dat zit onder de tractor, een heleboel scherpe messen die heel snel rond draaide. Boer Vermaas heeft het ook nog voor gedaan met gereedschap van vroeger b.v. bietespa. bietetang. De boer heeft 11 hectaren. Daar ko men 50 tot 55 ton bieten af. De bieten gaan met vrachtauto's naar de fabrieken. Het blad wordt aan de koeien gegeven. We zijn toen naar het huis van de boer gegaan. Hij heeft toen voor gedaan hoe ze ploe gen. We zijn toen naar school gegaan en daar heeft Boer Vermaas nog iets vertelt. We hebben een boek en een sticker gehad. Hij heef een heleboel mooie spullen meegenomen. Net een spreekbeurt! Jolanda, De Rieburch, St. Maartensdijk 0\T \S 1/ O0 6R Dp Teu 1. Het loof wordt van de biet gehakt en in kleine stukjes gesneden (ver- hakseld) 2. De kop wordt van de biet afgehakt en ook verhakseld 3. De biet wordt uit de grond gelicht 4. De gerooide bieten worden in een strook van een meter breed neerge- lecht. De verhakelde bietehopen in het loof worden in een strook gelecht naast de bieten. 5. en 6. De opraper verspreid loof en bietenkoppen over het land en stort de bieten in de kipwagen. 7. Trekker en kipwagen brengen de bieten naar de verzameling. 1. suikerbieten 2. kopen en loof er af hakken 3. biet uit de grond gehaalt 4. opscheppen 5. op de kar gooien 6. suikerbieten worden naar opslag plaats gebracht 7. in de opslagplaats Rennie Potappcl De Rieburch, St. Maartensdijk Dinsdag 9 november gingen we naar de bieten velden kijken. We zagen dat ze vol op bezig waren. Hoe het werkt. Eerst gaat er een machin over die de blaren en het boven stuk er af halen. En achter aan de traktor hangt een machin die ze eruit haalt en op éèn rij legt dat kan met 12 of 6 rijen suikerbieten tegelijk gaan. Een plaatje van een suikerbiet. De suiker bieten staan in rijen van 50 cm naast elkaar en 15 cm van elkaar in een rij. Nadat ze uit de grond zijn gehaald komt er een suikerbietenlader en die gooit ze in de kar waar een tractor voor staat. En dan worden naar de suiker fabriek gereden. Vroeger de den ze het met de hand. Met een bieten tang werden ze uit de grond gehaald. Plaatje van een bieten tang en dé* bieten werden met een groot mes een kopje kleiner gemaakt. Het loof en het boven stuk werdt er af gekapt. Want dat was niet lekker, en met een grote vrok werden ze op een kar geladen. (Robin, De Rieburch, St. Maartensdijk) 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12