Een kijkje nemen Bij boer Verdurmen Een kijkje op de boerderij CotftLo Een bezoekje Kijkje nemen bij 't bietenrooien" Een kijkje nemen bij het bietenrooien Suikerbieten Rooien De boer op Bietenrooien bij Verdurmen "Kijkje nemen bij 't bietenrooien" "Kijkje nemen bij 't bietenrooien" "kijkje nemen bij 't bietenrooien" Een bezoekje aan Het Bietenrooien: De bietenrooier op het land Een kijkje nemen bij 't bietenrooien Een kijkje nemen bij 't bietenrooien z.l.m Kinderkrant Woensdag 10 november. We zijn bij boer Verdurmen naar het bieten- rooien wezen kijken. We vertrokken om kwart voor 2. We gingen het land op. Boer Verdurmen zie dat zo'n tractor 100 p.k. heeft. We kwamen bij de loof afsnijmachine en het loof vloog er uit. We gingen er voor staan en het loof vloog ons om de oren. We mochten ook kleine suikerbietjes er uit zoeken We mochten ook doen zoals het vroeger ging. Ik had een stok met een mes eraan en daar sneed je het loof er mee af (zie teke ning). Daarna ging je met een soort grijper de bieten er uit halen (zie te kening). Er werden met zo'n machi ne zes rijen tegelijk gedaan. De klei ne wagen kon 6 ton meenemen en de bietenrooier ineen kon 10 ton mee nemen. Ronald Klaasse klas 6 R.K. Basisschool, Hansweert We gingen een kijkje nemen bij het bietenrooien van Bert Verdurmen (dat is een boer). Dat was 10 novem ber (woensdag). Het was heel erg in teressant vond ik, we gingen er op de fiets naar toe. Boer Verdurmen legde het ons ook uit. We zagen een hond, kippen en nog veel meer. Toen gin-, gen we met zijn allen naar huis. EINDE Sandra de Fouw (klas 6) R.K. Basisschool, Hansweert (Zee land) Woensdag 10 november gingen wij (de 6e klas) naar de boerderij van boer Verdurmen. We gingen naar het bietenrooien. Die tractor reed over 6 rijen. Eerst was er een machi ne die de koppen van de biet sneed, en daarna werd de biet er met en ander machine uitgetrokken en in de bak gedaan. Meneer Verdurmen liet ons ook nog zien hoe men vroeger de bieten rooide. Carlo v/d Borgt RK Basisschool Hansweert Woensdag 10 november brachten we een bezoekje aan onze gastboer Ver durmen. We gingen om 1.30 weg. Op het moment was de boer suiker bieten aan het rooien. Tegelijk deed hij zes rijen. In het totaal had hij 4 ha suikerbieten. De boer liet ook nog zien hoe het vroeger ging. Ze deden het met een bietentang. De boer heeft niet zo veel van die machines. Nee die huurt hij bij een loonbedrijf. Van dat loonbedrijf komen er dan mensen mee om te helpen rooien, want dat kan de boer natuurlijk niet alleen. Onze Gastboer Verdurmen komt ook nog een keer naar school met zijn vrouw om dia's te draaien. Om het loof eraf te doen om de biet eruit te halen Anne-Marie den Boer, klas 6 R.K. Basisschool Hansweert ff Woensdag 10 november zijn we naar het bietenrooien wisten kijken bij meneer Verdurmen. Ik vond het wel interessant. Er werden 6 rijen mee genomen bij het bietenrooien. De banden van zo'n tractor waren heel dik, omdat je dan anders in het slik vast blijft zitten. Vroeger deden ze bieten rooien met een suikertang (handbietenrooier) dat deden ze vroeger dus met.de hand. Einde Désiréé Hoogesteger, klas 6 R.K. Basisschool Aan de Z.L.M. kinderkrant: We zijn woensdag naar de boerderij van meneer Verdurmen geweest. Ze waren daar bieten aan het rooien. Ze deden dat met 6 rijen tegelijk en hij kon net zo lang door gaan tot hij 6 ton in de traktor gedaan had. Boer Verdurmen liet ook nog zien hoe ze het vroeger deden. Men sneed met een stok waaraan een mes zat het loof af en trok met een bietentang de biet eruit. Van Jiirgen van Eijkeren klas 6 R.K. Basisschool Hansweert Op woensdag 10 november waren we met de klas naar een boerderij ge gaan. De boerderij is van Mhr. Ver durmen, en het ligt in het dorpje Schore. Ze waren daar aan het bie tenrooien. De machines die de boer daar voor nodig had, leende hij van zo'n maatschappij. Hij had een heel groot land, waarop die bieten groei den. Telkens kwamen die machines eraan. De ene machine sneed de koppen eraf, en de andere machine trok de suikerbieten eruit. Toen liet de boer zelf zien hoe het vroeger ging. Het ging vroeger allemaal met de hand. Het gebeurde met zo'n bie tentrekker en zo'n soort mes. Toen nam ik nog twee bieten mee, en gin gen we terug naar school. Thuis had ik samen met mijn vader de twee suikerbieten gewassen. Toen hebben we ze uitgehold, en maakte er een doodskop van met een kaarsje erin. Patrick Eckel klas 6 R.K. Basisschool in Hansweert Woensdag 10 nov zian we naar de boerderij van boer Verdurmen ge weest. We hebben naar het bieten rooien wezen kijken. Hij had een groot land vond ik. vroeger deden ze het met de hand nu met machines. We mochten over het weiland lopen. Ik had een biet gepakt en daar een stukje van af gebeten, er waren hele grote bij. we zijn ook nog naar een ander land één wordt gedaan eerst geweest, waar alles in .e afgeknipt en er uitgehalen er is ook nog een trac tor die de bieten mee neemt. Gerlinda Smet R.K. Basisschool, Hansweert Woensdag 10 november zijn we met de klas naar de boerderij van Ver durmen geweest. We zijn gaan kijken naar het bietenrooien. We mochten ook naast de rooimachine lopen. Meneer Verdurmen heeft ook nog laten zien hoe ze dat vroeger deeden, vroeger deeden ze dat met de hand. Maar met de machine gaat dat veel vlugger. Ik vond het heel leuk. Einde Francien Bijlo R.K. Basisschool, keeten 2 Hansweert (Zeeland) Wij zijn woensdag 10 november naar het bietenrooien gaan kijken. Om half 2 zijn we op de fiets van school vertrokken. En om kwart voor 2 waren we bij de boerderij van Verdurmen. We gingen toen kijken bij het bieten rooien. Eerst kwam er een machine die de koppen er af sneed dan komt er een machine die de bieten op raapt. Naast hét aparaat dat de bie ten opraapt rijdt een kar waar de bieten inkomen. Toen we dat gezien hadden liet de boer zien hoe ze het vroeger deden. Dat deden ze met een tang en een mes aan een stok. Toen het al later in de middag was zijn we weer naar huis gegaan. Mariska Rijk, klas 6 R.K. Basisschool in Hansweert Aan Z L M kinderkrant Het is woensdag 10 november we moesten 's middags terug naar school komen met onze fiets. We gingen naar het bietenrooien kijken. We gingen naar onze gast boer Mr. Verdurmen. Hij woont in Schore. Op het land. Het had gere- gent dus was alles een beetje drassig. Er was een Machine die het loof van de bieten sneed en een Machine die de bieten in een kar liet rollen. En op het laatste liet mr. Verdurmen nog zien hoe ze het vroeger deden ik zal het laten zien. zo gaat het. En toen reden we weer terug of de fiets naar school. Johnny Philipse Woensdag 10 november zijn we naar de boerderij van Boer Verdurme ge weest. Daar hebben we gekeken naar het bietenrooien. Dat gebeurde zo: er reed eerst een machine die al het loof er afgehaald. En daarna reed er een tractor naast een andere machi ne. Van die Machine af kwamen langs een lopende band viellen alle bieten in een kar daarna werden ze weggebracht naar de opbergplaats: vroeger werd het met de hand ge daan. Eric Clement R.K. Basisschool, Hansweert keeten 2 Op woensdag 10 november zijn we naar boer Verdurmen geweest. Deze boer woont in Schore. Wij zijn naar het bietenrooien geweest. Het bie tenrooien gebeurde nog met meer dere tractors en machines gedaan. Voorop reed er een machine die het loof er af reed, daarna kwam er een tractor die de bieten er uit haalde en overgooide op een lopende band. En die lopende band kwam in een an dere tractor terecht. En als die vol was brachten ze het in de schuur van de boer. Ook heeft de boer het op de oude manier laten zien van vroeger, dat ging toen nog met de hand. Daarna zijn we nog naar een andere boer geweest die het op de nieuwste manier deed. Daarna zijn we terug naar school gegaan allemaal met een biet van boer Verdurm. Erwin de Keijzer, 6e klas R.K. Basisschool, Hansweert Om woensdag 10 november 1982 waren we met klas 6 van de R.K. Basisschool uit Hansweert naar het bietenrooien wisten kijken. Onze Gastboer woonde in Schore en heet te Bert Verdurmen. Hij vertelde dat één tractor de koppen van de suiker- bietenafsneed, en dat daarna de sui kerbieten netjes op een rij gelegd waren Een andere tractor haalde die op en laadde die gelijk over op een andere tractor. (Twee tractors naast elkaar). Ook liet de boer nog zien, hoe je het vroeger deed. Eerst had je een apparaat, waar je de kop pen af kon snijden. Het onderste ge deelte is een mes, die de koppen af snijd. Daarboven zit een soort schep waar dan de kop op komt te liggen. Daarna werd de biet er afgetrokken met dit voorwerp: Hier komt de biet tussen en zo wordt die eruit getrokken. Jacco van Dammc, klas 6 van de R.K. Basisschool te Hansweert. Heel onze klas ging woensdagsmid dags 10 november naar de boederij van meneer verdurme in schore. We gingen op de fiets, Om half twee gingen we weg van school. Toen we er waren ging meneer verdurme praten, want we gingen naar de sui kerbieten. Je mocht ook een stukje suikerbiet proeven. Mij smaakte het wel goed. Aan sommige suikerbieten zat nog al slik. Op het veld was ook nog al een beetje blubber (niet veel). Het ware lange rijen met suikerbie ten. Een bietenrooier gebruikt de boer voor de bieten. Na ongeveer 1 uur gingen we weer weg met de fiets. Eerst bedanken we de boer nog. Toen we bij school waren mochten we naar huis. Het was er leuk. Ina Philipse R.K. Basisschool, klas 6 Hansweert Het was woensdag 10 november, we gingen een kijkje nemen, bij het bie tenrooien. Het veld is van meneer van VerDurmen. Hij legde ons uit hoe dat bietenrooien gaat. En legde ook uit hoe ze het vroeger deden. Het gaat heel zwaar. Eerst doen ze de kop van de suikerbiet er af en daarna. Trekken ze met een soort tang de suikerbiet er uit. Vroeger ging er een voor een biet. En nu neemt in rooi machine 6 reien. William Weij R.K. Basisschool, Hansweert 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11