Het is nog goed boeren in Zimbabwe Tarwe uitsluitend met beregening Mais, netto overschot 2000,— per ha. Zimbabwe staat op eigen benen Landverdeling Hoop op politieke stabiliteit. De landbouw in Zimbabwe vormt j een aangenaan kontrast met de j landbouw in naburige Staten met j uitzondering uiteraard van de zui- j derbuur de republiek Zuid-Afrika, waar. naar men zegt. de ontwikke- j ling van de landbouw nog verder is. Ofschoon Zimbabwe een zwart Af- rikaanse Staat is heeft het verleden van dit land met zich meegebracht dat er nog grote groepen blanken van Europese afkomst wonen en werken. Een van de belangrijkste groepen vormt de agrarische. Rhodesië dat twee jaar geleden onafhankelijk werd en toen de nieuwe naam Zim babwe kreeg heeft veel te danken aan die pioniers van het eerste uur. Ze kwamen met weinig maar met enorm veel doorzettingsvermogen om er wat van te maken.En ze wer den verliefd op dit land. Ze schoten er wortel en aardden er. Het land werd ontgonnen en in cultuur ge bracht. Dat ze daarbij niet zonder de hulp van de oorspronkelijke bewo ner konden is ook waar, maar dat het het brein, de kennis en het doorzet tingsvermogen van die kolonisten was die het alles uiteindelijk moge lijk maakten is niet te ontkennen. Velen zijn gebleven nadat het land onafhankelijk werd. Ze schikken zich in de nieuwe situatie. Er is geen keus, of zoals een oude door de zon verweerde boer het uitdrukte, wat zou je een oude boom nog verplan ten. Bovendien waar zouden we heen moeten. We zijn ook Zimbabwea- nen. Hij ging verder met de vergelij king over bomen. Je moet hier zijn als de wilg die buigzaam is en met de wind die er staat meegaan. Wat heb je aan een stoere eik die door de storm ontworteld wordt? Thorn Bush Estates anno 1927 Even buiten Harare (voorheen Sa lisbury) ligt het bedrijf van de heer en mevrouw McCleod. Het draagt de naam Thorn Bush Estates'. De heer McCleod arriveerde vanuit Schot land in 1927 in Rhodesië en begon daar met de ontginning van wat nu zijn 4000 acres grote boerderij is 1600 ha). Jaren van keihard werken, van tegenslagen maar ook van gelei delijke voortuitgang. Nu is hij 75 en kijkt terug op een bewogen tijd. Ze zijn nog samen op het bedrijf maar er is helaas geen opvolger. Hun enige zoon overleed enkele jaren geleden. Ze kunnen er nu zonder emotie over spreken. Met wat ironie, zegt hij. hoeveel US dollars heb je meege bracht uit Tanzania om mijn bedrijf te kopen. Als het me genoeg lijkt, bouwen we meteen een feestje. Of het nu echt als grap is bedoeld blijft wat vaag in het midden. We willen hier nooit weg. zegt zij beslist. Wel gaan we ieder jaar een grote reis maken, dat is voldoende voor ons. Toen we hier kwamen gingen we met paard en wagen naar de hoofdstad. Nu rijdt ik er in precies 20 minuten heen. 't Was wildernis en bush, ner gens was in die dagen een lichtje te bekennen. Geen buren, maar ook in Schotland was het in de twintiger ja ren geen rozegeuren maneschijn. De bush hier rond deze woning zat nog vol met wild. Trots neemt men mij mee naar de Hunters Bar. een kolos Veel blanke boeren zijn gebleven na de onafhankelijkheid, zoals P. Clive Nicolle, die 600 aardnotenrapers(tjes) tijdens de oogst in dienst heeft. sale kamer met een fraaie bar, ge maakt van hard inheems hout, rijke lijk kunstzinnig bewerkt. Verder is de kamer gevuld met jachttrofeën. Een zestal grote olifantslagtanden, opge zette leeuwen, huiden en koppen van al het wild dat destijds door deze streek heen en weer trok. Ze zijn be nieuwd naar de situatie in Tanzani. Kennissen die binnenkomen probe ren mijn Tanzaniaanse collega uit over het socialistische systeem. Hij houdt zich op de vlakte maar moet toegeven dat particuliere bedrijven toch een betere kans hebben dan de door de Staat geleide. Geen "zo maar" vraag van de oude settlers, want in Zimbabwe heeft men reeds herhaaldelijk te horen gekregen dat uiteindelijk het pad van het socialis me zal worden gekozen. Voorlopig echter laat men de grote commerciële bedrijven met rust. Zoals het altijd is geweest gaat de ijverige bedrijvigheid op de boerde rijen gewoon door. Ook op 'Thorn Bush Estates". De oude McCleod zelf rent niet meer zo hard in het veld als vroeger. Hij zit nu meer achter Er bestaat een programma waarbij de ervaren blanke boer ook technische kennis overdraagt aan zijn beginnende zwarte collega. zijn buro. Gelukkig heeft hij in de persoon van Dick Berry, ook een Europeaan, een uitstekende mana ger. Ofschoon we als wildvreemden ge heel onaangekondigd het erf op kwamen. heeft men alle tijd voor ons. Berry krijgt opdracht om met ons de boerderij rond te gaan. Een bedrijf van 1600 ha ben je overigens niet zomaar rond geweest. Het is hoofdzakelijk een akkerbouwonder neming met slechts een geringe op pervlakte grasland. Toch worden er jaarlijks zo'n 300 stuks mestvee af geleverd. Er wordt ongeveer ieder jaar zo'n 1000 acres tarwe verbouwd. Die teelt wordt geheel uitgevoerd onder beregening, van begin tot het eind. Zodra echter de tarwe gaat verkleuren wordt de beregening stopgezet. Omdat we tot op heden slechts een gering tarief betalen voor de electriciteit is het oppompen van het water geen financiële hindernis, zegt Berry. De oogst van de tarwe wordt door een loonwerker uitge voerd. die niet alleen de oogst maar gelijk ook het transport verzorgt. Met opbrengsten van 4 tot 5 ton per ha. slaat men voor Afrikaanse tarweteelt een heel goed figuur. Het stro blijft op de stoppel en wordt samen met meiassen aangewend als veevoer. In Zimbabwe is het gebruikelijk dat iedere boerderij een 'groot aantal stuks mestvee op de stoppel laat weiden. Naar men zegt maakt dat eigenlijk juist de winst uit. Van de tarwestoppel. gaat het vee over naar de maisstoppel of al naar gelang het jaargetijde naar de sojastoppel. Het is half oktober wanneer we het bedrijf en Zimbabwe bezoeken, men maakt zich op voor de tarweoogst. Het graan kan er af zijn voordat het nieuwe regenseizoen begint om streeks half november. Intussen is de grondbewerking voor het maisland in volle gang. We zaai en dit jaar. zegt Berrv. 1200 acres handelmais en 400 acres zaaizaad mais. Verder nog 200 acres soja en 200 acres zaaizaad soja. De dieprode aarde ligt er nog droog bij. De eggen en de diepwerkende cultivators wer pen wolken stof op. Het land is zachtglooiend. Uitstekend verkaveld met percelen van een gemiddelde grootte van 125 acres. Er is ontzet tend veel aan landschapsaankleding gedaan. Overal indrukwekkende cy- pressensingels en kleine boscom- plexen. Niet alleen omdat het zo mooi is zegt Berry, maar veel meer ook als windsingels. Het kan hier erg hard waaien, waardoor de schade vooral in mais erg groot kan zijn. De opbrengsten van de mais liggen rond de 7 a 8 ton per ha. Op die manier is maistelen op zichzelf een winstge vende zaak waarbij naar Nederland se begrippen omgerekend een netto overschot van circa 2000 gulden per ha overblijft. Al de mais wordt gezaaid terwijl het nog geen druppel heeft geregend. Men noemt zoiets droogzaaien. Het heeft erg veel voordelen, zegt Berry. Ten eerste kun je onder droge om standigheden veel meer doen dan wanneer het nat wordt. De grond is erg moeilijk bewerkbaar als ze nat wordt. Wel moetje veel dieper zaai en dan wanneer je wacht totdat de grond helemaal van de regen is doorweekt. Je moet voorkomen dat kleine buitjes de mais aan het kie men zetten. Het komt vaak voor dat er daarna een tijdlang geen regen komt, waardoor de kiem opdroogt. Als er gezaaid wordt, dan wijk ik geen moment van de vier zaaima- chines, zegt Berry met klem. Wan neer de regen echt door komt, kiemt de hele oppervlakte van 1200 acres alsof ze in één dag waren gezaaid. We spuiten met een herbicide tegen het onkruid met het vliegtuig. Er zijn uitstekend georganiseerde loonwer kers op dit gebied. Als het goed uit komt met het weer hoeft er niet meer machinaal geschoffeld te worden. De grond is erg structuurgevoelig. We kunnen dat overigens nu nog zien, want de sporen van de kunstmest strooier en trekker van de vorige oogst zijn in dikke "kluiten nu nog terug te vinden. De maisoogst ge beurt geheel machinaal met combi ne-harvesters. Binnen een week of drie vier is in heel Zimbabwe de maisoogst binnengehaald. Er wordt gedorst met een vochtgehalte van circa 20% waarna de mais op het be drijf wordt gedroogd, met een capa citeit van 180 ton per dag. De droog installatie hebben we zelf gebouwd, vertelt Berry en ze wordt gestookt op kolen waarvan Zimbabwe enorme hoeveelheden heeft. We drogen tot 12.5% en vervolgens wordt het pro- dukt afgeleverd bij het Rijks Mais Buro. Er wordt geteeld tegen een ge garandeerde prijs die dit jaar 42 cent per kilo bedraagt. Zimbabwe is een land dat zich zelf geheel kan voeden. Meer dan dat. er blijft veel over voor export. Die export heeft moeilijkheden ge geven vanwege transportproblemen. Er is nu zelfs een overschot aan mais. Indrukwekkend zijn de enorme bergen opgestapelde zakken mais, die men onderweg overal tegenkomt. Met is nu bezig om de prijs van soja op te trekken zodat de boeren meer soja en minder mais zullen zaaien. Alleen 't is jammer dat men dit jaar zo laat met die bekendmaking komt klaagt de oude McCleod. In ieder geval, het boerenbedrijf is nog steeds winstgevend. Toch zijn er ook pro blemen, zoals het tekort aan harde valuta, waarmee o.a. vitale onderde len gekocht moeten worden. Wel heeft Zimbabwe in de jarenlan ge periode dat hét onder sancties stond geleerd erg goed voor zich zelf te zorgen. Ontzettend veel produkten worden lokaal gemaakt, bovendien is het land rijk aan velerlei delfstof fen. De algehele economische wereldmalaise gaat ook niet aan Zimbabwe voorbij. Vergeleken met de omringende lan den heeft Zimbabwe het echter uit stekend. Ze hebben het niet gratis gekregen. Juist de buurlanden kun nen enorm veel leren van dit jonge onafhankelijk land dat echter een aparte historie heeft. Juist de Zim- babweanen zijn enorm blij met de verlossing uit geïsoleerdheid en zijn gaarne bereid hulp te verschaffen aan andere landen. Er is in Zimbabwe voor wat betreft de landbouw een duidelijk verschil tussen de grote commerciële bedrij ven, meestal in blanke handen en de z.g. bevolkingslandbouw. Zimbabwe is geheel zelfvoorzienend maar 80% van de agrarische produkten worden geleverd door die grote bedrijven. Sterker nog, slechts 12% van die gro te bedrijven zijn op hun beurt weer verantwoordelijk voor meer dan de helft van de totale agrarische pro- duktie. De regering Mugabe voelt er weinig voor om deze zaak te versto ren. Aan de andere kant wordt er druk op de regering uitgeoefend door de zwarte bevolking om het land te herverdelen. Men hoopt op rustige wijze ook aan die verlangens te kunnen voldoen. David Spain de voormalige voorzit ter van de grote boeren vereniging, heeft ook alle vertrouwen in de toe komst. Het één hoeft het ander niet uit te sluiten zegt hij. De nieuwe re gering heeft de juiste stappen onder nomen om boeren niet te ontmoedi gen' waarbij hij als voorbeeld de prijs verhoging voor mais en soja noemde. Niettemin de regering zal meer land moeten vinden om aan de landloze zwarte Zimbabweaan genoegdoe ning te geven. Naar schatting wordt circa 30% van de blanke commercië le bedrijven niet of niet volledig ge bruikt. Deze gronden zouden in eer ste instantie aan de bevolking kun nen worden uitgegeven. Tevens is er een programma, waarbij de ervaren en goed uitgeruste blanke boer hulp verstrekt, praktisch zowel als theore tisch aan zijn beginnende zwarte collega. De Regering heeft reeds meer dan 13 miljoen dollar besteed aan de aankoop van 950.000 acres land voorheen in bezit van blanken. Deze mais en graandrooginstallatie kost circa 200.000 gulden. De dagca paciteit is 180 ton (Thorn Bush Esta tes). Het is te hopen dat de regering Mu gabe in staat zal zijn om het land een lange periode van politieke stabiliteit te geven. Veel blanken vertrekken en zijn reeds vertrokken. Zij hebben zich niet kunnen aanpassen aan de nieuwe situatie. Degenen die blijven, waaronder de vele boeren kunnen enorm bijdragen aan de broodnodi ge stabiliteit. Er schuilen problemen tussen de twee hoofd bevolkings groepen. de Mashona waartoe Mu gabe behoort en de Matabele waar toe Nkomo behoort. Juist in Mata bele land is het de laatste tijd onrus tig geweest. Blanke boeren zijn er vermoord en ernstig lastig gevallen. Mugabe zelf is naar deze streek ge weest en heeft de boeren verzekerd dat hij alles zai doen wat er mogelijk is om rust en orde te herstellen. Dat daarbij soms grof geweld moet wor den gebruikt door de regering is onvermijdelijk. Het gaat om dissi denten. Hoe paradoxaal ook. vele blanken hebben hun hoop nu geves tigd op Mugabe, van wie zij eerst vreesden dat hij het land ten gronde zou richten. Men hoort nu steeds va ker "We moeten er niet aan denken dat hij van het politiek toneel zou verdwijnen. Of evenwel de politieke (stam) kaarten definitief zijn ge schud. zal de toekomst leren. M. van Wezel. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10