Rekord bietenoogst, geldopbrengst per hektare valt tegen Terugblik! ',Plaagkruidbestrijdingsmiddelen,, De bieten zijn veilig binnen Ekologische landbouw gaat zich bundelen T arwestudiegroep Voor volgend jaar 125.000 ha. bieten verantwoord Het jaar 1982 loopt ten einde en evenals elders breken in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN de feest dagen weer aan. Het is goed voor de mens gedurende deze periode de he dendaagse problemen maar zoveel mogelijk te vergeten en zich te stellen in de huiselijke gezelligheid. Velen echter zullen alleen of in gesprek met anderen een terugblik werpen op het voorbije jaar. Evenals in de andere sektoren zijn in de sektor Landbouw de problemen niet van de lucht. Het gaat gewoon slecht met de wereldekonomie en dat wreekt zich aan alle kanten. Een groot gevaar dat daarachter zit is. dat dit leidt tot agressieve reakties van alle kanten, waar we hedentendage door de media steeds maar weer mee worden gekonfronteerd. Vooral de jeugd kan dit moeilijk verwerken, omdat ze onvoldoende beseffen dat ook de ouderen onder ons enkele decennia terug dit hebben doorge maakt. We zitten in een neergaande spiraal, maar we zijn er vast van overtuigd dat hierna de lucht weer zal opklaren. Laten we dit wel be denken, anders heeft het leven wei nig zin meer. Wanneer we even terugblikken, mo gen we konstateren dat dankzij de uitzonderlijk gunstige weersomstan digheden in ons gebied de gewassen konden komen tot hoge opbreng sten. vaak zelfs tot rekord-hoogten. Ook de oogst kon zonder oponthoud van betekenis plaatsvinden, wat kos tenbesparend en kwaliteitsverbete rend heeft gewerkt. De prognose van het L.E.I. heeft voor het zuidwesten een vrij gunstig inkomen berekend. Voor een deel van ons zal 1982 financieel gezien geen slecht jaar zijn. Wij hebben op deze plaats al meer gesteld, dat aardappelen, uien en knolselderij nog niet verkocht zijn. Drie produk- ten met een hoge kostprijs, die mo menteel een slechte prijs doen en waarvan de vooruitzichten er alles behalve (veel)belovend uitzien. Ons land moet veel exporteren, maar in de ons omringende landen heeft het weer eveneens meegezeten. Nog maar afwachten dus en hopen dat het beter wordt. De bijeenkomst met houders van bedrijven tussen 15 en 30 ha is intus sen gepasseerd. Er was een goede opkomst van gemotiveerde mensen. Dit blijkt ook uit de grote animo om het hier niet bij te laten. Er zullen nog meer bijeenkomsten volgen de komende winter, terwijl tevens een tarwestudiegroep is gevormd. Op deze manier kunnen de kontakten met de voorlichting worden geïnten siveerd. Dit is een goede zaak. Het aantal kursusgangers in ons ge bied is deze winter ongetwijfeld weer gestegen. Eveneens een goede ont wikkeling want de evolutie laat de landbouw niet ongemoeid. Bijblijven is het wachtwoord en dat zijn we verplicht ten opzichte van onszelf en ons gezin. Wij willen graag onze lezers van deze rubriek prettige kerstdagen toewen sen, een goed uiteinde en zeker ook een voorspoedig nieuwjaar. De -door goede weersomstandigheden- grote suikerbietenoogst zal dit jaar voor de boer niet resulteren in een hogere geldopbrengst per hektare. Dit komt voornamelijk door de grote hoeveelheid C-suiker die zal moeten worden afgezet buiten de EEG tegen wereldmarktprijzen. Deze wereldmarktprijzen zijn na de top die zij in '80/'81 bereikten nu gedaald tot 40 a 45 gulden per 100 kg. suiker, af fabriek, los gestort. Ook het suikergehalte is dit jaar bescheiden. Dit vertelde algemeen-direkteur van de Suiker Unie. ir. A.W. Luitjens woensdag in een gesprek met land- bouwjournalisten. Dit jaar zijn er in Nederland meer hektares bieten uitgezaaid (2 Vi a 3 dan vorig jaar en de opbrengst per ha. was buitengewoon groot. Hadden we in 1981 al een rekordop- brengst (56,5 ton bieten per hektare) dit jaar is de opbrengst geklommen tot gemiddeld bijna 61 ton per hek tare. Het suikergehalte is met 15.5$ aan de bescheiden kant. Als oorzaak hiervan noemde de heer Luitjens dat de kwaliteit van de bieten in bepaal de gebieden toch wel iets te wensen overlaat. Van de totale opbrengst die ligt op zo'n 8.3 miljoen ton is 46.000 ton als veevoeder verkocht. De overige 8.274.000 ton bieten zijn verwerkt in de suikerindustrie. Door een bij de Suiker Unie bewuste keuze voor in- veste ngen. weinig tarra, en een ta melijk laag suikergehalte kan de kampagne die op 6 september begon bij de Unie ruim voor de kerst wor den afgesloten. De totale suikeropbrengst in 1982 wordt voor ons land geschat op 1.135.000 ton suiker waarvan 690.000 ton A-quotum, 182.000 ton B- quotum en de overige 263.000 ton wordt als C-suiker gekwalificeerd. De suikerindustrie overweegt een deel van de C-suiker over te boeken naar het seizoen '83/'84. Ook vorige seizoen is al een gedeelte van de toen geproduceerde C-suiker (32.000 ton) overgeboekt. Deze 32.000 ton wor den dus dit seizoen bij 263.000 ton C-suiker van dit jaar opgeteld. De wereldmarktprijs heeft echter niet alleen invloed op de prijs voor C- EG-eksportpolitiek evenmin soelaas biedt, overweegt de suikerindustrie dit jaar voor het eerst suiker bij het interventieburo aan te bieden. Dit in overleg met het Ministerie van Landbouw. De gesprekken hierover vinden echter van de zijde van de suikerindustrie met grote tegenzin plaats. De verwerking van de recordoogst bieten heeft op de fabrieken zeer efficiënt plaats gevonden. suiker. In het kader van de zoge naamde zelf-financieringsregeling (voor de eksport), mag worden ver wacht dat ook de maximale produk- tieheffing van 2$ op A-suiker en 39.5$ op B-suiker zal worden gehe ven. Hiermee betalen de suikerpro ducenten zelf de eksportkosten voor hun produkt. Ook de afzet in ons ei gen land staat door valutaire en mo netaire omstandigheden behoorlijk onder druk. Met name zwakke valu- talanden als Frankrijk en België kunnen Nederland suiker aanbieden tegen een prijs die ver beneden de interventieprijs ligt. Interventie Daar eksport van suiker via inschrij ving op door Brussel wekelijks ver leende eksportrestituties vanwege de Prijzen De Suiker Unie hoopt haar leveran ciers per ton f90,00 te kunnen uitbe talen. Deze prijs ligt aanzienlijk lager dan vorig jaar (f 116,00). De geldop brengst per hektare kan echter, wan neer men rond de gemiddelde kg. op brengst zit, toch nog redelijk genoemd worden. De verwerkingskosten waren dit jaar gunstig, de energieprijzen waren dit jaar, na jaren van enorme stijging stabiel, de pulpprijzen zijn gunstig, de prijs van melasse echter ronduit slecht. 1983 Voor het seizoen 1983/1984 advi seert de suikerindustrie voorzichtig te zijn met het uitzaaien van bieten. Wanneer men rekent met een ge middelde opbrengst van 7000 kg De laatste, "Uit de Praktijk" van het jaar die half dec. ingeleverd moet worden is niet de gemakkelijkste, uit een akkerbouwgebied als NOORD BEVELAND. Alle collega schrijvers hebben al ge schreven dat een akkerbouwer het in de winter ook nog druk kan hebben met het wegwerken van de achter stand in boekhouding, tuin- en ge bouwen onderhoud en het schoon maken en weer in goede staat bren gen van wagens en machines. Ook dient er wat aandacht voor jezelf te zijn om bij te blijven in het goed vergaderingen en/of themadagen, kursussen e.a. bij te wonen. Ook de kranten staan vol. In de "Boerderij" stond dat er via veldschrijven" dat is met grote letters op het land, toch aandacht gevraagd kan worden vóór wensen en grieven. Deze zomer stond op de Veersegatdam "Te koop". Zou dat niet beter passen op de Oosterscheldewerken, nadat we op vele plaatsen "Oosterschelde open" hebben kunnen lezen. Op de wagens van de Stadsreinigingen van Den Haag en Amsterdam, die de burgers oproept om het aanwezig zijn van ongedierte te melden, mag het woord ongedierte niet meer ge bruikt worden, "daar deze dieren ook een plaatsje onder de zon ge gund moeten worden". Maar als er gevaar" is voor milieu-aantasting of volksgezondheid dan dient men deze te melden als "plaagdieren". Wat denkt U van plaagkruid als onge wenste plantengroei, i.p.v. onkruid: ook iets voor een bepaalde aktie- groep die zich van deze naam be dient. Zo kunnen er prachtige woor den ontstaan b.v. plaagkruidbestrij- dingsmiddelen, milieuvriendelijk wegbermbeheer. We leven nu in de donkere tijd voor Kerstmis de tijd van verwachting. Je kan je afvragen welke verwachtin gen? Heeft de jonge a.s. boer ver wachtingen en ook de oudere voor overname of overgeven van het be drijf? Kunnen wij allemaal als boer wat verwachtingen opbrengen om boer te blijven in de race hogere op brengsten kosten lagere prijzen? Zet de koude sanering zich door, geen opvolgers...Ik hoop dat we toch de mogelijkheid in ons bestaan kun nen vinden om ook positief te den-* ken, en uit te zien naar een lichtpunt: het Kerstfeest is het feest van het Licht! Ik wens U graag Prettige Kerstdagen en een goede jaarwisseling en een Gelukkig 1983 voor U, uw fam. in gezondheid en bedrijf. In het LAND VAN HULST is het voor dit jaar zo goed als bekeken. Er is nog werk genoeg maar er staat geen stok meer achter de deur. De bieten zijn op de fabriek en het land is geploegd. De sloten nog op schonen en de administratie kan na een chronische achterstand weer eens bijgewerkt worden. Het weer heeft ons over het alge meen meegezeten, zodat we een goed boerenjaar achter de rug hebben. Weinig ploeteren, goede opbreng sten, vriendelijke prijzen uit het vo rige jaar, doet een boerenhart goed en het helpt alle andere onrecht vaardigheden en tegenslagen verge ten. De bieten, veel kilo's, wortel en tarra per ha en matig suiker zijn nog maar net naar de fabriek. De grote oogst is door de fabrieken goed verwerkt en de vervoerders hebben er een extra graantje van kunnen meepikken. Voor de telers moet men het nog af wachten. afgezien van de bewaar verliezen en vorstrisiko's die alleen voor de boeren zijn en in het bijzon der voor hen die aan één fabriek le veren. want die bieten komen er toch wel! De aardappelen met goede op brengsten zijn voorlopig nog niet verkocht. Het vooruitzicht is niet best. Er moet nog meer geëxporteerd worden dan het rekord van vorig jaar. Hetzelfde geldt voor andere produk- ten zoals de uien en de tarwe. Vooral bij de tarwe is er nog een schepje bovenop gedaan. Door het droge najaar bleef iedereen zaaien tot het echt niet meer kon, zodat er een flinke oppervlakte in ons Land van Hulst gezaaid is. Goed zaaien, spuiten, ploegen en voorbewerken op de zware grond voor de fijne zaden, geeft een goede start voor het nieuwe seizoen. Voorlopig kan men niets anders doen dan afwachten. In die tijd kan men zich weer bijwerken en bijscho len in dingen die voor het voeren van je bedrijf kunnen helpen. Mogelijk heden genoeg. In onze kring is er een boekhoudkursus aan de gang, die gezien het aantal deelnemers (hele maal bezet) en de bestaande kennis hard nodig bleek. Denk niet te vlug datje alles weet! Ook schrijver zit in zijn administratie en maakt een begroting voor het vol gende jaar. Gebruikmakend van al gemeen gebruikte cijfers. Het zal een bijzonder goed jaar wor den... In ieder geval wens ik u prettige kerstdagen, een goed uiteinde, een goed begin met een goede gezond heid. In de ekologische landbouw, gaan de krachten zich bundelen. Er is een ve reniging in oprichting, voor het be vorderen van alle soorten ekologi sche land- en tuinbouw, beroepsmatig of als hobby beoefend. Het gaat hier bij om alle methoden, die chemische bestrijdingsmiddelen, mono-kultures, kunstmest en bio-industrie afwijzen en met een goede vruchtwisseling en organische bemesting werken. Deze NEDERLANDSE VERENIGING suiker per hektare en niet meer sui ker wil produceren dan het A- en B-quotum (872.000 ton) dan zou de uitzaai van zo'n 125.000 ha. bietn verantwoord zijn. Hierbij zal dan nog de eventueel "doorgeschoven" C-suiker van dit jaar moeten worden gerekend. De CSM kon bij het te perse gaan nog geen richtprijs per ton noemen. Zij hoopt ook voor Kerst de kam pagne af te kunnen sluiten. voor de EKOLOGISCHE LAND BOUW (NVEL), zal de belangen van deze land- en tuinbouw gaan beharti gen. De leden bepalen het beleid en hebben invloed op verscheidene or ganisaties. De oprichtingshandelingen zijn gaande. De taken van het voorlopig bestuur zijn: Het oprichten van NVEL, Kontakten leggen met andere orga nisaties. De meest urgente problemen be handelen en leden werven. De inkoop-organisatie Ekologische Boerenbond, zou als koöperatieve vereniging, leden krijgen van drie kategoriën nl. leveranciers, afnemers en werkgevers. De NVEL maakt nu een andere, betere opzet mogelijk. Deze inkoop-organisatie is opgericht onder de naam BOERENGOED. Boerengoed is een B.V., waarin de afnemers invloed hebben door mid del van Prioriteits-aandeien. Deze aandelen worden ondergebracht bij de NVEL. De.NVEL is een initiatief van het ELK. De vereniging, zal ook het adres van het ELK krijgen. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8