Boerin maakt veel overuren Overal in de EG werken boerinnen mee op het be drijf. Haar taak varieert van gebied tot gebied en van bedrijf tot bedrijf. De afdeling Huïshoudwetenschap- pen van de Landbouwhogeschool in Wageningen heeft enige tijd geleden een onderzoek ingesteld naar de arbeid van de boerin en haar situatie op het land bouwbedrijf in de EG. Het bleek dat de boerinnen overal overuren maken. Gemiddeld werkt zij 60 tot 80 uren in de week. Deze tijd is nodig voor haar huishouding en haar werk op het bedrijf. Meestal wordt in de EG onder meewerken alleen lichamelijke arbeid verstaan met als toevoe ging het voeren van de boekhouding. Uit het onder zoek kwam naar voren dat de boerin in België gemid deld 25 a 30 uren per week meewerkt op het bedrijf, in Duitsland 20 a 50 uren en in Denemarken 20 a 30 uren. Vanuit Frankrijk werd bericht dat 80 tot 90% van de vrouwen meewerkt, maar dat de tijden afhan gen van de seizoenen. In Groot-Brittannië blijkt de boerin gemiddeld 17 uren per week mee te werken, een tijd overigens die afneemt naarmate het bedrijf groter is. Uit Nederlands onderzoek kwam naar voren dat de meeste boerinnen 3 tot 5 uren per dag meehel pen op het bedrijf. Uit andere bron putten wij het gegeven dat in alle lan den meisjes en vrouwen toegang tot de landbouw scholen hebben. Duitsland is een van de weinige lan den dat een speciaal „boerinnen-diploma" kent. Overigens is de taak en verantwoordelijkheid van de boerin veel meer omvattend en zwaarder vaak dan uit een paar gegevens over het aantal gewerkte uren naar voren komt. Nog maar al te vaak vormen de gezins uitgaven de sluitpost op de meestal niet aanwezige begroting. In tijden dat het bedrijf moeilijk zit, zal er vaker een beroep op de boerin worden gedaan als goedkope arbeidskracht, terwijl zij dan juist ook alle aandacht nodig heeft voor het huishoudelijk werk om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. De positie van de boerin is ruim een jaar geleden be sproken in een speciale commissie van het Europees Parlement. Dat heeft ertoe geleid dat het parlement de Europese Commissie heeft verzocht een statuut te ontwerpen dat berust op o.a. de volgende principes: Het recht op erkenning van een beroepsstatus en het recht op gelijke behandeling t.o.v. de echtgenoot wat betreft de juridische en financiële deelneming in het bedrijf waarin de vrouw werkzaam is; het recht op op leiding en onderwijs op de specifieke terreinen van het betreffende bedrijf, zodat de noodzakelijke kennis wordt opgedaan om tot volledige activiteit in de be treffende beroepsorganisatie te komen en het recht op aangepaste sociale uitkeringen. Het is evenwel nog een lange weg die gegaan zal moe ten worden. Boerin in Zuid-Europa 42

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 82