Spanje en Portugal kloppen aan de deur Vijfjaar geleden hebben Spanje en Portugal aanvra gen ingediend voor het lidmaatschap van de EG. Na hun kloppen aan de deur, werden zij in de wachtka mer gelaten. Daar troffen zij nog Griekenland, dat 1 januari 1981 als tiende lid van de EG werd binnenge laten. In de Europese hoofdsteden is welwillend gereageerd op het verzoek van het Iberisch schiereiland. Met ge noegen bezag men het herstel van de parlementaire democratie in Zuid-Europa. Daarin ligt de belang rijkste drijfveer om de EG nu naar het zuidwesten uit te breiden. Uit de eerste verkenningen vanuit Brussel bleek al snel hoe groot de verschillen zijn tussen de EG-landen aan de ene kant en Spanje en vooral Portugal aan de andere kant. Er zal een lange „overgangsperiode" no dig zijn om deze kloof te verkleinen. Op het Iberisch schiereiland verdienen de mensen ge- Een Spaanse herderhopend op ruimere afzet van schapevlees in de EG. Eén van de vier Europese schapen zal na de toetre ding in Spanje grazen. middeld maar de helft van het EG-gemiddelde. Trou wens in Griekenland ligt de zaak net zo. Eén vijfde tot een derde deel van de beroepsbevolking werkt in de agrarische sector. Met de komst van Spanje zal de boerenstand in de EG met bijna een derde toenemen. In de toetredingsonderhandelingen, die in 1979 op gang kwamen, leveren land- en tuinbouw de meest harde noten die gekraakt moeten worden. Met name Spanje is een geduchte concurrent voor de tuinders in Frankrijk, Italië en Nederland. Spanje zou best de groenteman van Europa kunnen worden. Een andere kant van de medaille is dat bijvoorbeeld de Spaanse en Portugese zuivelindustrieën niet in staat zullen zijn de veel efficiënter producerende bedrijven in de Noordeuropese landen te weerstaan. Het zonder meer opengooien van de grenzen zou rampzalig zijn voor de kwetsbare Spaanse en Portugese melkvee houders. Gedurende de overgangsperiode zullen aan weerszijden van de Pyreneeën de nodige aanpassin gen moeten plaatsvinden. Wat zegt de Spaanse boer ervan? Eén van hen: „De toetreding tot de EG is een politieke zaak. Voor ons als boeren zal het moeilijk worden te concurreren met de collega's in het noorden van Europa!" Pluk van olijven in Zuid-Spanje. Ondanks vele goedkope ar beidskrachten.nauwelijks rendabel. In Europees verband moeten we rekenen op een overschot van ruim 200.000 ton. 39

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 81