der Willemen: „Hij wil vooruit, heeft veel energie en is van plan met verloop van tijd meer grond bij te pachten of te kopen om de bestaansbasis van bedrijf en gezin te verbreden. Hij moet daarvoor wel hard werken maar ze zijn er te vreden mee. Laat ze maar Meer grond meer beesten Wat dat betreft, zo meent hij, is er toch wel iets veranderd de laatste 25 jaar. „Vóór de instelling van de EG kon je met een bedrijfje van zo'n 20 ha wat melkkoeien en wat varkens rondkomen. Nu is dat niet meer mogelijk. Je moet voor een redelijk belegde boterham veel meer grond en meer beesten heb ben. Dat is het beleid geweest van Mansholt. De Hollandse regering is daar goed op ingesprongen, be ter dan de Belgische, die heeft al tijd veel meer aandacht gehad voorden industrie." Overigens ziet Willemen het met die wat hij noemt 'Mansholtbe- drijven' met 100 tot 200 koeien niet zo zitten. „Met die grote be drijven gaat het hier niet zo best. Dat komt vooral omdat ze de koeien niet de aandacht kunnen geven die ze nodig hebben. Maar dat hebben ze wel eerst moeten ondervinden. Kik zeg zo, je hoeft op den hoef niet zo veul te doen, maar wat ge doet moet ge wel erg goed doen." Dit uitgangspunt bij de bedrijfs voering heeft er wel toe geleid dat het echtpaar Willemen is vooruit geboerd en van niets tot iets is ge worden. „Maar." zegt hij, „ik kan toch moeilijk overzien in hoeverre dat is te danken aan den EG." „Wel pa," reageert zijn vrouw meteen, „kik vinde dat als ze in Holland zoveel boter uitvoeren dat ook goed is voor ons. Dat werkt sti mulerend, omdat er over gepraat wordt. Wij zeggen toch hier als ze dat in Holland kunnen dan willen we het hier toch ook presteren? En denk er es aan wat er zou gebeuren als den EG de uitvoer van al die boter en kaas niet zou regelen. Als er te veel is wordt het nu opgesla gen. Ze regelen het goed, vinde kik. Kijk ook es naar het gas voor de sèrres. Als we hier in België niet tegen die lage gasprijs zouden zijn opgekomen en die Hollanders in Brussel via den EG niet onder druk hadden gezet, wel dan zou er toch niets gebeurd zijn met dien scheve situatie? Ik zie die voorde len van den EG wel zitten." meent ze stellig. Grootste kwaal De eenstemmigheid over de voor delen is bij het echtpaar Willemen niet zo groot als bij het volgende belangrijke nadeel: „Vroeger," zo zeggen ze, „werden de boeren en tuinders gesteund door de eigen regering. Nu mag dat helaas niet meer en daardoor is het in die zin toch slechter geworden, dat als er nu iets moet gebeuren, het alle maal zo lang duurt. Eerdat alle mannen in Brussel ieder zijne zeg daarover gehad hebben dan het d'r den boer al veul bie inge schoten! Dat is de grootste kwaal van den EG en daarom wordt er bie ons ook niet zoveule over ge sproken, over den EG. Ge kunt er toch niks an doen. Als ge gezond zijt, is 't goed. Nee, kik vinde dat goed zo Haar man knikt. Twee tevreden mensen. J. Wierenga Goochelen met mcb's Als de verhoudingen tussen de muntwaarden in de EG verande ren, gaat Brussel goochelen met mcb's, ofwel monetair compense rende bedragen. Deze mcb's moe ten het gemeenschappelijk beleid in stand houden, het vrije handels verkeer waarborgen en onderlinge concurrentiestrijd voorkomen. Bij vrij handelsverkeer hoort een gemeenschappelijke prijs. Toen de EG van start ging, werd dat de Re ken Eenheid (RE), die in Neder land bijvoorbeeld f3,65 waard was, in Duitsland DM 4 en in Frankrijk F fr. 4,49. In 1979 werd de RE vervangen door de ECU of wel EVE (Europese Valuta Een heid) als spil van het toen gestarte Europees Monetair Stelsel. Deze EMS heeft tot doel de geldmarkt in de EG wat te stabiliseren. Wan neer een land zijn munteenheid devalueert dus in waarde laat verminderen verandert de ver houding t.o.v. de ECU. In nationa le munt omgerekend ontvangen de boeren in dat land dan meer voor hun produkten, omdat de land bouwprijzen in ECU zijn vastge steld. (De nationale munt is min der waard geworden dus moet er meer voor één ECU worden be taald.) Omdat dit in de land- en tuinbouw concurrentievervalsend werkt, moeten er aan de grens maatregelen worden genomen. Daarvoor worden mcb's gebruikt. Het is een systeem van heffingen en betalingen (restituties) aan de grens. Een land waarvan de munt eenheid in waarde is verminderd, kent de mcb toe bij invoer en heft ze bij uitvoer. Omgekeerd gebeurt hetzelfde bij een land dat de munt eenheid in waarde heeft doen stij gen. Nadelen van de mcb's zijn de ad ministratieve rompslomp en het feit dat in de praktijk de werking ervan niet beperkt bleef tot correc tie. maar zich ontwikkelde als be lastingen of subsidies. En dat is in strijd met het beginsel van de ge meenschappelijke markt. Daarom is het streven van Brussel erop ge richt om toch zo snel mogelijk de mcb's „af te bouwen". Zolang evenwel de economieën in de landen van de EG zich langs verschillende lijnen ontwikkelen, zullen er bij tijd en wijle ingrepen moeten worden gedaan om de landbouwprijzen weer op hetzelf de spoor te krijgen. Dan gaat Brus sel goochelen met mcb's. 38

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 80