1982 gaat op in de donkere dagen van december April '83 weten we waar we aan toe z,jn. Waar blijft de prijsvaststelling van konserven- -erwten? Onrust Samen op weg Konserven - erwten Voor je er erg in hebt, ben je weer toe aan een laatste bijdrage van deze ru briek in 1982 voor WALCHEREN. In 25 bijdragen hebben we het bijna afgelopen jaar weer mogen schrijven over, hoofdzakelijk, het Landbouw- wel-en-wee, in ons gebied. Uit een agrarisch oogpunt bekeken was er gelukkig meer wel dan wee. Op diverse vergaderingen en bijeen komsten wordt in een terugblik ge wezen op de gunstige omstandighe den voor oogstjaar 1982. De resulta ten. goede kg-opbrengsten van ak kerbouw- en groentegewassen als mede een goede voedervoorziening en melkopbrengst voor de melkvee houderij. De varkenshouderij was enigszins wisselvallig doch nog rede lijk goed. In mineur de legpluimvee- houderij. hoewel in ons gebied wei nig vertegenwoordigd. Voor degene die het aangaat zijn de zorgen echter zeker niet gering. Mogen we dus dankbaar omzien naar een zeer gunstig "groeijaar"; t.a.v. de prijsontwikkeling o.a. van uien en aardappelen bespeuren we toch wel wat onrust. Vooral deze produkten moeten bijdragen tot een gunstig financieel resultaat. We zien dat ook duidelijk wat betreft de fi nanciële resultaten over 1981. De eerste maanden van het komende jaar zullen we weten waar we aan toe zijn met deze produkten. De prijs ontwikkeling na de aanstaande feest dagen en jaarwisseling zal dan ook zeker met belangstelling gevolgd worden. Daarnaast zal men zelf ook de te bewaren produkten kritisch moeten volgen zeker wat betreft mo gelijke kwaliteitsvermindering. De algemene kringvergadering in Middelburg is goed bezocht. De voorzitter konkludeerde dat de Donkere wolken trekken zich samen boven SCHOUWEN-DUIVELAND. De dagen zijn kort, de nachten lang. Het begint nu toch winters koud te worden. Wie weet, misschien zit er wel een witte kerst in. De akkers zijn kaal, de verse ploegsneden liggen te wachten op een flinke vorst. De tak ken van de bomen vertonen grillige tekeningen in het schijnsel van het maanlicht. We bevinden ons alweer in het allerlaatste gedeelte van 1982. Uit landbouwkundig oogpunt gezien was het een bijzonder jaar. Het leek mij daarom aardig om met u het achter ons liggende jaar nog eens langs te lopen. Eind januari is er ori- der gunstige omstandigheden nog geploegd. De prijzen van de aardap pelen lagen op een redelijk goed peil: 28 cent. De wintertarwe was niet geheel ongeschonden de winter doorgekomen. In februari werden we verblijd met de komst van de nieuwe bedrijfsvoorlichter akker bouw. Iedereen wist al gauw dat hij 40 jaren jonger was dan de vorige en dat hij afkomstig was uit Groningen. Het is maar goed dat Zeeuwen en Groningers het in het verleden altijd moet toch zeker een bloeiende afde ling zijn! Naar aanleiding van de opmerking over "gemengde" kursussen en een gezamenlijke jongerenorganisatie is de wens uitgesproken dat er ge streefd wordt naar meer samenwer king tussen de landbouworganisa ties. Wat meer "Samen op Weg" kan zeker geen kwaad. De vertegenwoordiger van de verze keringen had als "dessert" de mede deling dat de nota's van de autover zekering zeker niet tegengevallen zullen zijn. De vergadering reageer de niet, dus was men het daar mee eens! Prettige feestdagen en een gezegend 1983. rondgang langs de kringen nieuwe stijl als geslaagd mag worden be schouwd. In zijn openingswoord zei hij t.a.v. de problematiek met betrekking tot de 15-30 ha akkerbouwbedrijven, dat we hierop wel indringend moeten wijzen, maar niets mogen opdringen. Voorwaar, een juist standpunt, lijkt ons. Bij de diskussie naar aanleiding van de inleidingen door de diverse funktionarissen uit Goes kwamen verschillende punten naar voren. We willen er enkele noemen. Voor een overzicht van bedrijfsgegevens uit de fiskale boekhouding is in de toe komst wat meer belangstelling ge wenst. De onroerend-goedbelasting blijkt in sommige gevallen schrikba rend omhoog te zijn gegaan. Een specifikatie hiervan opvragen bij de gemeente is zeker gewenst. Deelna me aan de bedrijfsverzorgingsdienst is noodzaak aldus een pleidooi hier voor. Een vertegenwoordiger van de P.J.Z. Walcheren pleitte er voor om lid te worden van deze P.J.Z. afde ling. Dus agrarisch voelende jonge ren wordt allemaal lid op elk dorp in ons gebied een afdeling. Nu, één af deling over geheel Walcheren dat De opbrengsten voor veel bedrijven zijn nog in nevelen gehuld. Dit wordt dan weer de laatste bijdra ge vanuit THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND in 1982. We zijn dan al tijd geneigd om terug te zien op het afgelopen jaar. Een jaar dat zich kenmerkte door een droge zomer en waarvan de opbrengstverwachtingen toen niet hoog gespannen waren. Gelukkig ging het gezegde "een droog jaar, een goed jaar", ook hier weer op voor wat betreft de kg-op brengsten. Uitgezonderd de vroege grassoorten, die aan de matige kant waren, gaven alle gewassen een goede opbrengst. De bieten gaven relatief de hoogste opbrengst, zij het helaas met een matig gehalte. Gelukkig hebben we tot nu toe geen vorst gehad zodat er ook geen schade aan de bieten is ontstaan terwijl men ook niet hoefde af te dekken. Want dat is toch altijd nog een onaange naam en vrij kostbaar karweitje. Hopelijk kunnen ook de laatste bie ten zonder problemen afgeleverd worden nu er maar enkele dagen meer te gaan zijn. Voor wat de prij zen betreft kunnen we helaas niet zo optimistisch zijn. Veel tarwe is reeds voor interventie geleverd, terwijl de vraag van handelszijde momenteel gering is. Ook de aardappel- en uienprijzen zijn in de loop van de herfst regel matig gezakt. Want met prijzen voor aardappelen van 16 a 17 cent en voor uien van 10 a goed met elkaar hebben kunnen vinden, want anders was het mis schien wel een eindeloze Noord- Zuid-dialoog geworden. In februari is er veel zomergraan ge zaaid en zelfs suikerbieten en zijn de plantuien gepoot. In maart heeft het erg veel geregend en was het te nat om de werkzaamheden voort te zet ten. Na begin april zijn de zaai- en pootwerkzaamheden voortgezet. De groei van de wintertarwe was erg traag en veel percelen hadden een te dunne stand. Eind april en begin mei was het erg droog, koud en schraal weer. De opkomst van de bieten baarde veel zorgen, terwijl het on kruid voor veel problemen zorgde. Alle gewassen hadden een achter stand in groei opgelopen en er zijn nogal wat bietepercelen overgezaaid. De start van het groeiseizoen was al les behalve gunstig. Daarna keerde het tij enigszins. De temperatuur steeg en de gewassen kregen de ge legenheid zich beter te ontwikkelen. Het bleef echter droog: te droog. Een voordeel was wel dat de gewas sen erg gezond waren. De onkruid- bestrijding bleef echter problemen geven. Bovendien wekte het droge en warme weer wel bezorgdheid ten aanzien van de opbrengst. De oogst van de verschillende gewassen kon al vroeg beginnen; reeds voor 1 augus tus werd in Nieuwerkerk de eerste wintertarwe geoogst. De opbreng sten waren formidabel hoog. Het vochtpercentage viel iets tegen. Op brengsten van 9 ton of meer per ha waren geen zeldzaamheid. "Hoe be staat het", vroeg men zich terecht af. Ook het rooien van de aardappelen en bieten kwam al gauw op gang. De suikerindustrie startte haar campag ne reeds in het begin van september. Ook hier waren de hoge opbrengsten het gesprek van de dag. De ver wachte doorwas problemen bij de aardappelen vielen mee. Veel regen in het begin van oktober zorgde er voor dat het hier en daar moeilijk was om de laatste ha's binnen te ha len. De wintertarwe kon onder gun stige omstandigheden gezaaid wor den. De opkomst was goed en de ontwikkeling tot nu toe zo mogelijk nog beter. Wel ja. een goed begin is het halve werk; dus wie weet! Er is het afgelopen jaar ook erg veel grond ontsmet tegen bietecystenaaltjes. Op Schouwen-Duiveland bedraagt de ontsmette oppervlakte nagenoeg 800 ha., dat is ongeveer een derde dsel van het areaal bieten. Wel zagen we als gevolg van erg droge omstandig heden tijdens het ontsmetten nogal eens problemen met de afdichting. We kunnen dus terug zien op een jaar met een moeilijke koude start, een warm en droog groeiseizoen en bijzonder hoge opbrengsten. Maar. de geoogste produkten zijn erg moeilijk bewaarbaar, ze vergen veel zorg en aandacht. En het ergste komt nog: de prijzen van onze landbouw- produkten zijn uitermate slecht. Hebben we daarvoor zo onze best gedaan? Het jaar 1982 gaat van ons heen, 1983 zal weer heel anders zijn. We hopen maar dat de prijzen aan trekken en dat "Den Haag" niet te lang wacht met de aanstelling van een nieuwe bedrijfsvoorlichter vee houderij in ons gebied. Uw praktijkschrijver wenst u prettige kerstdagen en een voorspoedig en in alle opzichten vruchtbaar 1983 toe. 12 cent is helaas geen rendabele teelt mogelijk. Terwijl anderzijds de kos ten sterk zijn gestegen. Zo stegen de kosten van kunstmest in 4 jaar tijd met 40die van gewasbescher mingsmiddelen met 15%, terwijl de kosten van loonwerk in 5 jaar tijd met 40% zijn gestegen. Deze laatste kostenstijging zal dan ook ongeveer gelden voor eigen mechanisatie. Bovendien zullen ook alle andere dan genoemde kosten evenredig zijn gestegen. We vinden dan ook, in dit licht be zien. een prijsverhoging van 7% van uit Brussel, zoals het COPA die voorstelt een heel gematigde opstel ling. En dan wel een verhoging van interventieprijzen in plaats van richtprijzen. Want richtprijzen die in de praktijk niet te realiseren zijn. zijn slechts vo gels in de lucht. Een ander punt is de lang uitblijvende prijsvaststelling voor de konserven- erwten. Gelukkig is er veel tarwe uit gezaaid kunnen worden, zodat er misschien wat minder vraag is voor erwten, terwijl bovendien de teelt van rijpgeoogste erwten weer aantrekke lijker wordt. Niettemin toch een on bevredigende zaak dat men rond Kerstmis z'n bouwplan nog niet defi nitief kan samenstellen. We wensen u prettige feestdagen toe en een gezond 1983 voor gezin en bedrijf. Want in goede gezondheid kunnen we ook de problemen van 1983 wel weer aan. Smalle ploegvoren geven een grotere verkruimeling dan brede voren, doordat in dat geval de grond in meer repen wordt gesneden. Maar men kan bij een bepaalde diepte van ploegen de voorbreedte nu eenmaal niet al te klein nemen om maar meer verkruimeling te krijgen. De voor breedte moet ongeveer Wi maal de ploegdiepte zijn. Logisch gerede neerd geven de brede voorploegen dus een mindere verkruimeling. Dat is nu juist het punt waar we in de studieklub in onze diskussie van uit gegaan zijn. Schijnbaar moeten we op het zaailand voor de wintertarwe thans meer en zwaarder vooreggen dan enkele jaren geleden bij het ge bruik van de traditionele ploegen welke in de regel 1 of 2 schaarploe- gen waren. Vroeger in de tijd van de paarden hadden we stoppel-, zaaivoor- en wintervoorploegen en daar zat wel groot verschil in. Thans hebben de meesten maar één soort ploeg en het lichte werk wordt met de kultivator gedaan. Van de zware grond is be kend. dat het schroefvormig rister over het algemeen voldoende ver kruimeling gaf. In gevallen, dat de verkruimeling daar niet voldoende was, zoals dat het geval kon zijn bij het zaaivoorploegen voor wintertar we, werd vroeger meestal een meer cilindrisch rister gebruikt. Men ploegde dan dus met een andere ploeg welke deze ristervorm had. Op iichte grond waar de verkruimeling toch al zo sterk is, gebruikte men een cilindrisch rister. Dit lijkt erg tegen strijdig, maar het vindt zijn oorzaak in het feit, dat lichte grond geen grote samenhang heeft en daardoor zijde lings van het ploegrister af zou glij den zonder gekeerd te worden indien het rister schroefvormig zou zijn. Nu gaan we weer terug naar de nieuwe tijd en dan ontdekken we, dat de verkruimeling van de grond ook afhankelijk is van de snelheid van ploegen. Naarmate de voortbewe gingssnelheid van de ploeg toe neemt. des te sterker de verkruime ling bij één en dezelfde ploeg wordt. Daarom ook heeft de trekkerploeg, gebouwd voor dezelfde grondsoort als een ploeg bestemd voor paarden, een minder dwarsstaand en meer schroefvormig rister, louter omdat de snelheid groter is. Heel belangrijk zijn dus de ristervorm, de stand van het rister en de snelheid van ploegen. Zeer gemakkelijk zijn we overgestapt op meerscharige bredevoorploegen en nu zitten we te studeren hoe we bij het zaaivoorploegen voor wintertar we meer verkruimeling van de grond kunnen verkrijgen. Het vooreggen vinden we een struktuurverslechte- ring en daarom willen we dat achterwege gaan laten. Dan rest ons nog één wapen en dat zijn twee schijfkouters per rister monteren, welke even voordat de ploegschaar de grond lossnijdt, deze in smalle re pen snijden. Het ei van Columbus en gelukkig, dat we dat vanuit de prak tijk vernomen hebben. Verschillende vogels zijn schadelijk voor de boer, omdat ze zijn gewassen belagen. Vooral de granen na het zaaien, na opkomst en latep bij het rijpen van het gewas. Wanneer er maar enkelen zijn of zo af en toe maar eens, dan valt de schade best mee. Het ergste is het wanneer grote groepen spreeuwen, houtduiven, eenden en vooral bij nat weer hon derden ganzen zo tegen de Kerstda gen neerstrijken op de jonge winter tarwe. Daar is de tarwe niet voor ge zaaid om in zo'n jong stadium al een groeipunt beschadiging op te lopen. In de advertenties van de horeca le zen we de sfeervolle Kerstmenu's en daarop in de Franse taal namen van bovengenoemde vogels en ander wild. Bij kaarslicht houden ze het niet zo lang uit als te velde in een pril gewas. Wij missen die dagen het ge- kraai van onze haan en toch doetje dat wat, want hij was de wekker van het bedrijf. Vanaf de Schelde wensen wij u allen prettige feestdagen toe en tevens zo wel in gezin als in zaken veel geluk in 1983.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7