„Eerdat alle mannen in Brussel ieder zijne zeg daarover gehad hebben..." Op goed geluk reed ik ergens tussen Bergen op Zoom en Antwerpen een boerenerf op. Mijn opdracht was er achter te komen hoe de Belgische boer over de EG denkt. Een bijna onmogelijke opgave, want er zijn zoveel boeren in even zovele verschillende omstandigheden. Toch meen ik dat het echt paar Willemen op z'n minst een goede Belgische agrarische „familie Door snee" is. Bij hen was ik terechtgekomen, aan de 's Hertogendijk in de ge meente Stabroek, 15 km ten noorden van de grote havenstad Antwerpen. „Aan alles zitten goede en kwade kanten," zegt mevrouw Willemen bedachtzaam na haar man enige tijd zwijgend en afwachtend te hebben aangekeken. „Is het niet waar, pa," vraagt ze hem dan. Hij lemen sr. is 64 jaar en heeft zijn be drijf vier jaar geleden overgedaan aan zijn enige zoon Herman, die met zijn gezin in de andere helft van het huis woont. Toen Wille men sr. in 1947 trouwde en het be- Het Brussels Manneke gaat door... Symbool voor overvloedige woor denstroom? Voor alle mannen hun zeg je hebben gedaan, is de boer er al veel bij ingeschoten,zegt het echtpaar Wille men. zit tegenover haar aan tafel en strijkt kalm door zijn haar. Wille men volstaat met een korte knik. Stilte. Dan herhaalt haar echtge noot de vraag nog es hardop: „Hoe denkt u over de EG en wat heeft de EG voor u en uw bedrijf betekend? Een moeilijke vraag waar ik zo di rect toch geen antwoord op zou weten. U overvalt ons er een beetje mee, ziet u." Zijn vrouw wil er wel iets over zeggen: „Ik denk toch dat de EG ons meer goede dan kwade dingen heeft gebracht. Het is toch goed dat de produkten nu een veel regelmatiger prijs blijven houden dan vroeger toen we pas getrouwd waren? Toen speelden vraag en aanbod in je onmiddellijke omge ving een veel grotere rol en als de markt dan in elkaar zakte dan kre gen we niks voor onze produkten. Dat heeft natuurlijk ook met de import en export te maken die gaan nu veel gemakkelijker." En ze gaat in een adem door: „Neem nou die wijnboeren, die zitten ook in de EG. Vroeger moesten ze de slechte prijzen maar slikken, maar nu gaan ze de straat op. Dat heb ben we toch gezien. En nu wordt er toch iets aan gedaan, nietwaar? Echt, vinde kik, er zitten maar wei nig slechte kanten aan de EG." Niet breed Het echtpaar A. Willemen woont in een eigen vrij modern en een voudig ingerichte boerenwoning aan de 's Hertogendijk in de ge meente Stabroek ongeveer 15 km ten noorden van Antwerpen. Wil- drijf van zijn vader overnam, had het jonge gezin het niet breed, net zomin als de honderden andere vrijwel uitsluitend kleine pach ters in de streek. Hij begon toen met 12 melkkoeien en 40 fokzeu- gen, waarvoor het voer vrijwel ge heel van het eigen 18 ha omvat tend bedrijf kwam. Al generaties lang eigendom van een groot- grondbezittende graaf die een of twee keer per jaar bij de pachters op bezoek komt en waarvoor de Willemens veel respect hebben. Een goede verpachter die, en ze hebben daar wel begrip voor, de modernisering van de bedrijfsge bouwen helaas niet kan financie ren. Loonwerk Na zijn hele leven hard gewerkt te hebben, kon Willemen zich bij de bedrijfsoverdracht eigenaar noe men van enige contanten, een groot modern huis en van een vee stapel die bestond uit 30 melk koeien, 70 stuks jongvee en een 40- tal fokzeugen. Zijn zoon heeft de varkens verkocht en het bedrijf verder op dezelfde voet voortge zet. In voor- en najaar doet hij er wel veel loonwerk bij. Voor colle ga's in de omtrek verzorgt hij het zaaien en hakselen van mais. Va- Twee tevreden mensen 37

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 79