Schapenregeling voor ons van levensbelang John Cameron, een Schotse bergboer John Cameron een jonge vijfti ger is boer in de Schotse hoog landen, in het hoge noorden van Groot-Brittannië. Het is een van de regio's in de Europese Gemeen schap die als probleemgebied is aangemeld. Daaruit moeten be paalde financiële voordelen vloeien uit de Brusselse pot. Als „bergboer" wacht John Cameron daar niet op. Hij gaat zijn eigen gang. Door het samenwerken van bedrijven heeft hij zijn bestaansze kerheid vergroot. Wanneer hij al over de Noordzee, richting Brus sel, tuurt, dan is het vanwege de EG-schapenregeling. „Voor ons is deze regeling van levensbelang," zegt hij. Een dag lang heeft Cameron - hij is ook voorzitter van de Schotse nationale boerenbond ons mee genomen over zijn land van Glen- finlas Farm om te laten zien wat het wil zeggen „bergboer" te zijn. Een dag lang met een trekker rondgereden en toen hadden wij nog maar een klein deel van zijn bijna 6000 ha tellende bedrijf gezien. Dat is een vijfde deel van de Noordoostpolder, maar dan wel zonder een wijde blik, zonder afgemeten percelen, zonder vruchtbare grond en zonder een uitgekiende waterbeheersing. Hier en daar zagen wij een kudde scha pen, Blackface en Greyface. To taal moeten het er zo'n 5000 dieren zijn geweest, maar je raakt al gauw de tel kwijt. Onderweg werd ook een kudde van 35 a 40 vleeskoeien getoond van het Hereford ras. El ders liepen nog twee van dergelij ke koppels. Niet zonder trots vertelde John Cameron bezig te zijn met een mo derniseringsprogramma voor zijn bedrijf. Dat heeft ertoe geleid dat de schapenstapel met duizend die ren is uitgebreid, er dertig stuks meer mestvee worden gehouden en dat het aantal medewerkers van zeven naar vier is teruggebracht. De modernisering houdt verder verbetering van de veestapel in meer levende lammeren per ooi en verbetering van de landerijen door het maken van 25 km omhei ningen en min of meer verharde paden. Op de meer glooiende hel lingen wordt met behulp van een vliegtuig nieuw gras ingezaaid. „Als de inkomsten het toelaten gaan we ermee door," zegt John Cameron. Glenfinlas Farm maakt deel uit van een groep van zes bedrijven. Twee daarvan liggen in de hoog landen. In de veel vruchtbaardere „laaglanden" exploiteert Cameron nog twee bedrijven voor de voer- winning en voor het afmesten van schapen en rundvee uit de bergen. De zes bedrijven, waarvan Came ron er drie exploiteert, worden als zelfstandige eenheden geleid, meer wel met de bedoeling tot een goede economische samenwerking te komen. Zo heeft John Cameron John Cameron met herdersstok. kans gezien zijn bergboerenbe- staan minder kwetsbaar te maken. Wanneer de EG nu zorgt dat de export van schapevlees onbelem merd kan plaatsvinden, met indien nodig wat marktondersteuning, dan redden hij en zijn collega's het wel daar in het hoge noorden van Groot-Brittannië. B.A.B. De berglanden in het hoge noorden van Groot Brillannïè. 36

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 78