A Is klein land met een grote export botsen de belangen wel eens met de grote broers in de EG. De ontvangst is derhalve niet altijd even vriendelijk als hier. gens hem de vraag of Nederland als kleine eenheid daartoe in staat was geweest. Het touwtrekken om de jaarlijkse garantieprijzen, zoals dat voor het tot stand komen van de EG het geval was. lijkt De Jong zeker geen beter systeem dan het vaststellen van de ÉG-prijzen, al is hij niet gelukkig met het moei zaam tot stand komen van deze prijzen zoals steeds meer de ge woonte lijkt te worden. ..Al hoe aantrekkelijk een open markt ook is voor de sterk op ex port gerichte Nederlandse boer, toch zitten er ook negatieve kanten aan een gemeenschappelijk beleid. Als klein land met een grotere ex port dan de partners botsen de be langen nog wel eens met grotere broers als Duitsland en Frankrijk. Beide zijn al jaren bezig hun land- bouwproduktie uit te breiden. Duitsland heeft altijd met lede ogen aangezien hoe de Nederland se produkten hun markt beheer sten. Frankrijk denkt bijvoorbeeld dat er in derde landen nog vol doende mogelijkheden voor afzet van zuivelprodukten zitten en wil daarvoor lange-termijncontracten afsluiten. Dat zou een directe con currentie met onder andere de CCF betekenen, één van de bedrij ven die al jaren geleden is begon nen met veel geld afzetmogelijkhe den buiten Europa te zoeken. Meer bedrijven op deze markten zou het onderuit halen van de prij zen betekenen." Geen beperking De vraag komt hier en daar op of het niet beter zou zijn de produktie drastisch naar beneden te brengen, met als gevolg een flinke stijging van de prijzen voor de boer. Een foute redenering, aldus De Jong. Het zou volgens hem te gek zijn om in een wereld vol honger te praten over beperking van de pro duktie. ..Op dit moment moet er van de wereldzuivelproduktie maar 5 procent op de wereldmarkt worden afgezet. Er hoeft maar één slecht jaar te komen en die 5 pro cent is verdwenen of er ontstaat zelfs een tekortsituatie in de we reld. Daar hebben we voorbeelden genoeg van gehad. Dat er dit jaar in de EG een stijging van de melk- produktie zal komen van 2 tot 2,5 procent is ook duidelijk een gevolg van een zeer gunstig jaar. Bijna alle omstandigheden waren opti maal voor topopbrengsten. Dat kan best nooit weer gebeuren." „Het is de toename van de produk tie in de meeste EG-landen die op dit moment voor moeilijkheden zorgt. De EG is wat landbouwpro- dukten betreft voor 118 procent zelfvoorzienend. Een niet onbe langrijk deel moet met of zonder exportrestituties buiten de ge- meenschapsgrenzen worden afge zet. Daar liggen ook mogelijkhe den genoeg; de wereld is nog vol met hongerende monden. Waar het evenwel aan ontbreekt is een koopkrachtige vraag." Amerikanen staan klaar „Al stagneert op dit moment de af zet en neemt de produktie toe, toch kan de Nederlandse boer niet an ders dan zo efficiënt mogelijk pro duceren. De consument verlangt een goed en zo goedkoop mogelijk voedselpakket. Daar komt bij dat de omstandigheden hier gunstig zijn en er is een grote mate van vakmanschap. Dat geldt evenwel voor meer landen in de EG. Het zou daarom verstandig zijn om juist hier minder te produceren. Andere landen, met name ook Amerika, zullen klaar staan om het gat wat hier in de markt valt di rect op te vullen. Ook de Amerika nen produceren op dit moment meer landbouwprodukten dan ze kunnen afzetten. Zij worden met dezelfde problemen geconfron teerd als de EG. De overschotten daar zijn echter tijdelijker, vooral omdat de Amerikaanse boer flexi bel is en meer mogelijkheden heeft dan z'n Europese collega. Als de prijs van bepaalde produkten te genvalt zal hij gemakkelijk over schakelen op iets anders of zelfs tijdelijk stoppen met boeren. Mocht er echter Ruimte komen in Europa, dan zullen de Amerika nen snel op die markt inspelen." zo meent De Jong. Wij hebben elkaar nodig Er zijn zeker een aantal negatieve punten over de Europese Ge meenschap te noemen, maar die vallen in het niet vergeleken met wat er zou gebeuren als de EG uit een zou vallen. Dat zou rampzalig zijn voor de Nederlandse boer. Dat er een eind aan de overeen komst tussen de Europese landen zou komen, wil De Jong niet gelo ven. „We hebben elkaar steeds meer nodig. Dat geldt in kleine kring, maar nog meer voor het gro tere geheel. Die noodzaak blijkt ook uit de belangstelling van ande re landen om toe te treden tot het blok. Eerst Engeland en Denemar ken, toen Griekenland en nu Spanje en Portugal. Dat dit arme landen zijn geeft wel problemen, maar ook weer uitbreiding van af zetmogelijkheden, met name voor onze specifieke produkten". W. Dijkstra 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 77