Melkveehouder Geert de Jong: EG gaf ons de ruimte „De totstandkoming van de Euro pese Gemeenschap heb ik altijd als zeer positief ervaren. Voordat ik boer werd, en werkte bij het Insti tuut voor Landbouwcoöperatie in Friesland, was ik reeds sterk geïn teresseerd in het verdrag dat de Be- neluxlanden, Duitsland. Frankrijk en Italië in 1957 afsloten en de ge volgen daarvan voor de boer. Toen in die tijd het Centraal Bureau, de voorloper van Cebeco-H andels- raad, een prijsvraag uitschreef over: Groei mee met de EG, heb ik mijn gedachten over de samenwer king op papier gezet. Mijn opstel leverde een veertiendaagse trip door de zes samenwerkende landen op. Niet alleen was dat een kennis- makingsreis, er werd ook propa ganda voor onze produkten ge maakt. Zo toonden wij onze goede Nederlandse kwaliteit aan over- heidsmensen, terwijl wij ook zie kenhuizen lieten kennis maken met het Nederlandse produkt." Dat zegt veehouder Geert de Jong uit het Friese Akkrum. Het driemansbedrijf van de fami lie De Jong staat midden in het weidse land. Aan de ene kant is de blik gericht op Akkrum. aan de an dere kant wordt zomers het beeld bepaald door de recreatievaart in de Polsloot, de Diepsloot en Deel. waarmee het bedrijf wordt omslo ten. De blik van De Jong sinds enkele jaren voorzitter van de af- zetcoöperatie Frico op de Euro pese samenwerking is al even ruim als het landschap rond zijn vee houderijbedrijf van 65 hectare, waarop 150 tot 160 melkkoeien worden gehouden. Toen in 1961 de plannen werden gemaakt om het bestaande bedrijf vanuit het dorp enkele honderden meters het land in te verplaatsen, speelde ook de gedachte aan een grotere afzet- Melkveehouder Geert de Jong, voorzit ter Frico: Nederlandse boer kan niet an ders dan zo efficiënt mogelijk produce ren! markt mee. Investeren in een nieuw bedrijf en uitbreiding van 50 naar 100 koeien leek een ver antwoorde beslissing. Voorsprong opgebouwd De nieuwe stal van de familie De Jong betekende een doorbraak op het gebied van bedrijfsgebouwen in Nederland. Het idee van loop stal en doorloopmelkstal haalde De Jong uit Amerika. Hij en zijn vader kozen daarbij voor het pot stalsysteem met Engelse wijze van voeren. Zowel de koeien als de op slag van de ruwvoervoorraad wer den in één gebouw ondergebracht. De stal werd niet zo groot als in eerste instantie de bedoeling was. Het budget reikte niet verder dan een ruimte voor 70 koeien. Na vier jaar gebruik met redelijk goede er varingen. werd in 1968 de stal om gebouwd tot ligboxenstal. Later ging de zelfvoedering uit de stal en kwam er ruimte voor het huidige aantal koeien. Nu wordt wel eens overwogen om de stal uit te brei den om meer en grotere boxen te krijgen. De huidige 1.10 meter is aan de smalle kant voor koeien die door Amerikaanse invloed steeds groter zijn geworden. Directe voordelen van de EG in de vorm van subsidies heeft de heer De Jong bij de ontwikkeling van zijn bedrijf niet gehad. Indirect ziet hij wel duidelijk de stimulans die van een gemeenschappelijk be leid is uitgegaan. De subsidies van de verbouwing van de stal. voor cultuurtechnische werken, erfver- harding en sleufsilo's kunnen vol gens hem niet los worden gezien van een EG-invloed. Het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds heeft een grote invloed gehad op het tot stand komen van moderne en effi ciënt producerende bedrijven. Daarmee kon in Europa een voor sprong worden opgebouwd, waar van niet alleen boer en tuinder profiteren, maar ook een belang rijk deel van de beroepsbevolking. En vooral niet te vergeten een toe nemend aandeel van land- en tuin bouw in de exportwaarde van ons land. dat steeds meer gebukt gaat onder een stagnerende economie. Ruimte voor afzet Het grootste voordeel van de EG ziet De Jong in de grotere afzetmo gelijkheden die er kwamen. Zon der de gemeenchappelijke markt waren alle Europese landen derde landen geweest, met alle proble men van handelsbarrières en uit gebreide grensformaliteiten. In EG-verband ontstond er door de instelling van interventieprijzen een bodem in de markt en konden er in groter verband exportsubsi dies worden verleend. Het is vol- 34

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 76