Helge Petersen ruimde zijn koeien op Denemarken was te laat Helge Petersen aarzelt. Wat zal hij zeggen over de toekomst? ,,'t Is moeilijk. Ik hoop dat wij ooit ge woon als boer weer kunnen leven!" Hij zegt jaloers te zijn op zijn Ne derlandse collega's. Zij hebben ten minste regeringen gehad met be grip voor de boerenstand. Petersen reageert fel als wij tegenwerpen dat in de Lage Landen nog vele onver vulde agrarische wensen liggen. Na de Deense toetreding tot de EG heeft Kopenhagen ons aan ons lot overgelaten. Zij hebben ons uitge molken. Zij hebben ons niet de kans gegeven om de mogelijkheden van de grote Europese markt te be nutten. In 1973 sloot Denemarken zich aan bij de EG. Helge Petersen was toen al tien jaar boer op M011e- gaard molenboerderij in Kim- mersler op Seeland. Toen hij het bedrijf van zijn vader overnam werd de watermolen voor graan- malen stilgelegd. In 1967 ging Pe tersen het bedrijf verbouwen en uitbreiden. Gelijk zoveel Deense boeren ruimde hij toen zijn veesta pel op bestaande uit dertig melk koeien plus jongvee. Later ver dwenen ook de 150 mestvarkens. Petersen ging zich toeleggen op akkerbouw en loonwerk. Met hem waren er bijna 70.000 boeren die in tien jaar na 1960 dezelfde beslis sing namen. Vanwege de slechte prijzen voor zuivel- en veeteeltpro- dukten zagen zij het niet meer zit ten. De weigering om van meet af aan mee te doen met een gemeen schappelijk Europa heeft voor de Deense boeren rampzalige gevol gen gehad. Binnen de EG konden zij hun produkten niet meer kwijt en hun belangrijkste klant, Enge land, was slechts geïnteresseerd in zo'n goedkoop mogelijk voedsel pakket. Zij gingen zich massaal toeleggen op de graanteelt. Inves teringen in produktie en verwer king stagneerden. Toen Denemar ken zich negen jaar geleden bij de EG voegde kregen de boeren weer moed. Er werd flink geïnvesteerd, maar tegelijkertijd trokken de grondprijzen sterk aan. Vanwege de hoge grondprijzen waren de banken soepel en kon men te kust en te keur geld lenen. Wel moest er een hoge rente betaald worden van 16 a 17%, die later opliep tot boven de 20%. In 1978 kwam de ommekeer: de grondprijzen gingen dalen, de banken trokken de koorden van de portemonnee aan en vele boeren voelden de rentelasten als een mo lensteen om de nek. De Deense overheid liet de boerenstand door modderen zij kon nu immers de vruchten van het EG-lidmaat- schap plukken en kwam pas in een zeer laat stadium met enige lastenverlichtende maatregelen. Ondertussen zijn er ruim 2.000 boeren failliet gegaan. ,,Het zijn beslist niet de slechtste boeren die nu in de problemen zit ten," zegt Helge Petersen. Hij praat met kennis van zaken, want als bestuurslid van de lokale land bouworganisatie houdt hij zich be zig met de economische afdeling. „Zo heb ik veel inzicht in diverse boekhoudingen. Het zijn vooral de jonge veehouders die geïnvesteerd hebben in gebouwen en machines die nu een rentedood tegemoet gaan." Petersen heeft naast zijn eigen be drijf van 28 ha ook het bedrijf van zijn schoonouders in exploitatie, totaal ruim 52 ha. Op de lichtere grond (25 ha) wordt al acht jaar achtereen rogge verbouwd. Het resterende land wordt voor 3/5 be bouwd met gerst (alleen zaaizaad). 1/5 tarwe (opbrengst dit jaar 7.800 kg/ha) en 1/5 raapzaad (op brengst gemiddeld 3.000 kg/ha). Op meer dan de helft van het Deense landbouwareaal wordt gerst geteeld. Het is de basis voor de varkenshouderij, die is uitge breid, toen de prijzen wat aantrok ken. Dat de Deense boeren ooit weer in groten getale met melkveehouderij beginnen gelooft Petersen niet. „In de oude gebouwen kan niet meer geproduceerd worden en velen kunnen de investeringen voor mo dernisering niet opbrengen." Hij vertelt dat in zijn omgeving veel boeren een part-time job aangeno men hebben. Ondanks alle zorgen heeft Helge Petersen vertrouwen in de toe komst van de Deense landbouw. ..De rente en andere kosten zijn nog te hoog. Maar ik blijf absoluut geloven in de voordelen van de EG. Zonder een gemeenschappe lijke markt zouden wij het nog veel moeilijker hebben. Niet Brussel is de schuld van onze problemen, maar Kopenhagen. Ik ben dus be paald niet anti-EG," zo besluit Helge Petersen. B.A.B. en A.A.J. 33

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 75