Niet zo alledaags meer satie laat ook veel te wensen over. Veel Fransen kij ken wat afgunstig naar onze produktschappen. De Franse regering streeft naar een betere controle op het marktgebeuren. Het grondbeleid is niet uitgewerkt en bij de staat zijn de frankskes op om nog meer grond aan te kopen. De wijnboeren hebben deze regering mee in het zadel geholpen. ,,Maar", zo merkte Morize op, „ik voel mij niet geroepen hun problemen mee op te lossen." Ook een Franse boer blijft in de EG een individualist. Anne Bokma Graancoöperatie met silo 's te Digny Ome) Geen EG meer? Jacques Morize vindt het ondenkbaar dat de EG er niet meer zou zijn. Tot 10 a 15 jaar geleden ging het gesmeerd. Nu zijn er problemen, de wereld zit er trouwens vol van. Binnen de Europese Gemeenschap zullen we ons bij de schommelingen moeten aanpassen, zo vindt hij. Frankrijk is een groot land. Het areaal landbouw grond is 15 maal dat van ons land. maar de totale pro- duktiewaarde is slechts viermaal die van ons. Daar zit nog een grote uitdaging in voor de Franse boeren en tuinders. Voor de veehouderij melk en vlees lig gen er grote kansen. De Franse overheid is de agrari sche sector en in het algemeen het platteland, zeer welgezind. De nu aan de macht zijnde socialistische partij met Mitterrand in het Elysee heeft echter geen uitgewerkt plan voor de landbouw. De marktorgani- Bedrijfsgrootte in departement Orne (1/6 deel van Nederlandse oppervlakte) 1955 1979 gemiddeld 17,3 ha 27,9 kleiner dan 10 ha 10.000 4.460 10-20 ha 6.200 3.010 20-50 ha 6.400 6.310 50-100 ha 1.500 2.240 meer dan 100 ha 280 Totaal aantal 24.100 16.300 60% van de bedrijven is pacht, 40% is eigendom In het zuiden van Italië kan men nog dit tafereel aan treffen van een koe als trekdier voor de ploeg. Het gaat hier om de Witte Marchigiana, een inheems ras. Na het trekwerk is het dier bestemd voor de vleespro- duktie. Dit is niet zo'n alledaags beeld meer. Als trek dier heeft de koe het moeten afleggen tegen de trac tor. Vaak zijn deze tractoren gekocht met geld dat ver diend is in het buitenland of in het meer welvarende geïndustrialiseerde noorden van Italië. Het zuiden van Italië behoort tot de armste gebieden in Europa. Eén van de fundamentele doelstellingen van de EG is om de minst begunstigde streken te helpen de econo mie te ontwikkelen. Daarvoor is een Europees regio naal ontwikkelingsbeleid opgezet, dat uit verschillen de fondsen kan putten, zoals o.a. de afdeling Oriënta tie van het Europees Landbouwfonds. Het enige Financiële instituut van de Gemeenschap dat exclusief tot doel heeft bij te dragen aan de ont wikkeling van minder begunstigde regio's, is het „Eu ropese Fonds voor regionale ontwikkeling". Hoewel dit fonds al heel wat geld heeft besteed, blijkt dat in de praktijk toch eigenlijk maar een druppel op de gloeiende plaat te zijn, gezien de ernst van de proble men in de echt arme gebieden van de EG. De steun van het Europees Regionaal Fonds is in de periode van 1975 tot 1980 in belangrijke mate aan Italië ten goede gekomen. Van de totale steun van ruim f 10 miljard is bijna f 4 miljard naar Italië gevloeid, ge volgd door het Verenigd Koninkrijk dat f2,7 miljard ontving. 30

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 72