Jacques Morize, akkerbouwer, coöperatiebestuurder en burge meester te Meancé, onder de rook van La Loupe leen maar statistisch. Een feit is wel dat in de inko mens van boer tot boer, van streek tot streek en van produkt tot produkt, grote verschillen zijn. In de Orne, landbouwkundig laat dit gebied zich best vergelijken met ons land, gaat het de laatste tien jaar de boeren relatief slecht. Tot 1973 vertoonden de agrarische inkomens een gelijkwaardige groei met vergelijkbare beroepen. In 1974, nat en koud, was het slecht met de mais en de melk. Het jaar 1976 is ook in de Orne berucht door de droogte. Vorig jaar had een zeer slecht voorjaar. Als een streek door extreme weersomstandigheden wordt getroffen kan de Franse overheid die tot rampgebied (sinistré) verklaren. Dan kan met overheidssteun geld worden geleend tegen de halve rente (5 a 6 procent) met een aflossingstermijn van zeven jaar. In Jurrius zijn ambtsgebied werden 4200 leningen aangevraagd, daarvan zijn maar 10 geweigerd. Voor 80 procent zijn geen garanties inzake de kredietver strekking aanwezig. Er is administratief ook heel wei nig greep op de boer als ondernemer. Is zijn bruto jaaromzet minder dan 500.000 franc (200.000 gulden) dan is de boer niet verplicht een boekhouding te heb ben. Slechts tien procent van de boeren heeft dan ook een boekhouding en nog eens 3 a 4 procent doet dat vrijwillig. Wie geen boekhouding heeft betaalt een vast bedrag aan belasting per ha. Wie meer uit zijn land haalt wordt daar zelf beter van. De prijs van de landbouwgrond is in de Orne gemid deld 25 a 30.000 franc per ha (10 a 12.000 gulden). Bij verkoop van een bedrijf gaat er ook een bedrag „on der de tafel" door. Wij hoorden bedragen noemen van 10 a 25.000 franc per ha (4000 tot 10.000 gulden), maar daarover haalt Jurrius zijn schouders op. Als wij hem inlichten over de financiële situatie bij de Nederlandse boeren en hun kredietmoeilijkheden, is zijn mening dat het wat dat betreft in de Orne beter met de boeren is gesteld. Er is veel minder geïnvesteerd in nieuwe gebouwen, de boeren namen geen risico en moe ten nu doorgaan met de, vaak eeuwenoude en veel ar beid vragende, bedrijfsgebouwen. In Bretagne zijn meer zorgen over verstrekte leningen als gevolg van nieuw bouw. Verdubbeld Op Jacques Morize zijn visitekaartje staat „agricul- teur". Zijn bedrijf heeft de naam La grand maison en ligt dicht bij La Loupe. Behalve dat hij boer is op een akkerbouwbedrijf van 200 ha grootte, is Morize presi dent van de coöperatieve aankoopvereniging. Dat laatste lijkt meer inhoud te hebben dan gewoon voor zitter van een coöperatie te zijn. In de gebouwen van de aankoop-(graan-)coöperatie heeft hij een goed ge meubileerde werkkamer. Aan alles is te zien dat daar de dagelijkse zaken van het bedrijf worden geregeld. Jacques Morize is ook president van de werktuigenco- operatie en eveneens de president van een soort wa terschap. Hij is tevens burgemeester van een gemeen te met 450 inwoners. Wat is er op zijn bedrijf veranderd tijdens het 25-jarig bestaan van de EG? Voor Morize is het belangrijkste dat de tarwe-opbrengst per ha is verdubbeld, van 3000 naar 6000 kg. Het inkomen is echter achtergeble ven, want de groei van de onkosten overtrof verre de prijsverhoging. Je moet 5000 kg tarwe per ha rekenen voor het aan je zelf toe is, aldus Morize. Er zijn twee zaken die hem dwars zitten: de onkosten van de socia le verzekeringen en het slechte weer vanaf 1976. Tar- weverbouwers zijn er ook in soorten, vindt hij: de ene boer haalt wel 1000 kg tarwe meer van een hectare. Morize somt de verschillen met 25 jaar geleden op: toen 7 arbeiders, nu één plus zoon van de boer en va der zelf als hij niet hoeft te vergaderen. De 120 melk koeien, die ook aan vlees wel wat opbrachten, zijn verdwenen; er is geen enkel stuks vee meer op het be drijf. Er was geen personeel meer voor het melken en veeverzorgen. In 1957 was het bedrijf: 1/2 gras, 1/4 (zomer)gerst, 1/4 tarwe. Nu is het bouwplan 2/3 tar we, 10 procent erwten, 10 procent koolzaad en 10 pro cent maanzaad. Het werktuigenpark ziet er als volgt uit: maaidorser (4,40 meter), Lely kunstmeststrooier, 5 schaarploegen etc. en 3 trekkers van 150, 100 en 60 pk. Het kantoorgebouw van Crédit Agricole te A lengon. 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 71