Uitblijven vorst bespaart energie Was het een goed boerenjaar of De opbrengsten waren hoog 1982 met wel en wee's onderhoud sloten Braadkuikens Bemesting t Ook in het AXELSE LAND ziet men het jaar met rasse schreden ten einde spoeden, al lijkt het nog lang geen winter te zijn op het moment dat we dit neerschrijven. Hier en daar loopt nog wat vee op de weide; de eigenaar en zijn vee profi teren schijnbaar van wat late gras- groei; als gevolg van het toch wel uitzonderlijk zachte najaar. Ook de kollega-bietentelers profiteren hier van het mooie najaar. De goede sui kerbieten oogst heeft tot gevolg ge had dat veel bieten tot het laatst toe zijn blijven liggen. Afdekken en be vriezingsperikelen zijn achterwege kunnen blijven. Wanneer U dit leest zullen de bietentransporten naar "Sas" weer achter de rug zijn. Over igens is dat bietentransport dit jaar zonder al te veel moeilijkheden ver lopen en de veel gewraakte traktor- kombinatie's van en naar "Sas" heb ben opvallend weinig de pers ge haald. Hoe het op de bietenfabriek reilt en zeilt hebben vele leden met hun gezinsleden van de afd. Hoek/Terneuzen vorige week kun nen zien. toen deze afdeling een be zoek bracht aan de fabriek van de Suikerunie in Sas van Gent. Gezien de grote belangstelling hiervoor blijkt dat nu nog oud en jong geïnte resseerd is in hoe het er in "zijn" fa briek aan toe gaat. Ook het feit dat de werkzaamheden buiten ver zijn gevorderd zal niet vreemd zijn geweest aan deze grote belangstelling. Deze maand- en ook januari- zijn twee maanden met veel bijeenkom sten en vergaderingen. Nu de drukte voorbij is kan men zijn kennis ver groten over zaken die nauw met het wel en wee van het bedrijf verbon den zijn. De nieuwste ontwikkelin gen volgen wat betreft onderzoek en voorlichting is een goede zaak. Hoe beter men georiënteerd is. hoe meer men er zijn voordeel mee kan doen. Zo zal er op 22 december een kijk- en praatbijeenkomst worden belegd, in Sluiskil waar men de teelt, verwer king en bewaring van konsump- tieaardappelen wil bespreken; dit als vervolg ook op de rooidemonstratie op het demonstratiebedrijf in de Braakman afgelopen zomer. Het be houd van een voorsprong met een kwaliteitsprodukt is van groot belang voor de export. Immers dit jaar moet weer voor zo'n 200.000 ton aardap pelen extra, een markt in het buiten land worden gezocht. Voor de vee houders zal op 18 januari a.s. een studiedag gehouden worden in de Braakman met als thema "de resul taten van het onderzoek op de proefboerderij Cranendonck". Dus veehouders let op uw zaak op 18 januari. Kerstmis 1982. Dit jaar een Kerst die in het weekend valt en daardoor kort is. Maar toch twee dagen om je te bezinnen, op de zin van het Kerst feest voor ons zelf en voor de sa menleving. Ons land met zijn rijk geschakeerde bevolking viert Kerst mis niet overal op dezelfde wijze. Toch blijft men dit feest vooral in huiselijke kring vieren. Wel of niet met een kerstboom, wel of niet met de traditionele kerstkalkoen. Wan neer we in de krant zien wat voor keur aan levensmiddelen en luxe delicatessen we hebben moeten we toch wel tot de konklusie komen hoe bevoorrecht we eigenlijk wel zijn. Ondanks de herrie rond inleveren, bezuinigen of een stapje terug moe ten doen. We denken dan even over de grenzen achter het ijzeren gordijn en dan met name aan de Polen waar men een sinaasappel al een bijzonder luxe artikel vindt. En ongetwijfeld staan we tijdens de ze dagen ook even stil bij het bijna voorbije jaar. Binnen, knus rond de open haard of bij de kachel of c.v. met buiten de verlaten sombere lan derijen in de triestige winterlucht hebben we tijd om nog eens achter om te zien. We komen dan tot de slotsom dat het afgelopen jaar toch wel goed is ge weest. Een aangename zomer, waar in het makkelijk werken was, met goede tot zeer goede kg-opbrengsten en voor veel produkten ook nog een goede prijs. De prijs van vrije pro dukten zoals aardappelen en uien laten het nog afweten, maar het zou niet de eerste keer zijn dat we voor een verrassing kwamen te staan. De cember is op de beurs nu eenmaal niet te sterkste. Maar als we terugzien, ontkomen we er niet aan om ook vooruit te zien. De basis voor de nieuwe oogst is ge legd. De wintertarwe staat er goed voor, en er is onder gunstige om standigheden op wintervoor ge ploegd. Het bouwplan zit bijna rond. Wel of geen erwten, misschien min der suikerbieten. De krisis in de kunstmestindustrie wordt ook voor de landbouw het volgend jaar merk baar in de verlaagde prijzen. We moeten echter wel beseffen dat dit niet zo kan blijven. Ook de kunst mestindustrie kan niet met verlies blijven draaien. En zo maken we volgende week bij leven en welzijn de overstap van 1982 naar 1983. Wat de toekomst ons biedt, weten we niet. Laten we dan ook besluiten met U een gezegend Kerstfeest toe te wensen en alvast een goed nieuwjaar. Onlangs werd ons een artikel aange reikt uit uw land- en tuinbouwblad d.d. 29-10-1982, rubriek "uit de praktijk", getiteld: "Welk belang hechten gemeente en provincie aan onderhoud sloten?". Naar aanlei ding van genoemd artikel willen wij u het volgende meedelen: De overdracht van het wegbeheer van waterschappen naar provincie of gemeente zal zeker konsequenties hebben voor de wijze waarop dat beheer plaatsvindt. Niet alleen het soms ontbreken van de nodige ken nis van methodieken maar ook ver schil van inzicht en doelstelling zul len hun gevolgen hebben voor het beheer. Door het op juiste wijze hanteren van de verschillende keuren is echter het belang van de landbouw vol doende veilig gesteld. Het gebruik van herbiciden in al dan niet waterhoudende sloten dient geenszins gestimuleerd te worden. Duidelijk valt te konstateren dat het aantal toelatingen voor chemische middelen en de mogelijkheden van toepassing steeds verder worden be perkt, omdat de schadelijke neven- effekten van deze middelen steeds meer worden onderkend. Het chemisch bestrijden van riet kan soms meer nadelen dan voordelen ten gevolge hebben. Recentelijk werden wij gekonfronteerd met ern stige beheerstechnische problemen in watergangen nadat het riet daaruit geheel verwijderd was. Wij zijn gaarne bereid over een en ander nader met u van gedachten te wisselen. Adviesgroep Vegetatiebe- heer tel. 08370-82175. Namens de adviesgroep, ir. R.H. Pitlo Ondanks de nadelige gevolgen van de nog steeds voortdurende varkenspest in MIDDEN- EN OOST-BRA BANT hebben de varkensprijzen zich goed staande weten te houden. Er zat nog een geringe verhoging in. De boeren, die in een gebied met een vervoersverbod zitten, kampen met de nodige problemen. In bijzondere ge vallen kan een vervoersvergunning worden afgegeven met de nodige voorwaarden van de Veterinaire Dienst. Ondanks de ingestelde vervoersver- boden met alle nadelige gevolgen vandien heeft men de export van varkens (levend) en varkensvlees draaiende gehouden. Dit is bijzonder belangrijk voor een land als Neder land, dat meer dan de helft van zijn varkensvleesproduktie exporteert. Zou de export in elkaar storten, dan zou de schade niet te overzien zijn. Een prijsval van 1,— per kg var kensvlees ofmeer zou niet ondenk baar zijn. Een andere tak in de veredelings- landbouw met slechte resultaten is de braadkuikensektor. Vanwege de grote terugval van de export buiten de EEG, met name het Midden- Oosten en de Oostbloklanden, is de afzet tot nagenoeg het nulpunt ge daald. Deze landen hebben wel de behoefte om te kopen, maar de geldmiddelen ontbreken. Het gevolg is een grote voorraadvorming van diepgevroren kuikens. De slachte rijen hebben hun produktie moeten inkrimpen. Gevolg is sluiting van slachtlijnen en een overschot aan personeel. De slachtkuikenhouders moeten tijdelijk hun stallen leeg la ten staan. Het is te hopen, dat het een tijdelijke zaak is. Het is bijna half december. We heb ben praktisch geen vorst van enige betekenis gehad. Dat is voor deze tijd van het jaar toch wel iets bijzonders. Vooral op energiegebied geeft dit belangrijke voordelen. Vooral de veehouders in de intensieve veehou derij varen hier wel bij. Ook de glas tuinders doen hier hun voordeel mee. Een minder hoge energiereke ning draagt direkt bij aan een beter ekonomisch bedrijfsresultaat. Het rundvee is praktisch geheel op- gestald. Dit betekent, dat de gehele veestapel op het winterrantsoen staat. Dit bestaat in het "Brabantse" vaak uit een groot gedeelte snijmais met een aanvulling van voordroog- kuil (meer of minder). Daarnaast wordt nog de benodigde hoeveelheid krachtvoer verstrekt in de melkstal en eventueel aan het voerhek. Dit laatste geeft, indien de melkveesta pel is ingedeeld in produktiegroepen, bij hoogproduktieve koeien een gunstig resultaat. Het konsulentschap voor de Rund veehouderij en Akkerbouw in Oost- Brabant is begonnen met instruktie Gelukkig was het dit jaar niet nodig de bieten af te dekken tegen vorst Ondanks regen en wind en een aantal dagen met temperaturen tegen het vriespunt komt op ZUID-BEVE LAND de bietenoogst met de afvoer naar de fabrieken op een vlotte ma nier zo rond 20-22 dec. aan zijn einde. De opbrengsten waren per ha zeer hoog. Door het lage tarrapercentage is de totale hoeveelheid te vervoeren produkt (bieten grond) gelukkig niet duidelijk groter geworden. De verwachting dat de fabrieken voor Kerstmis klaar zouden kunnen draai en wordt dan ook ten volle bewaar heid. De tijd voor andere zaken is nu dan ook reeds aangebroken en als men de konvokaties ziet al in volle he vigheid. Er zijn deze winter vele ver gaderingen - deels al geweest en voor een groot deel nog komende - die sterk gericht zijn op technische on derdelen van uw bedrijf.Ook onder zoekswerk is daarbij meermalen be trokken. Het is jammer dat door de bezuinigingen bij het rijk nu "de praktijk" - dus u als ondernemers met zijn allen - meer zullen moeten gaan betalen voor onderzoek van onze gewassen. Een stilstand mag niet, willen we niet achterop komen. We moeten bij blijven. We zullen dan ook via onze technische vereni gingen en bijv. gewasstudiegroepen bereid moeten zijn de extra kosten daarvoor te betalen. Van het N- mineralisatieonderzoek bij de win tertarwe is vorige week voor de Tar we Studie Groep een eerste verslag geving uitgebracht. Het heeft toch wel laten zien dat er voor ons allen - met de grote verscheidenheid aan grondsoorten - nog zeer veel onder zoek noodzakelijk is om op alle grondsoorten goede resultaten te kunnen bereiken. Zo is het ook weer gewenst dat er voldoende nieuwe deelnemers ko men voor het Epipré onderzoek. Bij dit projekt is men genoodzaakt goed in het gewas te gaan kijken, boven dien komt men duidelijk te weten wat de normen zijn waarbij een be strijding wel of niet noodzakelijk is. Op de Kijk- en Praatdagen - de kon vokaties hiervoor zijn aan alle leden van de verenigingen voor Bedrijfs voorlichting toegezonden - zullen gegevens aanwezig zijn over de fos faattoestand in onze gronden. Het blijkt dat we de laatste jaren er niet op vooruit gegaan zijn. Overdenk bij de opstelling van het bemestingsplan voor het aanstaande teeltseizoen om te trachten voldoende fosfaat aan uw gewassen mee te geven. Zorgen dat uw gewassen genoeg krijgen voor een voldoende vlotte groei, maar ook om te zorgen dat de voorraad in de grond - het Pw getal - op peil blijft, bij lage cijfers eventueel nog wat stijgt. In vele gevallen zal het dan nodig zijn om meer over te gaan op 23 23 0 in de plaats van de veelal gebruikte 26 14 0. Deze kreet kwam ook naar voren bij de teelt van de noodzaak aanwezig om te zorgen voor vers fosfaat in de begingroei van het gewas. Overbe- mesten met fosfaat zal - wanneer deze niet ingewerkt kunnen worden - vrij wel zeker nooit zinvol zijn. U allen prettige kerstdagen en een goed, voorspoedig en gelukkig 1983 toegewenst door uw praktijkschrij ver! bijeenkomsten over "Bemesting". Dit jaar heeft men voor een andere opzet gekozen. Voorheen gaf men de voorkeur aan een bepaald onderwerp en dit werd zo goed mogelijk uitge diept door de bedrijfsvoorlichter. Nu heeft men gekozen voor de z.g. "werkmapmethode". Hierin wordt een zeer uitgebreide informatie op papier gegeven. Aan de orde komen o.a. het weide- gebruiksplan, analyserapport, mest- balans en de bemestingskaart. Alle maal hulpmiddelen en het bemes- tingsbeleid op het grasland en bouwland zo goed mogelijk uit te stippelen en later zo goed als moge lijk is, uit te voeren. Vanwege de stijgende kunstmestprijzen de laatste jaren is het noodzakelijk de organi sche mest. die op het eigen bedrijf aanwezig is, zo goed mogelijk te be nutten. Volgens mij draagt het C.R.A. hier zeker zijn steentje aan bij. Aangezien dit de laatste bijdrage voor dit jaar is, wens ik vanuit Kring Midden- en Oost-Brabant de lezers van de rubriek "Uit de Praktijk", de Redaktie en de medewerkers van de Z.L.M. prettige kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar. Dit wordt de laatste bijdrage van het jaar '82 vanuit de WESTHOEK. Als u dit leest zitten we in de restda- gen. De avonden zijn gezellig lang. De akkers liggen stil te wachten op het lengen van de dagen. Rust voor het land. Rust voor de boer. Zo op 't eerste gezicht zou je dat wel denken. Als we goed rond kijken op de hoeve is er nog werk genoeg. De winter is bij uitstek geschikt voor alle mogelijke klussen, waar we in de zomer niet aan toe komen. Er is wat te snoeien er is wat te spitten. Er moet gerepareerd met of zonder hulp van buitenaf vooral de boerderijen met levende have hebben niet het gevoel van "wat moeten we nu eens gaan doen". Dan is er "het Bureau". Ook daar brengen we meer uren door dan in het echte werkseizoen. Omdat het jaar '82 ver voorbij is, maken we toch een soort overzicht. Ik dacht dat uit eindelijk de bedrijfsuitkomsten toch wel de nodige wisseling te zien ge ven. Er zijn goede opbrengsten ge haald met bieten, aardappels en tar we. Hier en daar zit een boer met net een regenbui minder dan z'n buur man. Hij zegt het schuchter. Maar hij had niet zo'n geweldig aantal kilo's. De prijs van uien en aardappelen is ook niet om over naar huis te schrij ven. Van veertien, vijftien cent schiet er heus niet veel over voor de boer. Er wordt niet meer gegeven op dit ogenblik. Nu is december nooit zo'n verkoopmaand geweest, wat aard appelen betreft. Er was afgelopen week een show van landbouwma chines. De aardappellijn stond met het nieuwste van het nieuwste opge steld. Grondbewerking, poot- en rooimachine. Banden om de schuur te vullen en opscheppers om de aardappelen er weer uit te halen. Dan de nodige paardenkrachten er nog voor. 't Rekensommetjes kwam aan een klein miljoentje. Daar had je geen rekenmachine voor nodig, want het waren allemaal ronde getallen. Je hebt dan ook geen rekenmachine nodig om te weten dat een boer hier likkebaardend rond kan lopen. Maar het is voor hen niet weggelegd. Dit kan alleen maar meer in kombi- natie van drie of vier of voor een loonwerker. Ik dacht dat dit voor beeld wel voor zich zelf sprak. Vroe ger zetten we een paard van 1000,— voor de zaaimachine. Nu kopen we een paard van 100 maal sterker en zaaien ook. Dit paard kost echter wel een ton. We kunnen al deze zaken meenemen in onze "nieuwjaarsover peinzingen. Het is toch, dacht ik niet de bedoeling op onze 65ste niets an ders te bezitten dan een goed machi nepark. Die A.O.W. uitkering ver trouw ik ook niet helemaal. Zo gaan we het jaar 1982 vaarwel zeggen met al z'n wel en wee's. Door de jaren heen hebben we geleerd dat het wel de wee niet uitsluit. Ik wens u allen goede kerstdagen en een goed 1983. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6